İzlerken İçinde Kaybolmak İsteyeceğiniz En İyi 23 Doğa Temalı Film

doğa filmleri

Tıpkı doğa temalı filmlerde olduğu gibi, uzak diyarlarda olduğumuzu hayal ederek kendimizi dış dünyadan soyutlarız. Fakat bazı durumlarda bunu gerçek anlamda yapabilmek mümkün olmaz. Ekstra bir kaçış yolu olarak kendinizi doğanın içinde hissedeceğiniz en iyi doğa filmleri bu içerikte sizlerle! Filmleri IMDb puanlarına göre sıraladık.

İşte en iyi doğa temalı filmler!


1) The Perfect Storm – Kusursuz Fırtına (2000) | IMDb; 6.4

the perfect storm

Doğa filmleri listemizin ilk sırasında Kusursuz Fırtına filmi var. Gerçek bir hikâyeden alınan film, 1991 Ekim’de Kuzey Atlantik’te bulunan bir balıkçı ve ekibini anlatıyor. Doğa ve insan arasındaki mücadeleyi derinden hissedeceğiniz film, bir doğa olayını başrol karakterle birlikte yaşamanızı sağlıyor.
Kaptan Billy Tyne ve beraberinde bulunan 6 kişilik ekip, verimsiz geçen avlanma dönemi nedeniyle doğuya yönelir. Kaptan Tyne ve ekibi büyük bir fırtınaya yakalanır…

Yönetmen: Wolfgang Peterson
Oyuncular: George Clooney, Mark Wahlberg, Diane Lane
2) Lord of the Flies – Sineklerin Tanrısı (1990) | IMDb; 6.4

lord of the flies

Nobel ödüllü yazar William Golding’in kitabından uyarlanan film, ilginç sahneleriyle dikkat çekiyor.
Okyanus üzerinden geçerken uçakları kazan yapan 30 Amerikan askeri okul öğrencisi, ıssız bir adada bir başlarına kalır. Hiçbir yetişkinin olmadığı adada, çocuklar istediği faaliyeti gerçekleştirme özgürlüğünü yakalar.

Baskı ve kurallar olmadan dilediğini yapan çocuklar için bir süre sonra durumlar değişir. Bu güzelliğin yerini gruplaşmalar ve vahşice eylemler alır. Rekabet duygusunu içlerinde fazla ciddileştiren çocuklar, değişen hareketleriyle tanınmaz halde bulur kendilerini…

Yönetmen: Harry Hook
Oyuncular: Balthazar Getty, Chris Furrh, Danuel Pipoly


3) Buried – Toprak Altında (2010) | IMDb; 7.0

buried

Toprağın altında canlı bir şekilde, saatlerce kalsanız ne yaparsınız?

Amerikalı bir kamyon şoförü olan Paul Conroy, yaşadığı bir saldırı sonucu gözünü ahşap bir tabutta açar. Bağlantı kurabileceği kimsenin olmadığı bir noktada bulunan Paul, toprağa gömülü olduğunu fark eder. Paul Conroy kendini nefes kesen bu yaşam mücadelesinden sağ kurtarabilecek mi?

Yönetmen: Rodrigo Cortés
Oyuncular: Ryan Reynolds, Robert Paterson (seslendirme)
4) A Good Year – İyi Bir Yıl (2006) | IMDb; 7.0

a good year

İçinizi ısıtacak doğa görüntüleri olan film, tatlı bir romantik komedi niteliği taşıyor.

Londra’da yatırım danışmanlığına kendini adamış Max Skinner, doğruları değişmeyen biri olarak çıkıyor karşınıza. Max için hayatta en önemli olan şey, kazanmak ve bunu devam ettirebilmek.
Max Skinner, çocukluk anılarının en değerli figürü olan amcasının ölüm haberini alıyor. Amcasından ona kalan üzüm bağını satmak isteyen Max’in hayatına bir davetsiz misafir beliriyor. Amcasının gayri meşru kızı olduğunu iddia eden Chirstie Roberts.

Amcasının mirasını ortaya çıkan gizemli kadından saklamaya çalışan Max’in doğrularını, yerini bambaşka bir hayata ve duygulara bırakması mümkün müdür?

Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Russel Crowe, Albert Finney, Marion Cotillard


5) Tracks – Çöldeki İzler (2013) | IMDb; 7.2

tracks

Avusturalyalı yazar Robyn Davidson’un anılarını kaleme aldığı kitaptan uyarlanan film, bambaşka bir gerçeği ortaya seriyor. Çölün ortasında yaşanan bu uzun yolculuğa hazır olun!

