Zombi Dizileri: Tek Solukta İzleyeceğiniz 20 Zombi Dizisi

zombi-dizi

Zombi dizileri, dünyanın her yerinde sevilerek izleniyor. İzleyicilere fantastik ve gerilim dolu dünyalar sunan zombi teması, her yıl yeni dizilerle farklı şekillerde işleniyor. Bazen korkuyla, bazen dramla, bazense komediyle işlenen zombi dizileri, dünya çapında büyük başarılar yakalayabiliyor. Biz de sizler için zombi temasını en iyi şekilde işlemiş unutulmaz zombi dizilerini IMDb puanlarına göre sıraladık. Keyifli seyirler!


1) Reality Z (2020- ) | IMDb: 5.4

Zombi dizileri listemize Reality Z dizisi ile başlıyoruz. Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro, zombi istilasına uğrar. Bu sırada bir grup insan, Olimpos isimli televizyon programı için stüdyodadır. Zombi istilasından dolayı stüdyoya hapsolan grubu başka tehlikeler de beklemektedir. Netflix’te yayınlanan Brezilya yapımı dizinin başrollerinde Ana Hartmann ve Emilio de Mello var.


2) Van Helsing (2016-2021) | IMDb: 6.2

Vanessa Helsing bir gün rüyasında dünyanın sonunun nasıl geleceğini görür. Başta rüyasına çok anlam yüklemez. Ancak gördükleri teker teker gerçekleşmeye başladığında durum değişir. Dünyayı istila etmeye hazırlanan vampirleri durdurabilecek tek kişi, kanından gelen üstün güçlerinden dolayı Vanessa Helsing’tir. ABD yapımı dizi, 2016 yılında Sci-Fi Channel’da yayınlanmaya başladı. Dizinin başrollerini ise Kelly Overton ve Jonathan Scarfe üstlendi.


3) The Rain (2018-2020) | IMDb: 6.3

İskandinavya’nın büyük bir kısmı yağmurla taşınan bir virüs nedeniyle yok olur. Danimarkalı iki kardeş bir mağaraya sığınarak hayatta kalmayı başarmıştır. İki kardeş, 6 senenin ardından bilim adamı olan babalarını bulmak için mağaradan çıkarlar. Yolculuklarında, büyük yıkımdan kurtulmayı başaran diğer insanlarla da karşılaşırlar. Ancak dünya artık bıraktıkları gibi değildir. Jannik Tai Mosholt, Esben Toft Jacobsen ve Christian Potalivo tarafından kaleme alınan Danimarka dizisinin başrollerinde ise Alba August, Sonny Lindberg ve Johannes Kuhnke yer alıyor.


4) Black Summer (2019- ) | IMDb: 6.5

Zombi dizileri listemizin 4. sırasında Black Summer var. Zombi istilası sırasında bir anne, küçük kızıyla birlikte herkesten saklanarak kaçmaya başlar. Kızını zombilerden korumak için çıktığı yolculukta küçük bir mülteci grupla karşılaşır. Sonrasında acımasız kararlar almak zorunda kalacaktır. Black Summer dizisinin yaratıcısı Karl Schaefer. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Jaime King, Justin Chu Cary ve Kelsey Flower gibi isimler bulunuyor.


5) Z Nation (2014-2018) | IMDb: 6.7

Ülke geneline hızlı bir şekilde yayılan virüs, insanları zombiye çevirmektedir. Bir grup insan bu virüsten kaçmaya çalışmaktadır. Aralarından birinin virüsten etkilenmediğini fark ederler. Artık tek umutları, virüsten etkilenmeyen kişiyi kullanarak virüse karşı aşı geliştirebilmektir. Dizinin oyuncu kadrosunda Keith Allan, Kellita Smith, Anastasia Baranova gibi isimler bulunuyor.


6) Helix (2014-2015) | IMDb: 6.8

Zombi dizileri listemizin 6. sırasındaki Helix, Kuzey Kutbu’nda araştırma yapan bir grup bilim insanını konu alır. Bilim insanlarının çalıştıkları araştırma tesisinde bir salgın ortaya çıkar. Dünyaya yayılması halinde tüm insanlığı yok edebilecek olan virüsle mücadele etmeye başlarlar. 2 sezonluk dizinin yaratıcısı, sevilen dizi Battlestar Galactica’nın da yaratıcısı olan Ronald D. Moore. Oyuncu kadrosunda ise Billy Campbell, Kyra Zagorsky ve Matt Long var.


