Teknoloji Bağımlılığını Yıkacak Yeni Nesil Telefon

Şu an için hayatımızda en büyük yer kaplayan ve olmazsa olmazlarımızdan diyebileceğimiz şey, kuşkusuz cebimizdeki telefonlardır. Öyle ki; artık kendi ailesinden ve arkadaşlarından daha fazla telefonuyla vakit geçiren insanlar fazlalaşmaya başladı. Günümüze baktığımızda, şimdiye kadar üretilen telefon markalarının, bu alışkanlığımızı azaltmak yerine daha iyilerini çıkartarak bizi olduğumuzdan fazla bağımlı hale getirdiğini de fark etmemek elde değil.

Peki böyle bir alışkanlıktan bizi vazgeçirecek veya en azından telefon bağımlılığımızı azaltacak bir telefon üretilirse; sizce telefon bağımlıları üzerinde ne kadar etkisi olur? Bizce Londra merkezli bir tasarım firması olan Blond, böyle bir telefonun fazlasıyla işe yarayacağını düşünmüş olmalı ki bu yolda bir adım atmak istemiş.

Şimdi birlikte Blond firması tam olarak ne tür bir telefon düşünmüş onu inceleyelim. İlk olarak NowThis tarafından hazırlanan telefonun tanıtım videosuna şöyle bir göz atalım.

This Mindfullness Phone Wants you to Detox from Technology

This phone is designed for you to ignore it

Gepostet von NowThis am Sonntag, 16. Juli 2017

Bu Cihaz neler Yapabiliyor?

Bu cihazın özelliklerine bakacak olursak sayacak pek fazla bir şeyin olmadığını siz de anlayacaksınız. Zaten özelliğinin olmaması uğraştıkları amaç için gayet normal bir şey. Telefon, sadece istediğimiz kişiyi aramak veya gelen çağrıları kabul etmek için kullanılıyor. Telefonun mesajlaşmak, çekim yapmak veya herhangi bir uygulamayı çalıştırmak gibi bir özelliği bulunmuyor.

Nazikçe yerleştirilmiş opak ekranında sadece tarih, saat ve güncel hava durumu görüntüleniyor. Bir de bu cihazda Wi-Fi bulunuyor. Bu da sadece internete girebilmemiz için eklenmiş durumda. Telefonun amacının, giderek çoğalan cep telefonu alışkanlığını azaltmak olduğunu yazının başlarında zaten söylemiştik. Hatta çocukların ve gençlerin cep telefonları yüzünden sosyalleşmelerinin ve başkalarıyla etkileşim kurmalarının zorlaştığı söyleniyor. Çalışmalar, çok fazla teknoloji kullanan çocukların konuşma gelişimlerinin de yavaşladığını göstermektedir.

Yapılan Araştırmalarla İlgili Bazı istatistiklere Bakalım;

2016 yılında Deloitte şirketi tarafından yapılan araştırmada, bir insanın günlük ortalama telefona bakma süresinin 2015’e göre %15 arttığı gözlemleniyor. PR Newswire rakamları ise günde ortalama 9 milyar kez telefona bakıldığını söylüyor. Bu araştırmaya katılanların yaklaşık yarısının ise daha çok gece ortasında uyanıp telefonlarını kontrol ettikleri görülmüş. Yani yaklaşık 100 milyon insanın uykusunu bölüp telefonuna bakıyor.
İnsanları teknoloji bağımlılığından uzaklaştırmanın, sağlıklı bir uyku düzenini ve sosyalleşmeyi teşvik etmesi hedefleniyor. Umuyoruz, bu amaç ciddi anlamda hedefine ulaşır ve insanlar birbirlerini duymaktan öte aktif olarak dinlemeye de başlar.
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/