Beyin Yakan Filmler: Senaryosu ile Aklınızı Allak Bullak Edecek 25 Film

Beyin yakan filmler ile yaşadığınız andan uzaklaşarak bambaşka bir evrene geçiş yapmak ister misiniz? Senaryosu ile izlemeye başladığınız aandan itibaren beyninizi yakacak gelmiş geçmiş en beğenilen 25 filmi sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.


1) Inception – Başlangıç (2010) | IMDb: 8.8

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page

Rotten Tomatoes: %87

Google: %91

Başlangıç beyin yakan filmler arasında en beğenilenlerdendir. Dom Cobb insanların rüya görme anlarında bilinçaltlarındaki sırları çalar. Bu yetenek onu aranan kişi haline getirir. Casusluk teklifleri gelir. Ancak bu yeteneği onun sürekli kaçak bir halde yaşamasına da sebep olur. Sevdiği hiçbir şeyi devam ettiremez. Cobb bu durumdan oldukça rahatsızken bir teklif alır. Bu sefer sır çalmayacak karşısındakinin aklına bir fikir yerleştirecektir.


2) Fight Club – Dövüş Kulübü (1999) | IMDb: 8.8

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

Rotten Tomatoes: %79

Google: %92

Bir sigorta memuru olan Jack, son derece sıradan bir hayat sürmektedir. Bu sıradanlık uykusuzluğa sebep olur. Uykusuzluktan ve diğer psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek için grup terapilerine gider. Bu terapilerde Marla isimli biriyle ardından da Tyle Durden ile tanışır ve hayatı değişir. Durden Jack’in Dövüş Kulübü’yle tanışmasını sağlar. Ancak kulübün iki kuralı vardır. Birincisi: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşmamak. İkincisi ise Asla ve asla Dövüş Kulübü hakkında konuşmaktır.


3) Interstellar – Yıldızlararası (2014) | IMDb: 8.6

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Anne Hathaway, Matthew McConaughey, Jessica Chastain

Rotten Tomatoes: %72

Google: %94

Cooper’in tek amacı mısır tarlalarında çalışarak kazandığı parayla iki çocuğuna güzel bir gelecek hazırlamaktır. Geçmişte bir bilim insanı olan Cooper ara ara eski günlerini özler. Tam bu özlemin içerisindeyken bir karşısına bir teklif gelir. Ancak bu teklif bireysel değildir. Dünyanın güvenliği için yapılan bir tekliftir.


4) The Silence of the Lambs – Kuzuların Sessizliği (1991) | IMDb: 8.6

Yönetmen: Jonathan Demme

Oyuncular: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney

Rotten Tomatoes: %96

Google: %92

Anthony Hopkins’in harika oyunculuğuyla başrolünde olduğu Kuzuların Sessizliği filmi 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olur. Filmde akademiden yeni mezun olmuş olan Clarice Starling sapık bir katilin peşine düşer. Bu katil, kurbanlarının derisini yüzen bir sapkındır. Bu katile ulaşabilmek için psikopat olan Dr. Hannibal Lecter ile yakınlaşmaya karar verir. Ancak Lecter’dan bilgi alabilmek o kadar da kolay değildir. Clarice önce Lecter’in güvenini kazanmak zorundadır.


5) Memento – Akıl Defteri (2000) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Rotten Tomatoes: %93

Google: %91

Leonard Shelby, dışarıdan son derece zengin ve rahat bir iş insanı gibi görünse de omuzlarında oldukça ağır bir yük taşıyan bir adamdır. Karısı tecavüze uğradıktan sonra öldürülmüştür. Leonard ise karısını öldüren kişiyi bulmak için gece gündüz çalışmaktadır. Ancak çok nadir görülen bir hastalığa sahiptir. Bazen 15 dakika öncesini hatırlayamaz. Nerede olduğunu oraya nasıl geldiğini bilemez. Tüm bunlara rağmen kendisini karısının katilini bulmaya adar ve yılmadan mücadele etmeye devam eder.


6) Shutter Island – Zindan Adası (2010) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Rotten Tomatoes: %68

Google: %93

Rachel Solando isimli bir akıl hastası ortadan kaybolur. Onu bulmak için Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli polis memurları görevlendirilir. Rachel’i bulabilmek için tehlikeli hastaların bulunduğu Shutter Adası’nda bulunan Ashecliffe Hastanesi’ne giderek oradaki insanlarla konuşmaya başlarlar. Ancak burada duydukları şeyler polis memurlarının kafasını karıştırır. Gerçek ile rüya arasında gidip gelen olaylar arasında polisler Rachel’i bulabilecekler miydi?


