Amerika’nın Yeni Başkanı Trump, Teknoloji Liderlerinin Hedefinde

Yakın zamanda Amerika Başkanlık koltuğunu Obama’dan devralan Donald Trump, göreve geldiği ilk haftada imzaladığı ‘Göçmen Yasası’ ile Silikon Vadisi’ndeki teknoloji liderleri tarafından eleştirildi. Yasa; Google, Apple, Netflix, Twitter gibi şirketlerin CEO’ları tarafından tepkiyle karşılanırken bu isimler arasında en dikkat çekenler ise Trump’ın kurumsal danışman olarak atadığı iki isim; Uber CEO’su Travis Kalanick ve devrin dehası Elon Musk.

İkinci bir emre kadar Suriye’den mülteci kabulünü engelleyen Trump, ‘Göçmen Yasası’ ile birlikte ABD göçmen kabul programını 120 günlüğüne askıya almayı ve 7 ülkeye en az 3 ay için vize kısıtlaması getirmeyi hedefliyor. Bu ülkeler; Suriye, Libya, Irak, İran, Sudan, Somali ve Yemen.

Elon Musk, söz konusu politikanın mutlak çözüm olmadığını ve Amerika’ya olan güvenin zedeleneceğini düşünüyor. Elon Musk ile birlikte Silikon Vadisi’nin dev şirketleri de politikaya karşı sessiz kalmadı.

Apple CEO’su Tim Cook: “Bizi daha güçlü hale getiren şey çeşitlilik. Göçmenler olmasaydı şirketin bugünkü konumuna gelmesinin mümkün olmazdı.”

Google CEO‘su Sundar Pichai: “Söz konusu politikada adı geçen ülkelerde doğan ve Google’da çalışmak için ABD’ye gelen çalışanlarımızdan bazıları şu an yıllık izinleri sebebi ile ülkelerindeler ve onların geri gelmesi şu anda tehlikede. Trump bu yasak ile yetenekli insanların ABD’ye gelmesini engelliyor ve bu hamlesi ile 100’den fazla teknoloji şirketini karşısına almış durumda.”

Twitter CEO’su Jack Dorsey: “İnsanların ve hükümet düzenlerinin finansal etkileri son derece gerçek olduğu kadar üzücü bir durum da.”

Netflix CEO’su Reed Hasting: “Bu tarz yasaklar Amerika’ya yakışmıyor ve ülkemize yönelik nefretin, tehditin bu yasak ile birlikte daha da artması kaçınılmaz.”

Yasaya karşı en etkin duruşu ise Airbnb göstermiş durumda. Airbnb CEO’su Brain Chesky Twitter üzerinden yasakla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’de barınmasına izin verilmeyen mültecilere ücretsiz olarak kalacak yer ve hizmet sağlanacağını açıkladı.

Göreve gelme süreci boyunca tartışılan Trump, görevinin ilk haftasından bir hayli ses getirmiş durumda. Silikon Vadisi’nin bu duruşu, Trump’a geri adım attırır mı önümüzdeki günlerde göreceğiz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Politika, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/