Vampir Filmleri: En İyi 35 Vampir Filmi

Vampirler dünyadaki hemen hemen her toplumun folklorunda var olduğundan, bunun her dilde ve dolayısıyla dünya çapında vampir filmlerinin olması doğaldır. Vampir filmleri denince kana susamışlık, güneş fobisi ve parlak beyaz bir ten ilk akla gelen sıra dışı özelliklerden. Davet edilmeden birinin evine bile giremezler. Aynı zamanda avın heyecanını ve bir sır saklamanın heyecanını da içinde tutan yalnız bir varoluş ifade ediyor vampirlik. Kesinlikle çok güçlü yapımlara sahip vampir filmleri var. ‘Alacakaranlık’ ve ‘Vampirle Röportaj’ gibi gişe rekorları kıran Hollywood filmlerinden ‘Aylak Vampirler’ ve ‘Gir Kanıma’ gibi düşük bütçeli bağımsız yapımlara kadar tüm zamanların en iyi vampir filmleri sıralamasını sizler için yaptık. İşte geçmişten günümüze en iyi 35 vampir filmi.


1) Nosferatu the Vampyre (1922) | IMDb: 7.9

Yönetmen: F. W. Murnau

Rotten Tomatoes: %97

Vampirler yaşlanmaz ancak bu film çok yaşlı. Vampir filmleri arasında birçok listeye göre en iyi vampir filmi olarak kabul edilen sessiz sinema filmi, neredeyse 100 yaşında. Nosferatu korkudan çok kara komedi türünde bir vampir filmi. Gizemli Kont Orlok (Max Schreck), Thomas Hutter’ı (Gustav von Wangenheim) dağdaki Transilvanya kalesine çağırıyor. Ürkütücü Orlok, Hutter ve karısı Ellen’ın (Greta Schroeder) yakınında bir ev satın almak ister. Orlok’un vampir olduğunu anlayan Hutter, Ellen’ın büyük tehlikede olduğunu fark ederek kaleden kaçmaya çalışır.


2) Let the Right One In – Gir Kanıma (2008) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Tomas Alfredson

Rotten Tomatoes: %98

Let the Right One In, ortaokulda geçen bir İsveç korku filmidir. İsveç’te annesiyle birlikte yaşayan 12 yaşındaki hassas, zorbalığa maruz kalmış Oskar (Kåre Hedebrant), yeni komşusu gizemli ve huysuz Eli (Lina Leandersson) ile tanıştığında arkadaşlık kurarlar. Başlangıçta birbirlerinden çekinen Oskar ve Eli yavaş yavaş yakın bir bağ kurarlar, ancak kısa süre sonra onun sıradan bir genç kız olmadığı anlaşılır. Sonunda Eli, karanlık, ürkütücü sırrını Oskar ile paylaşır.


3) What We Do in the Shadows – Aylak Vampirler (2014) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Jemaine Clement, Taika Waititi

Rotten Tomatoes: %96

Bir grup modern vampirin, Vladislav (Jemaine Clement), Viago ( Taika Waititi) ve Deacon (Jonny Brugh), günlük hayatını konu alan film tam bir vampir komedisi. Viago, Vladislav ve Deacon her gece otobüse binerler. Kurbanları olacak insanları seçmek için Wellington sokaklarında turlarlar. Vampirlerin gündelik hayatlarını çekmek isteyen bir grup belgeselci ölmeyeceklerinin garantisini aldıklarında bu vampirlerin evine konuk olurlar.


4) Interview With the Vampire Chronicles – Vampirle Röportaj (1994) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Neil Jordan

Rotten Tomatoes: %63

Vampir filmleri arasında oyuncularıyla öne çıkan bu filmde başrolleri Tom Cruise (Lioncourt), Brad Pitt ( Louis du Lac), Antonio Banderas (Armand) ve Kristen Dunst (Claudia) paylaşıyor. Film Anne Rice’ın 1976 tarihli romanına dayanıyor. 18. yüzyıl lordu olarak dünyaya gelen Louis artık iki asırlık bir vampirdir ve hikayesini hevesli bir biyografi yazarı Daniel Slater’a anlatır. Ailesinin ölümünden sonra intihara meyilli bir vampir olan Lestat ile tanışır ve onu ölüm yerine ölümsüzlüğü seçmeye ve arkadaşı olmaya ikna eder. 


