Disney Prensesleri: Ünlü Karakterlerin Animasyonları ve Filmleri

disney prensesleri

Disney Prensesleri, Disney’in Dünya folklorundan aldığı hikayeleri, animasyonlara ve filmlere dönüştürmesi ile hayatlarımıza girdi. Disney Prensesleri, müzikalleri ile ünlenen animasyonların vazgeçilmez karakterleri haline geldi. Disney prenses filmlerini ve animasyonlarını, kronolojik olarak sizler için derledik.


Disney Prenses Animasyonları

1) Snow White and the Seven Dwarfs – Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (1937) | IMDb: 7.6

Kötü üvey annesi tarafından tehlikeli ormana sürülen Pamuk Prenses, yedi cüce madenci tarafından kurtarılır. Grimm Masalları’ndan uyarlanmıştır. Pamuk Prenses, Hollywood Bulvarı’nda yıldızı bulunan ilk kurgusal karakter olmuştur. Nitekim, o yıldız da bu film ile birlikte gelir.

Disney, “Yeni bir eğlence sahası başlattığı ve milyonların büyülendiği önemli ekran buluşu için” normal boyuttaki Oscar heykelciğinin yanında, 7 minyatür heykelcik almıştır.


2) Cinderella – Külkedisi Sinderella (1950) | IMDb: 7.3

 

Cinderella’nın zalim üvey annesi, Kraliyet Balosu’na katılmasını engeller. Sevimli fareler Gus ve Jaq’tan ve peri vaftiz annesinden beklenmedik bir yardım alacaktır.

Çoğu Disney Prensesi gibi, sözlü Avrupa masallarının bir derlemesi olan Grimm Masalları’ndan uyarlanmıştır. Yıllar 1951’i gösterdiğinde, En İyi Ses dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.


3) Sleeping Beauty- Uyuyan Güzel (1959) | IMDb: 7.2

 

Kraliyet ailesi tarafından dışlanan kötü niyetli peri, prensese sadece bir prensin kırabileceği bir lanet yerleştirir. Bu Disney Prensesi de, Grimm Kardeşlerin derlediği Avrupa masallarından gelmektedir.


4) The Little Mermaid – Küçük Deniz Kızı (1989) | IMDb: 7.6

Atlantik okyanusunun prensesi Ariel, insan olmak ve bir prensin sevgisini kazanmak için bir pazarlık yapar. Andersen Masalları’ndan uyarlanmıştır ve üç dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Filmde yer alan “ Part of Your World” şarkısını Şebnem Ferah, Türkçe’ye uyarlamıştır.


5) Beauty and the Beast – Güzel ve Çirkin (1991) | IMDb: 8.0

 

Ömrünü çirkin bir canavar olarak geçirmekle lanetlenmiş bir prens, genç bir kadının sevgisini kazanmak için insanlığını tekrar keşfetmek ister.

Fransız yazar Jeanne-Marie Leprince de Beaumont’ a ait La Belle et la Bête adlı masalından uyarlanmıştır.


6) Alaaddin – Alaaddin ve Sihirli Lamba (1992) | IMDb: 8.0

 

İyi kalpli bir sokak çocuğu ve güce aç bir Sadrazam, en derin dileklerini gerçekleştirme gücüne sahip sihirli bir lamba için yarışır.

Bu filmdeki prenses Jasmine, Disney Prensesleri arasında ilk Avrupalı olmayan prensestir. Orta Doğu masallarını anlatan Bin Bir Gece Masalları’ndan uyarlanmıştır.


7) Pocahontas (1995) | IMDb: 6.7

İngiliz sömürgecilerin on yedinci yüzyıl Virginia’sını işgal ettiği zamanda, bir İngiliz askeri ve Algonquin şefinin kızı bir romantizm paylaşır. Şarkılarıyla Oscar, Grammy ve Altın Küre ödülleri kazanmıştır.

Hikâye, gerçekliğe dayanmaktadır. Algonkin Kızılderilisi olan Pocahontas, John Rofle adlı bir İngiliz ile evlenir. Ömrünün geri kalanını Londra’da geçirir ve ünlenir. Disney Prensesleri arasında, Amerika kıtasında doğan ilk prensestir.


8) Mulan (1998) | IMDb: 7.7

 

Genç bir kız, babasını ölümden kurtarmak için, gizlice babasının ordudaki yerine geçer. Böylece Çin’in en büyük savaş kahramanlarından biri olmayı başarır. Çin folklorundaki kadın savaşçıların hikayelerinden uyarlanmıştır.

Animasyon film gösterime girdiği sırada, McDonald’s filmin şerefine, kısa süreliğine “szechuan” sosunu restoranlarında kullanmıştır.


9) Princess and the Frog – Prenses ve Kurbağa (2009)| IMDb: 7.1

 

Restoran sahibi olarak hayallerini gerçekleştirmek için can atan bir garson, kurbağa prensi tekrar insana dönüştürmek için bir yolculuğa çıkar. Ancak onu öptükten sonra aynı problemle yüzleşmek zorundadır.

Grimm Masalları’nın bir parçası olan Kurbağa Prens masalından modern hayata uyarlanmıştır.

Disney Prensesleri arasında ilk Afrikalı-Amerikalı prensestir.


10) Tangled – Karmakarışık (2010) | IMDb: 7.7

Sihirli uzun saçlı Rapunzel, tüm hayatını bir kulede geçirmiştir. Ancak kaçak bir hırsız ona rastladığında dünyayı ve gerçekte kim olduğunu ilk kez keşfetmek üzeredir.

