Michael Haneke Filmleri: Modern İnsan ile Yüzleştiren Yönetmen

Michael Haneke filmleri, çarpıcı sahneleri ve senaryoları ile oldukça büyük ses getiren filmlerdir. Michael Haneke, modern insanın birbiriyle olan iletişimini, daha doğrusu iletişimsizliğini suç, dram ve gerilim çerçevesinde ele alan, Avrupa sinemasının otör yönetmenlerinden birisidir. Almanya doğumlu fakat Avusturya vatandaşı olan yönetmen, Fransa’da çektiği filmlerle tanınıyor. Bunun yanı sıra ilk filmini 47 yaşında çekmesi de kariyerini ayrıca ilgi uyandıran bir kariyer durumuna getiriyor.

Filmlerinde anlattığı hikâyeler her ne kadar sıradan ve basit hikâyeler olsa da, yönetmenlik becerisi tam da bu noktada devreye giriyor. Seyirciyi her saniye diri tutması, sürekli merak uyandırması, yarattığı atmosferin içine çekebilmesi ve anlatmak istediğini direkt olarak vermek yerine seyircinin konu üzerine düşünmesini ve çıkarımlar yapmasını istemesi, Michael Haneke’yi sinema tarihinin en özel yönetmenlerinden biri yapıyor.

Biz de sizler için usta yönetmenin filmlerini derlediğimiz bir liste hazırladık. Gelin, hem Michael Haneke’yi hem de filmlerini daha yakından tanıyalım.


1) Der Siebente Kontinent – Yedinci Kıta (1989) | IMDb: 7.7

michael haneke filmleri

Tür: Dram

Oyuncular: Birgit Doll, Dieter Berner, Udo Samel

Yedinci Kıta, Michael Haneke filmleri arasında seyirci tarafından en beğenilen filmlerden birisidir. Georg ve Anna çifti oldukça sıradan bir hayat yaşamaktadırlar. Bu da onları sessiz, iletişime kapalı bireyler hâline getirmiştir. Çiftin çocuğu Evi, ebeveynlerinin bu kayıtsızlığı yüzünden onları cezalandırmak ister ve bir anda kör taklidi yapmaya başlar. Çift, ne yapacağını bilemez. İlerleyen süreçte ise çözüm olarak tamamen eve kapanmaya karar verirler. Bu karar onların her şeyi geçmişte bırakıp, sorgulamalar yapmalarına ve sıkıcılıktan uzak yeni bir hayata başlamalarına ön ayak olacaktır. Film aynı zamanda Haneke’nin yabancılaşma üzerine kurguladığı üçlemenin ilk filmidir.


2) Benny’s Video – Benny’nin Videosu (1992) | IMDb: 7.2

Benny’s Video

Tür: Suç, Dram

Oyuncular: Arno Frisch, Angela Winkler, Ulrich Mühe

Benny, zamanının çoğunu şiddet içerikli videolar izleyerek geçiren 14 yaşında bir çocuktur. Aynı zamanda, el kamerasını kullanarak odasının penceresinden çekimler yapar. Tamamen içine kapanık bir çocuk olan Benny, zamanla hem hem ailesine hem de hayata karşı yabancılaşmaya başlar. İzlediği şiddet içerikli videolardan çok etkilendiği için ailesinin evde olmadığı bir gün kendisi de böyle bir video çekmek ister. Videonun başrolünde ise evine davet ettiği bir kız olacaktır. Yönetmenin yabancılaşma üçlemesinin ikinci filmi olduğunu da hatırlatalım.


3) 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls – Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası (1994) | IMDb: 7.2

michael haneke filmleri

Tür: Dram

Oyuncular: Lukas Miko, Udo Samel, Gabriel Cosmin Urdes

Michael Haneke filmleri arasında Yabancılaşma üçlemesinin son filmi olan Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası, filme de ismini veren 71 sahneden oluşur. Viyana’ya henüz gelmiş bir göçmen, üniversite öğrencisi, küçük bir kız çocuğunu evlat edinmiş bir çift ve yalnız bir adamın merkezde olduğu film, hikâyesini bu karakterler çevresinde anlatır. Para çekmek için bankaya gelen 19 yaşındaki bir genç, bir anda rastgele ateş açmaya başlar ve olaylar gelişir. Gerek yarattığı karakterler gerek de ele aldığı konu itibariyle nedensiz şiddetin temellerini sorgulayan Haneke, 1993 yılında Avusturya’daki bir banka katliamından ilham alarak bu filmi çekmiştir.