7) Fear The Walking Dead (2015- ) | IMDb: 6.9

Fear The Walking Dead, büyük beğeni toplayan The Walking Dead dizisinin yan dizisi olarak ortaya çıktı. The Walking Dead ile aynı evrende geçen dizi, başka bir eyaletteki insanların dünyaya yayılan zombi virüsü ile mücadelesini konu alıyor. Başrollerde ise Lennie James, Alicia Debnem Carey ve Maggie Grace var.


8) Zombie Detective (2020) | IMDb: 7.3

Güney Kore yapımı dizi, zombi olan bir özel dedektifin hikayesini konu alır. Zombi olduğunu belli etmeden insanların arasında yaşayabilmek için bir köyde insanların davranışlarını taklit eder. Konuşmasını ve yürüyüşünü düzelttikten sonra şehre gelerek özel dedektif olarak kendi ofisini açar. Tek sezonluk dizinin oyuncu kadrosunda Choi Jin-hyuk, Park Ju-hyun ve Kim Yohan var.


9) Glitch (2015-2019) | IMDb: 7.3

Zombi dizileri listemizin 9. sırasında Avustralya dizisi Glitch var. Küçük bir kasabada, farklı zamanlarda ölmüş olan 7 kişi, hiç ölmemiş gibi mezarlarından kalkarlar. Bu açıklanamayan durumun üzerine bir polis ve bir doktor büyük bir gizemle karşı karşıya kalırlar. Yaratıcısı Tony Ayres olan dizinin oyuncu kadrosunda Patrick Brammal, Emma Booth, Genevieve O’Reilly gibi isimler bulunuyor.


10) The Last Ship (2014-2018) | IMDb: 7.5

Amerikan askeri mürettebatına ait bir gemi, 4 aylık bir görev için kutuplara gider. Başta görevin kuşlarla ilgili bir çalışma olduğunu zanneden mürettebat ve kaptan, sonradan gerçeğin bu olmadığını anlar. Görevde oldukları süre boyunca bir virüs dünyanın yüzde seksenini yok etmiştir. Görevleri ise kutuplarda virüsün ilk halini bularak salgını durdurmaktır. Michael Bay’in yapımcılığını üstlendiği dizinin başrollerinde Eric Dane ve Adam Baldwin var.


11) Dead Set (2008) | IMDb: 7.6

Bir grup insan, bir evin içinde Big Brother yarışmasındadır. Yarışmada oldukları sırada zombi virüsü tüm dünyayı sarmıştır. Kendileri dışında herkes zombiye dönüşmüştür. Ancak yarışma evindekilerin bundan haberi yoktur. Warren Brown, Shelley Conn ve Adam Deacon dizinin oyuncuları arasında.


12) Bite Me (2010-2012) | IMDb: 7.7

Zombi felaketi tüm dünyayı sarmıştır. Kendisini felaketin ortasında bulan üç oyuncu, zombilerle savaşarak hayatta kalmayı çalışır. Dünyayı kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Kıyıda köşede kalmış zombi dizilerinden biri olan Bite Me’nin başrollerinde ise Yousef Abu-Taleb, Ryan Welsh ve Justin Giddings bulunuyor.


13) Death Valley (2011) | IMDb: 7.8

San Fernando Vadisi, zombiler, kurt adamlar, vampirler ve başka kötü yaratıklar tarafından ele geçirilmiştir. Onlarla mücadele etmek için ise insanlar Ölümsüz Görev Ekibini kurarlar. Dizi tek sezon sürmesine rağmen oldukça beğeni topladı. Oyuncu kadrosunda ise Bryan Callen, Charlie Sanders, Bryce Johnson gibi isimler var.