5) Only Lovers Left Alive – Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (2013) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Jim Jarmusch

Rotten Tomatoes: %86

Kimilerine göre vampir filmleri denilince akla gelmesi gereken ilk filmlerden biri bu film olabilir. Adam (Tom Hiddleston) ve Eve (Tilda Swinton) bin yıldır evlidir. Bu çifti film boyunca büyüleyici yapan birçok şeyden biri, birbirlerine olan romantik aşklarının ifadesi. Birbirinizle bedenen bu kadar rahat olmak yüzlerce yıl mı alıyor? Sanatsal, sofistike ve asırlık iki vampir aşığı modern toplumdaki nihai yerlerini düşünüyorlar. İki aşık, aralarındaki yakın ilişkiyi Einstein’ın dolanıklık teorisiyle açıklar, bu sayede birbirlerinden çok uzakta olsalar bile aralarındaki bağlantı korunur. Filmin sonunda kendimizi bu esprili ve romantik çiftin büyüsüne kapılmış buluyoruz.


6) The Lost Boys – Kayıp Çocuklar (1987) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Joel Schumacher

Rotten Tomatoes: %76

The Lost Boys temelde bir reşit olma hikayesidir. Genç kardeşler Michael (Jason Patric) ve Sam (Corey Haim), asla yaşlanmayan bir grup erkekle tanıştıklarında ergenliğin eşiğindeler. Genç kardeşler Michael ve Sam anneleri (Dianne Wiest) ile birlikte Kuzey Kaliforniya’da küçük bir kasabaya taşınırlar. Genç Sam, geek çizgi roman inekleri Edward (Corey Feldman) ve Alan’da (Jamison Newlander) bir çiftle tanışırken, öfkeli Michael kısa süre sonra Star’a (Jami Gertz) âşık olur.


7) From Dusk Till Dawn – Gün Batımından Şafağa (1996) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Robert Rodriguez

Rotten Tomatoes: %62

Korkuyla karıştırılmış harika bir aksiyon mu istiyorsunuz?  Vampir filmleri arasında kültleşen bu filmde Seth Gecko (George Clooney) ve Richard Gecko (Quentin Tarantino) bir banka soygununda birkaç polisin ölümüne sebep iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Vaiz Jacob Fuller (Harvey Keitel) ve çocuklarını kaçıran suçlular, ailenin karavanıyla sınırı geçip bir bara sığınırlar. Ne yazık ki, bar aynı zamanda bir vampir çetesinin merkezi haline gelir ve kardeşler ve rehineleri kaçmak için zorlu savaşa girerler.


8) Bram Stoker’s Dracula- Drakula (1992) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Rotten Tomatoes: %75

Vampir filmleri denilince akla ilk kim gelir? Tabii ki Drakula! Bram Stoker’ın klasik vampir kitabından uyarlama olan film tam bir yıldızlar geçidi: Gary Oldman (Drakula), Winona Ryder (Mina Murray), Anthony Hopkins (Profesör Abraham), Keanu Reeves ( Jonathan Harker). Drakula kayıp aşkı Mina ile bir araya gelmeye kararlıdır. Britanya’da Drakula, en yakın arkadaşı Lucy’nin (Sadie Frost) hayatını tüketen bir korku ve saltanatı başlatır. Eleştirmenlere göre Hollywood’un modern çağında çok az film renk ve kostümü bu kadar etkileyici bir şekilde kullanmıştır.


9) Fright Night – Komşum Bir Vampir (1985) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Tom Holland

Rotten Tomatoes: %92

Genç Charley Brewster (William Ragsdale) bir korku filmi bağımlısıdır, bu yüzden Jerry Dandridge (Chris Sarandon) adında yeni bir komşusu taşındığında, Brewster’ın bir vampir olduğuna çok kolay ikna olur. Kimsenin Charley’e inanmaması da şaşırtıcı değil. Bununla birlikte garip olaylar olmaya başladıktan sonra, Charley’nin kendisine yardım edebilecek tek kişiye dönmekten başka seçeneği yoktur; vampir katili Peter Vincent (Roddy McDowall).


