Uzay Dizileri: Geleceğe Küçük Bir Bakış Gibi Hissettiren 13 Dizi

uzay dizileri

Uzay dizileri, genellikle bilimkurgu türünde izlediğimiz yapımlardır. Bilimkurgu, adı üstünde bilimin ve kurgunun bir araya getirilip harmanlandığı yapımları oluşturur. İzleyebileceğimiz sayısız dizi ve filmler bulunur. Fakat bu diziler ve filmler uzayın içinde geçtiği zaman izleyiciye farklı bir enerji veriyor! Biz de bu etkiyi üzerinizde oldukça fazla bırakan, insanlık olarak nereye gittiğimizi sorgulatan yapımlardan olan uzay dizilerini bir araya topladık. 


1) Rick and Morty (2013- ) | IMDb: 9.2

rick and morty

 • Tür: Macera, Komedi, Bilim Kurgu
 • Yaratıcılar: Justin Roiland, Dan Harmon
 • Seslendirenler: Justin Roiland, Chris Parnell, Spencer Grammer, Sarah Chalke
 • Sezon Sayısı: 5

Çılgın bilim insanı Rick ve torunu Morty, hayatlarını aileleriyle geçirdikleri ve boyutlar arası geçirdikleri zamana bölmüş iki kişidir. Dizi de onların maceralarını anlatmaktadır. Animasyon olsa da yetişkinlere yönelik bir dizidir. Zamanlarını yalnızca boyutlar arası gezerek değil, bazen de insan anatomisini içeren maceralara atılarak geçirirler.

Bilimkurgu ve komedi türlerini müthiş bir şekilde harmanlamayı başarmış bir yapım diyebiliriz. Komedi yanıyla Family Guy, The Simpsons gibi yapıtlara benziyor. Bölümlerin 20 dakika olması da diziyi izlemesini oldukça akıcı ve kolay kılıyor. Dizinin senaristleri, bizi bilgilendirip eğlendirirken popüler kültüre ait birçok şeye de gönderme yapmayı ihmal etmiyor. 


2) Firefly (2002 – 2003) | IMDb: 9.0

firefly uzay dizileri

 • Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Western
 • Yaratıcı: Joss Whedon
 • Oyuncular: Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Adam Baldwin, Morena Baccarin
 • Sezon Sayısı: 1

Firefly, 2517 yılında dokuz kişilik bir mürettebatın Serenity isimli bir uzay gemisinde yaşadıklarını anlatan dizi. Geminin kaptanı ve mürettebatın bir kısmı iç savaşta kaybeden askerlerden oluşmaktadır. Bu askerler, galaksi hükümeti tarafından hükmedilmeyen yerlerdeki yasa dışı işlerle uğraşan uzay kovboylarıdır.

Dizi 18 yıl önce yayından kalkmış olmasına rağmen, insanın aklına geldiğinde durup bir düşünmesini sağlayan, üzen türden bir yapım olmayı başarmıştır. Yalnızca tek bir sezonu olmasına rağmen kült yapımlar arasında sayılır. Fakat ne yazık ki 14 bölümlük ilk sezonunun yayınlanması sonrası iptal edilmiştir.

Sonrasında uzun uğraşlar sonucu 2005 yılında seriyi noktalandıracak nitelikte bir film çekilmiş ve hikâye böylece sonlandırılmıştır. Uzay dizileri özel ilgi alanınız ise Firefly hayranlıkla izleyeceğiniz muhteşem bir dizi diyebiliriz.


3) Doctor Who (1963 – Günümüz) | IMDb: 8.4, 8.6

doctor who

 • Tür: Macera, Dram, Fantastik
 • Yaratıcılar: C.E Webber, Donald Wilson, Sydney Newman
 • Sezon Sayısı: 26 (1963-1989), 13 (2005 – Günümüz)

Doctor Who, 1963 yılından bu yana devam eden en uzun soluklu bilimkurgu dizisidir. Konusu; Doktor olarak bilinen insana benzer dünya dışı bir varlığın, yani bir Zaman Lordu’nun maceralarını konu edinmektedir. TARDIS adını verdiği uzay gemisiyle seyahat etmektedir. Bu gemi dışarıdan bakıldığında 1950’lerden kalma bir polis kulübesi olarak gözükür. İlk bakışta küçük olduğu sanılsa da içi dışından büyüktür. TARDIS’le evren içerisinde zaman yolculuğu yapar.