4) Funny Games – Ölümcül Oyunlar (1997) | IMDb: 7.6

Funny Games

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Oyuncular: Susanne Lothar, Ulrich Mühe, Arno Frisch

Georg ve Anna çifti küçük oğulları Georgie ile birlikte göl evine tatile giderler. Her şey yolunda giderken bir anda evlerine iki genç adam musallat olur. Tatil için gelinen ev, kısa sürede şiddetin ve travmaların yaşandığı bir yere dönüşür. Gençlerin nereden geldiği, ne istediği ve neden şiddet uyguladığı belli değildir. Haneke’nin hemen her filminde açıkça dile getirdiği burjuvazi eleştirisi, Funny Games’te psikolojik ve fiziksel şiddet eşliğinde zirve noktaya ulaşıyor. Öte yandan beyaz golf kıyafetleri, golf topu, golf sopası ve yumurta, filmin bugün bile konuşulan ikonik nesneleri arasında yer almakta.


5) Code Inconnu – Bilinmeyen Kod (2000) | IMDb: 7.2

michael haneke filmleri

Tür: Dram

Oyuncular: Juliette Binoche, Thierry Neuvic, Bruno Todeschini

Farklı yerlerde, farklı zamanlarda, farklı kişilerin yaşadığı hikâyelerin kesiştiği filmler, dönemin sinemasında oldukça popülerdir. Haneke de böyle bir film çekmek ister fakat elbette ki kendi dokunuşunu gerçekleştirerek! Filmde, Paris’te yaşayan, her biri kendi hayatını yaşamakta olan, farklı mesleklere ve statülere sahip bir grup sıradan insanın hayatlarının garip bir şekilde kesişmesi anlatılıyor.


6) La Pianiste – Piyanist (2001) | IMDb: 7.5

La Pianiste

Tür: Dram

Oyuncular: Isabelle Huppert, Annie Girardot, Benoît Magimel

Piyanist filmi, Michael Haneke filmleri arasında en beğenilenlerden birisidir. Elfriede Jelinek’in Piyano Öğretmeni kitabından sinemaya aktarılan film, piyano öğretmeni olan Erika Kohut ismindeki orta yaşlı bir kadını anlatıyor. Mesleğinde oldukça başarılı olan Erika, iç dünyasında ise bastıramadığı cinsel arzularından dolayı ikinci bir kişilik yaratmıştır. Bu yüzden de sık sık erotik şovlara ve porno filmlerin gösterildiği sinemalara gider veya geceleri bir köşeye gizlenerek parklarda sevişen çiftleri izler. Hayatında yaratamadığı anlamdan dolayı artık git gide kendini tüketme sürecine girmektedir. Tam da bu aşamada erkek öğrencilerinden birinin ona karşı ilgi duyduğunu fark eder. Bu ilgi, Erika’nın iç dünyasındaki karmaşıklığını çözüme ulaştırmasında çok önemli bir dönüm noktası olacaktır.


7) Le Temps Du Loup – Kurdun Günü (2003) | IMDb: 6.6

michael haneke filmleri

Tür: Dram, Korku

Oyuncular: Isabelle Huppert, Béatrice Dalle, Patrice Chéreau

Michael Haneke bu filminde de odak noktasına bir aileyi alır ve bu aileyi bir kez daha toplumdan uzaklaştırarak kır evine gönderir. Aile, kır evine geldiğinde bir afet yaşanır. Bu afetten sonra ailenin tüm bireyleri panikleyerek ormanda oradan oraya koşturmaya başlar. Ancak afet, yaşanacak felaketlerin sadece başlangıcıdır. Baba ormanda öldürülürken, anne ve çocuklar hayatta kalmaya çalışmaktadır.


