Çizgi Film Karakterleri: Çocukluğunuzun Vazgeçilmez Kahramanları

Çizgi film karakterleri, ne kadar çocukluğumuzda kalmış gibi düşünülse de yaşımız ne olursa olsun hep aklımızdadırlar. Sabah sırf onları izleyebilmek için erkenden uyandığımız, hasta olup evde kaldığımızda saatlerce onlarla iyileşmeye çalıştığımız, hepimizin kalbinde taht kuran unutulmaz çizgi film karakterleri ve bölümlerini sizin için derledik. Her birinin unutulmaz bir bölümünü de ekledik. İyi seyirler dileriz:


1) Bugs Bunny

Bugs Bunny çocukluğumuzun unutulmaz çizgi film karakterleri denince akla gelen ilk karakterdir. Zekası ve kurnazlığıyla üstünden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur. Çoğu zaman farklı çizgi film karakterleriyle izlediğimiz Bugs Bunny her zaman üstün gelen taraf olurdu.
Bugs Bunny 1938 yılında Ben Hardaway tarafından yaratılır. Yaratıldığı ilk zamanlarda Happy Rabbit ismiyle bilinirdi. 1940 yılında ise bizim bildiğimiz ismi Bugs Bunny’i alır. İlk filmi A Wild Hare olan karakterin popülerliği o zamanlara dayanır. II. Dünya Savaşı esnasında ise Amerika’nın savaşa girmesiyle birlikte Hitler ve Nazi Almanyası eleştirilerinin yoğunlukta olduğu bölümler yapılmaya başlanır.
1964-1979 yılları arasında yeni bölümleri yayınlanmayan çizgi film 1996 yılında Michael Jordan ile bir Space Jam filmiyle büyük beğeni topladı.


2) Mickey Mouse

Mickey Mouse ya da Miki Fare olarak bildiğimiz çizgi film karakterleri 1928 yılında Walt Disney tarafından yaratılır. dünyada en fazla tanınan sembollerden biri haline gelen Miki Fare’nin diğer pek çok karakterle hazırlanmış filmi vardır. Yaratıcısı olan Walt Disney 1946 yılına kadar karakteri kendi seslendirir. 1970’lerde Mickey Mouse çizgi filmlerini çizen kadro arasına Türk asıllı Murad Gümen isimli çizer de katılır.


3) Temel Reis

temel reis

Temel Reis 1929 yılında Elzie Crisler Segar tarafından yaratılır. 1929’da bir mizah dergisiyle hayatımıza giren Temel Reis 1933 yılında Betty Boop çizgi filmi ile beyaz perdede yer almaya başlar.
Ne zaman zorlansa ve güce ihtiyacı olsa bir kutu ıspanak yiyen Temel Reis, sevgilisi Safinaz ve baş düşmanı Kabasakal ile maceradan maceraya atlardı. Ispanak yediğinde şişmeye başlayan pazıları sayesinde hepimiz “Acaba gerçek mi?” diyerek ıspanak yemeyi denedik ☺


4) Winnie the Pooh

Winnie the Pooh, 1000 Hektar ormanında yaşayan ve en yakın arkadaşları Piglet, kaplan Tigger, Tavşan ve Eeyore isimli eşek olan bir ayıdır. Winne the Pooh’un yaratcısı Alan Alexander Milne bu karakteri oğlu Christopher Robin’e anlatabilmek için yazar. Çizgi filmde gördüğümüz Christopher Robin’in hikayesi bu şekildedir. Winnie the Pooh sadece olumlu konular işler ve öğretici bir misyonla ilerler.


5) Daffy Duck

Daffy Duck veya diğer adıya Arsız Daffy 1930’lu yılların sonunda Mickey Mouse ve Temel Reis’in ardından hayatımıza girer. Daffy Duck genel olarak Bugs Bunny ile olan maceralarıyla ekranlara gelse de diğer Looney Tunes karakterleriyle de pek çok bölümde yan yana yer aldı. Bazen sinirli bazen kaçık bir ruh haline sahip olan Daffy oldukça konuşkan bir karakterdi.


6) Domuz Porky

Domuz Porky kekeleyerek konuşan bir karakterdi. Looney Tunes’un oldukça sevimli olan bu karakterini genel olarak Daffy Duck ile olan bölümleriyle hatırlıyoruz.