7) Twelve Monkeys – 12 Maymun (1995) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Bruce Willis, Jon Seda, Brad Pitt

Rotten Tomatoes: %89

Google: %89

Beyin yakan filmler listesinin olmazsa olmaz filmi 12 Maymun’dur. Dünyayı ele geçiren bir virüs yüzünden yaklaşık 5 milyar kişi hayatını kaybeder. Kalan insanlar ise virüsten korunmak amacıyla yer altında barınaklar kurarak orda yaşamaya başlar. Bu esnada virüse bir çözüm bulurlar ve bir zaman makinesi ile geçmişe dönerler. Bir mahkum olan James Cole ise bu virüsün çözümü için deneye gönüllü olur. Code kendini yedi yıl öncesine gitmiş bir halde bulur. Ancak bir sıkıntı vardır. Akıl hastanesindedir. Neden geçmişe geldiğini anlatır. Bu anlatımın sonucunda hastanedekiler onun deli olduğunu düşünür.


8) The Truman Show (1998) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney

Rotten Tomatoes: %95

Google: %94

Beyin yakan filmler içeriği olur da içinde Truman Show olmaz olur mu? Truman bir ütopyada yaşamaktadır. İnsanlar bu adada son derece mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Truman, ailesiyle mutlu bir hayat sürerken bir gün sokakta ölen babasıyla karşılaşır. Ancak babası bir anda yok olur. Truman onu gördüğüne emindir ancak bir türlü bunu kanıtlayamaz. Günler geçtikçe farklı olaylar yaşamaya başlar. Yaşadığı hayatın gerçekliğini sorgular.


9) Donnie Darko – Karanlık Yolculuk (2001) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Richard Kelly

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary MacDonnell

Rotten Tomatoes: %86

Google: %91

1988 yılında Donnie Darko isimi genç hiç beklemediği bir olayla karşılaşır. Gece yarısı insan-tavşan karışımı bir yaratık tarafından kaçırılır. Bu yaratık Donnie’ye 28 gün sonra dünyanın sonunun geleceğini söyler. Bu bilginin altında ezilen genç, bilginin gerçekliğini ve gizemli yaratığın ne olduğunu çözebilmek için bir yolculuğa çıkar.


10) Arrival – Geliş (2016) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

Rotten Tomatoes: %94

Google: %88

Bir ordu dilbilimcisi olan Dr. Louise Banks’in hayat hikayesi konu alınır. Dünyaya bir gün pek çok uzay gemisi iner. Uzaylıların amacını öğrenmek isteyen ordu Louise’i göreve yollar. Bu görevde tek başına olmayan dilbilimcinin yanında fizikçi Ian Donnelly de görevlendirilir. İkili uzaylıların amacını öğrenebilmek için yoğun bir çalışmaya başlar.


11) Moon – Ay (2009) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Sam Rockwell, Kevin Spacey (anlatıcı), Dominique McElligott

Rotten Tomatoes: %90

Google: %87

Sam Bell bir astronottur. Gezegenimizi besleyen önemli enerji kaynaklarından oluşan Helium-3’ü keşfetmek üzere Ay’a doğru bir yolculuğa çıkmak için Lunar Industries ile bir anlaşma imzalar. Bu yolculukta tek başına olan Sam’in uydu bağlantısı kopar ve dünyayla iletişimi kesilir. Ne olursa olsun eve ailesine döneceğini düşünerek motive olmaya çalışır. Üssten ayrılan Sam bir robotla karşılaşır ve sohbet etmeye başlar. Ancak zaman ilerledikçe Sam’in sağlığı bozulur ve gerçek ile hayali ayıramamaya başlar.


12) Mr. Nobody – Bay Hiçkimse (2009) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Jaco Von-Dormael

Oyuncular: Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger

Rotten Tomatoes: %68

Google: %89

Némo isimli adam 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlüdür. 117 yaşında olan bu adam ölüm döşeğindeyken çocukken yaşadığı bir anı hatırlar. Tren durağında bekleyen Némo gelen annesi ile birlikte gelen trene mi binmelidir yoksa babasıyla burada mı kalmalıdır? Seçtiği her ihtimal için bambaşka senaryoda, bambaşka gezegenlerde hayatlar yaşar.


13) Gattaca (1997) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law

Rotten Tomatoes: %83

Google: %87

Bilimin ve teknolojinin gelişmesinin bir gün insanlığın sonu olacağını düşünüyor musunuz? Film teknolojinin son derece geliştiği bir yüzyılda geçer. Teknolojiyle gelişen bilim sayesinde kusursuz insan modelleri üretilmeye başlanır. Özel amaçlarla yaratılan bu insanlar gerçek insanların yerini almak üzeredir.


