30 Yıllık Gizem Gün Yüzüne Çıktı: Bilim İnsanları Uranyumun Süperiletkenlik Formunu Çözdü

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Fransa’da ve Japonya’da bulunan bilim insanları, çok yüksek basınç ve manyetik bir alan kullanarak Uranyum bazlı malzemelerin “üçlü süperiletkenlik” davranışı sergilediğini gözlemledi. Araştırmalar Physical Review Letters dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, uranyum bazlı bir malzemede sıra dışı süperiletkenlik formu olduğunu gösterdiler.
Japonya’da bulunan Tooku Üniversitesi’nin Malzeme Bilimi Profesör Asistanı Yusei Shimizu şunları söyledi:
“Bugüne kadar, geçtiğimiz yüzyıl boyunca çeşitli metalik sistemlerde birkaç süperiletken keşfedilmesine rağmen, üçlü süperiletkenlik örnekleri çok az olmuştur. Düşük sıcaklıklardaki basınç deneylerimiz UBe13’teki spin – triplet süperiletkenliği için güçlü kanıtlar sağladı.”
Moleküllerin en küçük yapı taşından hareketle, genellikle düşük sıcaklıkta süperiletken hale gelen malzemeler gelen elektriği dirençle karşılamadan geçmesine izin verirler. Bu durum elektriksel işlemde bulunan enerji kaybını sıfıra indirir.
Yoktan var edilmeyen bu bulguların çok farklı bir sistemde keşfedildiği dikkat çekti. ilk olarak saf metallerde keşfedilen bu fenomen, Ube13 başta olmak üzere keşfedilen en ağır fermiyon süperiletkenlerinden biriydi. Fermiyonlar en basit şekilde madde parçacıklarıdır. Fen derslerinde gördüğümüz protonlar, nötronlar ve elektronların yani fiziksel madde olarak düşündüğümüz şeylerin çoğunu oluşturan parçacıklardır.

Fiziğin Fenomeni: Süperiletkenlik

Süperiletkenlik, sıcaklığın belli bir değer altına düşmesiyle bir malzemenin direncinin sıfıra inmesidir. Heike Kamerlingh Onnes tarafından 1911 yılında keşfedilmiştir. Gözlemlenebilir örneklerden; altın, gümüş, bakır gibi sıradan iletkenler verilebilir. Onnes, kurşun (Pb), civa (Hg), kalay (Sn) ve aluminyum (Al) gibi metallerin elektriksel dirençlerinin, her metalin kendine özgü sahip olduğu bir kritik sıcaklığın (Tc) altında (birkaç Kelvin civarı) tamamen ortadan kalktığını keşfetti. Meissner ve Ochsenfeld, süperiletkenlerin harika iletken olmaları yanında yaklaşık 20 yıl sonra süperiletkenlerin diamagnetik özellik gösterdiğini de keşfettiler.

Hayatın İçinde Uygulanabiliyor

Bilimsel gelişmelerin ve gerçekliklerin yanı sıra gün yüzüne çıkarılmamış çok şey var. Yeni olgularla birlikte bilim insanları  uranyum malzemesi UBe13‘te atom ölçeğinde ne olduğunu ve etkileşimlerin süperiletkenliği nasıl ortaya çıkarabileceklerini umuyorlar.
Süperiletkenler gerçek hayat uygulamalarında çok düşük sıcaklıklara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple onları yalnızca manyetik görüntüleme cihazlarında veya parçacık hızlandırıcı sistemlerde görmemiz mümkün olabiliyor.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/