7) Tweety ve Sylvester

Sylvester II. Dünya Savaşı’nın ardından hayatımıza giren bir karakterdir. Yaratıcısı Friz Freeleng olan karakter, 1947’den sonra Bob Clampett’in yarattığı karakteri Tweety ile maceralara atılmaya başlar. Tweety ve Sylvester çizgi filmine daha sonra Granny Nine dahil olur. Granny Nine Tweety’i korurken Sylvester’a şemsiyesiyle vurmasıyla aklımıza kazınmıştı.


8) Ayı Yogi

Ayı Yogi Hanna-Barbera tarafından yaratılan bir karakterdir. Ailece izlenen çizgi filmlerin baş karakterlerinden olan Ayı Yogi’iyi yeşil kravatıyla hatırlıyoruz. Fötr şapkası ve muzip mizacıyla her bölüm maceradan maceraya atlayan Ayı Yogi çocukluğumuzun unutulmaz karakterlerinden biriydi.


9) Donald Duck

Donald Duck ismini aldığı Donald Fauntleroy Duck tarafından yaratılır. Şakadan hiç hoşlanmayan Donald amcanın başı sürekli dertte olurdu. Çatallı sesiyle sinirli konuşmasını anlayabilmek bazen yoğun dikkat gerektirirdi. Oldukça şanssız olan Donald Duck her bölümüyle bizleri güldürmeyi başarırdı.


10) Ağaçkakan Woody

Ağaçkakan Woody denilince sizin de aklınıza gülüşü geliyor mu? Kendine has gülümsemesi ile bugün bile aklımızda olan karakterin 1940’larda Walter Lantz Studio tarafından üretildi. Woody karşısına çıkan sorunları oldukça zekice planlarıyla alt eder üstüne de her bölüm sonrası kahkaha atardı ☺


11) Tom ve Jerry

Tom ve Jerry William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılır. Çocukluğumuzun en heyecanlı çizgi filmlerinden biri olan Tom ve Jerry’de, Jerry’nin Tom’a yaptıkları bazen üzer bazen de ağız dolusu kahkaha attırırdı. Her ne kadar aralarında kıyasıya bir rekabet olsa da gerçek dostluğu da yansıtırlar. Tom ve Jerry’e bazen dahil olan baba köpek ve yavrusu eğlenceye eğlence katardı ☺


12) Powerpuff Girls

Powerpuff Girls kızlarından hangisi olurdunuz? Çocukken en büyük çekişmelerimizden biri Blossom, Bubbles ve Buttercup’ı aramızda paylaşmak olurdu. Bir bilim insanı olan profesör kızları yaratırken yanlışlıkla karışıma Kimyasal X döker. Bunun sonucunda da özel güçlere sahip üç kız ortaya çıkar. Dünyayı kötülükten kurtarmak için durmadan savaşırlar.


13) Sonicçizgi film karakterleri

Sonic 1991 yılında ortaya çıkan bir kirpi karakterdir. Dr. Robotnik tarafından planlanan kötü gelecekten kaçmayı başarır. Süper kızlı koşuşuyla unutulmaz çizgi film karakterleri arasında yer alır.


14) Garfield

Garfield yüzünden canı lazanya çekmeyeniniz var mıydı? Jim Davis tarafından 1978’de yaratılan karakteri tembelliği ile tanıyoruz. Sürekli uyumak isteyen, hareketten nefret eden ve yemek yemek için her şeyi yapabilen bu karakterle kendini bağdaştırmayan yoktur ☺


15) Müfettiş Gadget 

Müfettiş Gadget olduğunuzu hayal ettiniz mi? Vücudunuzdan bambaşka araçlar çıkması, işiniz düşen her şeyi yanınızda taşıyor olabilmek muhtemelen harika bir şeydir. Müfettiş Gadget ona verilen görevleri layığıyla yapmaya çalışırdı. Bazen yanlış araç kullanımları ve sakarlığından dolayı eline yüzüne bulaştırsa da sonuç hep ondan yana olurdu.


16) Red Kit

Red Kit, Morris tarafından çizilen bir çizgi roman karakteriydi. Hepimizin aklında yer eden gölgesinden hızlı silah çeken yalnız kovboyumuz RedKit’in sadık arı Dül Dül ve peşinden ayrılmayan köpeği Rin Tin Tin adaletsizliğin karşısında yer alır. Özellikle Daltonlarla girdiği mücadelelerden zekasıyla hep galip çıkar.