Yanında da neredeyse her zaman insan bir yol arkadaşı bulunur. Beraberce uzay ve zamanı keşfedip, sorunları çözer ve bazen de tarihe müdahalelerde bulunur. Britanya’nın popüler kültürünün oldukça önemli bir parçasıdır. Klasik seri adı verilen dönemi 1963-1989 yılları boyunca devam etmiştir. 1996 yılında bir televizyon filmi yayınlanmış ve bu film dizinin 2005 yılında tekrardan yayınlanması için geçiş bölümü rolü üstlenmiştir.

Doktor karakteri, ölmeyip rejenerasyon geçirmesiyle bilinir. Bundan ötürü de ortalama 2-3 sezonda bir yeni bir Doktor ekranlara gelir. Şu ana dek bu rolü 13 kişi oynamıştır. Hepsi de erkektir, bu 2017 yılında değişmiştir. Son Doktor Peter Capaldi’den rolü üstlenen kişi, ünlü İngiliz aktris Jodie Whittaker olmuştur. Dizinin 13.sezonu ve Whittaker’ın da son sezonu 10 Kasım 2021 tarihinde gösterime girecek. Yeni Doktor henüz duyurulmadı. 2022’nin sonbahar mevsiminde yayınlanacak olan özel bölümle beraber bunu da öğreneceğiz. Doctor Who uzay dizileri arasında bu denli uzun süredir devam eden tek yapım oluyor.


4) Star Trek: The Next Generation (1987 – 1994) | IMDb: 8.6

star trek the next generation

 • Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Yaratıcılar: Gene Roddenberry
 • Oyuncular: Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Gates McFadden, Will Wheaton
 • Sezon Sayısı: 7

Uzay dizileri listesi hazırlayıp Star Trek’ten bahsetmemek olmaz. Orijinal seriden yaklaşık 100 yıl sonrasında geçen dizi, daha yeni ve daha gelişmiş Atılgan gemisi ve mürettebatının maceralarını anlatır. Dizinin kötü karakterleri Borg’lardır. Bu Borg, kahramanlarımızın karanlık aynası rolünü üstlenmiştir. Dizinin süresi boyunca yeni yaşamlar ve medeniyetler aranır, bulunur ve iş birliğinde bulunulur.

Çoğu zaman bu medeniyetlerden yeni şeyler öğrenilir. Bu kurgu, soykırım metotları keşfedildikten sonra değişse de temel prensip aynı kalır. Star Trek: The Next Generation toplamda 178 bölümden oluşmaktadır. Bütün bu bölümler birbirinden bağımsızdır. Bir konu bütünlüğü bulunmaz. Bu seri için yavaş başlayıp sonradan açılan bir seri diyebiliriz.

Star Trek evreninin en sevilen dizilerinden biridir. Diziye yeni bir kadroyla başlanmasının sebebi orijinal kadronun artık yaşlanmış olmasıydı. Bunun yanında Star Trek serisiyle isim yapmış kişileri kadroda bulundurmak hem masraflı hem de zor olacaktı. Dizi hayata geçene kadar birçok fikirden vazgeçildi, fakat ortaya çıkan sonuç oldukça mutluluk verici oldu.


5) The Expanse (2015 – ) | IMDb: 8.5

the expanse uzay dizileri

 • Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu
 • Yaratıcılar: Mark Fergus, Daniel Abraham, Ty Franck
 • Oyuncular: Thomas Jane, Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham
 • Sezon Sayısı: 5

Güneş sistemini, Mars’ı, Ay’ı ve hatta Asteroit Kuşağı’nı kolonileştiren insanlık, hala yıldızlara erişememiştir. Bir buz şilebinin idari subayı Jim Holden, Satürn’ün halkaları ve Kuşak’ta bulunan maden istasyonları arasında mekik dokumaktadır. Bir gün mürettebatıyla Scopuli adında terk edilmiş bir gemiye rastlar ve korkunç bir sırrı açığa çıkarırlar.

