Japon Hükumetinden Teşvik: Tokyo’yu Terk Edenlere 137 bin TL

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Japonya hükümeti Tokyo’da yaşayan insanları buradan ayrılıp başka bir yerde yaşamalarına ikna etmek için maddi teşvik yöntemini denemeyi düşünüyor. Japonya’nın ulusal yayın kurumu olan NHK tarafından paylaşılan raporda, hükumetin 2019’dan başlayarak Tokyo’nun 23 bölgesi dışında iş bulan ve iş bulduğu bölgede ikamet etmeye karar verenlere 3 milyon Yen (137,9 bin Lira) ödeme yapmayı planladığı yer alıyor.
Toplam 38 milyon nüfusa sahip olan Tokyo ve başkentin etrafı olan metropol bölge uzun zamandır oldukça popüler. Japonya’daki her üç kişiden biri Tokyo bölgesinde yaşıyor. Japonya’nın ülke olarak toplam nüfusunda bir azalma yaşansa bile bu bölgedeki nüfus artışı ilginç bir şekilde artmaya devam ediyor. Yani Japonya’nın diğer şehirlerinde insan sayısı sürekli azalıyor.
Hükumet, insanları nüfusu azalan bölgelere çekmek için vergi indirimi gibi çözümler de düşünüyor. Hatta şirketler için bu çözümler başladı bile. Nüfusunda azalma yaşanan bölgeleri yeniden canlandırmaya çalışan Japon hükümeti, “Bölgelerin yeniden canlandırılması” adlı bir program başlattı. Bu program çerçevesinde birtakım yerel yönetimler özel şirketlerin Tokyo bölgesini terk etmesi noktasında ciddi oranda vergi indirimi sağlıyor. Taşınma masrafları ise yerel yönetim tarafından karşılanıyor.
Tokyo’nun genç nüfusu arasında metropol yaşamı bırakıp daha mütevazı, ucuz ve sessiz yerlere yerleşme planları yapanların sayısı hiç de az değil. Fakat Japon hükumetinin bürokrasisi, ülkenin en iyi okullarının Tokyo’da olması, ülkenin en büyük şirketlerinin Tokyo’da konuşlanması gibi durumlar, bölgenin nüfusunun azaltılmasını büyük oranda zorlaştırıyor.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/