10) Thirst – Kan Arzusu (2009) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Park Chan-Wook

Rotten Tomatoes: %80

Katolik bir rahip olan Sang-hyun (Song Kang-ho), ölümcül bir virüsün tedavisine yol açabilecek deneysel bir prosedür için gönüllü olur. Hastalanır ve ölür, ancak kaynağı bilinmeyen bir kan nakli onu bir vampir olarak hayata döndürür. Sang-hyun inançları ve kana susamışlığı arasında git gel yaşarken çocukluk arkadaşının eşi Tae-ju’ya (Kim Ok-bin) âşık olur. Thirst, Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.


11) Blade – Bıçağın İki Yüzü (1998) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Stephen Norrington

Rotten Tomatoes: %56

Hollywood’un en unutulmaz vampir katillerinden biri olan Blade (Wesley Snipes) ile tanışın. Ama bir farklılık var: Blade, vampirlerin güçlü yanlarına sahiptir (süper hız, güç ve koku alma duyusu) ancak güneş ışığına karşı isteksizlik gibi zayıf yönleri yoktur. Peşinde olduğu vampirler, insan ırkını yok etme planlarında kilit rol oynayan bir tanrıyı çağırmak için ihtiyaç duyduğu özel kan grubunu arıyorlardır. Zamanının ötesinde aksiyon dolu bir çizgi roman uyarlaması olan Blade, dünyayı bu kötü vampir belasından kurtarma görevindedir.


12) Martin (1977) | IMDb: 7.1

Yönetmen: George A. Romero

Rotten Tomatoes: %90

Genç Martin (John Amplas)  84 yaşında kan emici bir vampir olduğuna tamamen ikna olmuştur. Batıl inançlı amcası (Lincoln Maazel) Martin’in vampir olduğuna inanıyordur. Dişleri veya mistik güçleri olmayan Martin, kadınlara sakinleştirici enjekte eder ve jiletlerin açtığı yaralardan kanlarını içer. Martin gerçekten bir vampir mi yoksa amcası ona defalarca vampir olduğunu söyleyen yalnız ve rahatsız bir genç mi? 


13) Near Dark – Karanlık Bastığında (1987) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Kathryn Bigelow

Rotten Tomatoes: %82

Amerikan Orta Batısında bir yerlerde vampirlerin özgürce dolaştığını hayal edin. Kathryn Bigelow’un yönettiği kült bir klasik olan Near Dark, vampir Mae (Jenny Wright) ile kovboy Caleb Colton (Adrian Pasdar) arasındaki aşk ilişkisini merkezine alıyor. Mae’nin Caleb’in boynunu ısırmasıyla ilişkileri karmaşık bir hal alır. Yönetmen, sonsuz aşk fikrini, ölüme yakın tutan bir şey olarak ele alıyor: seks, uyuşturucu ve rock and roll.


14) A Girl Walks Home Alone at Night – Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (2014) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Ana Lily Amirpour

Rotten Tomatoes: %96

İranlı film yapımcısı Ana Lily Amirpour tarafından yazılan ve yönetilen A Girl Walks Home Alone at Night, Batı filmlerinin unsurlarını, feminist teoriyi ve vampir mitolojisini tamamen benzersiz bir şekilde bir araya getiriyor. İran şehrinin sakinleri, kadınlara saygı duymayan erkekleri avlayan bir vampir olan The Girl ile (Sheila Vand) karşılaşırlar. Girl gece sokaklara çıkarak suçluların peşine düşer. Arash adlı genç bir adamla tanışan Girl ile aralarında tuhaf bir ilişki başlar.


15) Underworld – Karanlıklar Ülkesi (2003) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Len Wiseman

Rotten Tomatoes: %31

Hem korku hem de baştan sona aksiyon içeren filmde vampirler, kurt adam olan yeminli düşmanları Lycan’larşa asırlık bir savaşa girer. Kanlı br Lycan saldırısının ardından yetim kalan vampir Selene (Kate Beckinsale), vampir klanı için eğitimli bir katil olarak çalışır. Lycanlar, olağanüstü bir ölümlü doktor olan Michael Corvin’e (Scott Speedman) gizemli bir ilgi duyduğunda, Selene onu vampir soyunu sona erdirmeye kararlı, acımasız bir Lycan lideri olan Lucian’dan (Michael Sheen) kurtarmak için mücadele eder.