Disney Animasyon Stüdyoları’ndan çıkan ilk üç boyutlu animasyondur. Grimm Kardeşler’in Rapunzel adlı masaldan uyarlanmıştır.


11) Brave – Cesur (2012) | IMDb: 7.1

 

Hayatında kendi yolunu çizmeye kararlı olan Prenses Merida, krallığına kaos getiren bir geleneğe meydan okur. Yalnızca bir dilek hakkı olan Merida, korkunç laneti tersine çevirmek için bu hakka olduğu kadar cesaretine ve okçuluk becerilerine de güvenmelidir. 

Disney ve Pixar ortak yapımıdır. Hikâye, İskoç folklorunun derlenmesine dayanır.


12) Moana (2016) | IMDb: 7.6

Antik Polinezya’da, Yarı Tanrı Maui’nin maruz kaldığı korkunç bir lanet Moana’nın adasına ulaşır. Moana, Okyanus’un işlerini düzeltmek ve Yarı Tanrı’yı aramak için yola çıkar.

Moana ve adasının kurgu olmasına rağmen, hikaye Polinezya Adaları’nın ortak folklorunun bir ürünüdür. 89. Oscar ödül törenlerinde, En İyi Animasyon ve En Orijinal Şarkı ödüllerini almıştır.


13) Frozen – Karlar Ülkesi (2013) | IMDb: 7.4

 

Yeni taç giymiş Kraliçe Elsa, için gücünü yanlışlıkla evini lanetleyerek buza dönüştürmek için kullanır. Kız kardeşi Anna, hava durumunu değiştirmek için bir dağ adamı ile onun oyuncu ren geyiği ve bir kardan adamla birlikte çalışır.

Hans Christian Andersen’in Kar Kraliçesi adlı masalından uyarlanmıştır. Frozen, 2013 yılında en çok hasılat yapan filmdir.


14) Frozen II – Karlar Ülkesi II (2019) | IMDb: 6.8

Anna, Elsa, Kristoff, Olaf ve Sven, büyülü bir diyarın eski ve sonbahara bağlı ormanına gitmek için Arendelle’den ayrılırlar. Krallıklarını kurtarmaya ve Elsa’nın güçlerinin kaynağını bulmak için yola çıkarlar.

 

 


Disney Prensesi Filmleri

1) Princess Diaries – Acemi Prenses (2001) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Garry Marshall
Oyuncular: Anne Hathaway, Julie Andrews, Hector Elizondo

Mia Thermopolis Genovia tahtının varisi olduğunu öğrenir. Arkalarında arkadaşları Lilly ve Michael Moscovitz ile birlikte, on altıncı yaşının devamında yolunu bulmaya çalışır.

Disney’in kendi televizyon kanalında sıkça yayınladığı filmlerden biridir. Ayrıca, Anne Hathaway’in ilk uzun metrajlı filmidir.


2) Princess Diaries 2 : Royal Engagement – Acemi Prenses 2 : Kraliyet Nişanı (2004) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Gary Marshall
Oyuncular: Anne Hathaway, Julie Andrews, Chris Pine

Genovia’ya yerleşen Prenses Mia, yeni bir kraliyet görevi ile karşı karşıya kalır. İngiliz bir talip ile görücü usulü evlilik onu beklemektedir.


3) Maleficent – Malefiz (2014) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Robert Stromberg
Oyuncular: Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley

İntikamcı bir peri, bebek bir prensesi lanetlemeye karar verir. Fakat çocuğun, sorunlu topraklarına barışı geri getirebilecek tek kişi olabileceğini keşfeder.

Bu film, Uyuyan Güzel masalına yeni bir perspektif kazandırıyor.


4) Cinderella – Sindirella (2015) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Kenneth Branagh
Oyuncular: Lily James, Cate Blanchett, Richard Madden

Babası beklenmedik bir şekilde ölünce, genç Ella kendini zalim üvey annesinin ve entrikacı üvey kardeşlerinin insafına bırakır. Asla umudunu yitirmeyen Ella’nın kaderi, cesur bir yabancıyla tanıştıktan sonra değişmeye başlar.


5) Beauty and the Beast – Güzel ve Çirkin (2017) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Bill Condon
Oyuncular: Emma Watson, Dan Stevens, Luke Evans

Bencil bir Prens, esir tuttuğu güzel bir genç kadına aşık olmayı öğrenmedikçe hayatının geri kalanında canavar olmaya lanetlenmiştir.


6) Maleficent : Mistress of Evil – Malefiz: Kötülüğün Gücü (2019) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Joachim Rønning
Oyuncular: Angelina Jolie, Elle Fanning, Harris Dickinson

Maleficent ve vaftiz kızı Aurora yaklaşan evlilikler, beklenmedik müttefikler ve oyundaki yeni karanlık güçler tarafından farklı yönlere çekilirler. Bu sırada onları ayrılmaz kılan karışık aile bağlarını da sorgulamaya başlarlar. 


7) Alaaddin (2019) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Guy Ritchie
Oyuncular: Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott

İyi kalpli bir sokak çocuğu ile güce aç bir Sadrazam, en derin dileklerini gerçekleştirmek için sihirli bir lamba uğruna karşı karşıya gelirler.


8) Mulan (2020) | IMDb: 5.7

Yönetmen: Niki Caro
Oyuncular: Liu Yifei, Donnie Yen, Gong Li

Çinli genç bir kız, babasını kurtarmak için erkek bir savaşçı kılığına girer.


Ters Köşe Filmler

Anime 101

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/