Yazar Robyn Davidson’u canlandıran Mia Wasikowska, 1977 yılında Avusturalya’nın çöllerinde uzun bir yolculuğa çıkar. Fakat durumu ilginç kılan; kadının yanına aldığı bir köpek ve dört deve. Birçok filmden aşina olduğumuz Adam Driver ise bu uzun yolculuğa eşlik eden ve fotoğraflayan kişi olarak çıkıyor karşınıza.

Etkileyici doğa görüntülerine tanık olacağınız film için, bir kadının yapamayacağı hiçbir şey olmadığının kanıtı da diyebiliriz aynı zamanda…

Yönetmen: John Curran
Oyuncular: Mia Wasnikowska, Adam Driver
6) Leave No Trace – İz Bırakma (2018) | IMDb; 7.2

Leave No Trace

Şehrin kalabalığından, yaşantısından ve zorluklarından kurtulmak isteyen bir baba ve kızı, kentin içindeki ormana yerleşme kararı alıyor. Hayatını huzurlu bir şekilde doğayla iç içe geçirmek isteyen ikilinin yetkililer tarafından bulunmaması gerekiyor.

Görevliler tarafından bulunmamak için arkalarında iz bırakmayan baba ve kızın kendilerine sıcak bir yuva bulmak için yaşadığı zorluklar…

Yönetmen: Debra Granik
Oyuncular: Thomasin McKenzie, Ben Foster, Jeffrey Rifflard


7) Kon Tiki (2012) | IMDb; 7.2

kon tiki

Doğa filmleri listemizin okyanus filmlerinden biri Kon-Tiki. İlk kez 1952 yılında siyah beyaz yayınlanan Kon-Tiki, eski çağlarda yaşanan bir yolculuğu anlatıyor.

Norveçli bilim adamı Thor Heyerdahl ve arkadaşları 1947 yılında bir yolculuğa çıkıyor. Kon-Tiki ise bu yolculukta kullanılan sallarına verdikleri isim olarak biliniyor. Heyerdahl, eski dönemlerde insanların okyanusu sadece salla geçebildiğini kanıtlamak istiyor.

2012 yılında aynı konuyla yayınlanan filmde, ağaç kütüğünden hazırlanan salla 101 gün sürecek bir yolculuğu izleyeceksiniz…

Yönetmen: Joachim Rønning, Espen Sandberg
Oyuncular: Pål Sverre Valheim Hagen, Anders Baasmo Christiansen, Gustaf Skarsgård
8) Rescue Dawn – Şafak Harekâtı (2006) | IMDb; 7.3

rescue dawn

Dieter Dengler adındaki pilot, Vietnam Savaşı’nda uçuş anında vurularak düşürülüyor. Film, kamp alanında bulunan pilotun sonrasında yaşayacaklarını konu alıyor. Kampa getirilip esir tutulan Dieter, başka savaş esirlerinin de orada olduğunu fark edince bir kaçış planı hazırlayacak…

Yönetmen: Werner Herzog
Oyuncular: Christian Bale, Steve Zahn


9) Okja (2017) | IMDb; 7.3

okja

Doğa temalı filmler listemize bir Netflix filmi ile devam ediyoruz. Mija adındaki genç bir kızın en iyi arkadaşını korumak için girdiği riskli dünyanın öyküsü…

Mija’nın en yakın arkadaşı, Okja adında büyük bir hayvan. Mirando isimli şirket için amcasıyla birlikte Okja’yı büyüten Mija, büyük güçlere karşı arkadaşını her daim korumaya ant içmiş.

Yönetmen: Bong Joon Ho
Oyuncular: Seo-Hyun Ahn, Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal
10) The Secret Life of Walter Mitty – Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (2013) | IMDb; 7.3

The Secret Life of Walter Mitty

Doğa filmleri listemizdeki sıra dışı yapımlardan biri! Sessiz, sakin ve rutin bir hayata sahip olan Walter Mitty, büyük bir dergide çalışan sıradan görünümlü biri olarak çıkıyor karşımıza. Walter’ın hayal dünyasında gerçekte başrolü olamadığı her olay var.

