Mark Zuckerberg Yıllar Sonra Harvard’a Geri Dönmeye Hazırlanıyor

Dünya çapında yaklaşık 2 milyar kullanıcıya sahip olan sosyal ağ platformu Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in 2004 yılında tamamlayamadan ayrıldığı okulu Harvard’da 25 Mayıs 2017’de gerçekleşecek olan 366. mezuniyet töreninde konuşma yapacağı açıklandı.

Harvard Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi okuyan bir öğrenciyken okulun veri tabanını hackleyerek okuldaki tüm öğrencilerin fotoğraflarına erişim sağlayabildi. Bununla yetinmeyerek bu fotoğraflarla okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Harvard tarafından etiğe aykırı bulunan bu girişimi disiplin cezasıyla son buldu ve daha sonra Zuckerberg okuldan ayrıldı. Okuldan ayrılmasının ardından 4 Şubat 2004’te kurduğu Facebook, kuruluşundan 1 ay sonra Harvard öğrencilerinin yarısının kayıt olduğu bir platform haline geldi.

Facebook’un popülaritesinin yüksek bir ivmeyle artışa geçmesinden sonra Zuckerberg’in uzun zaman sonra hem Onur Belgesi almak hem de konuşma yapmak için tekrar okul yoluna düşeceğini açıklayan Harvard Başkanı Drew Faust, Zuckerberg’e övgüler yağdırdı.

Faust; “Teknolojinin yenilikçi kullanımı, dünyayı değiştirmek için yaptıklarıyla beraber bilimin ilerletilmesi, eğitimin geliştirilmesi konusundaki kararlılığıyla Mark Zuckerberg’e rakip az insan var.” dedi.

Bu olay bir teknoloji şirketi kurmak için okulundan vazgeçen ünlü Harvard öğrencisi Bill Gates’in durumuyla benzerlik gösteriyor hatta bununla ilgili Harvard’ın YouTube kanalında Zuckerberg’e tavsiyeler veren Gates’in bir videosunu yayınladı.

Zuckerberg’in alışılmışın dışında ve çok ses getirecek bir konuşma ortaya koyacağı düşünülüyor. Yapacağı konuşmayı biz de merakla bekliyor olacağız.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/