Bu öyle bir sırdır ki, uğruna cinayet işlemeye hazır kişiler bulunur. Jim ve mürettebatının hayal bile edemeyeceği ölçekte bir sırdır. Jim bu gemiyi oraya kimin ve neden bıraktığını bulmadığı takdirde güneş sisteminde bir savaş çıkması olasıdır. Bu sırada dedektif Miller milyarlarca kişilik bir sistemde tek bir kızın peşine düşmüştür.

Bu kız, zengin bir aileden gelmektedir ve parayı veren düdüğü çalar! Miller’ın takip ettiği ipuçları onu Holden ve Scopuli’ye yöneltir. Bu sayede Miller bu kızın tüm olup bitenlerin anahtarı olabileceğini anlar.

İşte hikâye tam da burada daha da karmaşıklaşır ve olaylar yaşanmaya başlar. Dizi 2015’te yayın hayatına Syfy kanalında başladı ve 3 sezon boyunca burada yayınlandı. Ardından iptal edildi, fakat diziyi Amazon Prime satın aldı. Burada iki sezon daha devam ederek 5 sezon yayınlandı ve 6. Sezonuyla da final yapması kararlaştırıldı. The Expanse Amazon tarafından kurtarıldıktan sonra uzay dizileri arasında son dönemin popüler yapımı hâline geldi.


6) Final Space (2018 – 2021) | IMDb: 8.3

final space

 • Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera
 • Yaratıcılar: Olan Rogers, David Sacks
 • Seslendirenler: Olan Rogers, David Tennant, Coty Galloway, Steven Yeun, Tika Sumpter
 • Sezon Sayısı: 3

Uzay hapishanesindeki Gary, beş yıllık cezasının son zamanlarını yaşıyor. Gerçekleştirmek istediği iki amaç var; biri Quinn’e her gün video göndermek ve kurabiye yemek! Fakat cezalı ve bu yüzden kurabiye yemesi yasak. Hapishanede geçirdiği zamanını paylaştığı iki arkadaşı bulunuyor. Biri geminin kontrolünü sağlayan H.U.E diğeri de aklını kaçırmasını önlemek için yanına koyulan KVN. Fakat burada da bir problem bulunuyor; Gary KVN’dan nefret ediyor.

Hikâyenin asıl başlangıcı ise Gary’nin bir gün uzay yürüyüşü yaparken Mooncake ismini verdiği yeşil bir canlıyla arkadaş olmasından sonra gerçekleşiyor. Mooncake hikâyeye dahil olduktan sonra onun peşindeki Lord Commander, Queen ve Avocato gibi karakterler de katılıyor. Bu şekilde bölümler oldukça eğlenceli ve bir o kadar da duygusal bir hâl alıyor. Dizinin kalitesini öne koyan ögelerden biri hikâye örgüsüyse diğeri de yan karakterleridir diyebiliriz.

Final Space fikri 2010 yılında “Gary Space” adlı bir web dizisi olarak düşünülmüştü. Bunun üzerine dizinin yaratıcısı Olan Rogers ilk üç bölümü kendi YouTube kanalında paylaştı. Fakat arkadaşlarıyla yaşadığı fikir ayrılıkları sonucu proje yarım kaldı. Ardından Gary Space Cartoon Network’e pazarlanması amacıyla tekrar elden geçiriliyor fakat Rogers yine umduğunu bulamıyor.

Bunun üzerine dizinin ismi Final Space olarak değişiyor ve yeni bir pilot bölüm hazırlanıyor. Yine YouTube üzerinden yayınladığı bölümle Conan O’Brien’ın ilgisini çekiyor ve TBS’e sunum yapmaya gidiyor ve orada kalıyor. Şu an diziyi Netflix üzerinden de izleyebilirsiniz. Final Space uzay dizileri türünün en sağlam animasyon örneklerinden biri.


