Tarkovsky Filmleri: Usta Yönetmenin En İyi 10 Filmi

 

Tarkovsky filmleri

Tarkovsky filmleri, yayınlandığı zamanlardan günümüze kadar ‘en iyi filmler‘ kategorisine adını altın harflerle yazdırdı. Şimdilerde ismine aşina olduğunuz Tarkovsky, döneminin en popüler yönetmen ve senaristlerinden biriydi. Rus ve Dünya sineması denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Tarkovsky ve filmleri, kolay kolay izleyip geçeceğiniz türden değil. Eğer izlediğimiz film üzerine düşünmek ve analiz etmek istiyorsak, Tarkovsky’nin en popüler 10 filmine bir göz atalım…


1) Ubiytsy – Katiller (1956) | IMDb: 6.6

Tarkovsky filmleri

Andrei Tarkovsky’nin henüz Devlet Sinematografi Enstitüsü’nde öğrenci iken yaptığı Katiller, iki  kişinin üçüncü bir kişiyi öldürmek için restorantta bulunmasını konu ediniyor. Bu bekleyiş sırasında ise kahramanların psikolojik dünyasını izliyoruz.


2) Tempo Di Viaggio – Zamanda Yolculuk (1983) | IMDb: 7.3

Tarkovsky

Belgesel türünde yayınlanan yapım, Tarkovsky’nin ‘Nostalgia’ adlı filminin öncesini anlatıyor. Planlanan çekimler, senarist Tonino Guerra eşliğinde araştırılıyor. Zamanda Yolculuk filminde Tarkovsky, 18. yüzyılda yaşayan bir şairi canlandırıyor. Tempo Di Viaggio, Nostalgia filmini izlemeden önce izlenmesi gerekenlerden…


3) Katok i Skripka – Silindir ve Keman (1961) | IMDb: 7.4

Andrey

Birbirinden farklı kamera açılarıyla şaşırtıcı bulunan Silindir ve Keman, ailesini tatmin edebilmek için her gün keman çalan yedi yaşındaki Sasha’nın hikâyesine odaklanıyor. Sasha, vapurda çalışan bir işçi ile tesadüf eseri tanışınca olaylar gelişiyor.


4) Offret – Kurban (1986) | IMDb: 8.0

Tarkovsky filmleri

Tarkovsky’nin sinemaya veda ettiği film olarak anılan Kurban, Alexander isimli bir gazeteci, filozof ve oyuncuyu başrolde tutuyor. Alexander ve oğlu arasında başlayacak diyalog, nükleer savaşın başlamasıyla yarım kalıyor. Bunun üzerine Alexander, dünya barışını sağlamak için bir yol aramaya başlıyor.


5) Solyaris – Solaris (1972) | IMDb: 8.1

Tarkovsky filmleri

Tarkovsky’nin en fazla sansüre maruz kalan filmi Solaris, aynı isimli romandan uyarlanıyor. Filmde, Solaris’e gelen insanların zihinleri gezegene ulaştıktan sonra farklılaşıyor. Bu gizemli olayı çözmesi için Solaris’e bir psikolog gönderiliyor.


6) Ivanovo Detstvo – Ivan’ın Çocukluğu (1962) | IMDb: 8.1

Tarkovsky filmleri

Klasik filmlerden biri olan Ivan’ın Çocukluğu, İkinci Dünya Savaşı’nın karmaşasını gözler önüne seriyor. 12 yaşındaki Sovyet yetim Ivan Bondarev’in köyü, Naziler tarafından harap edilir. Ivan ise esir kampına düşer. Ivan’ın esir kampından kaçmasıyla beraber olaylar silsilesi başlar.


7) Zerkalo – Ayna (1975) | IMDb: 8.1

Andrei Tarkovsky’nin kişisel hayatından izler taşıyan Ayna, içinde aşk ve anılara dair birçok konu barındırıyor. Filmde, bir çocuğun masum düşüncelerle Sovyet halkına bakış açısı ve ailevi duygular ile ilgili birçok farklı konuyu iç içe görüyoruz. Filmin Tarkovsky adına otobiyografik nitelikler taşıdığı adından da belli oluyor.


8) Stalker – İz Sürücü (1979) | IMDb: 8.1

Tarkovsky filmleri

Dünyaya düşen göktaşı, düştüğü alandaki yaşamı yerle bir eder. Bunun üzerine ‘Zone’ adı verilen bir bölge oluşur. Sonrasında ise Zone bölgesine giren insanların hayallerinin gerçekleşeceği gibi bir söylenti oluşur. Askerler eşliğinde korunan Zone’un içine yalnızca Stalker adı verilen cesaretli kişiler girebilir. Başrol karakterimiz, bir bilim insanı ve bir yazar ile bölgeye girme kararı alıyor.


9) Andrei Rublev (1969) | IMDb: 8.1

Tarkovsky filmleri

Tarkovsky’nin bu filmiyle birlikte 15. yüzyıla gidiyoruz. Film, Orta Çağ’da Rusya’nın en popüler ressamı olarak kabul edilen Andrei Rublev’in öyküsünü aktarıyor. Dönemin Rusya’sında yaşananlar filmde tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriliyor. Andrei Rublev, o dönemde yapılan barbarlıklar ve Tatar saldırılarına da yer veriyor.


10) Nostalghia – Nostalji (1983)| IMDb: 8.1

Tarkovsky filmleri

Popüler bir Rus şair Andrei, müzisyen Sosnovsky’nin yaşamını araştırmak üzere İtalya’ya gidiyor. İtalyan tercüman ile beraber olduğu sırada geçmişi peşini bırakmıyor. Nostalji, Andrei’nin ailesini çokça düşündüğü ve içselleştirdiği bir macerayı anlatıyor.


İlginizi çekebilecek diğer film listeleri:

Siyah Beyaz Filmler

21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/