Dergide işe yeni başlayan Cheryl’den hoşlanan ana karakterimiz, bir türlü hoşlandığını söyleyemez. Bu gibi olayların hayal dünyasında yaşanmasını sever. Çalıştığı dergide beklenmeyen krizler ortaya çıkar. Bu durumda Walter’ın hayal dünyasında yaşadığı maceraları gerçeğe dönüştürmesi gerekir.

Yönetmen: Ben Stiller
Oyuncular: Ben Stiller, Kristen Wiig, Jon Daly


11) The Snow Walker – Karda Yürüyenler (2003) | IMDb; 7.3

the snow walker

Kanada’da yaşayan Charlie Halliday adındaki genç, hurda sayılacak bir uçakla mal taşımacılığı yapar. Eskimo bölgesine giden gencin yolu hasta bir kadınla kesişiyor. Artık Charlie’nin görevi hasta kadını hastaneye götürmek.

Yolculuk sırasında uçağın düşmesiyle Charlie ve hasta kadın bir başına kalıyor. Eskimo kız her ne kadar hasta olsa da doğayı oldukça iyi biliyor. Bu noktadan sonra Eskimo kız, hem hayatta kalmalı hem de Charlie’yi kurtarmalı…

Yönetmen: Charles Martin Smith
Oyuncular: Berry Pepper, Annabella Piugattuk, James Cromwell


12) Rabbit-Proof Fence – Çit (2002) | IMDb; 7.4

rabbit-proof fence

Doğa temalı filmler listemizdeki bu film gerçek bir yaşam öyküsünü konu ediniyor. 1930’lu yıllarda Avusturalya’da çocuklar gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Hiçbir suçu olmaksızın kaçırılan çocuklar, köle kampında zengin insanlara satılıyor. Kamptaki çocuklar duruma boyun eğmişken aralarından üç çocuk, bu kötülükten kurtulmanın yollarını arıyor.

Yönetmen: Philip Noyce
Oyuncular: Kenneth Branagh, Everlyn Sampi, Tianna Sansbury
13) 127 Hours – 127 Saat (2010) | IMDb; 7.5

127 hours

Doğa filmleri yazımıza yine gerçek bir hayat öyküsü ile devam ediyoruz. Bu film her detayıyla doğayı hissedeceğiniz nadir yapımlardan biri olabilir.

Aaron Ralston, etrafındaki kimseye haber vermeden bir yolculuğa çıkar. Genç dağcı, Utah yakınlarına ulaştığı sırada oldukça büyük bir kaya parçasının arasında sıkışır. Kolu kaya parçasına sıkışan genç 5 gün boyunca sıkıştığı yerde aç ve susuz bir şekilde mahsur kalır. Aaron’u mahsur kaldığı yerden kim kurtarır dersiniz? Bir insanın kendi hayatını kurtarmak için verdiği mücadeleye tanık olacaksınız.

Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara


14) Lone Survivor – Son Kalan (2013) | IMDb; 7.5

lone survivor

Gerçek bir olaydan beyazperdeye taşınan filmde, ‘Red Wing’ operasyonu adı verilen göreve Amerikan SEAL ekibi gönderilmekte. Dört kişilik ekibin görevi, Taliban lideri Admad Shad’ı canlı olsun ya da olmasın ele geçirmek.

Operasyon anında ekipten üç kişinin yaralanmasıyla görevin seyri değişecektir. Çatışmada sağ kalan Marcus Luttrell, başkalarının evine sığınıyor. Fakat geride kalan ekip arkadaşlarını kurtarmak onun yeni görevi olacak.

Yönetmen: Peter Berg
Oyuncular: Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch


15) Walkabout – Sonsuz Çöl (1971) | IMDb; 7.6

walkabout

Doğa temalı filmler listemizin en kült yapımlarından biri! Avusturalya’nın en ıssız çöllerinde mahsur kalan iki kardeşin hikâyesi. Genç kız ve küçük kardeşi, çölde yaşam mücadelesi verirken karşılarına bir Aborjin genci çıkıyor. Aborjin genci, kabilesinin uzaklaştırması sonucunda etrafta gezintiye çıkmışken mahsur kalan iki kardeşi fark ediyor. Gencin kardeşler için yaptığı fedakârlıklar anlatılıyor filmde.

Aborjin gencinin ‘gezintiye’ gönderilmesi ve filmin adı arasındaki bağ ise; ergenlik çağına gelen gençlerin kabile geleneği. Ergenlik döneminde olan bir Aborjin, gerekirse en yakın dostu olan hayvanı bile öldürebilmelidir.

