Okul Filmleri: Okula Dönüş Aylarında İzleyebileceğiniz Okul Temalı 30 Film

okul filmleri

Okul filmleri, birçoğumuzun kalbinde farklı bir yere sahip. Bizleri lise yıllarına geri döndüren okul filmleri, hem nostaljik hem de sıcak duygular hissetmemize neden oluyor. Okul filmlerini ise genellikle lise çağlarında izliyoruz. Bu nedenle yıllar sonra bu filmler ile karşılaşmak, filmlerin etkisini daha da artırıyor. Okula dönüş zamanı yaklaştığına göre okul temalı filmlere bir kez daha göz atmanın vakti gelmiş demektir. Hazırsanız hep birlikte okul filmleri listemize yakından bakalım.


30) Accepted – Hayali Üniversite (2006) | IMDb: 6.4

accepted

 • Oyuncular: Justin Long, Jonah Hill, Blake Lively

Hayali bir üniversitenin olduğu Accepted, IMDb puanına pek de aldanmamız gereken bir film. Zira Accepted, okul filmleri arasında belki de en eğlenceli yapımlardan biri. Filmde liseyi bitiren Bartleby, hiçbir üniversiteye kabul edilmez. Ailesine durumu açıklayamayan genç kahramanımız ise suç ortağı Sherman ile hayali bir üniversite kurmaya karar verir.
29) Rock ‘n’ Roll High School (1979) | IMDb: 6.7

rock n roll high school

 • Oyuncular: P.J. Soles, Vincent Van Patten, Clint Howard, Ramones

Rock ‘n’ Roll High School, punk rock türünün protest tavrını lise koridorlarına taşıyor. Filmde Vince Lombardi Lisesi öğrencileri rock müziği çok sevmektedir fakat okulun müdürü ise bu müzikten nefret eder. Okuldaki öğrencilerin elebaşı Riff’in ise tek hayali Ramones grubu ile tanışmaktır. Riff Ramones’un bateristi Joey Ramone ile tanıştığında ise okulda çıkacak büyük bir isyanın temelleri atılır.


28) The Emperor’s Club – İmparatorlar Kulübü (2002) | IMDb: 6.9

The Emperor’s Club

 • Oyuncular: Kevin Kline, Emile Hirsch, Joel Gretsch

Oldukça iyi oyuncu kadrosuna rağmen The Emperor’s Club, klişeleri pek aşamamış bir film. Yine de film, klasik idealist öğretmen ve öğrenci ilişkisini başarılı bir şekilde işliyor. Filmde genel olarak idealist profesör William ile ünlü bir politikacının oğlu olan öğrencisi Sedgewick arasındaki inişli çıkışlı ilişkiyi izliyoruz.


27) Mean Girls – Kötü Kızlar (2004) | IMDb: 7.0

mean girls

 • Oyuncular: Lindsay Lohan, Jonathan Bennett, Rachel McAdams

Mean Girls, Rosalind Wiseman’ın Queen Bees and Wannabes isimli kişisel gelişim kitabından uyarlanıyor. Bu kitap ise tahmin edebileceğiniz üzere lisedeki kızların agresif davranış bozukluklarına yoğunlaşıyor. Mean Girls ise bu fikri alıp oldukça eğlenceli bir filme dönüştürüyor.

Filmde asıl kızımız Candy, Afrika’da zoolog ailesi tarafından yetiştirilmiştir. Orman kanunlarına göre yetişen Candy, ABD’de liseye başladığında gördükleri karşısında oldukça şaşırır. Zira Amerikan lise hayatı da Afrika’nın vahşi ormanlarından farksızdır.


26) American Pie – Amerikan Pastası (1999) | IMDb: 7.0

American Pie

 • Oyuncular: Jason Biggs, Chris Klein, Thomas Ian Nicholas

American Pie, izlemesek bile hepimizin en azından adını duyduğu bir film. American Pie özellikle; erotik sahneleri, bel altı esprileri ve atmosferi ile tam bir gençlik ve lise filmi. Filmde, 4 lise öğrencisinin mezuniyet balosuna kadar süren maceralarını izliyoruz. Bu maceranın odak noktası ise bakirliklerini kaybetmek oluyor.