16) Shadow of the Vampire – Vampirin Gölgesi (2000) | IMDb: 6.9

Yönetmen: E. Elias Merhige

Rotten Tomatoes: %82

1920’lerin meşhur vampir filmi Nosferatu’nun çekimi sırasında meydana gelen olayların anlatıldığı Shadow of the Vampir’ de F. W. Murnau (John Malkovich), Doğu Avrupa’da bir yerde “Nosferatu”yu yaratmaya karar verir. Yönetmen, bu filmi şimdiye kadarki en gerçek vampir filmi yapmaya kafayı takar. Bu amaçla Murnau, gerçek bir vampir olan Max Schreck’i (Willem Dafoe) Kont Orlak rolü için ayarlar. Filmin çekimleri giderek tehlikeli bir hal almaya başlar çünkü başrol oyuncusu vampir Max, rolünü giderek fazla ciddiye alıyordur.


17) Dracula: Pages From a Virgins’s Diary (2002) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Guy Maddin

Rotten Tomatoes: %87

Bram Stoker’ın klasik vampir masalının bu versiyonunda, Dracula (Zhang Wei-Qiang) Londra’ya gelir ve açgözlü bir canavara dönüşen Lucy (Tara Birtwhistle) ile baştan çıkarma dansı yapar. Lucy’nin üç talibi vardır ancak neden üçüyle birden evlenemediğini merak ediyordur. Drakula bir sonraki kurbanını takip ederken bile intikam yemini eder. Üçlünün çabaları ters tepince, profesyonel vampir avcısı Van Helsing (David Moroni) devreye girer ve dramatik bir savaşta Drakula ile tanışır.


18) The Hunger – Açlık (1983) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Tony Scott

Rotten Tomatoes: %55

David Bowie (John),  Susan Sarandon (Sarah) ve Catherine Deneuve (Miriam Deneuve),  Tony Scott’ın ilk yönetmenlik denemesinde doğaüstü bir aşk üçgenini konu alan erotik bir korku filminde rol alıyor. Artık bir kültleşmiş bir film olan The Hunger, Whitley Strieber’in 1981’de yazdığı aynı adlı romanına dayanıyor. John muhteşem ölümsüz vampir Miriam’ın sevgilisidir ve kendisinin de sonsuza kadar yaşayacağına inandırılmıştır. Miriam yeni arkadaşı Sarah’la yakınlaşır. Ancak Sarah, vampirizm kavramına kolay kolay ısınmaz ve bu da Miriam ile çatışmaya yol açar.


19) Daughters of Darkness – Kırmızı Dudaklar (1971) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Harry Kümel

Rotten Tomatoes: %79

Yeni evli bir çift İngiltere’ye giderken lüks bir Fransız otelinde dururlar. Otel sahibinin yaşlanmamasına rağmen 40 yıl önce orada olduğuna yemin ettiği kırmızı dudaklı güzel bir kadın olan Kontes Bathory ile tanışırlar. Kontes Bathory çevresindekileri anlattığı hikayelerle büyüler. İnsanlar onun kim olduğunu merak etmeye başlar. Çift ilgiden rahatsız olmaya başladığında, seri cinayetler davasını izleyen bir polisin otele gelmesiyle deşifreler başlar. Bu Gotik korku, seri katil olan Macar Kontes Elisabeth Bathory’nin gerçek hayatından esinlenerek yapıldı.


20) 30 Days of Night – 30 Gün Gece (2007) | IMDb: 6.6

Yönetmen: David Slade

Rotten Tomatoes: %51

30 Days of Night o kadar kuzeydeki bir Alaska kasabasında geçiyor ki, bir ay boyunca güneş parlamıyor bu da vampirlerin ziyafet çekmesi için büyük fırsat veriyor. Sakinlerin çoğu kış için güneye gitse de bazı kasaba halkı geride kalıyor. Şerif Eben (Josh Hartnett), karısı (Melissa George) ve hayatta kalanlardan oluşan bir grup, Barrow’un aylarca süren alacakaranlığının ardından şafak sökene kadar ayakta kalma mücadelesi verirler.


