MacKenzie Bezos 37 Milyar Dolarlık Servetinin Yarısını Yardım Kuruluşları İçin Bağışlayacak

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengini kabul edilen Jeff Bezos’tan boşanması sonrası yaklaşık 37 milyar dolarlık servetin sahibi olan MacKenzie Bezos, tazminatının yarısını bağışlayacağını açıkladı.

“Paylaşmak için orantısız miktarda param var” diyor roman yazarı MacKenzie, 28 Mayıs’ta kararını açıklayan mektupta açıkça yazdı.

“Hayırseverliğe yaklaşımım  düşünceli olmaya devam edecek. Zaman ve emek ve özen alacaktır. Ama beklemeyeceğim. Ve kasa boşalana kadar devam edeceğim. ”

Vakıf 2010 yılında dikkat çekici zengin insanlar Bill Gates, Melinda Gates ve Warren Buffet tarafından kurulduğundan beri, “The Giving Pledge”, yaşamları boyunca veya paralarının en az yarısını bağışta bulunmayı taahhüt eden, dünyanın dört bir yanındaki 200’den fazla varlıklı kişiyi kendine çekmiştir.

“The Giving Pledge” vakfına bağışta bulunan diğer önemli isimler arasında Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan, Elon Musk, Richard Branson, Larry Ellison, Michael R. Bloomberg, Pierre Omidyar ve daha pek ünlü milyarder bulunmaktadır.

Onların istekleri en azından 18 milyar dolar dağıtmak üzere olduğunuzu bildirirken, hiçbir koşulda dikkat çekmemekle birlikte, MacKenzie’nin duyurusu, Bezos serveti şu ana kadar sıkı bir şekilde tutulduğundan, kısmen özel bir ilgi gördü.
Kelimenin tam anlamıyla, dünyadaki en zengin kişi olan Jeff Bezos, hayırseverlik çabalarına daha az önem vermiştir. Geçen yıl, 150 milyar dolarlık servetinin sadece 2 milyar dolarını yardım amaçlı harcayacağını açıkladı.
Dört çocukları olan çift, Bezos’un Amazon’u kurduğu 1994’ten bu yana birlikteydi. MacKenzie Bezos şirketin ilk çalışanlarından biriydi.
Dünyanın en büyük perakende internet satış sitesi olan Amazon’un 2018’de yaptığı ciro 232,8 milyar doları bulmuştu.

Forbes dergisine göre bu rakamla, Bezos ve ailenin serveti de 131 milyar dolara çıkmış oldu. MacKenzie Bezos başarılı bir roman yazarı.
‘The Testing of Luther Albright’ ve ‘Traps’ adlı iki kitabı bulunan MacKenzie Bezos, Pulitzer ödüllü yazar Toni Morrison’un da Princeton Üniversitesi’nde öğrencisiydi. ”Giving Pledge” adlı kampanyaya halihazırda , 23 ülkeden 204 birey, çift ya da aile katılmış durumda.
Şimdilik, MacKenzie Bezos, servetini nasıl dağıtmayı planladığına dair pek fazla ayrıntı açıklamadı. 2014 yılında, zorbalığa karşı savunan bir örgüt kurdu ve paranın bir kısmının da benzer çabalara gitmesi mümkün. Ne olursa olsun, parasını vermekte MacKenzie, dünyadaki az sayıda insanın eşleştirebileceği muazzam bir güç kullanacak.
Mackanzie Bezos’un “The Giving Pledge” mektubuna buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/