14) Dark City – Gizemli Şehir (1998) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Alex Proyas

Oyuncular: Rufus Sewell, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly

Rotten Tomatoes: %76

Google: %88

Sabah uyandığınız da hiç bilmediğiniz bir yerde uyandığınız oldu mu? John Murdoch, sabah uyandığında kendisini bilmediği bir otelde ve vahşice işlenmiş cinayetlerin katili olarak aranırken bulur. Ancak kendisi hafızasını kaybetmiştir. Bir dedektif tarafından aranan John kim olduğunu aramaya başlar. Kim olduğunu öğrenmek kolay değildir. Yeraltında bambaşka canlılarla karşılaşır. Bu canlılar insanların beyinlerine hakim olabilme yeteneğine sahiptir. Bu canlıların yaşamına son verebilecek tek kişi de John’dur.


15) The Butterfly Effect– Kelebek Etkisi (2004) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters

Rotten Tomatoes: %33

Google: %90

Kelebek Etkisi beyin yakan filmler listesinin olmazsa olmazıdır. Evan Treborn isimli genç yoğun stres altında kaldığında bayılmaktadır. Çocukken cinsel tacize uğramasının travmaları çok ağırdır. Bir gün zaman makinesi ile geçmişe gidebileceğini keşfeder. Bunun üzerine geçmişe giderek bu kötü anları yok etmeye karar verir. Geçmişe gider ve hayatını yeniden çizmeye başlar.


16) Ex Machina (2014) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Alex Garland

Oyuncular: Alicia Vikander, Domhnall Gleeson, Oscar Isaac

Rotten Tomatoes: %92

Google: %89

Dünyanın en büyük teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışan Caleb 24 yaşında bir gençtir. Çalıştığı şirketin CEO’su olan Nathan insanlardan uzakta bir dağ evindedir. Şirkette bir yarışma düzenlenir ve Caleb yarışmanın kazananı olur. Ödül ise Nathan’ın dağ evinde bir hafta geçirmektir. Her şey güzel gidiyor gibi görünmektedir. Ancak hiç de öğle değildir. Caleb’i Ava isimli güzel bir robot kız beklemektedir. Gerçek bir yapay zeka ürünü olan Ava’nın Caleb’e sürprizleri vardır.


17) Pi (1998) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Sean Gullette, Mark Margolis, Ben Shenkman

Rotten Tomatoes: %88

Google: %82

Max bir matematik dehasıdır. Özellikle “pi” sayısına takıntılı ola bu genç hayatını matematiğe göre şekillendirmektedir. Max’ın en büyük hayali doğanın ölçülebilirliğini çözmektir. Bunun için günler geceler boyu çalışır. Vardığı noktada ise tüm dünyayı yakından ilgilendiren sonuçlarla karşılaşır. Bu dünyayı sarsacak bir haberdir. Böyle bir etkiyi yaratmalı mıdır yoksa sessiz kalarak bulduklarını kimseye anlatmamalı mıdır?


18) Source Code – Yaşam Şifresi (2011) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga

Rotten Tomatoes: %92

Google: %86

Yüzbaşı Colter Stevens neden orda olduğunu bilmediği bir hızlı trende uyanır. Karşısında Christina isimli tanımadığı bir kişi vardır. Ancak kadın onu tanımaktadır. Tuvalete giden Colter aynaya baktığında gördüğü yüzün kendi yüzü olmadığını fark eder. Eli cüzdanına gider. Cüzdanında ise başka birinin kimliğiyle karşılaşır. Bunlarla boğuşurken trende büyük bir patlama olur. Bir anda kendini yüksek teknolojiyle çevrilmiş başka bir yerde bulur. Goodwin isimli bir yetkili, ona bombayla onlarca insanın ölümüne sebep olacak bir bombacıyı bulma görevi verdiklerini söyler. Bu son derece gizli ve büyük bir görevdir. Beyin yakan filmler arasında Yaşamın Şifresi en beğenilenlerdendir.


19) Predestination – Zamanın Ötesinde (2014) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Michael Spierig, Peter Spierig

Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

Rotten Tomatoes: %84

Google: %88

Zamanda yolculuk ederek suçluları yakalamak ister miydiniz? Kahramanımız bir zamansal ajandır ve zamandan zamana seyahat ederek suçluları yakalamaya çalışır. Son görevi 1975 yılına giderek Fiyasko Bombacısı olarak adlandırılan ve 11.000 kişinin ölümüne sebep olan suçluyu yakalamaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için 1970 yılına gider ve bir barda barmen olarak çalışmaya başlar. Ancak beklemediği biriyle tanışır ve olaylar planladığı gibi gitmez.


