Jean-Luc Godard Filmleri: Fransız Yönetmenin İzlemeniz Gereken 10 Filmi

 

Jean-Luc Godard Filmleri

Jean-Luc Godard, 1930 yılında Fransa’da doğmuştur. 1960’lı yıllarda ortaya çıkan ve Yeni Dalga olarak bilinen sinema akımının öncülerinden biridir.  O güne kadar hakim olan geleneksel-klasik sinema dinamiklerini yok sayan Yeni Dalga akımı, dünya genelinde büyük etki yaratmıştır. O yüzden Jean-Luc Godard filmleri dendiği zaman oldukça geniş bir portföy ile karşı karşıya kalmaktayız.

Godard, birçok sinemacıya ilham kaynağı olan filmleriyle, sinema tarihinin en önemli yapımlarına imza atmıştır. Sinemanın stüdyo ortamından çıkıp sokaklara, caddelere, kısacası gerçek hayata inmesinde büyük rol oynamıştır. Varoluşsal ve eleştirel hikâyeleriyle sinema anlayışını bambaşka bir noktaya taşıyan simge isim, hem Fransa hem de dünya sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir.

Biz de Fransız Yeni Dalga denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden biri olan otör yönetmen Jean-Luc Godard’ın mutlaka izlemeniz gereken 10 filmini sizler için derledik.


1) À bout de souffle – Serseri Aşıklar (1960) | IMDb: 7.8

Jean-Luc Godard Filmleri

 • Oyuncular: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger
 • Tür: Suç, Dram

Jean-Luc Godard filmleri listemizin ilk filmi olan Serseri Aşıklar, aynı zamanda yönetmenin de ilk uzun metrajlı filmi. Yeni Dalga akımının en önemli filmlerinden biri olmasının yanı sıra, klasik sinema anlatısının dışına çıkmasıyla da modern sinemanın öncü filmlerinden biri olarak kabul edilir.

Michel adında bir adam Marsilya’da bir araba çalar. Kaçarken de yolda bir polis öldürür. Saklanmak için bir yer ararken aklına daha önce birlikte olduğu Patricia gelir. Patricia, Paris, Champs Elysées’de New York Harold Tribune adındaki bir gazetede stajyerlik yapmaktadır.

Michel, içinde bulunduğu durumu Patricia’ya anlatır. Amacı bir yerlerden para bulup Roma’ya gitmektir. Patricia, ilk başta duygularına yenik düşerek Michel’e yardım etmeyi kabul eder fakat diğer yandan da başının belaya girmesini istememektedir. Üstüne üstlük Michel, Roma’ya Patricia ile birlikte gitmek istediğini söyler. Michel, Roma’ya gitmek üzere tüm hazırlıkları tamamlarken, Patricia ise büyük bir ikilem içindedir.


2) Une femme est une femme – Kadın Kadındır (1961) | IMDb: 7.5

Jean-Luc Godard Filmleri

 • Oyuncular: Anna Karina, Jean-Claude Brialy, Jean-Paul Belmondo
 • Tür: Komedi, Dram, Romantik

Jean-Luc Godard filmleri listemizin ikinci filmi olan Kadın Kadındır, aynı zamanda yönetmenin filmografisindeki ilk renkli filmi olma özelliğini de taşıyor. Angela, gece kulübünde striptizci olarak çalışmaktadır. En büyük hayali çocuk sahibi olmak olan Angela, bu isteğini sevgilisi Emile’e söyler fakat Emile bu isteğe sıcak bakmaz. Angela çok ısrarcıdır. Emile de bu ısrarın karşısında bunalır ve Angela’ya yakın arkadaşı Alfred ile birlikte olmasını önerir.