21) The Addiction – Bağımlılık (1995) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Abel Ferrara

Rotten Tomatoes: %76

Kathleen Conklin (Lili Taylor), New York’ta bir ara sokakta, vampir tarafından ısırılmadan önce bilgiye aç felsefe öğrencisiyken kana aç olan bir vampire dönüşüyor. Din, uyuşturucu bağımlılığı, tecavüz ve AIDS salgını konularını sorun edinen filmde genç dişi vampir nasıl uyum sağlayacağına dair kendisine ders verecek olan Peina ( Christopher Walken) ile tanışır.


22) Byzantium – Bir Vampir Hikayesi (2012) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Neil Jordan

Rotten Tomatoes: %65

Eleanor (Saoirse Ronan) ve Clara Webb (Gemma Arterton), diğer vampirlerden saklanmayı umarak İngiltere’nin bir sahil kasabasında yaşayan vampir kız kardeşlerdir. Eleanor ölümlü birine âşık olmanın zorluklarıyla da boğuşmaktadır. Jordan’ın filmi ürkütücü, feminist ve biraz da dolambaçlı anlatıma ve saf bir zarafete sahiptir. Bu yönüyle diğer vampir filmlerinden ayrıldığını söylemek yanlış olmaz.


23) Daybreakers – Vampir İmparatorluğu (2009) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Michael Spierig

Rotten Tomatoes: %69

Vampirlerin yönettiği bir distopyada geçen bu kıyamet sonrası aksiyon filminde Ethan Hawke (Ethan Hawke) ve Willem Dafoe (Lionel “Elvis” Cormac) başrolde. Bir yarasadan bulaşan virüs, nüfusun çoğunun ölümsüz vampirler haline dönüşmesine neden olur. Nüfusun vampire dönüştürmesinden on yıl sonra, kritik bir kan sıkıntısı, yeniden canlandırılanlar arasında paniğe ve korkunç mutasyonlara neden olur. Bir vampir hematoloğu olan Edward olası bir tedaviye sahip olduğunu iddia eden iki kaçak insan olan Lionel ve Audrey (Claudia Karvan) ile tanışır. Bu 2010 bilim kurgu filminde yarasadan bulaşan virüslerin geçtiği yıl ise 2019…


24) Dark Shadows – Karanlık Gölgeler (2012) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Tim Burton

Rotten Tomatoes: %35

Vampir filmleri denilince korku, gerilim başta gelir ancak komedi de bir o kadar yakışır vampir filmlerine. Bir vampir filmini en iyi yöneten yönetmenlerden biri Tim Burton olabilir. Johnny Depp, sizi yüksek sesle güldürecek bu fantastik komedi filminde Barnabas adında lanetli bir vampiri canlandırıyor. 18. yüzyılda Maine’de, Barnabas Collins, Collinsport kasabasına başkanlık eder. Zengin ve güçlü playboy Barnabas, Angelique (Eva Green) adlı bir cadının kalbini kırdığında Angelique, Barnabas’ı bir vampire dönüştürür ve onu diri diri gömer. İki yüzyıl sonra, Barnabas mezarından kaçar ve 1972 Collinsport’u çok farklı bir yer olarak bulur. 


25) Innocent Blood – Masum Kan (1992) | IMDb: 6.2

Yönetmen: John Landis

Rotten Tomatoes: %39

Marie (Anne Parillaud) vicdanlı bir vampirdir: O sadece suçluların kanını emer. Ve bir çete savaşının kızıştığı Pittsburgh’un acımasız sokaklarında seçebileceği çok şey var. Ancak Marie, bir şiddet suçunun lordu olan Sal Macelli’yi (Robert Loggia) yanlışlıkla ölümlülerden birine dönüştürünce hata yapar. Şehrin kan emici gangsterler tarafından ele geçirilmesini durdurmak için Marie, gizli bir polisle (Anthony LaPaglia) güçlerini birleştirir.