25) Easy A – Adı Çıkmış (2010) | IMDb: 7.0

okul filmleri easy a

 • Oyuncular: Emma Stone, Amanda Bynes, Penn Badgley

Nathaniel Hawthorne’nun püritan dönemini anlatan The Scarlet Letter romanını belki duymuşsunuzdur. Easy A ise romandaki hikâyeyi günümüze uyarlayıp, biraz da olayların gidişatını değiştiriyor. Kendi hâlinde ama bir o kadar da güzel olan Olive, bir gün acımasız dedikoduların odağı olur. Hakkında cinsel ilişki yaşadığı konusunda dedikodu çıkan Olive, her ne kadar bu durumu inkâr etse de kimseyi inandıramaz. Fakat Olive bu söylentiler sayesinde birden okulun en popüler kızı hâline gelir ve hayatı beklemediği yönde değişir.
24) Pitch Perfect – Mükemmel Uyum (2012) | IMDb: 7.1

Pitch Perfect

 • Oyuncular: Anna Kendrick, Brittany Snow, Rebel Wilson

Pitch Perfect, oldukça eğlenceli bir müzikal ve kolej filmi. Filmde, Barden Üniversitesi’ne yeni gelen Beca, tamamen kızlardan oluşan acapella grubu The Bellas’a katılıyor. Bu grubun amacı ise erkeklerden oluşan acapella grubunu kampüs yarışmasında yenmek. Her ne kadar basit bir tema üzerine kurulsa da Pitch Perfect, oldukça eğlenceli ve duygu yüklü bir iş ortaya koyuyor.


23) The Spectacular Now – Şu An Muhteşem (2013) | IMDb. 7.1

The Spectacular Now

 • Oyuncular: Miles Teller, Shailene Woodley, Kyle Chandler

The Spectacular Now, sıradan bir Amerikan kasabasında bir büyüme hikâyesi olarak başlıyor. Partilemeyi seven Sutter Keely, her gününü başka bir çılgınlıkla geçiren bir lise öğrencisi. Aimee Finecky ise kendi hâlinde kimsenin tanımadığı bir lise öğrencisi. Tabii klişelerin gerektirdiği gibi bu iki isim yakınlaşmaya başlıyor. Fakat bu klişenin altından hiç de beklemediğimiz derinlikte olaylar ortaya çıkıyor.


22) School of Rock – Hababam Rock (2003) | IMDb: 7.1

school of rock okul filmleri

 • Oyuncular: Jack Black, Mike White, Joan Cusack

Jack Black’in muhteşem performanslarından birini sergilediği School of Rock, idealist öğretmen ve öğrenci ilişkisini başka bir boyuta taşıyor. 30’lu yaşlarına gelmiş ve hayatta bir şey başaramamış Dewey, sahte vekil öğretmen olarak özel bir okula giriyor. Dewey’in amacı ise klasik müzik ile büyümüş küçük öğrencilerine rock müzik aşkını aşılamak. Dewey önderliğinde bu sınıf, sinema tarihinin en iyi rock gruplarından birini oluşturuyor.


21) Booksmart (2019) | IMDb: 7.2

Booksmart

 • Oyuncular: Kaitlyn Dever, Beanie, Feldstein, Jessica Williams

Listemizde de bulunan film Superbad, okul filmleri arasında bir hâyli popüler. Peki Superbad’i bir kadın yazıp yönetseydi nasıl olurdu? Booksmart tam da bu sorunun cevabı niteliğinde bir film. Filmde okul hayatını kitaplarla ve ders ile geçiren iki kız arkadaş, sürekli partileyen kızların da kendileri ile aynı üniversiteyi kazandığını fark ediyor. Bunun üzerine bir kere olsun dağıtmak isteyen iki arkadaş okulun son gününde amansız bir maceraya atılıyor.


20) Heathers (1988) | IMDb: 7.2

Heathers

 • Oyuncular: Winona Ryder, Christian Slater, Shannen Doherty

En cesur okul filmleri denilince akla gelen ilk yapım genellikle Heathers oluyor. Filmde oldukça zeki bir kız olan Veronica, hepsinin adı Heather olan üç arkadaşından aslında nefret ediyor. Okulun en popüler kızları olan Heather’lar ise başına geleceklerden habersiz. Zira okula yeni gelen J.D. isimli çocuk, Veronica ile yakınlık kuruyor. Bu ikilinin planı ise okuldaki tüm Heather’ları ortadan kaldırmak.
19) 21 Jump Street – Liseli Polisler (2012) | IMDb: 7.2

21 Jump Street

 • Oyuncular: Jonah Hill, Channing Tatum, Ice Cube

1980’lerin sevilen dizisi 21 Jump Street, aynı isimle 2012 yılında beyazperdeye aktarılmıştı. Filmde iki kafadar polisin, bir liseye sızmasını ve bu lisedeki uyuşturucu trafiğini durdurmaya çalışmasını izliyoruz. Fakat liseli kılığına giren bu iki polis, zaman geçtikte gerçekten lise yıllarına geri dönmeye başlıyor.