Emile aslında şaka yapmıştır fakat Angela bu öneriyi ciddiye alarak Alfred ile bir gece geçirir. Alfred, Angela’dan çok etkilenir ve ona aşık olduğunu söyler. Bir anda her şey birbirine karışır. Emile, Angela ve Alfred arasında kıskançlıklar, yanlış anlamalar, kavgalar, tartışmalar başlar. Öte yandan Angela en büyük hayali çocuk sahibi olma isteğine kavuşmuştur.


3) Vivre sa vie: Film en douze tableaux – Hayatını Yaşamak: On İki Tablodan Oluşan Bir Film (1962) | IMDb: 8.0

Jean-Luc Godard Filmleri

 • Oyuncular: Anna Karina, Sady Rebbot, Andre S. Labarthe
 • Tür: Dram

Hayatını Yaşamak: On İki Tablodan Oluşan Bir Film, Jean-Luc Godard filmleri listemizin en yüksek IMDb puanına sahip filmi. Nana Kleinfrankenheim, 22 yaşında evli ve çocuklu bir kadındır. En büyük hayali ise aktris olmaktır. Hayalinin peşinden gitmek üzere evini ve ailesini terk eden Nana’nın hiçbir işi yolunda gitmez. Aktris olmak için çıktığı yolda başına saçmasapan olaylar gelir ve kendini bir anda fahişelik yaparken bulur.

Jean-Luc Godard, Nana’nın hayatını izleyiciye 12 bölüme ayırarak aktarır. Her bölümde farklı bir tema belirleyen yönetmen, bazı bölümlerde belgesel türüne ait anlatımlar da yapmıştır. Film, o dönemde yarattığı sansasyon ile birlikte yönetmenin en dikkat çekici filmlerinden biri olma özelliğini de taşıyor.


4) Le mépris – Nefret (1963) | IMDb: 7.6

Le mépris

 • Oyuncular: Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Fritz Lang
 • Tür: Dram, Romantik

Film, İtalyan şair ve yazar Alberto Moravia’nın 1954 yılında yayımlanan romanı Il Disprezzo’dan uyarlanmıştır. Başrollerinde Alman sinemasının simge yönetmenlerinden Fritz Lang ve Fransız sinemasının ikonik isimlerinden Brigitte Bardot yer alır. Senarist olan Paul, Odysseia Destanı’nın sinemaya uyarlanacağı bir senaryo üzerinde çalışmaktadır. Paul, karısı Camille’i çok sevmesine rağmen senaryo yazım sürecinde ona gereken ilgiyi gösteremez ve araları bozulmaya başlar.

Filmin yapımcısı, Camille’i baştan çıkarmaya başlar. Paul, her şeyin farkındadır fakat buna engel olmak yerine seyirci kalmayı tercih eder. Camille de bu tavır karşısında yapımcının ilgisine karşılık verir. Her geçen gün işler çığrından çıkmaya başlar. Senaryo yazım süreciyle birlikte sarsıntıya uğrayan mutlu bir evlilik, artık karakterler arasında güç, aşk ve kıskançlık oyununa dönüşmüştür.


5) Bande à part – Çete (1964) | IMDb: 7.7

Bande à part

 • Oyuncular: Anna Karina, Claude Brasseur, Sami Frey
 • Tür: Komedi, Suç, Dram

Çok yakın iki arkadaş olan Arthur ve Franz, günün birinde çok büyük bir hırsızlık yapıp zengin olma hayali ile yaşarlar. Bunun için her şeyi göze almışlardır. Günlerden bir gün Franz, Odile isminde güzel ve genç bir kadınla tanışır. Odile’in bir büyükannesi vardır. Franz, şans eseri Odile’in büyükannesinin evinde yüklü miktarda para olduğunu öğrenir ve hemen Arthur’a haber verir.

Arthur ve Franz, hayalini kurdukları soygunu yapmak için çalışmalara başlar. İlk hedefleri Odile’i ikna etmektir. Uzun süren çabalarının ardından Odile’i ikna ederler ve soygunu gerçekleştirmek için bir plan yaparlar. Plan kusursuz gibi görünse de bazı şeyler yolunda gitmeyecektir. Arthur, Franz ve Odile, hiç beklemedikleri çok ağır birtakım sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır.


6) Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution – Alphaville, Lemmy Caution’un Garip Serüveni (1965) | IMDb: 7.1

Jean-Luc Godard Filmleri

 • Oyuncular: Eddie Constantine, Anna Karina, Akim Tamiroff
 • Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu, Gerilim

Jean-Luc Godard filmleri listemizin en dikkat çekici filmlerinden birinde sıra. Lemmy Caution, Amerikalı özel bir dedektiftir. Verilen görev üzerine başka bir gezegenin başkenti olan Alphaville’e gider. Ülkenin başkanı, ülkeyi baskıyla yöneten Alpha 60 adında biridir. Alpha 60, aslında bir robottur fakat insan görünümlüdür. Lemmy’nin görevi de Alpha 60’ı öldürmektir. Lemmy, suikast gününe hazırlanırken Natacha adında bir kadınla tanışır ve kısa sürede aşık olur. Ancak Natacha, Alpha 60’ı tasarlayan bilim adamının kızıdır.

Lemmy, prensiplerine bağlı bir dedektiftir ve bu yüzden görevini tamamlamak ister. Ancak diğer tarafta da çok ama çok aşık olduğu Natacha vardır. Üstüne üstlük bu gezegende duygulara yer yoktur. Kendi içinde yaşadığı tüm bu kaosun içinde Lemmy ne yapacağına bir türlü karar veremez. Kara film türünü distopik bir bilim kurgu ile harmanlayan Jean-Luc Godard, hem kara film ve bilim kurgu türünün hem de sinema tarihinin en özel yapıtlarından birine imza atıyor.


7) Pierrot le Fou – Çılgın Pierrot (1965) | IMDb: 7.6

Pierrot le Fou

 • Oyuncular: Jean-Paul Belmondo, Anna Karina, Graziella Galvani
 • Tür: Suç, Dram, Romantik

Jean-Luc Godard bu filmde, Amerikalı yazar Lionel White’ın Obsession isimli romanından esinlenmiştir. Ferdinand Griffon, evli ve çocuklu bir adamdır. Maddi durumları çok iyi olan aile, kelimenin tam anlamıyla sosyete hayatı yaşamaktadır. Ancak Ferdinand bu sosyete hayatından çok sıkılmıştır. Üstüne üstlük bir de işinden kovulan Ferdinand, ailece katıldıkları bir partiden sonra daha önce birlikte olduğu Marianne isimli bir kadınla kaçarak karısını ve çocuklarını terk eder.

Birlikte Marianne’in evine giderler fakat evde bir ceset vardır. Marianne, Cezayirli bir gangster grubu tarafından takip edildiğini anlar ve ikili arabaya atlayarak Paris’ten Akdeniz sahillerine doğru yolculuğa çıkarlar. Yolculukları boyunca harika vakit geçiren Ferdinand ve Marianne, birbirlerine şarkılar söyleyip, şiirler okurlar. Hatta bununla da kalmayıp bazı suçlar işlerler. Bir süre sonra yakalanırlar fakat Marianne bir şekilde kaçmayı başarır. Ferdinand da Marianne’in ardından kaçar ve hemen onu aramaya koyulur. Ancak onu bulması çok uzun sürer. Bulduğunda ise dünya başına yıkılır. Marianne, bir süredir başka biriyle beraberdir.


8) Masculin féminin – Erkek Dişi (1966) | IMDb: 7.5

Jean-Luc Godard Filmleri

 • Oyuncular: Jean-Pierre Léaud, Chantal Goya, Marlène Jobert
 • Tür: Dram, Romantik

Jean-Luc Godard bu filminde kadın erkek ilişkilerini politika ve pop kültürü üzerinden ele alıyor. Paul, bir gazetecidir. Bir yandan sokaklarda röportajlar yapar, diğer yandan da Vietnam Savaşı’na karşı yapılan protestolara katılır. Tüm bu koşturmaca içinde günlerden bir gün Madeleine isimli bir kadınla tanışır. Madeleine, Paul’un aksine politika ile ilgisi olmayan biridir. Pop müzikten başka bir düşünmeyen Madeleine’nin en büyük hayali çok ünlü bir pop şarkıcısı olmak olan biridir.