17) Fred Çakmaktaş

Fred Çakmaktaş Taş Devri çizgi filminin unutulmaz karakterlerinden birisiydi. İyimser bir kişi olsa da nazik olmayan tavırlarıyla arkadaşları ve eşini ara ara üzen Fred, bölümün sonunda mutlaka hatasının farkına varırdı. Özellikle bowling tutkusuyla bilinen Fred “Ya ba da ba du” repliğiyle hepimizin kulaklarında yer etmiş bir çizgi film karaketeri idi ☺


18) Gargamel

Gargamel denilince aklına gelen ilk şey ne? Çocukluğuma dair hatırladığım en kötü karakter Gargamel’dir. Şirinleri yakalamaya çalışan, her seferinde biraz daha yakınlaşıp hep en sonunda elinden kaçıran bir nevi beceriksiz çizgi film karakterlerinden birisiydi ☺


19) Ten Ten

Ten Ten çocukluğumuzun polisiye karakteri idi. Belçikalı çizer Hergé’nin kaleminden çıkan Ten Ten 1929 yılında hayatımıza girdi. Gezgin bir gazeteci olan karakter maceradan maceraya atlarken köpeği Milu yanından hiç ayrılmazdı. Serüvenler ne kadar tehlikeli olsa da korkusuz Ten Ten ve köpeği Milu üstesinden gelirdi.


20) Homer Simpson

Homer Simpson, Simpson ailesinin en tembeliydi. Tembel olduğu kadar da saf olan Homer yaptığı sakarlıklarla bizi güldürürdü. 1989 yılında yayınlanmaya başlayan Simpsonlar dizisi bugün yaşanan pek çok olayda gündeme geliyor. Özellikle kehanetleriyle uzun yıllar da hayatımızdan çıkmayacağa benziyor.


21) Şeker Kız Candy

Şeker Kız Candy, Kyoko Mizuki tarafından yaratılan bir karakterdir. Bir dergide parça parça yayınlandıktan sonra bir manga haline gelen hikaye 1979 yılında Türkiye’de yayınlanmaya başlanır. Bu Türkiye’de yayınlanan ilk animedir. Pony’nin evi olarak adlandırılan bir yetimhaneye bırakılan Candy’nin hayatı anlatılır. Zengin bir aile Candy’i evlatlık edinir ve Candy’nin hayatı değişir.


22) Pembe Panter

Pembe Panter’in müziğini hatırlamayanınız var mı? Beceriksiz bir müfettiş ve her defasında ondan kaçmayı başaran kahramanımız Pembe Panter… Pembe Panter her türlü olaydan sinsice ve de zekice kaçarak beğenimizi toplamıştı.


23) George Jetson

Gergo Jetson’un da içinde bulunduğu Jetgiller dünyasını izledikten sonra hangimiz uçan araba hayali kurmadık ki. Robotlar sayesinde hızlanan işler, evi temizleyen robotlar, uçan arabalar, yüze takılan maskeler ve daha pek çok yeniliği izlediğimiz bu çizgi film eminim ki o zamanlar bugünler için hayal edeceğimiz teknolojilerle doluydu.


24) Scooby Doo ve Shaggy

Scooby Doo ve Shagy’nin arkadaşlığı hep özenilesi bir arkadaşlıktı. 1969 yılında yayınlanmaya başlanan Scooby-Doo çizgi filmi çocuklara korkulacak şeyin kötü insanlar olduğunu gösteriyordu. Shagy ve Scooby ise sürekli yemek yiyen ve her defasında korkup yine de kendilerini olayların ortasında bulan iki yakın arkadaştı.


25) Sünger Bob Karepantolonçizgi film karakterleri

Sünger Bob deniz biyolojisi eğitimcisi Stephen Hillenburg tarafından yaratılır. Bikini Kasabası’nda yaşamaya çalışan Sünger Bob ve arkadaşlarının maceraları anlatılan çizgi film çocukluğumuzun unutulmazları arasındaydı. Bikini Kasabası’nın en enerjik ve sevimli karakteri ise tabi ki Sünger Bob’du ☺


26) Ash

Ash Pokemon’un unutulmaz karakteri idi. Çizgi filmin yayınlanmasının üzerinden yıllar geçse de Pokemonları bugün hala ezbere biliyoruz. Çıkarılan yeni oyunlarda bile Pokemon uyarlamaları devam ediyor. Pikaçu’nun sesi, diğer Pokemonların özelliklerini unutmak ne mümkün ☺


27) Road Runner ve Coyote

Road Runner, sürekli koşan bir kuş ve onu yakalamaya çalışan Coyote’nin unutulmaz hikayesi… Road Runner’ın “bip bip” sesini hatırlayanınız var mı? Coyote’nin bir gün mutlaka başarılı olacağını düşünerek izlediğimiz sessiz çizgi film de çocukluğumuza dair unutamayacağımız çizgi filmler arasında yer alıyor.


