TELEFON BAĞIMLILIĞINI YENMEK İÇİN 3 BASİT KURAL

Hayatımızın her anında kullandığımız akıllı telefonlar artık tüm zamanımızı elimizden almaya başladı.  Bir çok uygulama ile hayatımıza yön veren telefonlar bizi onlara bağımlı hale getirdi. İşte telefonla aramıza mesafe koyabileceğimiz 3 basit kural…  

YASAK ALANLAR BELİRLEYİN

Eğer çok sık telefon kullandığınızı düşünüyorsanız bunu aşmak için kendinize bazı sınırlar oluşturun. Bunu yapmaya başlamanın iyi bir yolu telefonunuzu ne sıklıkta kontrol ettiğinizi ve ona ne kadar vakit ayırdığınızı takip eden bir uygulama indirmek. (iOS için ‘Moment’ ve android için de ‘Offtime’ kullanılabilir.) Bunun farkına vardıktan sonra kendinize sınırlı alanlar belirleyin. Mesela yemek masasına telefonla oturmayın veya yatak odanızda telefonunuzun bildirimlerini kapatın. Kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırmanızı sağlayacaktır.

GÜNDE EN AZ YARIM SAAT KULLANMAYIN

Kendinize gün içinde ‘telefonsuz’ zamanlar belirleyin. Bu sizin zamanla telefondan bağımsız bir hale gelmenize yardımcı olacak. Arama hariç bütün özelliklerini kapatın ki sadece asıl amacı olan iletişim aracı olarak kullanabilesiniz. Bu ‘telefonsuz’ zamanı günde yarım saat ile bir saat arasında yaptığınız sürece kendinizi zamanla daha özgür hale getireceksiniz. Gün geçtikçe bu zamanı uzatın hatta ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte 12 saatlik ya da 24 saatlik ‘telefonsuz zaman’ etkinlikleri yapabilirsiniz. 

GEREKSİZ UYGULAMALARI SİLİN

Evet son olarak, gereksiz yani kullanmadığınız uygulamaları silin. Çok az kullandığınız uygulamaları klasör haline getirip arka sayfalara atarak dikkatinizi dağıtmasını engelleyebilirsiniz. Yaşam kalitenizi arttırmak yerine zamanınızdan çalan uygulamaları silin. Sosyal medyayı telefonunuzdan değil bilgisayarınızdan yönetin. Böylelikle sosyal medyada daha az vakit harcayacaksınız ve kendinize daha çok vakit kalacaktır.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/