7) Babylon 5 (1993 – 1998) | IMDb: 8.3

babylon 5 uzay dizileri

 • Tür: Aksiyon, Macera, Dram
 • Yaratıcı: J. Michael Straczynski
 • Oyuncular: Michael O’Hare, Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Mira Furlan
 • Sezon Sayısı: 5

Dizinin hikâyesi 2257 – 2262 yılları arasında geçmektedir. Babylon 5, Dünya Birliği ve Minbari Cumhuriyeti arasındaki savaştan 10 yıl sonra kurulmuştur. Amacı, insanlar ve diğer yabancı ırklar arasındaki farklılıkları ortadan kaldırıp diplomatik ve ticari bir ortam yaratmak ve savaşların önüne geçmektir. İstasyonun adının Babylon 5 olmasının sebebi de kurulan ilk dört istasyonun çeşitli sebeplerden dolayı görevini yerine getirememesinden ötürüdür.

İstasyon, hiç bir yaşam belirtisi bulunmayan Epsilon 3 gemisinin yakınına konuşlanmıştır. Babylon 5’te bulunan beş ırkta büyükelçi düzeyinde temsil edilir. Bunun yanında Bağımsız Gezegenler Topluluğu’nun da -baskın beş ırk gibi- oy ve veto hakkı bulunur. Din gibi konular hikâyenin oldukça önemli parçalarındandır. Senaryosunun yazımına 1986 yılında başlanmış ve tamamlanması tam 7 yıl sürmüştür. Sabit karakterleri yoktur.

Dizinin uzunca bir zamana yayılması önceden planlıydı. Bundan dolayı her karakterin diziden ayrılma ve tekrar katılma zamanları önceden belirlenmişti. Senaryosu ilk olarak Paramount’a sunulmuş fakat onlar reddedince Warner Bros. projeyi almıştır. Yayına geçen bu projeyle ilk kez bir bilimkurgu dizisi bu kadar uzun bir zamana yayılmıştır. Bu durum birçok dizinin de ilham kaynağı olmayı başarmıştır.


8) Battlestar Galactica (2004 – 2009) | IMDb: 8.7

battlestar galactica

 • Tür: Bilim Kurgu, Macera, Aksiyon
 • Yaratıcılar: David Eick, Ronald D. Moore
 • Oyuncular: Mary McDonell, Edward James Olmos, Katee Sackhoff, Jamie Bamber, James Callis
 • Sezon Sayısı: 4

12 Koloni’de Caprica adlı gezegende yaşayan insanlar 40 yılı aşkın bir süredir Cylon adlı yapay zekalarla uyum içinde yaşar. Fakat Cylon’lar gerçekleştirdiği sinsi nükleer saldırıyla bu barışı bozar ve her şeyi değiştirir. Bu yapay zekaları uzun süre önce insanlar yapmış fakat zaman içinde kendi zeka ve bilinçleri oluşan bu robotlar insanlara karşı örgütlenmiştir. 12 Koloni’nin tüm ordu ve teşkilatı, Cylon’ları alt üst etmek için elinden geleni yapar fakat icat ettikleri bu yeni makinalarla bir türlü baş edemezler.

Bu saldırı sırasında müzeye kaldırılacak Battlestar Galactica gemisi, son devriyesini tamamlamak üzeredir ve bu sayede de az hasarla saldırıdan kaçmayı başarabilir. Kolonilerin başkanının ölmesiyle dönemin Eğitim Bakanı Laura Roslin’de şans eseri gezegen dışında bir gemide bulunmaktadır. Galactica Kaptanı Adama ile Roslin, kurtulan birkaç gemiyle birlikte insanlığı kurtuluşa götürecektir. Bu kurtuluşun Dünya adlı gezegeni bulmaktan geçtiğine inanmaktadırlar…

1978-1980 yılları arasında çekilmiş serinin üzerine çekilmeye başlamış efsanemiz, ilk olarak iki bölümlük bir mini seri olarak ekranlara dönüş yaptı Daha sonra 4 sezonluk bir dizi çekildi, yine aralarda diziyle alakalı film ve mini bölümler de çekilip yayınlandı. Dizi Emmy adaylıkları ile yazarlardan olumlu eleştriler aldı ve başrollerinde de Oscar adaylığı bulunan Mary McDonnell ve Edward James Olmos bulunuyor. Uzay dizileri denilince akla gelen ilk örneklerden biri şüphesiz Battlestar Galactica oluyor. 


