Tesla’dan Çoğu İnsanı Sinirlendirecek Karar

Elektrikli otomobil üretici olarak bildiğimiz Tesla, geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Grünheide şehrinde fabrika kurmayı amaçladığını açıklıyor. Bu hareket üretimi arttırma ve maliyetleri azaltmak için mantıklı bir karar olarak görünüyor. 

Kendi şirket politikaları gereği çevre sorunlarının önüne geçmeyi hedefleyen Tesla işte bu noktadan sonra insanlarla ters düşmeye başlıyor çünkü Grünheide şehrinde kurulacak fabrikanın konumu, 92 hektarlık ağaçlarla kaplı bir orman arazisindedir. 
Çevre açısından hatalı gözükmekte olan bu karardan Tesla vazgeçecektir gibi düşünülürken, Brandenburg eyalet hükümetinin sözcüsü Simon Zunke Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada şirketin Grünheide’de kuracağı tesisisin çalışmalarına başladığını açıklıyor. Henüz izin alınmadığı halde, şirket o bölgedeki arazide kuracağı devasa fabrika için ormanı yok etmeye başlamış durumda 2021’de üretime başlama ve 10 bine kadar insana istihdam sağlama hedefleri bulunuyor.
Tesla’nın bu kararı karşısında insanlar sinirlenmiş durumdalar ayrıca bazı çevre örgütleri ise, şirket fabrika kurma iznini almadan ağaçları kesmeye başladığı için Frankfurt İdari Mahkemesi’ne dava açmışlar.

Brandenburg Eyaleti Çevre Bakanlığı, fabrika için izin alınmaması durumunda fabrika için bölgede kesilecek tüm ağaçlarının sorumluluğunun Tesla’ya ait olacağını belirtmiş. Bunun karşılığı olarak ise bölgeyi yeniden ağaçlandırması gerektiğini belirtmiş.

Daha iyi bir gelecek için ilham olan ve elini taşın altına koyan bir şirket ki, mesela elektrikli araçlarla ilgili tüm patentlerini açık şekilde dünyayla paylaşıyorsun, yaptığın birçok güzel şeyden sonra, çok hızlı büyüme hedefin için senin vizyonuna inanan, takip eden insanlara, böyle kararlarla hayal kırıklığı yaşatman ve doğaya tahribat yaratman kabul edilebilir olmadığı gibi, şirketin temel hedeflerine de ters düşmektedir, tabi temel hedefler değişmediyse.


Önümüzdeki günlerde ne yapılacağı merakla bekleniyor. Umarım Tesla bu kararından vazgeçer ya da vazgeçmese bile başka bir bölgeyi ağaçlandırır. Bence, ancak o şekilde temsil ettiği fikirlerin arkasında durduğunu ispatlayabilir.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/