14) iZombie (2015-2019) | IMDb: 7.8

Liv, zombiye dönüşmüş olan bir tıp öğrencisidir. Adli tıpta iş bularak yiyeceği beyinlere erişimi olmasını sağlar. Bu sayede insanlığını koruyabilecektir. Ancak Liv, yediği beyinlerin sahiplerinin anılarının kafasının içinde dolaştığını fark eder. Bunu bir avantaja çevirerek çözülemeyen cinayet vakalarının çözülmesine yardımcı olmaya başlar. Dizinin başrollerinde Rose Mclver, Malcolm Goodwin ve Rahul Kohli bulunuyor.


15) Santa Clarita Diet (2017-2019) | IMDb: 7.8

Los Angeles’ta yaşayan ve iyi bir hayat süren Joel ve Sheila, bulundukları bölgenin en iyi emlakçılarıdır. Bir gün Sheila, kaptığı virüsten sonra insan etinden başka bir şey yiyememeye başlar. Bu olaydan sonra artık Joel ve Sheila’nın bambaşka bir hayatı olacaktır. Zombi hikayesini komediyle anlatan Santa Clarita Diet dizisinin başrollerini Drew Barrymore ve Timothy Olyphant paylaşıyor.


16) In The Flesh (2013-2014) | IMDb: 8.0

In The Flesh, bastırılmış bir zombi istilasının 4 sene sonrasına odaklanıyor. İstila sırasında gönüllü insanlar, zombilerin büyük çoğunluğunu öldürmüş veya hapsetmişlerdir. Bazı zombiler ise bulunan tedavi sayesinde eski hallerine döndürülebilmiştir. Geri döndürülenlerden biri olan Kieren Walker, ölümünden 4 sene sonra ailesinin yanına döner. Ancak kimse onu görmeyi beklemiyordur. Dizinin başrolünde Luke Newberry var.


17) The Returned (2012-2015) | IMDb: 8.1

Zombi dizileri listemizin 17. sırasında, Fransız yapımı Les Revenants’tan uyarlanan The Returned var. Küçük bir kasabadaki insanların, seneler önce ölmüş olan yakınları gizemli şekilde yeniden hayata döner. Öldüklerinin bile farkında olmayan insanların dönmesiyle kasabadakilerin hayatı alt üst olur. Mary Elizabeth Winstead, Sophie Lowe ve Kevin Alejandro dizinin oyuncuları arasında.


18) The Walking Dead (2010- ) | IMDb: 8.2

The Walking Dead, zombi dizisi denince akla ilk gelen dizilerden biri. Uzun süredir izleyicisini ekran başına kilitleyen dizi, henüz final yapmamasına rağmen şimdiden efsaneleşti. Çizgi roman serisinden uyarlanan dizide, sadece başlanan vurularak öldürülebilen zombiler her yeri sarmıştır. Zombi tarafından ısırılan insanlar da zombiye dönüşmektedir. Hayatta kalmayı başarabilen bir grup insan birlikte zombilerle mücadele eder. Dizinin başrollerini Andrew Lincoln, Norman Reedus, Lauren Cohen ve Jon Bernthal üstleniyor.


19) Ash vs Evil Dead (2015-2018) | IMDb: 8.4

Sinema filminden uyarlanan dizide, Ash Williams geçmişinden kaçmaya çalışmaktadır. Bir karavanda gözden uzak yaşamaya çalışsa da şeytan peşini bırakmaz. 30 sene boyunca kaçmayı başaran Ash Williams, hiç beklemediği anda kötülükle yeniden yüzleşir. 3 sezonluk dizinin başrollerinde Bruce Campbell, Ray Santiago ve Dana De Lorenzo var.


20) Kingdom (2019- ) | IMDb: 8.4

Zombi dizileri listemizin son sırasında Güney Kore yapımı Kingdom dizisi var. Kore’deki bir krallık yokluk ve açlıkla mücadele etmektedir. Ancak zamanla tek sorunun bu olmadığı anlaşılır. Bir zombi virüsü hızla tüm krallığa yayılmaktadır. Prens, hanedanlığının çoğunu etkisi altına alan zombi virüsü ile mücadele etmek zorundadır. Büyük beğeni toplayan dizinin başrollerinde Ju Ji-hoon, Ryu Seung-ryong ve Kim Sung-kyu bulunuyor.


Bilim Kurgu Dizileri

Dedektif Dizileri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/