YouTube, Nefret Karşıtı Pozitif Videolar İçin 5 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

YouTube’da 16 milyondan fazla aboneye sahip olan Logan Paul, geçtiğimiz ay Japonya’nın Aokigahara ormanında bir intihar mağdurunun cesedini filme aldığı için oldukça eleştirildi.
Paul, videoyu kaldırıp özür dilese de videonun başka kanallar üzerinden yayılımı bir süre daha devam etti.
Yaklaşık bir hafta sonra YouTube, Paul’u Google Preferred reklam programından kaldırdı ve YouTube Red projelerini beklemeye aldı.

Paul meselesi bu şekilde kapatılsa bile YouTube’un karşı karşıya en büyük problem, sakıncalı ve hassas içerikli videoların bazılarının viral büyüme yakalayıp trend listesine girme potansiyeli taşımasıydı ve bu risk her zaman devam edecekti.

Rahatsız edici içeriklere ev sahipliği yapıyor algısıyla son aylarda güçlük çeken Youtube, reklamverenlerin YouTube’dan çekilecekleri endişesiyle karşı karşıya kaldı ve politikalarını sıkılaştırdı.
Son olarak YouTube, kullanıcıları hoşgörüye teşvik etmeye yardımcı olacak tarzda içerik üreticilerinden oluşan YouTube’s Creators for Change adlı programa 5 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu.
Bu programda hatırlarsanız Türkiye’den Barış Özcan da yer alıyordu.
YouTube, bu program ile 2016 yılından bu yana dünya genelinde ortaklık kurduğu 39 temsilciyle empati ve anlayışı teşvik etmek için onlarca video yayınlıyor. Irkçılık, mültecilerin durumu ve müslüman kadınları çevreleyen kalıplaşmış yargıları kırmak gibi birçok konuya dokunan videolar da bu programa dahil. YouTube ayrıca bu yıl 39 temsilci sayısını arttırmak istediklerini de belirtti.
YouTube’un Kamu Politikası ve Hükümet İlişkileri Genel Başkanı Juniper Downs şunları söyledi:

“Video içerikler, yansıtılan geniş perspektiflerle ve paylaşılan deneyimlerle yeni ufuklar açmak için güçlü bir araçtır. İçerik üretenler her gün bunu bize kanıtlıyorlar. Ve 2018’de Creators for Change’in daha büyük kitlelere ulaşıp ilham vereceğini düşünüyoruz.

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/