Harry Potter Filmleri: Büyücülük Dünyasına Nostaljik Bir Yolculuk

harry potter filmleri

7’den 70’e birçok neslin okuduğu, duyduğu ve izlediği Harry Potter filmleri; belki de birçoğumuzun hayal dünyasını uzun süre meşgul etmiştir. Küçük bir çocuğun koca bir dünyayı kurtardığı serimiz, birçoğumuzun kalbine tahtını kurmuş durumdadır. Önce kitapları okuyup sabırla beyaz perdeye gelmesini bekleyen kişiler için de film serisi ayrı bir heyecan oldu. Büyücü Dünyası 2021 yılında bile büyümeye devam etmekte ve bizlere yeni dünyalar, yeni kahramanlar tanıtmaya devam etmektedir. Hala izlemeyenler, merak edenler için Harry Potter filmleri serisini anlatıyoruz.


Beyazperdede boy göstermiş tüm Harry Potter filmleri:

 • Harry Potter ve Felsefe Taşı
 • Harry Potter ve Sırlar Odası
 • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
 • Harry Potter ve Ateş Kadehi 
 • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 
 • Harry Potter ve Melez Prens 
 • Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1 
 • Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2

1) Harry Potter ve Felsefe Taşı – Harry Potter and the Philosopher’s Stone (2001) IMDb: 7.6

harry potter felsefe taşı

 • Yönetmen: Chris Columbus

Chris Columbus tarafından yönetilen ilk filmimizde, ailesini kaybettiği için amcası Vernon, teyzesi Petunia ve onların oğlu Dudley ile yaşayan Harry’nin bir anda değişen hayatı konu alınıyor. Londra’da yaşamını sürdüren Harry, bir gün Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu adlı bir yerden bir mektup alır.

Bu mektupta bir büyücü olduğu ve bu okulda eğitim görmek için davet edildiği yazılıdır ancak Harry bu mektubu bir türlü okuyamaz. Bir gün, yarı dev yarı insan olan Hagrid Harry’e büyücü olduğunu söylemek için onu ziyarete gider. Duyduklarına inanamayan Harry bir anda kendini okul malzemeleri için alışveriş yaparken ve daha sonra okulunda yerleşeceği evi seçerken bulur.

Harry bu okulda ailesinin Voldemort adlı kötü bir büyücü tarafından öldürüldüğünü de öğrenir. Voldemort aynı zamanda onu da öldürmek istemiştir lakin başarısız olup zayıf ve çelimsiz bir formda kalır. Okuldaki ilk yılında oldukça ünlü olan Harry, iki yakın arkadaşı Ron ve Hermione ile felsefe taşının gizemine takılır ve bir maceraya atılırlar.


2) Harry Potter ve Sırlar Odası – Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002) IMDb: 7.4

harry potter filmleri sırlar odası

 • Yönetmen: Chris Columbus

İkinci yılına geri dönerken Harry, bin bir türlü aksilikle karşılaşır. Bunlardan ilki, Dobby adlı ev cininin evine gelip onu bu sene okula dönmemeye ikna etmeye çalışmasıyla başlar. Harry doğal olarak bunu kabul etmez.

Bunun üzerine Dobby, Vernon amcanın misafirinin üzerine pasta döker. Bunun için cezalandırılan Harry, arkadaşı Ron ve abileri tarafından hapsolduğu evden kurtarılır. Sonrasında hep beraber Peron 9 ¾ yolunu tutarlar. Herkes perone rahatlıkla giriş yaparken Ron ve Harry geç kalır ve babasının uçan arabasını alıp okul yolunu tutarlar. Neredeyse okuldan atılma tehlikesi yaşarlar.

Sonunda okula ulaşabildiklerinde ise okul içindeki aksilikler bir türlü bitmez. Öğrenciler, gizemli bir yaratık yüzünden taşlaşır ve bunun sebebi Sırlar Odası adlı bir yerin kapılarının tekrar açılmış olmasıdır. Kimse buranın tam yerini bilemez. Harry, o sene içerisinde yılan dili konuşabildiğini keşfeder ve Tom Riddle adlı birine ait olduğunu öğrendiği bir günlük elde eder.


3) Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004) IMDb: 7.9

azkaban tutsağı

 • Yönetmen: Alfonso Cuaron

Serinin üçüncü girdisi olan Azkaban tutsağı, Harry Potter filmleri arasında ilginç bir yere sahip. Serinin en uzun ve en çok satılan kitabı olan Azkaban Tutsağı, gişede en az izlenen Harry Potter filmi olmuştu. Filmde, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin yeni öğretmeni Profesör R. J. Lupin kadroya katılır. Bu sırada Azkaban hapishanesinden katil Sirius Black başarılı bir kaçış gerçekleştirir.

