Ios11 Beta Deneyimim 

Ege Tütüncü

Ege Tütüncü

founder of tutunj.com | lifestyle blog egetutuncu.com | youtube:egetutuncu1

Her sene olduğu gibi bu sene de telefonu bozma ihtimalini göze alarak çıktığı günden 1 gün sonra, Eylül’de son kullanıcının hizmetine sunulacak İos 11’in beta versiyonunu(geliştiricilere özel) indirdim.Eğer Apple’da kayıtlı 99 dolar ödediğiniz bir hesabınız varsa sizde developer statüsünde olup ios beta’larını anında indirebiliyorsunuz. İndirdiğim andan itibaren telefonda bir hayli yavaşlama ve takılma mevcut ama gelen yeniliklerı sıkça kullanmaya çalışarak bu yavaşlığı dikkate almamaya çalışıyorum 🙂 Aşağıda benim en çok hoşuma giden yeni özellikleri görsel desteklerle listeliyorum 🙂
1)Siri’nin gelişimi!

Tabi ki Siri zaten gelişmiş bir yardımcıydı fakat artık sorularınızı daha detaylı arayarak size daha çok yardımcı oluyor.İşte Istanbul’daki popüler restoranları bulabilir misin dediğimde konumumu dikkate alarak bana yakın listelediği restoranlar örneğinde olduğu gibi.
2)Kontol Merkezi

Şüphesiz ki artık kimseye aylık 10 GB internet bile internet yetmezken, her girilen mekanda wifi şifresi sorma durumuna gelmişken,kontrol merkezinin yeni versiyonunda uçak modunun yanına eklenen hücresel veri kapatma butonuyla, ayarlara girmenize gerek kalmadan hücresel veriyi anında kapatıp,doya doya wireless’ı kullanabiliyorsunuz. Ayrıca en aşağıda solda bulunan Ekran kaydetme butonuna basarakta ekranda yaptığınız işlemleri kaydedebiliyorsunuz. Bitince direk fotoğraflara kaydediyor.
3)Safari Gelişmiş Arama

 Safari’de örnek olarak ‘Arnavutköy ba’ yazmamdan itibaren nereyi aramak istediğimi anlayıp, Arnavutköy Balıkçısı’nı aradığımı anlayınca hemen yol tarifi ve aramaya yönlendiriyor.
4)Klavye

Mesaj yazmak isterken,- sanırım plus modeller için daha rahat edilicek şekilde bir düzenle düşünülmüş – klavyeyi sağa veya sola yatırabiliyorsunuz.Böylelikle telefonu tek elle rahat bir şekilde tutup daha kolay mesaj atabiliyorsunuz.
Benim için en basit ve temel yenilikler bunlardı,bunun dışında yeni eklenen Dosyalar isimli programla belgelerinizi burada saklayabilir,yeni fotoğraf filtreleriyle daha çekici fotoğraflar çekebilirsiniz. Ios 11 ile ilgili daha keşfedilecek pek çok yenilik var. Bizim ülkemizde geçerliliği bulunmayan imessage ile para gönderme yeniliği de çok konuşulacak cinsten bir rahatlık. Ios 11 telefonumda bir sıkıntı yaratmadığı sürece yeni beta versiyonlarıyla ilgili gelişmeleri yavaş yavaş aktaracağım.

Takipte kalın,

Sevgiler 🙂
Ege Tütüncü 
Kategoriler: Dijital, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/