18) Election – Seçimler (1999) | IMDb: 7.2

election okul filmleri

 • Oyuncular: Matthew Broderick, Reese Witherspoon, Chris Klein

Kara mizah okul filmleri kategorisinin vazgeçilmez tekniklerinden biri oluyor. 99’ yapımı Election da kara mizah yüklü bir lise hayatı ve politika hicvi olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Tracy isimli güzel, popüler ve bir o kadar da zeki kızımız, öğrenci başkanı olmak için işe koyuluyor. Okulun sevilen öğretmeni Jim ise Tracy’ye bir ders vermek için karşısına bir rakip çıkarıyor. Fakat tahmin edeceğiniz üzere işler Jim’in ve bizlerin beklediği gibi gitmiyor.
17) Fast Times at Ridgemont High – Ridgemont Lisesinde Hızlı Günler (1982) | IMDb: 7.2

Fast Times at Ridgemont High

 • Oyuncular: Sean Penn, Jennifer Jason Leigh, Judge Reinhold

Ünlü yönetmen Cameron Crowe, filmle aynı isimdeki kitabı için Clairemont Lisesi’nde 1 yıl geçiriyor. Bu dönemde karşılaştıklarından ise hem film hem de kitap çıkıyor. Fast Times at Ridgemont High, bir grup liselinin hayatı tanımaya başlamasını bizlere aktarıyor. Ridgemont Lisesi öğrencilerinin hayatta tek bir amacı vardır: Rock ‘n’ Roll, seks ve uyuşturucu üçgeninde günlerini gün etmek. Fakat hızlıca geçen yıllar nedeniyle yetişkinlik de kapıya dayanmışır.


16) Half Nelson – Tepetaklak Nelson (2006) | IMDb: 7.2

Half Nelson

 • Oyuncular: Ryan Gosling, Anthony Mackie, Shareeka Epps

Okul filmleri arasındaki oldukça yaygın konuları işleyen Half Nelson, yine de izleyenleri derinden etkilemeyi başarıyor. Filmde yoksulları gittiği okulda öğretmenlik yapan Dan’in yaşadıklarını izliyoruz. Kendi özel hayatında uyuşturucu problemleri yaşayan Dan ise oldukça sıradışı bir öğretmen. Okulda başka, dışarıda başka bir insan olan Dan, bir gün öğrencisi Drey tarafından yakalanır. Bu noktadan sonra Dan ve öğrencileri birbirlerine daha çok kenetlenirler.
15) Scream – Çığlık (1996) | IMDb: 7.3

scream

 • Oyuncular: Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette

Okul filmleri denildiğinde Scream akla gelen ilk yapımlardan biri değil. Fakat katilin özellikle California’daki lise öğrencilerini hedef aldığını düşünürsek Scream okul filmleri listesine bir hâyli yakışıyor. Aynı zamanda filmde bir yandan korkunç cinayetler işlenirken, bir yandan da 90’ların meşhur Amerikan lise yaşantısına tanık oluyoruz.


14) 10 Things I Hate About You – Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (1999) | IMDb: 7.3

10 things i hate about you

 • Oyuncular: Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt

10 Things I Hate About You, aramızdan zamansız ayrılan Heath Ledger’ın genç yaşında oldukça başarılı performans sergilediği bir film. Filmde, oldukça güzel bir kız olan Bianca okuldaki herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Fakat Bianca’nın ailevi bir kuralı vardır. Zira ablasının da sevgilisi olmadığı sürece kendisi de bir sevgili sahibi olamaz. Bianca’nın ablası ise erkeklere ilgi duymadan içine kapanık bir karakter. Durum böyle olunca Bianca ablasının sevgili sahibi olması için elinden geleni yapmaya başlar.


13) Carrie – Günah Tohumu (1976) | IMDb: 7.4

carrie okul filmleri

 • Oyuncular: Sissy Spacek, Piper Laurie, Amy Irving

Stephen King’in efsanevi ilk romanı Carrie, Brian De Palma yönetmenliğinde beyazperdeye taşınmıştı. Carrie’nin sinemadaki büyük başarısı ise Stephen King’in kariyerinde dönüm noktası olmuştu. Carrie doğaüstü elementlerine rağmen temelinde bir lise filmi. Lisedeki arkadaşları tarafından sürekli aşağılanan Carrie, son damlanın da düşmesiyle gerçek güçlerini keşfediyor.


