Türk Bilim Kadını Betül Kacar NASA Genç Araştırmacı Ödülünü Aldı

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Astrobiyoloji, Moleküler Biyoloji ve Evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren Betül Kacar, Nasa Genç Araştırmacı Ödülünü aldı. Kendisini biraz yakından tanıyalım.

Türkiye, Betül Kacar’ın adını, NASA tarafından bursla ödüllendirilen ilk Türk kadın araştırmacısı olarak duymuştu. ?

Betül Kacar, 20 yaşında projesiyle NASA’ya başvurdu ve bilim çalışması NASA tarafından burs ile ödüllendirildi.

Harvard Üniversitesi öğretim üyesi olan Astrobiyolog Betül Kacar, geçtiğimiz yaz Arizona Üniversitesi’nden profesörlük teklifi aldı. ?

Kendisi bir röportajında Arizona Üniversitesi’ndeki çalışmalarından şu şekilde bahsetmiş:

“Meteorlara ve asteroidlere inen robotların getirdiği, kaya ve meteor parçalarını laboratuvarımda ben analiz edeceğim. Ve burada herhangi bir canlı var mı buna bakacağız.”

Aslen Giresun Bulancaklı olan Kacar, aynı zamanda Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nün de yardımcı doçent kadrosunda yer alıyor ve Japonya’nın önemli projelerini yönetiyor. ?

Betül Kacar, Japon hükümeti tarafından kurulan ve hayatin başlangıç ilkelerini araştıran Yer-Yaşam Bilimleri Merkezi’nin bilimsel yönelim projelerini yönetiyor.

“Ne ile karşılaşırsam daha pozitif bir şekilde, hayatımda bunu nasıl bir fırsata dönüştürebilirim diye düşünerek yaşamaya çalışıyorum.”

Kendisi başarı hikayesini ve bilime adadığı hayatını kısa şu şekilde anlatıyor.

“İstanbul doğumluyum. Ailem Giresun Bulancaklı. Çocukluğum Giresun Bulancak’ta geçti. Üniversitede Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü’ne girdim. Kimya bölümü okumak istemediğim bir bölümdü fakat bir şekilde denk geldi diyelim. Ama ne ile karşılaşırsam daha pozitif bir şekilde, hayatımda bunu nasıl bir fırsata dönüştürebilirim diye düşünerek yaşamaya çalışıyorum. Genelde yapım böyledir, o zamanlar da böyleydi. Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye’de kimya bölümünde okurken, Türkiye’de uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.”

Betül Kacar bugün ise NASA Genç Araştırmacı ödülünü kazanan güçlü bir kadın! ?

Kendisi bu güzel haberi Twitter profilinden duyurdu.

Kendisini yürekten tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. ???

Dilerseniz kendisinin bilimsel açıdan da tatmin 3 saatlik bir röportajını aşağıdan dinleyebilirsiniz.
Kategoriler: Başarı, Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/