26) Nadja (1994) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Michael Almereyda

Rotten Tomatoes: %60

Nadja (Elina Löwensohn) , babasının onu mahkûm ettiğinden farklı bir kaderi arzulayan ünlü vampirin kızını oynuyor. Efsanevi Peter Fonda, olağanüstü vampir avcısı Van Helsing olarak karşımıza çıkıyor. Babası Drakula öldürüldükten sonra, Nadja babasının katili Dr. Van Helsing’e karşı bir savaş açar. Van Helsing, Lucy, ikiz kardeşi (Jared Harris), oğlu (Martin Donovan) ve diğer çocuklarını da vampirleri alt etmeleri için işe alır. Aile Nadja’ya komplo kurarken Nadja, o kadar kolay yenilmeyeceğini kanıtlar.


27) Vampire’s Kiss (1988) | IMDb: 6.0

Yönetmen: Robert Bierman

Rotten Tomatoes: %61

Vampir filmleri denince kimin aklına beyaz yakalı bir vampir gelir ki? Beyaz yakalı New Yorklu Peter’ın (Nicolas Cage) hayatı, yalnızca mümkün olduğunca çok para kazanmak ve mümkün olduğunca çok kadınla yatmak etrafında dönüyor gibi görünüyor. Biraz aksiyon için popüler barları gezerek geçen tipik bir gecenin ardından Peter, yataktayken onu boynundan ısıran seksi Rachel’la (Jennifer Beals) birlikte olur. Ertesi gün, Peter artık bir vampir olduğundan emindir. Fiziksel olarak değişmemiş olsa da takma diş takar ve kadınları takip etmeye başlar.


28) Liar Liar Vampire (2015) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Vince Marcello

Rotten Tomatoes: %50

Okula yeni gelen Davis (Rahart Adams) kendisini alışılmadık bir söylentinin ortasında bulur. Çevresindekiler onun hakkında bir vampir olduğuna dair söylentiler yaymaya başlar. Ancak bir dizi yanlış anlaşılma onu bir vampirle karıştırdığında, aniden okulun kalabalığının ortasına itilir ve kendini popülerlik kraliçesi Caitlyn Crisp’in (Tiera Skorbye) kolunda bulur. Ancak zaman geçtikçe gerçeği gizlemek giderek zorlaşır ve Davis gerçek kimliğini gizlemek için bunca zahmete değip değmediğini merak etmeye başlar.


29) Vampire Cleanup Department – Vampir Temizleme Departmanı (2017) | IMDb: 5.7

Yönetmen: Sin- Hang Chiu & Pa Wing Yan

Rotten Tomatoes: %80

Vampire Cleanup Department, bir temizlik ekibi gibi, vampirlerin gerçekten var olduğu bir dünyanın tüm sıradan ayrıntılarının peşine düşer. Tim Cheung ( BabyJohn Choi ), onu ısırmayı başaran vampir benzeri bir zombi tarafından saldırıya uğrar. Chau ( Chin Siu Ho ) adlı kıdemli bir Vampir Temizleme Departmanı ajanı olay yerine gelir ve iblisten kurtulur. Chau, Tim’in vampir ısırıklarına karşı doğal bir bağışıklığı olduğunu fark eder ve onu ekibe almaya çalışır. Tim teklifi kabul eder.


30) Buffy the Vampire Slayer – Vampir Avcısı Buffy (1992) | IMDb: 5.7

Yönetmen: Fran Rubel Kuzui

Rotten Tomatoes: %36

Buffy Summers (Kristy Swanson), Merrick Jamison-Smythe (Donald Sutherland) ile tanıştıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Merrick, onu vampirlerle savaşması için eğitmek için gönderildiğini söyler ve doğaüstü güçlerini sergileyerek kendini kanıtlar. Buffy kısa süre sonra arkadaşı Oliver Pike’ı (Luke Perry) kanatlarının altına alarak onu tekrar tekrar vahşi kan emicilerden kurtarır. Ancak çok tehlikeli bir vampir olan Lothos (Rutger Hauer) başıboş kalınca tekrar savaşa gitmek zorunda kalacaktır.