12) Lean on Me (1989) | IMDb: 7.4

lean on me

 • Oyuncular: Morgan Freeman, Beverly Todd, Robert Guillaume

Yine idealist öğretmen filmlerinden biri olan Lean on Me, Afro-Amerikan’ların yaşadığı zorlukları da epey bir eleştiriyor. Filmde söz konusu Eastside Lisesi, her türlü “pisliğin” döndüğü berbat bir okul hâline gelmiştir. Kendini işine adayan Joe Clark ise bu liseyi adam etmeye kararlıdır. Başta duruma isyan eden öğrenciler de Joe liderliğinde yavaş yavaş yola gelmeye başlarlar.
11) Freedom Writers – Özgürlük Yazarları (2007) | IMDb: 7.5

freedom writers

 • Oyuncular: Hilary Swank, Imelda Staunton, Patrick Dempsey

Farklı etnik kökenlerden gelen öğrenciler için Woodrow Wilson Lisesi, sadece orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. İdealist öğretmen Erin ise etnik ve sosyolojik farklılıkları ortadan kaldırmak ister.

Fakat toplumun acımasızlıklarına maruz kalan öğrenciler Erin’in bu idealist düşüncelerini samimi bulmaz. Ta ki Erin onlardan kendi hayat hikâyelerini yazmalarını isteyene kadar. Erin Gruwell isimli öğretmenin gerçek hayat hikâyesinden uyarlanan Freedom Writers, okul filmleri arasında en başarılı toplumsal eleştiri yapan yapımların başında geliyor.


10) The Great Debaters – Muhteşem Münazaracılar (2007) | IMDb: 7.5

The Great Debaters okul filmleri

Listemizin bir diğer gerçek yaşam öyküsü olan The Great Debaters, profesör Melvin B. Tolson’ın hayat hikâyesini bizlere aktarıyor. Öğrencileri gibi Afro-Amerikan olan profesör Melvin, kendini ifade edemeyen öğrencileri için bir tartışma grubu kurar. Başlarda kendini ifade etmekte zorlanan öğrenciler ise bir zaman sonra muhteşem konuşmacılara dönüşürler. Tartışma müsabakalarında gittikçe yükselen Wiley Koleji, Harvard’ın en büyük rakibi olur.


9) Dazed and Confused – Genç ve Heyecanlı (1993) | IMDb. 7.6

dazed and confused

 • Oyuncular: Jason London, Wiley Wiggins, Matthew McConaughey

Gişede çakılmasına rağmen eleştirmen tarafından epey sevilen Dazed and Confused, günümüzde kült bir gençlik ve lise filmi olarak anılıyor. Film temel olarak Austin, Texas’ta bulunan lise öğrencilerinin eğlenceli hayatlarını anlatıyor.

Texas ise ABD’nin en tutucu eyaletlerinden biri. Filmdeki liseli gençler de bu gericiliğe kafa tutan en büyük topluluk oluyor. Okulun son gününde oldukça büyük bir parti düzenlemek isteyen gençlerin ise doğal olarak planladıkları hiçbir şey yolunda gitmez.
8) Superbad – Çok Fena (2007) | IMDb: 7.6

okul filmleri superbad

 • Oyuncular: Michael Cera, Jonah Hill, Christopher Mintz-Plasse

Superbad, okul filmleri arasındaki en popüler yapımlardan biri. Jonah Hill ve Michael Cera’nın başrollerde adeta döktürdüğü film, liseden mezun olmak üzere olan üç “nerd” gencin soluksuz macerasını işliyor. Lise hayatlarını zorbalığa maruz kalarak geçiren Evan, Seth ve Fogell, lise bitmeden bir seks hayatına sahip olmak için eğlenceli bir maceraya atılıyorlar.


7) Rushmore – Çılgın Liseliler (1998) | IMDb: 7.7

rushmore film okul filmleri

 • Oyuncular: Jason Schwartzman, Bill Murray, Olivia Williams

Wes Anderson imzalı Rushmore, popüler öğrenci Max Fischer’ın başına gelen komik ve absürd olayları bizlere aktarıyor. Rushmore Akademisi’nin popüler yüzü olan Max, kendini bir dahi olarak görmektedir. Fakat aslında Max, okulun en kötü öğrencisidir. Bir de öğretmeni Rosemary’ye aşık olan Max için işler iyice sarpa sarmaya başlar.


