Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Ödülden Ödüle Koşanlar

Nuri Bilge Ceylan filmleri aldıkları ödüllerle adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Filmleri ile ile başarıdan başarıya koşan yönetmen 1959 yılında İstanbul’da dünyaya gelir. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olur. Ankara Mamak’ta askerlik yaptıktan sonra hayatına yönetmen olarak devam etmek istediğine karar verir. Ardından Mimar Sinan Üniversitesi’nde sinema eğitimi görür.

İlk kısa metraj filmini 1995 yılında çeken Ceylan ardından uzun metraj film çekmeye başlar. Ülkemizi uluslararası festivallerde temsil eden Nuri Bilge Ceylan filmleri ve aldıkları ödülleri sizin için derledik:


1) Koza (1995) | IMDb: 6.8

Oyuncular: Emin Ceylan, Fatma Ceylan, Turgut Toprak

Koza Nuri Bilge Ceylan’ın sinemaya atıldıktan sonra çektiği ilk kısa metraj filmidir. Fotoğrafçı olan Ceylan tüm bilgi birikimini bu filmde kullanır. Görsel seçimleri de bu birikimin ürünüdür. Filmde amatör oyunculara yer verir.


2) Kasaba (1997) | IMDb: 7.0

Oyuncular: Mehmet Emin Toprak, Havva Sağlam, Cihat Bütün

1998 yılında Cannes Film Festivali’nde prömiyeri yapılan film negatif formatta çekilir. 1970’li yıllarda bir Anadolu kasabası konu alınan filmde üç kuşağın hikayesine yer verilir. Doğayla iç içe yaşayan ailenin yaşamı çocuklarının gözünden seyirciye aktarılır.

Nuri Bilge Ceylan Kasaba filmi ile 1998 yılında Berlin Film Festivali’nde Caligari Ödülü ve 17.Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Fipresci Ödülü’nü aldı.


3) Mayıs Sıkıntısı (1999) | IMDb: 7.4

Oyuncular: Emin Ceylan, Muzaffer Özdemir, Fatma Ceylan

Film Çanakkale’nin Yenice kasabasında geçer. Muzaffer çocukluğunu geçirdiği kasabaya döner ve burada bir film çekmek ister. Oyuncu arar ancak sonra annesi ve babasını oynatmaya seçer. Oğlunun isteğini kabul eden baba bir yandan film için çalışırken diğer yandan devletin el koymaya çalıştığı tarlasını korumaya çalışır. Nuri Bilge Ceylan bu film Anton Çehov’a adanır.

Mayıs Sıkıntısı filmi ile Nuri Bilge Ceylan şu ödüllere layık görüldü:

  • 21.Siyad Türk Sineması Ödülleri – En İyi Yönetmen Ödülü
  • 36.Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yönetmen Ödülü
  • 36.Antalya Altın Portakal Film Festivali – Dr. Avni Tolunay Özel Ödülü
  • 2000 Uluslararası İstanbul Film Festivali – Altın Lale
  • 19. Uluslararası İstanbul Film Festivali – En İyi Türk Filmi
  • 19. Uluslararası İstanbul Film Festivali – Fibresci Ödülü

4) Uzak (2002) | IMDb: 7.6

Oyuncular: Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer

Mahmut İstanbul’da yaşayan ve uzaklara gitmeyi düşleyen bir adamdır. Yusuf ise hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen bir genç. İki akrabanın hikayesi anlatılır. Mahmur Yusuf’un gelişini hiç olumlu karşılamaz.

Uzak filmi ile Nuri Bilge Ceylan, Cannes’ta Büyük Ödül’ü, 2000 Altın Portakal En İyi Senaryo Ödülü’nü ve Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü almaya layık görüldü.


5) İklimler (2006) | IMDb: 7.1 

Oyuncular: Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan, Nazan Kesal

Yönetmenlik koltuğuna oturan Nuri Bilge Ceylan bu sefer oyuncu olarak seyirciyle buluşur. Ruhların mevsim dönüşlerini beklemeden değişen iklimleri vardır. İsa ve Bahar farklı iklimlere sahiptirler ve aynı mutluluğu paylaşmakta zorluk çekmektedirler.

Nuri Bilge Ceylan, İklimler filmi ile 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü ve 2006’da Cannes Film Festivali’nde Fipresci Ödülü’nü almaya layık görüldü.


6) Üç Maymun (2008) | IMDb: 7.3

Oyuncular: Yavuz Bingöl, Ahmet Rıfat Sungar, Hatice Aslan

Servet yaklaşan genel seçimlerde muhalefet partisinden aday olur. Önemli bir iş insanı olan Servet ıssız bir yolda trafik kazası yapar. Bu kaza ölümle sonuçlanır. Arabada olmayan şoförü Eyüp’e para verir ve yalan söylemesini ister. Eyüp, Servet yerine hapse girer. Bu süreçte Servet, Eyüp’ün eşiyle birlikte olmaya başlar ve olaylar daha da karmaşık bir hale gelir.

2008 yılında Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’ne Üç Maymun filmi ile Nuri Bilge Ceylan layık görüldü.


7) Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) | IMDb: 7.9 

Oyuncular: Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel

Nuri Bilge Ceylan filmleri denilince akla gelen ilk film Bir Zamanlar Anadoluda’dır. Başarılı yönetmen bu sefer bir cinayeti konu alıyor. Seyirciler, bir doktor ve karşısındaki savcının gerilim dolu 12 saatini izler. Ercan Kesal’ın da oyuncu kadrosunda yer aldığı filmde taşranın sıkıntılı dünyası beyaz perdeyle buluşur.

Seyirci tarafından oldukça beğenilen Bir Zamanlar Anadolu’da filmi 2011 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü.


8) Kış Uykusu (2014) | IMDb: 8.1

Oyuncular: Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen

Tiyatrocu Aydın emekli olduktan sonra Kapadokya’da babasından kalmış olan oteli işletmeye başlar. Oteli işletirken bir yandan yerel gazete için ara ara yazı yazmaya başlar. Yazmak için niyetlendiği tiyatro tarihi konulu kitabı için kendine vakit yaratmaya çalışır. Aydın’la birlikte Kapadokya’ya genç eşi Nihal ve kız kardeşi Necla da gelir. Nihal ve Aydın’ın arasında garip bir soğukluk vardır. Necla ise eşinden yeni boşanmıştır. Kışın çok yoğun kar yağışı onları bir nevi hapseder. Bu durumdan en çok etkilenen kişi ise Aydın olur.

Kış Uykusu 2014 Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye Ödülü ile döndü.


9) Ahlat Ağacı (2018) | IMDb: 8.1

Oyuncular: Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar

Ahlat Ağacı Nuri Bilge Ceylan’ın son filmidir. Edebiyata ilgi duyan bir genç olan Sinan’ın hayali yazar olmaktır. Üniversiteyi bitirdikten sonra memleketi Çan’a döner. Yazdığı kitabı bastırabilmek için kaynak bulmaya çalışır. Canla başla çalışsa da kumarbaz babasının geçmişte aldığı borçlar yüzünden kazandığı parayı kitabı için kullanamaz. Babasının onun parasını çaldığını düşünür ve onun sevdiği köpeğini satarak para kazanır. Ardından zorunlu askerlik görevini yapmak için köyden ayrılır. Köye geri döndüğünde durumları değişmiş olarak görür.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/