9) Altered Carbon (2018 – 2020) | IMDb: 8.0

altered carbon

 • Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu
 • Yaratıcı: Laeta Kalogridis
 • Oyuncular: Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higareda, Kristin Lehman
 • Sezon Sayısı: 2

Dizi, aynı isimli çizgi romandan uyarlanmıştır. Yaşadıkları gelecekte insanlar, karakterleri ve ruhlarını yeni bedenlere transfer edebiliyordur. Takeshi Kovacs, bu gelecekte seçkin yıldızlararası savaşçılardan oluşan bir time mensuptur. Fakat bu tim, bir isyan sonrası ağır bir yenilgiye uğrar. Alınan yenilgi sonucu hayatta kalan tek üye Kovacs olur.

Onun zihni, 250 yıl boyunca “buz içerisinde” hapsedilir. Lakin bir gün varlıklı bir adam Kovacs’a hayata dönebilmesi için bir şans sunar. Karşılığında istediği de çözmesi oldukça zor bir cinayeti sonuçlandırmasıdır. Kahramanımız bu dünyaya uyum sağlamakta oldukça zorlanır ve kurtulma yolları arayışına girer. Aradığını bulmak üzereyken tekrar dirilme nedenini öğrenir ve bir varoluş savaşına başlar.

Dizinin ilk sezonu 10 bölüm ikinci sezonu 8 bölümden oluşmaktadır. Netflix üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Dizide, bilinç aktarımı, teknoloji vb. Konulara dinsel bir bakış açısıyla yaklaşıldığını görüyoruz. Serinin ilk sezonu üzerine o kadar büyük bir bütçe ayrılmış ki, Game of Thrones dizisinin ilk 3 sezonuna ayrılan bütçeyi bile aşmış. Görsel açıdan sizi doyuracak muazzam bir yapım!


10) The 100 (2014 – 2020) | IMDb: 7.6

the 100 dizi

 • Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu
 • Yaratıcı: Jason Rothenberg
 • Oyuncular: Eliza Taylor, Paige Turco, Thomas McDonnell, Eli Goree, Bob Morley
 • Sezon Sayısı: 7

Armageddon, 97 yıl önce dünyanın büyük bir kısmını yok etmiş ve birçok medeniyetin çökmesine sebep olmuştur. Sadece 12 ulus hayatta kalmış ve toplam 400 kişiyle dünyayı terk etmiştir. Uzayda yaşadıkları süre boyunca 3 nesil insan yetişmiştir ve artık toplam 4000 kişilik nüfusa ulaşılmıştır. Kurdukları yeni hayatlarında nüfus kontrolü, ölüm cezası gibi birçok sert kuralları vardır.

Kaynaklarının tükenmeye başladığı bu dönemde 12 ulus bir araya gelip hayatta kalmanın yollarını aramaya başlar. Çözüm olarak dünyaya dönmeye karar verirler fakat dünyanın yaşanılabilir olup olmadığından emin değillerdir. Bunu öğrenmek için 100 genç mahkûmu dünyaya gönderirler. Bu gençlerin arasında birçok farklılık bulunur ve aralarında sürtüşmeler yaşanır.

Fakat bu sorunları aşmaları; bilinmezlikler ve tehlikelerle dolu olan dünyada hayatta kalmaları için oldukça önemlidir. Dizi, Kass Morgan’ın aynı isimdeki kitabının uyarlamasıdır ve Jason Rothenberg tarafından da yayın hayatı için geliştirilmiştir. Bazı sahneleri dolayısıyla 18 yaş ve üstü izleyiciler için uygundur.


11) Lost in Space (2018 – 2021) | IMDb: 7.3

lost in space

 • Tür: Bilim Kurgu
 • Yaratıcı: Irwin Allen
 • Oyuncular: Molly Parker, Toby Stephens, Maxwell Jenkins, Taylor Russell, Mina Sundall
 • Sezon Sayısı: 2

Günümüzden 30 yıl sonrasında geçen dizi, 1960’ların klasik ve aynı adlı dizisinin modern yorumudur. Oldukça kötü bir durumda olan kendi dünyalarında yaşayan Robinson ailesi, daha iyi bir dünyada yaşamaya hak kazanır. Bunun için birçok testten geçerler ve eğitimler alırlar. Bunları tamamladıktan sonra uzayda yeni bir koloni oluşturmak üzere yola çıkarlar.