6) Detachment – Kopma (2011) | IMDb: 7.7

detachment okul filmleri

 • Oyuncular: Adrien Brody, Christina Hendricks, Marcia Gay Harden

Okul filmleri arasında idealist öğretmen figürünün ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Detachment ise bu figürü bir üst seviyeye taşıyor. İdealist bir öğretmen olan Henry Barthes, yozlaşmaktan okul sözcüğünün bile yakışmadığı bir liseyi doğru yola sokmaya çalışıyor.

Öğrencileri bir kenara bırakırsak, öğretmenler bile Henry’nin bu çabasını yadırgıyor fakat idealist öğretmenin geri adım atmaya niyeti yok. Öğrenciler ile bir bağ kurmayı başaran Henry, işleri yoluna koymak için elinden geleni yapıyor.


5) Remember the Titans – Unutulmaz Titanlar (2000) | IMDb: 7.8

Remember the Titans

 • Oyuncular: Denzel Washington, Will Patton, Wood Harris

Listemizin bir diğer biyografisi olan Remember the Titans, Afro-Amerikan bir futbol koçunun farklı etnik kökenlerden oluşan lise takımı ile olan mücadelesini anlatıyor. Filmde belediye kararıyla beyazların ve Afro-Amerikanların liseleri birleştiriliyor. Bu birleşimin ardından ise tam bir kaos doğuyor. Bu kaos ortamında kurulan yeni Amerikan futbolu takımının ise tek umudu ünlü koç Herman Boone oluyor.


4) The Breakfast Club – Kahvaltı Kulübü (1985) | IMDb: 7.8

The Breakfast Club

 • Oyuncular: Emilio Estevez, Judd Nelson, Molly Ringwald

The Breakfast Club, 1980’li yılların en iyi gençlik ve okul temalı filmlerinden biri. Film, Amerikan lise manzarasından 5 klişe karaktere ev sahipliği yapıyor. Fakat bu karakterlerin bağı, filmi klişe olmaktan çıkaran en önemli unsur oluyor. Bir cumartesi günü okul kütüphanesinde cezaya kalan bu 5 öğrenci, aslında çok fazla ortak yönleri olduğunu keşfediyor. Bu keşif ile öğrenciler, kendilerini adeta baştan tanımaya başlıyor.


3) Harry Potter Serisi (2001-2011) | IMDb: 8.1

harry potter serisi

 • Oyuncular: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint

Harry Potter, dünya çapında bu denli iyi bilinen tek okul temalı seri diyebiliriz. Her ne büyücülük ve fantastik temalar öne çıksa da Harry Potter temelinde bir yaşa gelme ve okul filmidir. Harry Potter, Ron Weasley ve Hermione Granger’ın büyücülük dünyasında yıllar boyunca yaşadıkları macera sırasında, bu karakterler büyürken adeta biz de onlarla beraber büyümüştük. Sadece bu nedenden ötürü bile Harry Potter serisinin birçoğumuzun kalbinde yeri bambaşka oluyor.
2) Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği (1989) | IMDb. 8.1

Dead Poets Society okul filmleri

 • Oyuncular: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke

Okul filmleri denilince birçoğumuzun ilk aklına gelen film Dead Poets Society oluyor. Teması yaygın olsa da Ölü Ozanlar Derneği bu temayı işleyişi ve karakterleri ile kült olmayı başarmış bir film. Filmde alışılmışın dışında bir edebiyat öğretmeni olan John Keating, sıkı kuralları ile bilinen erkekler okulu Welton Akademi’de görev yapmaya başlıyor.

Okulun disiplini altında ezilen genç erkekleri edebiyatın büyülü dünyası ile tanıştıran John, özgürlüğü ve hayata farklı açıdan bakmayı bu çocuklara aşılamaya çalışıyor. Fakat bu temalar, tahmin edeceğiniz üzere okulun felsefesi ile uyuşmuyor.


1) 3 Idiots – 3 Aptal (2009) | IMDb: 8.4

3 idiots okul filmleri

 • Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Sharman Joshi

Aamir Khan’ın efsaneleştiği film 3 Idiots, yeri gelince gülmekten yerlere yatırırken yeri geldiğinde ise yürek burkan bir hâl alıyor. Filmde, Hindistan’ın en önemli okullarından birinde mühendislik okuyan 3 gencin hikâyesi işleniyor. Bu üç genç ile profesörleri Viru arasında yaşananlar ise dostluk kavramını yürek ısıtan cinsten sinemaya aktarıyor.


İlginizi çekebilecek diğer film içeriklerimiz:

Christian Bale Filmleri

En İyi Doğal Afet Filmleri

21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/