Joker Serisi: Efsane Çizgi Roman Karakteri Joker’in En İyi Filmleri

joker-serisi

Joker, çizgi roman dünyasındaki en meşhur anti kahraman. Kendine has tarzı, sinir bozucu gülüşü ve onu kötülüğe sürükleyen hikayesi ile Joker karakteri, defalarca sinemaya ve televizyona uyarlandı. Farklı oyuncular, kendi yorumlarını da katarak Joker’i canlandırdı. Biz de sizin için en iyi Joker filmlerini derledik. Geçmişten günümüze Joker serisi sizlerle!


1) Batman: The Movie (1966) | IMDb: 6.5

batman1

 • Yönetmen: Leslie H. Martinson
 • Oyuncular: Adam West, Burt Ward, Cesar Romero

Joker Serisi listemizin ilk sırasında Batman: The Movie var. DC Comics’in bir çizgi roman serisi olarak piyasaya sürdüğü Batman serisi o dönem çok ilgi gördü. Daha sonra yapım şirketi 20th Century Fox bu çizgi roman serisini sinemaya uyarladı. Bütçesi çok yüksek olmayan filmde mizah unsurları aksiyona oranla daha fazla öne çıktı. Filmde Batman’i Adam West, Joker’i ise Cesar Romero canlandırdı.

1966 yapımı filmde suç şehri Gotham’ın 4 azılı kötüsü Joker, Penguen, Riddler ve Catwoman bir araya gelirler. Amaçları ise tüm dünyayı ele geçirmektir. Sahip oldukları De-Hydrator isimli alet, canlıların vücutlarındaki nemi kurutarak öldüren oldukça tehlikeli bir silahtır. Bu yüzden Batman ve Robin, bu dört suçluyu durdurmak ve dünyayı kurtarmak için harekete geçerler.


2) Batman (1989) | IMDb: 7.5

batman-1989

 • Yönetmen: Tim Burton
 • Oyuncular: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger

1989 yapımı Batman filmi, Warner Bros şirketinin çektiği ilk Batman filmidir. Filmde Batman karakterini Michael Keaton canlandırdı. Usta oyuncu Jack Nicholson ise Joker karakterine can verdi ve kendine özgü tarzıyla Joker’e unutulmaz bir yorum kattı. Batman filmi, daha sonra çekilen birçok Batman yapımına ilham olmasıyla özel bir yere sahip.

Gotham şehri yeraltı suç çetelerinin elindedir. Savcı Harvey Dent ve Polis James Gordon bu suç çeteleriyle mücadele etmeye çalışmaktadır. Ancak güçleri yetersizdir. Bu yüzden Wayne Şirketinin başındaki zengin iş insanı Bruce Wayne suçlularla savaşmaya karar verir. Geceleri Batman kostümünü giyerek suçluların peşine düşer. Suç çetesinin lideri Carl Grissom’un sağ kolu Jack Napier, çatışma sırasında kimyasal bir tankın içine düşer. Yüzü ve vücudu kalıcı şekilde yaralanan Jack, kendisine Joker ismini takar ve intikam için işe koyulur.


3) Batman: Mask Of The Phantasm (1993) | IMDb: 7.8

mask-of-the-phantasm

 • Yönetmen: Eric Radomski, Bruce Timm
 • Oyuncular: Kevin Conroy, Mark Hamill, Dana Delaney

Batman: Mask of the Phantasm filmi, Warner Bros stüdyolarının ilk animasyon sinema filmidir. Film, reklamı yapılmadan hızlı bir şekilde gösterime sokulduğu için vizyonda başarısız oldu. Ancak daha sonra televizyonlarda yayınlanarak başarı kazandı. Filmde Batman karakterini Kevin Conroy, Joker karakterini ise Mark Hamill seslendirdi.

Genç Bruce Wayne, küçük yaşta öldürülen ailesinin mezarını ziyaret ettiği sırada Andrea Beaumont ile tanışır ve aralarında karşılıklı bir çekim oluşur. O gece Bruce, bir soygunu engelleyerek ilk suçla mücadelesini gerçekleştirir. Aşık olduğu Andrea’nın gizemli bir şekilde şehri terk etmesinden sonra ise Batman olmaya karar verir. Hedefi ise Gotham’daki suçluları öldüren bir kanun kaçağını yakalamaktır.


4) Batman Beyond: Return Of The Joker (2000) | IMDb: 7.8

return-of-the-joker

 • Yönetmen: Curt Geda
 • Oyuncular: Kevin Conroy, Mark Hamill, Angie Harmon

Joker serisi listemizin 4. sırasındaki 2000 yapımı Batman Beyond: Return of the Joker filmi, o dönemler oldukça popüler olan ve çok sevilen animasyon dizisi Batman Beyond’a dayanır. Bu filmde de bir önceki animasyon filminde olduğu gibi Batman karakterini Kevin Conroy ve Joker karakterini Mark Hamill seslendirdi.

Bruce Wayne emekli olmuştur ve Gotham’ı koruyan yeni Batman Terry McGinnis’dir. Ancak uzun zamandır ortalarda görünmeyen Joker, yeni çetesiyle birlikte şehre geri dönmüştür. Joker’in öldüğünü düşünen Bruce Wayne başta Joker’in geri döndüğüne inanmaz. Daha sonra Joker, Bruce Wayne’in basın toplantısına saldırır. Wayne tekrar kostümünü giyerek Joker’in peşine düşer.


