Elon Musk Tarih Verdi: Gelecek Yıl Mars’a Test Uçuşları Başlıyor

Günümüzün dahilerinden Elon Musk, her yıl ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleşen South by South West (SXSW)’de önümüzdeki yıl Mars’a kısa test uçuşları yapılabileceğinin işaretini verdi.

“Sanıyorum, gelecek yılın ilk yarısında kısa uçuşlar yapabileceğiz.”

Mars’ta hayatın mümkün olduğuna inanan ve ayrıca bunun gerekli olduğunu da düşünen Musk, “nükleer çatışma halinde üçüncü dünya savaşı çıkma ihtimalinde girilecek karanlık çağdan” korktuğunu her fırsatta dile getiriyor. Kendisi Mars’ın insan ırkı için hem bir kurtuluş hem de yeni bir yaşamın başlangıcı için gerekli olduğunu söylüyor.

Elon Musk, SpaceX’in planları hakkında da değerli bilgiler verdi.

Testler kapsamında ilk başta kısa iniş-kalkış denemelerinin yapılacağını aktaran Musk, bu uçuşlarda henüz insanların yer almayacağını vurguladı ve şöyle dedi;

“Mars’a gidecek ilk gezegenler arası gemiyi inşa ediyoruz. İlk önce kısa uçuşlar gerçekleşecek.”

Elon Musk ayrıca Mars’ta insanların ilk olarak güç kaynağı, cam kubbe ve temel yaşam gereksinimlerine ihtiyacı olacaklarını söyledi.

Elon Musk Mars’ta fazla sayıda ve çok değerli iş fırsatlarının da olacağını söyledi.

“Orada basit bir üs inşa ederek başlayacaklar. Bu da yeni fırsatların olduğu bir dünya demek. Çünkü pizzacılara, güzel barlara ihtiyacımız olacak.”

“SpaceX’in ve Tesla’nın başarılı olma ihtimalinin yüzde 10’dan az olduğunu düşünüyordum”

Musk, 2008’in kendisi için ne kadar zor bir yıl olduğundan bahsetti. Hatırlarsanız o yıl SpaceX Falcon 1 roketi üçüncü defa başarısız olmuştu ve Noel’den bikaç gün önce Tesla iflasın eşiğinden dönmüştü.

O zor döneme ilişkin “SpaceX ve Tesla’nın başarılı olma ihtimalinin yüzde 10’dan az olduğunu düşünüyordum.” açıklamasında bulunan Elon Musk, kendi girişimi olan PayPal’ın 2002 yılında eBay tarafından satın alınmasıyla 180 milyon dolar kazandığını, SpaceX’e ve Tesla’ya başlangıçta 90 milyon dolar yatırdığını ancak maliyetin giderek arttığını söyledi.

BBC’nin haberine göre Musk’ın elinde o dönem 40 milyon dolar kalmıştı:
“Tüm parayı bir şirkete koyardım, diğeri kesinlikle batardı veya SpaceX ile Tesla arasında bölüştürürdüm o zaman ikisi de batabilirdi. Enerjini bir şey inşa etmek için sarf ettiğinizde o sizin bebeğiniz oluyor, ben de aralarında seçim yapamadım. Parayı ikisine birden yatırdım, neyse ki ikisi de düze çıktı (…) Eğer işler farklı gitseydi, her iki şirket de batacaktı.”
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/