28) Casper

Casper, hayaletlerin en tatlısıydı. Hep korkmamız gereken varlıklar olarak karşımıza çıkan hayaletler bu sefer Casper sayesinde yakın bir arkadaş olarak dahil olmuştu hayatımıza. Sürekli iyilik peşinde koşardı. Kimseyi korkutamadığı için de okulda hep başarısız olurdu. En yakın arkadaşı Wendy ile maceradan maceraya atlardı.


29) Marsupilami

Marsupilami, o uzun kuyruğuyla maceradan maceraya atlarken kocaman ailesiyle mutlu bir hayat sürerdi. Ormanda yaşayan bir aile ile arası çok iyi olan Marsupilami’nin en yakın arkadaşı Leo idi. Bring M. Backalive isimli avcı sırf Marsupilami ve ailesini yakalayabilmek için türlü türlü oyunlar hazırlardı. Ancak unuttuğu bir şey vardı: Karşı tarafı hafife almamalıydı.


30) Tazmanya Canavarı

Tazmanya Canavarı, Looney Tunes’un en hareketli olanıydı. Sürekli aç olan karakterimiz etrafı dağıtırdı. Pek çoğumuz annesinden “Tazmanya Canavarı gibi odanı dağıtıyorsun.” Sözünü duymuşuzdur. Özellikle 1990’larda popüler olan bu çizgi film karakteri Robert McKimson tarafından yaratılmıştır. Pek çok kez diğer karakterle karşı karşıya gelen Tazmanya Canavarı kendinden hiç ödün vermeden her yeri dağıtmaya devam ederdi.


31) Afacan Dennis

Afacan Dennis’i yaşadığı mahallesi ve köpeği ile birlikte hatırlıyoruz. Sürekli merak eden Dennis, her şeyi araştırırdı. Bu araştırmalar esnasında çeşitli yaramazlıklar yapar ve azar işitirdi. Afacan lakabı da buradan geliyordu. 1980’li yıllarda hayatımıza giren Dennis sayesinde merak etmenin ve araştırmanın önemli olduğunu öğrenmiştik.


32) Ninja Kaplumbağalar

Ninja Kaplumbağalar, yani Leonardo, Raphael, Michelangelo ve Donatello mutasyona uğramış birer kaplumbağalardı. Ustaları dövüş sanatlarına son derece hakim olan fare Splinter’dı. Aldıkları eğitim sayesinde kötülüklerin karşısında dimdik duran bu çete bir zamanlar pek çoğumuzun rol modeli idi. Gözümüze bağladığımız renkli kuşaklarla biz de onlardan birisi olurduk ☺


33) Cedric

Cedric’in her bölümün sonunda söylediği “İtiraf etmeliyim. 8 yaşındaysanız hayat gerçekten çok güzel/zor.” Repliğini unutanınız var mı? Aşık olduğu kız Chen ve yakın arkadaşı ile birlikte gündelik yaşamın zorluklarını 8 yaşında bir çocuk olarak yaşardı. Büyükbabasını çok seven Cedric zaman zaman babasıyla sorunlar yaşardı. Yaşadığı her şeyi gün sonunda bir günlüğe yazar ve unutulmaz repliğini söylerdi.


34) Richie Rich

Çizgi film karakterleri arasında en zengin olanı Richie Rich’i gözünde dolar işareti ile hatırlarız. 1953 yılında Alfred Harvey tarafından yaratılan bu karakter çok zengin bir ailenin tek çocuğudur. İstediği her şeye ulaşır, dilediği yemeği yerdi. Çocukken ona özenmeyeniniz var mıydı?


35) Teletabiler

Teletabiler’in unutulmaz karakterlerinin isimleri şöyleydi: Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa, Po. Bu dörtlünün evinde bir de Noo-noo isimli elektrik süpürgeleri vardı. Teletabilerin bir nevi kahyaları olan bu süpürge aynı zamanda onları kötülüklerden korurdu. Güneşin doğuşuyla başlayan bölüm yine güneşin batışıyla son bulurdu.

 

Editörün Notu: Bazen geçmişe dönmek hiç beklemediğimiz anıları da beraberinde getirir. Ara ara çocukluğunuzun güzel günlerini hatırlayarak kendinizi mutlu edebilirsiniz. Çizgi filmler o mutlu zamanların en güzelleriydiler.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/