Yönetmen: Nicolas Roeg
Oyuncular: Jenny Agutter, David Gulpilil, John Meillon
16) Lifeboat – Yaşamak İstiyoruz (1944) | IMDb; 7.6

lifeboat

Bir Alfred Hitchcock filmi olan ‘Lifeboat’, 2. Dünya savaşı dönemine götürüyor sizi.

Bir cankurtaran botu, Nazi saldırısı sonucunda batan gemiden kurtarılan sekiz kişiyi taşıyor. Denizde geçen zamanın ardından ‘Walter Slezak’ adında bir yolcu daha bulunuyor. Diğer yolcular, Walter’ın İngilizce konuşamadığını düşünür. Aksine, Walter zeki ve bilinçli biri olduğu için kim olduğunu asla belli etmez.

Doğa filmleri listemizin en eski yapımlarından biri olan Lifeboat’a bir şans verebilirsiniz.

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: Talullah Bankhead, John Hodiak, Walter Slezak


17) Gravity – Yerçekimi (2013) | IMDb; 7.7

gravity

Gravity, her insanın bir kez düşlediği o noktada geçiyor. Uzay’ın olmayan sesinin içindeki sessizlik, sizi rahatlatacak. Aynı zamanda filmde yaşanan gerilim dolu sahneleri zirvede yaşamanızı sağlayacak.

Oyuncu kadrosu oldukça sağlam olan film, Dr. Ryan Stone adındaki tıp mühendisi ve Matt Kowalsky adındaki astronotu konu alıyor. Emekli olmadan önce son uzay görevine çıkacak başarılı astronot Matt Kowalsky ve Ryan Stone uzay yolculuğuna başlar.

İlk uzay yolculuğuna çıkan Dr. Ryan ve birçok yolculuğa çıkmış olan Matt Kowalsky ikilisi için başta her şey iyi giderken, çok geçmeden durumlar karışır. Keşif yürüyüşü sırasında ikilinin mekikleri tamamen parçalanır. Uzay boşluğunda bir başlarına kalan Ryan ve Matt’in sınırlı oksijeni zamanla yarışmaya başlar.

Yönetmen: Alfonso Cuarón
Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney


18) Grizzly Man – Ayı Adam (2005) | IMDb; 7.8

Grizzly Man

Doğa filmleri listemize bir belgesel film önerisi de eklemek istedik. Alman yönetmen Werneh Herzog’un son filminde Timothy Treadwell’in yaşamı ve ölümü anlatılıyor. Amatör boz ayı uzmanı olan Timothy, ayılar arasında on üç yaz geçiriyor. Deneyimlediği her anı kameraya çeken Timothy ve kız arkadaşının cesedi, ayılar tarafından parçalanmış bir şekilde bulunuyor.

Eşsiz güzellikte manzaralara sahip olan yapım, aslında bir belgesel. Doğa ve insan arasındaki sınırları fark edeceksiniz.

Yönetmen: Werneh Herzog
Oyuncular: Timothy Treadwell (arşiv fotoğrafları) , Werner Herzog (ses)
19) Cast Away – Yeni Hayat (2000) | IMDb; 7.8

cast away

Modern dünyaya ve pahalı yaşama son derece alışkın olan Chuck Noland, işi ile kendini sürekli meşgul tutan biri. ‘FedEx’ adındaki ünlü bir şirkette sistem analiz uzmanı olan Noland, sürekli seyahat halinde oluyor. Hatta öyledir ki, uzun süreli ilişkisi olduğu halde evlenmeye vakit bulamıyor.

İş için Malezya’ya giden Noland, Güney Pasifik civarında uçağının düşmesiyle bilincini kaybederek ıssız bir adada uyanıyor. Issız bir adada tek başına olan ve moderniteye alışan karakterimiz, kendini ne kadar hayatta tutabilecek?

Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Tom Hanks, Helen Hunt


20) Captain Fantastic – Kaptan Fantastik (2016) | IMDb; 7.9

Captain Fantastic

Amerika’da yaşayan tatlı bir ailenin kendilerine has oluşturduğu yaşam stilleri hoşunuza gidecek.

Ben ve Leslie adınaki çift, 6 çocuğuyla beraber şehirden, düzeninden ve insanlardan uzak bir ormanda yaşıyor. Ben, çocuklarının hiçbir konudan mahrum kalmaması için büyük bir ilgiyle onları yetiştiriyor. Doğa şartlarında kendi kendilerine bakabilecek dereceye gelmeleri için uygun gördüğü eğitimleri öğretiyor. Çocuklar, herhangi bir resmi okula gitmeden eğitimlerini babalarından alıyor.