Hayata bakışları ve idealleri arasında çok büyük farklar olsa da Paul ve Madeleine birbirlerine aşık olurlar. Paul, Madeleine’in evine taşınır fakat Madeleine yalnız yaşamıyordur. Catherine ve Elisabeth adında iki ev arkadaşı vardır ve her ikisi de Paul’den hoşlanmaya başlar. Paul, Madeleine, Catherine ve Elisabeth arasında başlayan bu gerilimli süreç hayatlarını değiştirecek bir olaya sebep olacaktır.

Jean-Luc Godard, politikanın erkeksi yönü ile pop kültürünün kadınsı yönünü erkeğin ikilemi olarak ele aldığı filmde, her iki dünyanın da olumlu taraflarını birleştirebilme çabası içine giriyor.


9) Week End – Hafta Sonu (1967) | IMDb: 7.2

Jean-Luc Godard Filmleri

 • Oyuncular: Mireille Darc, Jean Yanne, Jean-Pierre Kalfon
 • Tür: Macera, Komedi, Dram

Burjuva sınıfına mensup bir çift, kadının ailesinin mirası için onları ziyaret etmek üzere bir yolculuğa çıkarlar. Fakat bu sadece bir ziyaret değildir. Çift, mirası alabilmek adına kadının ailesini öldürmeyi planlar. Ancak yola çıktıkları andan itibaren hiçbir şey yolunda gitmez. Daha önce hiç yaşanmamış bir trafik sıkışıklığı, devrimci göstericiler, iç savaş, tarihte iz bırakmış kişiler, hatta yamyamlar… Jean-Luc Godard bu filmiyle izleyicileri sürreal bir yolculuğa çıkarıyor.


10) La chinoise – Çinli Kız (1967) | IMDb: 7.1

Jean-Luc Godard Filmleri

 • Oyuncular: Anne Wiazemsky, Juliet Berto, Jean-Pierre Léaud
 • Tür: Komedi, Dram

Mutlaka izlemeniz gereken Jean-Luc Godard filmleri listemizin son filmine geldi sıra. Filmde, kendilerini Maocu olarak gören beş kişilik bir Fransız öğrenci grubunun hikâyesi anlatılıyor. Bu beş arkadaş kendilerini Maocu olarak tanıtsa da her biri farklı politik duruşlara sahiplerdir. Veronique, hem grubun lideri hem de en aktif eylemcisidir. Henri, diğerlerine nazaran daha insancıl düşüncelere sahiptir ve bu yüzden sürekli yanlış anlaşılmaktadır. Guillaume, bazen mantığını bazen de duygularını dinleyen ve kendini sürekli bu ikilemin içinde bulan biridir. Kirilov, grupta şiddete en eğilimli olan kişidir. Hatta bu eğilim kendine zarar verecek seviyeye kadar ilerlemiştir. Yvonne ise grupta politikayla neredeyse hiç ilgilenmeyen tek kişidir.

Jean-Luc Godard, beş kişilik bu arkadaş grubu üzerinden dönemin devrim anlayışına ve pratiğine dair birtakım çıkarımlar yapar. Küçük bir arkadaş grubu içinde bile farklılaşan görüşler, ayrılan yollar derken Godard, hem beş öğrenci üzerinden sembolik bir siyaset temsili gerçekleştirir hem de devrim sürecinde birlikte yola çıkan kişilerin birbirlerinden ayrılma sürecini işler.


İlginizi çekebilecek film listelerimiz:

Siyah Beyaz Filmler

21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/