20) K-PAX (2001) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Iain Softley

Oyuncular: Kevin Spacey, Jeff Bridges, Marry McCormack

Rotten Tomatoes: %42

Google: %89

Prot, tuhaf tavırları bulunan ve psikiyatri kliniğinde kontrol altına alınmaya çalışılan biridir. Prot etrafındakilere K-PAX isimli gezegenden geldiğini söyler. Doktorlar ne yaparsa yapsın bildiğini okumaya devam eder. Üstelik etrafındaki insanları da etkilemeye başlar. Onu dinleyenler sorgulamaya başlar.


21) Looper – Tetikçiler (2012) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Rian Johnson

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt

Rotten Tomatoes: %93

Google: %84

Zamanlar arası yolculuğun artık gerçekleştirebileceği 2072 yılında bu gerçek üstü durum karaborsaya düşmüş bir haldedir. Bu teknoloji kimin eline geçerse geçsin tehlikeli bir hal almaya başlar. Teknolojiye sahip olan kişi birinden kurtulmak istiyorsa onu 2042’ye yollayarak suikastçı olan “Looper” isimli gruba öldürtür. 2042’de bir suikastçı olan Joe’nin karşısına 2072’den gelen kendisi çıkar. Suikastçı Joe’den yeni gelen Joe’yi öldürmesi istenir.


22) Cube – Küp (1997) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Vincenzo Natali

Oyuncular: Nicole de Boer, Maurice Dean Wint, David Hewlett

Rotten Tomatoes: %64

Google: %83

Farklı yeteneklere sahip bir grup insan kendilerini bir küpün içinde bulur. Ne olduğunu anlayamayan insanlar birbirlerini tanımaya çalışır. Çevrelerinde ne olduğunu bilmeyen insanlar bir cevap aramaktadırlar ancak o kadar absürt bir durumun içindedirler ki ne arayacaklarını tam olarak bilemezler.


23) Timecrimes – Suç Zamanı (2007) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Nacho Vigalondo

Oyuncular: Karra Elejalde, Candela Fernandez, Barbara Goenaga

Rotten Tomatoes: %89

Google: %83

Eşiyle yeni evlerine taşınan Hektor, o günün güzel bir gün olmasını beklerken inanılmaz bir olayla karşılaşır. Orman manzarası olan çevreyi dürbünle gözlerken ormanın içinde çıplak bir kadın görür. Ne olduğunu anlayabilmek için ormana doğru yürümeye karar verir. Ancak yolda bir adam tarafından bıçaklanır. Onu bıçaklayan adamdan kaçmaya çalışırken bir aletin içine saklanır. Ancak bu alet onu korumakla kalmaz bambaşka bir zamana götürür. Kendi zamanına dönebilmek için yine kendi olan bir Hektor’u öldürmesi gerekmektedir. Ancak Hektor’ların sayısı sürekli artmaktadır.


24) Coherence – Paralel Evren (2013) | IMDb: 7.2

Yönetmen: James Ward Byrkit

Oyuncular: Emily Baldoni, Maury Sterling, Nicholas Brendon

Rotten Tomatoes: %88

Google: %89

Dünyanın yakınından geçecek bir kuyruklu yıldızı birlikte görebilmek ve keyifli vakit geçirmek için bir araya gelen arkadaş grubu hayatlarının en garip gecesini yaşar. Her şey güzel giderken bir anda elektrikler kesilir. Ancak karşılarında bir evin ışıklarının yandığını fark ederler. Tam bu esnada başlarının üzerlerinden uçan insanlar geçer. Neye uğradığını şaşıran arkadaş grubu gerçek mi yoksa bir rüyada mı olduklarını anlamaya çalışır. Bu süreçte aralarından çeşitli itiraflar da gelmeye başlar.


25) Prisoners – Tutsak (2013) | IMDb: 8.1

 

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Devis

Rotten Tomatoes: %81

Google: %90 

Beyin yakan filmler listesinin olmazsa olmaz filmlerinden birisi de Tutsak’tır. Kendi adaletinizi kendiniz sağladınız mı? Dovers ve Birches aileleri Şükran Günü yemeği için bir araya gelir. Ancak aldıkları bir haberle yemek tatsız bir hal alır. Ailelerin iki küçük kızı bir anda ortadan kaybolur. Kaçırılmış olmaları ihtimali saatler geçtikçe kuvvetlenir. Polis yeterince hızlı değildir. Keller Dovis kendi adaletini kendi sağlamak için harekete geçer

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/