31) Vampires vs. the Bronx – Vampirler Bronx’ta (2020) | IMDb: 5.6

Yönetmen: Oz Rodriguez

Rotten Tomatoes: %90

Küçük bir kasabaya giren bir kötülüğü yok etmek için bir grup çocuk bir araya gelir. Bir Netflix filmi olan Vampires vs. the Bronx, korku-komedi türünde keyifli bir aile filmi.  Kendiliğinden kaybolmaların ardındaki bilinmeyen bir varlık, izleyicinin izole bir kasabanın gizli gerçeklerini ortaya çıkarmak için daha fazla ayrıntı istemesine neden oluyor. Filmde kullanılan fazla mizah ve iyi müziğe rağmen, filmi monotonlaştıran bir olay örgüsü var.


32) Vampire Academy – Vampir Akademisi (2014) | IMDb: 5.5

Yönetmen: Mark Waters

Rotten Tomatoes: %16

Çerezlik vampir filmleri arasında olan filmde, Rose Hathaway (Zoey Deutch) bir bir insan/vampir melezidir. En iyi arkadaşı Moroilerin prensesi Lissa Dragomir (Lucy Fry) barışçıl vampirdir. Her iki genç de kendileri gibi olanlar için gizli bir sığınak olan St. Vladamir’s Academy’ye gider. Rose, Lissa’nın koruyucusu olarak yerini garanti altına almak için yakışıklı akıl hocası Dimitri (Danila Kozlovsky) ile birlikte çalışır. Dimitri ve Rose hem düşmanlara karşı birlikte hareket ederler hem de büyük bir aşkın ortasına düşerler.


33) Queen of the Damned – Lanetliler Kraliçesi (2002) | IMDb: 5.3

Yönetmen: Michael Rymer

Rotten Tomatoes: %17

Film, modern Amerikan müzik sahnesinde kendini bir rock yıldızı olarak yeniden keşfeden efsanevi vampir Lestat’ı (Stuart Townsend) konu alıyor. Müziği, tüm vampirlerin kraliçesi Akasha’yı (Aaliyah) uyandırır ve Lestat’ı kral yapma arzusuna ilham verir. Akasha’nın kötü niyetli gücü o kadar büyük ki, hayatta kalmak istiyorlarsa tüm ölümsüz vampirler ona karşı durmak zorundadır. Karanlık tarafa hayran olan genç Londralı kadın Jesse (Marguerite Moreau), Lestat’a âşık olur.


34) Twilight – Alacakaranlık (2008) | IMDb: 5.2

Yönetmen: Catherine Harwicke

Rotten Tomatoes: %49

Alacakaranlık filminin olmadığı bir vampir filmleri listesi düşünülemez bile! Stephanie Meyer’in mega-hit romanı Twilight, Robert Pattinson ve Kristen Stewart’ın kariyerini başlatan film serisinin ilki. Uyumsuz olan lise öğrencisi Bella Swan (Kristen Stewart), güneşli Arizona’dan yağmurlu Washington eyaletine taşındığında hayatın çok fazla değişmesini beklemiyordur. Gözleri doğrudan ruhunun içine bakan, yakışıklı ama gizemli bir genç olan Edward Cullen (Robert Pattinson) ile tanışır. Edward ve ailesi kan içmeyen vampirlerdir. Bella korkmak şöyle dursun ölümsüz ruh eşiyle tehlikeli bir aşka girer.


35) Vamps – Dişi Vampirler (2012) | IMDb: 5.2

Yönetmen: Amy Heckerling

Rotten Tomatoes: %56

Kan emici parti kızları Goody (Alicia Silverstone) ve Stacy (Krysten Ritter) eğlenceye çok düşkün iki yakın dosttur. Stacy bir vampir avcısının oğluna âşık olur Goody ise uzun zaman önce âşık olduğu kişiyle tekrar karşılaşır. Korku ve komedinin bir arada olduğu filmde iki dişi vampir de ürkütücü romantik ilişkilerin içine girerler. Hem aşkın hem de eğlenceli bir tehlikenin tam ortasındadırlar.

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

Beyin Yakan Filmler: Senaryosu ile Aklınızı Allak Bullak Edecek 25 Film

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/