8) Caché – Saklı (2005) | IMDb: 7.3

Caché

Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Oyuncular: Daniel Auteuil, Juliette Binoche, Maurice Bénichou

Kamerasını bir kez daha burjuvazi aile yapısına çeviren Haneke, bu sefer bir ailenin geçmişiyle yüzleşmesini izletiyor bizlere. Georges, oldukça mutlu bir aile hayatı olan, işinde başarılı bir adamdır. Günlerden bir gün kimin gönderdiği belli olmayan bir paket gelir. Pakette Georges ve ailesinin görüntülerinin olduğu bir kaset vardır. Olayın şokunu atlatamamışken paketler ardı sıra gelmeye devam eder. Aile, kendini bir yandan ciddi bir tehdit altında hissederken diğer yandan da kasetlerdeki görüntüler, onlara geçmişiyle istemedikleri bir yüzleşme yaşattırır.


9) Funny Games U.S. – Ölümcül Oyunlar (2007) | IMDb: 6.6

michael haneke filmleri

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Oyuncular: Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt

Yönetmenin 1997 yılında çektiği aynı isimli filmin Amerikan versiyonu olan film, orijinal filmin birebir kopyası. Hatta o kadar aynı ki, Michael Haneke filmde hiçbir şeyin farklı olmasını istemediği için sahneleri bir anlamda yeniden çekiyor diyebiliriz. Hatta çekim açılarının aynı olması için orjinal versiyonundaki kamera yerleşimlerini bile bozmuyor. Ancak film, orijinal versiyonuna kıyasla beklediği ilgiyi göremiyor ve Haneke’nin filmografisinde başarısız bir iş olarak yerini alıyor.


10) Das Weiße Band – Beyaz Bant (2009) | IMDb: 7.8

michael haneke filmleri

Tür: Dram, Tarih, Gizem, Gerilim

Oyuncular: Christian Friedel, Ernst Jacobi, Leonie Benesch

Michael Haneke filmleri arasında en beğenilenlerden olan Beyaz Bant filmi, 1913 yılında Kuzey Almanya’daki Protestan bir köyde geçiyor. Köydeki okulda öğretmen, öğrencilere birtakım cezalar vermektedir. Bu cezalar o kadar ağırdır ki, öğrenciler psikolojik anlamda büyük problemler yaşamaya başlarlar. Haneke, ilerleyen yıllarda başta dönemin Almanya’sı olmak üzere Avrupa’da yaygınlaşan faşizm anlayışının temellerini okullarda verilen eğitime dayandırır. Bununla birlikte din ve gelenek gibi kavramları da tartışmaktan geri durmaz.


11) Amour – Aşk (2012) | IMDb: 7.9

aşk

Tür: Dram

Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert

Georges ve Anne, 80’li yaşlarında olan, evli ve emekli iki müzik öğretmenidir. Birlikte vakit geçirdikleri sakin, huzurlu bir hayatları vardır. Ancak bu huzurlu ve sakin hayat, Anne’in boynundan aşağısının felç olmasıyla bir anda felakete dönüşür. Georges, hiç bıkmadan Anne ile ilgilenir fakat o da çok yaşlıdır ve üstesinden gelemeyeceğini anlayınca bir hemşire ile anlaşır. Haneke’nin ölüm kavramını aşk, yaşlılık ve yalnızlık kavramlarıyla birlikte ele aldığı film, 2012 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazandı.


12) Happy End – Mutlu Son (2017) | IMDb: 6.7

michael haneke filmleri

Tür: Dram

Oyuncular: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz

Michael Haneke filmleri listesinin son filmi olan Happy End, bizleri bir kez daha burjuvazi aile yapısının tam ortasına götürüyor. Ancak bu sefer sadece bir burjuva eleştirisi değil, aynı zamanda mülteci problemi, kuşaklar arası çatışma gibi problemleri de ele alıyor Haneke. Kuzey Fransa’da yaşayan Laurent ailesi oldukça varlıklı bir ailedir. Haneke her zaman yaptığı gibi dışarıdan bakıldığında çok mutlu bir aile tablosu çizer. Oysaki ailenin içine girmeye başladıkça ailedeki her bir bireyin saklı hayatlarını vurur yüzümüze. Ayrıca film, Amour filminin bir anlamda devam filmi olarak da kabul edilir.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/