Joker Aktörleri: Joker’i Bugüne Kadar Canlandıran Oyuncular

joker aktörleri

Joker… DC evreninin en sevilen ve en tanınan kötülerinden biri o… Batman’i Joker’siz, Joker’i de Batman’siz düşünemeyiz değil mi? Kötülüğü her zerresinde hissettiğimiz ve bir noktada da anladığımız efsanevi Joker karakteri, tarih boyunca pek çok farklı oyuncu sayesinde hayat buldu. Joker aktörleri listemizde; kötülüğün en yakıştığı karakterlerden biri olan Joker’e kimler hayat vermiş? Baştan sona inceleyelim.


 

Karşınızda tarihteki ilk Joker: Cesar Romero (1966)

ilk joker

Yıl 1966… Ve karşınızda ilk Batman filminin Joker’i Cesar Romero. Joker karakterini beyazperdede ilk canlandıran oyuncu olma unvanını taşıyor kendisi. Film eleştirmenlerince de performansı oldukça başarılı bulunmuştur. Filmde ilk Joker performansını izlemenize rağmen müthiş oyunculuğu ve Joker’in keskin zekasıyla birleşen kötülüğü iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.


Joker Olarak Akıllara Kazınan Joker: Jack Nicholson (1989)

Jack Nicholson 1989 batman

1989 yapımı ve yönetmenliğinde Tim Burton olan Batman filminde bu sefer Joker aktörleri arasında Jack Nicholson karşımıza çıkıyor. Bu filmde Jack Nicholson’ın büyüleyici performansı, onunla bütünleşen saçı, makyajı ve kostümü ile devleşti. Jack Nicholson oyunculuğuyla o kadar büyüleyiciydi ki, onu izleyen herkes Joker’in daha iyi canlandırılabileceğini düşünemediler.


En Uzun Joker Yolculuğu: Mark Hamill (1992)

animasyon joker

Joker aktörleri arasında en uzun soluklu ismin Mark Hamill olduğunu biliyor muydunuz? Star Wars film serisinde Luke olarak tanınan oyuncu, bu ilginç rekoru Joker’e sesiyle can vererek elde etmiş. 1992’de başlayan DC Animated Universe için çekilen animasyon dizisinde Joker’in sesi Mark Hamill’den başkası değilmiş.


En Acımasız, En Karanlık ve En Komik Joker: Heath Ledger (2005)

Heath Ledger joker

Jack Nicholson efsane oyunculuğundan neredeyse 20 yıl geçtikten sonra kimse efsaneleşecek başka bir Joker performansı beklemiyordu. Ta ki Heath Ledger gelene kadar… Heath Ledger ile birlikte artık Joker hiç olmadığı kadar kötü, komik ve acımasız bir imaj elde etti. Filmin yönetmeni Christopher Nolan, Joker karakterinin bu kadar unutulmaz oluşunu Hedger’in üstün oyunculuğuna bağlıyor. Filmden sonra ise üzücü bir haberle Heath Ledger’in intihar haberi geldi. Ledger ölümünden sonra Oscar’a layık görüldü.


Kalabalık Ekibin Joker’i: Jared Leto (2016)

suicide squad Jared Leto

Oscar ödüllü ve yeteneğiyle ön plana çıkan Jared Leto, diğer Joker’lerden farklı olarak Batman filminde değildi. 2016 yılında vizyona giren The Suicide Squad adlı DC filminde Joker’i canlandırdı. Bu kalabalık kadrolu filmde kötü süper kahramanların bir araya gelerek maceralara katılmalarını konu alan filmde Joker Jared Leto ile hayat buldu. Beklentilerin altında kalan film, Leto’nun da Joker performansının üzerinde uzunca konuşulmamasına sebep oldu. Halbuki Joker’e başka bir hava kattığını söyleyebileceğimiz bir Joker performansı izlemiştik.


 

Sesiyle Joker’e Hayat Veren: Micheal Emerson (2012)

Micheal Emerson

Başta Lost ve daha sonrasında Person of Interest’ten tanıdığımız Micheal Emerson, en olgun yaşlı Joker diyebiliriz. Böylece sinema tarihindeki yerine değer katan Micheal Emerson; 2012’deki The Dark Knight Returns filminde sesiyle Joker’e hayat veren oyuncular arasında yer alıyor.


Son Oscar’lı Joker: Joaquin Phoenix (2019)

joker aktörleri

Todd Philips’in yönetmen koltuğunda oturduğu Batman’den bağımsız bu Joker filminde Joaquin Phoenix’e Robert De Niro ve Zazie Beetz gibi isimler eşlik ediyor. Uzun zaman beklenen yeni Joker nihayet 2019 yılında Joaquin Phoenix ile hayat buldu. ünlü oyuncu daha önce Gladyatör filminde Commodus, Her filminde Theodore olarak da oyunculuğundaki başarısını kanıtlamıştı. Haber ilk duyulduğunda Joker hayranları tarafından farklı tepkiler alan alan Phoenix, rolü o kadar ciddiye aldı ki sıkı bir diyetler rolü için 23 kilo verdi. Şimdiye kadarki son Joker olan Joaquin Phoenix, ortaya koyduğu Joker performansıyla Oscar ödülünün de sahibi oldu.

 

Batman Aktörleri: Kara Şövalye Kostümünü Giyen 9 Aktör

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/