5) The Dark Knight (2008) | IMDb: 9.0

dark-knight

 • Yönetmen: Christopher Nolan
 • Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Gary Oldman

The Dark Knight, Joker serisi filmleri arasında IMDb puanı en yüksek olan film. Christopher Nolan’ın Batman üçlemesi serisinin ikinci filmi olan The Dark Knight, birçoklarına göre en iyi Batman filmi. Filmde Batman’i Christian Bale canlandırıyor. Heath Ledger ise Joker’i canlandırıyor. Ayrıca Heath Ledger bu filmdeki performansıyla gelmiş geçmiş en iyi Joker olarak kabul ediliyor.

Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham sokaklarını suçtan arındırmıştır. Ancak hiç hesapta olmayan kötü bir sürprizle karşılaşırlar. Joker bir banka soygunuyla Gotham’a geri dönmüştür. Joker’in dönüşüyle Gotham tekrar kaos dolu günlerine geri dönme tehdidiyle karşı karşıyadır. Batman’in Joker’i durdurmaktan başka şansı yoktur.


6) Batman: Under The Red Hood (2010) | IMDb: 8.1

red-hood

 • Yönetmen: Brandon Vietti
 • Oyuncular: Bruce Greenwood, John DiMaggio, Jensen Ackles

Batman: Under the Red Hood filmi en başarılı Batman animasyon filmlerinden biri olarak gösterilir. Film, Judd Winnick tarafından yazılan Batman: Under the Hood isimli çizgi romandan uyarlanmıştır. Gişede de büyük başarı elde eden filmde Batman’i Bruce Greenwood seslendirdi. Joker’e hayat veren isim ise John DiMaggio oldu.

Gotham şehrine Red Hood isminde gizemli bir kanun kaçağı gelir. Red Hood, şehrin önde gelen suçlularıyla toplantılar ve anlaşmalar yapmaktadır. Bu sırada bir soygun girişimini durduran Batman, hırsızların Red Hood için çalıştığını öğrenir. Batman bu gizemli suçlunun peşine düşer ve kim olduğunu öğrenmeye çalışır. Bütün bu kaosun arasında Joker hapishaneden kaçarak Gotham’a geri döner.


7) Suicide Squad (2016) | IMDb: 5.9

joker-serisi-2

 • Yönetmen: David Ayer
 • Oyuncular: Margot Robbie, Will Smith, Jared Leto

Joker serisi listemizin 7. sırasındaki film Suicide Squad. Film, DC Comics’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan bir anti kahraman filmi. Margot Robbie, filmdeki performansıyla çok övgü topladı. Ancak film genel olarak eleştirmenlerden düşük puan aldı. Suicide Squad’da ise Joker rolünü Jared Leto üstlendi.

Gizemli bir suç örgütü bütün dünya için tehdit oluşturmaktadır. Bu örgütü durdurmak için seçilen ekip ise oldukça olağan dışıdır. Hapisteki en azılı suçlular bu görev için hapisten çıkartılır. En güçlü silahlarla donatılırlar ve gizemli örgütle savaşmak üzere görevlendirilirler. Ancak bu ekip intihar görevine gönderildiklerini fark ettiklerinde seçim yapmak zorunda kalacaklardır.


8) Batman: The Killing Joke (2016) | IMDb: 6.4

joker-serisi-3

 • Yönetmen: Sam Liu
 • Oyuncular: Kevin Conroy, Mark Hamill, Ray Wise

Batman: The Killing Joke animasyon filmi, Alan Moore’un aynı isimli çizgi romanından sinemaya uyarlanmıştır. Bu çizgi roman gelmiş geçmiş en iyi Batman hikayelerinden biri olarak gösterilir. Delilik ve akıllılık arasındaki ince çizgiyi konu alan derinlikli bir hikayeye sahiptir. Filmde Batman’i Kevin Conroy ve Joker’i Mark Hamill seslendirmiştir.

Joker, Arkham Akıl Hastanesinden kaçmıştır. Bunun üzerine Komiser James Gordon, Joker’in kaçışını araştırmaya başlar. Joker, Gotham sokaklarında dolaşırken onu bu duruma sürükleyen tüm olaylar gözünün önünden gelip geçer. Yaşadığı talihsizlikler sonucunda her şeyini kaybetmiştir ve bunun sorumlusu Batman ile Komiser Gordon’dur. Tek isteği intikamdır ve bunun için işe koyulur.


9) Joker (2019) | IMDb: 8.4

joker

 • Yönetmen: Todd Phillips
 • Oyuncular: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz

Joker serisi listemizin son sırasındayız. Joker filmi, tüm filmler arasında Joker’in hikayesine en çok odaklanan film niteliğinde. Joker’in bir komedyenden azılı bir suçluya dönüşümünü işleyen film, vizyonda büyük başarı elde etti. Joaquin Phoenix ise kendine has Joker oyunculuğu ile hem hafızalara kazındı hem de en iyi erkek oyuncu Oscar’ının sahibi oldu.

Arthur Fleck, palyaço maskesiyle komedyenlik yapmaya çalışan yalnız bir adamdır. Hastadır ve toplumdan dışlanmıştır. Her ne kadar topluma karışıp insanlarla bağ kurmaya çalışsa da bunu başaramaz. Her gün daha çok toplumun dışına itilen, zorbalığa maruz kalan Arthur, karanlığın içine düşmekten kendini alıkoyamaz. Yaşadığı psikolojik dengesizlikler onu Gotham şehrinde suçun ve kaosun içine sürükleyecektir. Arthur Fleck, kendi benliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünür.


Batman Aktörleri: Kara Şövalye Kostümünü Giyen 9 Aktör

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/