Bu süreçte beklenmedik olaylar gerçekleşir ve belirlenen rotalarından çıkarlar. Bilmedikleri bir gezegene mecburi iniş yaparlar ve aile olarak evlerinden onlarca ışık yılı uzaklığında hayatta kalmaya çalışırlar. Matt Sazama ve Burk Sharpless tarafından yazılmış bir dizidir.

Legendary Television, Synthesis Entertainment, Clickety-Clack Productions ve Applebox Entertainment tarafından üretilmiştir. Netflix’te diziyi 2018 yılında yayınlamaya başlamıştır. Merakla beklenen üçüncü sezonun 2021 yılında yayınlanacağı duyuruldu fakat henüz yayınlanan bir sezon bulunmuyor. Ayrıca bu sezon, dizinin final sezonu olacak. Lost in Space hikâye işleyişi ile son dönem uzay dizileri arasında önemli bir yere sahip diyebiliriz.


12) Nightflyers (2018) | IMDb: 5.9

nightflyers uzay dizileri

 • Tür: Bilim Kurgu, Psikolojik Gerilim
 • Yaratıcı: Jeff Buhler
 • Oyuncular: Eoin Macken, David Ajala, Maya Eshet, Sam Strike, Gretchen Mol
 • Sezon Sayısı: 1

Küçük uzay gemisi The Nightflyer 2093 uzayda bir yolculuğa çıkmıştır. Bu yolculuğun amacı, yok olmaya yüz tutmuş dünyamızı kurtaracağına inanılan bir uzay cismini bulmaktır. Mürettebatını sekiz bilim insanı ve bir telepat oluşturur. Güneş sisteminde keşif yaptıkları sırada, ürkütücü birkaç olay yaşarlar.

Herkesin birbirini sorgulayıp suçladığı gemide büyük bir hayatta kalma savaşı başlar. Dizi, George R.R. Martin’in aynı adlı kitabından uyarlanmıştır ve geriye dönük bir anlatış biçimini ele alır. Kitabı yazarından ötürü büyük ilgi görse de, dizi yalnızca bir sezondan oluşmuş ve Syfy kanalı tarafından iptal edilmiştir. Yine de Nightflyers ilginç konusu ile son dönem uzay dizileri arasında epey dikkat çekiyor.


13) Another Life (2019- ) | IMDb: 5.1

another life

 • Tür: Bilim Kurgu, Dram
 • Yaratıcı: Aaron Martin
 • Oyuncular: Katee Sackhoff, Justin Chatwin, Samuel Anderson, Blu Hunt, A.J Rivera
 • Sezon Sayısı: 2

Bilinmeyen bir gezegenden monolite benzer bir cisim, Dünya’nın farklı noktalarına inip yerleşmiştir. İnsanlar bu cisimlerin ne olduğunu ve neden burada olduğunu anlamakta güçlük çeker. Hemen cisimlerle iletişim kurulması amacıyla CIA projeler başlatır. Bu projelerden birine bilim insanı Eric Wallace’de katılır.

Wallace’nin eşi Niko ise birçok uzay görevine başarıyla katılmış nitelikli bir astronottur. Dünyaya inen monolitlerin başka gök cisimlerinde de olduğu öğrenildiği an hemen bir uzay görevi tasarlanır ve bu görevin başına Niko getirilir. Niko ekibiyle görev yolunda ve görev esnasında oldukça ilginç olaylar yaşar. Netflix’in dikkat çeken yapımlarından biridir.

Niko rolünü de Battlestar Galactica dizisinden tanıdığımız Katee Sackhoff üstlenmektedir! Dizinin hangi yılda geçtiği dizi boyunca belirtilmiyor fakat nüfusun 9,4 milyar kişi olduğundan bahsediliyor. Yavaş ilerleyen bir hikayesi olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Fakat biraz sabırla çok güzel bir sona ulaşabilir ve beklediğinize pişman olmazsınız.


Uzay dizileri listesinden sonra göz atabilirsiniz:

Bilim Kurgu Dizileri

Dedektif Dizileri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/