Anneleri Leslie’nin psikolojik rahatsızlığı nedeniyle hastanede kalması gerekiyor. Kaldığı hastanede intihar eden Leslie’nin ölüm haberiyle ailenin tüm dünyası alt üst oluyor. Annelerinin cenaze törenine katılmak isteyen çocukların hiç görmediği bir dünya, onları bekliyor.

Yönetmen: Matt Ross
Oyuncular: Viggo Mortensen, George MacKay, Samantha Isler


21) Life Of Pi – Pi’nin Yaşamı (2012) | IMDb; 7.9

Life Of Pi

Pi’nin Yaşamı, en ilginç ve nefes kesici bulunan filmlerden biri. Doğanın en saf fakat bir o kadar da tehlikeli yerinde geçiyor: Pasifik Okyanusu. Bunu da size misliyle hissettiren filmi henüz izlemediyseniz izlemeye değer.

Hindistan’dan Kanada’ya doğru yol alan ve içinde neredeyse tüm canlıları barındıran gemi batıyor. Gemiden geriye kalan tek şey, bir cankurtaran filikası. Hayatta kalan mürettebat ise bir sırtlan, kırk bacaklı zebra, bir orangutan, üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve 16 yaşındaki Pi.

Batan gemide ailesini kaybeden Pi, yanındaki hayvanlarla birlikte hayatta kalmaya çalışacak…

Yönetmen: Ang Lee
Oyuncular: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain
22) The Sound of Music – Neşeli Günler (1965) | IMDb; 8.0

The Sound of Music

Müzikal türündeki kült yapımlardan biri olan film, rahibe olmak isteyen bir kadını konu alıyor.

İkinci Dünya Savaşı zamanında Avusturya’da bir manastırda yaşayan Maria, rahibe olmayı fazlasıyla istiyor. Fakat müziğe olan tutkusu ve enerjisi manastır yaşamına uyum sağlamasına engel oluyor.

Maria’nın içsel isteklerine engel olamadığını fark eden rahibe Abbes, dış dünyayla yüzleşmesini ister. Maria rahibe olmak için yemin etmeden önce, Abbes onu Kaptan von Trapp’in yanına gönderir. Yedi çocuklu Kaptan’a yardım etmek için gönderilen Maria, gittiği yere de enerjisini götürecek.

Yönetmen: Robert Wise
Oyuncular: Julie Andrews, Christopher Plummer, Eleanor Parker


23) The Revenant – Diriliş (2015) | IMDb; 8.0

The Revenant

Doğa filmleri listemizin bol ödüllü önerilerinden biri de The Revenant.

1820’li yılların temel alındığı filmde İskoç kökenli Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) bir avcı olarak çıkıyor karışımıza. Şimdiki adıyla Kuzey Dakota bölgesinde av gezisi sırasında bir ayının saldırısına uğrayan Glass, ağır derecede yaralanıyor. Aynı zamanda oğlu öldürülüyor.

Ekipte bulunan John Fitzgerald (Tom Hardy) tarafından terk edilen Hugh Glass, ölümcül derecede yaralı halde olmasına rağmen hayatta kalmayı başarıyor. Oğlunu öldüren Fitzgerald’dan intikam almak için yola koyulan Hugh Glass’ı uzun ve zorlu bir yolculuk bekliyor.

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poutler


24) Into the Wild – Özgürlük Yolu (2007) | IMDb; 8.1

Into the Wild

İki dalda Oscar’a aday gösterilen film, Christopher’ın kendi gerçeğine doğru attığı adımları konu alıyor.

Başarılı bir atlet olan Christopher, üniversiteden de yüksek bir dereceyle mezun oluyor. Hayatı başarılarla dolu olan genç, kendi içinde bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyor. Bunun üzerine ailesine, yaşam sürdürmek istediği hayatın bu olmadığını belirtiyor.

Christopher mal varlığının tümünü bir hayır kurumuna bağışlayıp Alaska’ya gidiyor. Yolculuk sırasında karşısına çıkacak insanlar, Christopher’ın hayatını tamamen değiştirecek…

Yönetmen: Sean Penn
Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener
Doğa filmleri içeriğimizden sonra bu içerik de ilginizi çekebilir:

En İyi Doğal Afet Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/