Azkaban’ın bekçileri Ruh Emiciler, Büyü Bakanlığı tarafından Hogwarts okulunu koruma ve Sirius Black’i arama amacıyla okula yerleştirilir. Harry film boyunca geçmişiyle alakalı birçok yeni bilgi ediniyor. Peki kahramanımız Harry’nin bu kaçak katille ne tür bir geçmişi var? Hermione bir dönemde nasıl bu kadar çok ders alabiliyor? İzleyelim, görelim!


4) Harry Potter ve Ateş Kadehi – Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) IMDb: 7.7

harry potter filmleri ateş kadehi

 • Yönetmen: Mike Newell

Kahramanlarımızın dördüncü yılında Hogwarts, efsanevi bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Üç Büyücü Turnuvası olarak adlandırılan bu etkinliğe üç Avrupa okulu katılıyor. Her okuldan o okulu temsil etmesi için bir öğrenci seçiliyor. Bu seçim Ateş Kadehi adı verilen sihirli bir kadeh sayesinde yapılıyor. Bu sene seçilen üç kişi Viktor Krum, Fleur Delacour ve Cedric Diggory oluyor.

Lakin, ilginç bir şekilde Harry’nin ismi de bu kadehten çıkıyor ve olaylar başlıyor. Dördüncü şampiyon olarak seçilen Harry, üç ciddi derecede zor görevi başarıp kupayı alabilecek mi? Bu olaylar silsilesi ile Lord Voldemort yeniden doğacak mı? Oldukça aksiyon ve macera dolu bu film, bendeniz yazarınızın favorisi oluyor.


5) Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı – Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007) IMDb: 7.5

zümrüdüanka yoldaşlığı

 • Yönetmen: David Yates

Serinin bu filmiyle beraber Harry Potter filmleri çocuksu atmosferden kurtulup karanlıklaşmaya ve ciddileşmeye başlıyor. Filmin başlangıcında Harry ve kuzeni Dudley ile Little Whinging’de Ruh Emiciler tarafından saldırıya uğrarlar. Daha sonra, Büyü Bakanlığı’nın Lord Voldemort’un geri döndüğüne inanmadığını öğrenir.

Okuldan atılma tehlikesini atlattıktan sonra okula döner ve burada da arkadaşlarından bazılarının ona Voldemort konusunda inanmadığını öğrenir. Bunun yanında da gördüğü gerçekçi ve rahatsız edici birçok rüya mevcuttur. Çok fazla şeyin üst üste geldiği beşinci yılında Harry’yi en çok zorlayan da Profesör Umbridge olur.

Bakanlığın temsilcisi olarak okula gelen Umbridge yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi öğretmeni olacaktır. Kısa süre içinde Karanlık Lord’un, Harry ile ikisini ilgilendiren bir kehanetin peşinde olduğunu öğrenirler. Bu yeni bilgi, Hogwarts öğrencilerinin, gizli örgüt Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın, Büyü Bakanlığı’nın ve Ölüm Yiyenlerin arasındaki baş kaldırışa ön ayak olacaktır.


6) Harry Potter ve Melez Prens – Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) IMDb: 7.6

harry potter filmleri melez prens

 • Yönetmen: David Yates

Hogwarts’ta girdikleri altıncı yılda Altın Üçlü, Voldemort’un Büyücü ve Muggle (insan) dünyalarında estirdiği teröre tanık olurlar. Sevgili okul müdürü Albus Dumbledore, eski iksir profesörlerinden Horace Slughorn’u okula dönmeye ikna eder. Bu dönüşün altında gizli bir neden yatar. Harry, iksir dersinde ilginç ve gizli bir iksir kitabı bulur.

Kitabın iç kapağında “Melez Prens” lakaplı birine ait olduğu yazılıdır. Bu süre içinde Draco Malfoy, Voldemort tarafından ona verilen bir görevi yerine getirmekte zorlanır. Harry ve Dumbledore gizli bir şekilde Karanlık Lord’u yok etmenin yollarını arıyorlar. Bunun için Profesör Slughorn’dan yardım istemesi gereken Harry, bunda başarılı olabilecek midir?


7) Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1 – Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (2010) | IMDb: 7.7

ölüm yadigarları 1

 • Yönetmen: David Yates

Tabiri caizse köprüden önceki son çıkışta, Altın Üçlü bir önceki yılın beklenmedik sonundan sonra, Hortkulukları yok etmek için bir göreve atılır. Hortkuluklar, Voldemort’un ölümsüzlüğünün ardındaki gizli silahtır. Hogwarts’ta son seneleri olması gereken bu yıl, Büyü Bakanlığı’nın çökmesi sonucu bir bakıma yalan olur.

Bu sene, Altın Üçlü için kapkaçırcılar, Ölüm Yiyenler, gizemli Ölüm Yiyenler ile dolu bir yolculuğun başlangıcı olur. Voldemort’un Harry ile olan bağlantısı daha da güçlenecektir. Bu yolculuğun başlangıcı onların arkadaşlık ve aile bağlarını zorlayan bir yolculuk olacaktır.


8) Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2 – Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (2011) | IMDb: 8.1

ölüm yadigarları 2

Bir önceki filmde bir Hortkuluk yok edilir ve Ölüm Yadigarları’nın önemini öğrenen Altın Üçlü, diğer Hortkulukları aramaya devam eder. Bu sırada Voldemort, Mürver Asa’yı ele geçirir. Harry ve diğerlerinin içinde olduğu yolculuktan haberdar olur. Bunun sonucu olarak Hogwarts’a gider ve bir savaş başlatır.

Hortkulukları teker teker yok etmeye devam eden Ron, Harry ve Hermione son bir savaş için okula geri döner. Bu dönüşle, karanlık güçlere karşı son bir savunma gerçekleştireceklerdir. Harry Potter filmleri serisi de bu film ile son bulur.


Harry Potter filmleri ile Büyücülük Dünyası son bulmuyor:

J.K Rowling, bu seriye ek olarak, birçok farklı kitapta yazmıştır. Bunlardan Fantastik Canavarlar serisi, beyaz perdeye uyarlanmaktadır. Şu ana dek 2 film vizyona girdi, üçüncüsü de yolda. Gelin birlikte bu filmlere de göz atalım.


1) Fantastik Canavarlar Nelerdir? Nerelerde Bulunurlar? – Fantastic Beasts and Where to Find Them? (2016) | IMDb: 7.3

fantastik canavarlar film

 • Yönetmen: David Yates

1926 yılında geçen filmde, büyülü hayvanlar zooloğu Newt Scamander, New York’a gider. Bu yolculukta iki farklı insan ve birkaç büyücü ile karşılaşacaktır. Bu insanlardan Mary Barebone, Yeni Salem Topluluğu’nun başıdır ve büyücülerin gerçek ve tehlikeli olduğunu savunur. Bir diğer insanımız Jacob Kowalski, Newt’in Niffler adlı canavarının banka içerisinde kaybolması üzerine hikayeye dahil olur.

Bu etkileşime şahit olan Tina Goldstein, Newt’i büyücü yasasını bozduğu gerekçesiyle tutuklar. Lakin, Jacob ve Newt’in çantaları birbirine karışmıştır ve Newt serbest bırakılır. Jacob ve çanta arayışına giren Newt ile Tina, Jacob’u bulur ve Tina herkesi kendi apartmanına getirir. Newt’in çantasından kaçan canavarların bir kısmını ele geçiren kahramanlarımız Amerika Büyü Bakanlığı’na geri döner.

Burada Senatör Henry Shaw’un oğlunun ölümünden sorumlu tutulan kahramanlarımız tutuklanır. Onları tutuklayan Graves, Mary’nin üvey oğlu Credence’a yaklaşır ve ona şiddet yanlısı annesinden kurtulma fırsatı sunar. Daha sonra Credence annesini Obsucurus’u sayesinde öldürür. Daha sonra şehre saldırır. Bir yeraltı tünelinde bulunan Credence’nin saldırılar sonrası öldüğü düşünülür.


2) Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları – Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018) | IMDb: 6.5

fantastik canavarlar 2 film

 • David Yates

Grindelwald’ın Suçları, büyücü dünyasının onuncu, Fantastik Canavarlar serisinin ikinci filmidir. 1927 yılında geçen filmde, bir önceki filmde Amerika Büyü Bakanlığı tarafından yakalanılan Gellert Grindelwald, İngiltere’ye teslim edilecektir. Bu sırada Newt Scamander, seyahat yasağının kaldırılması için uğraşmaktadır. Bu isteğe İngiliz Büyü Bakanlığı bir şartla olumlu yanıt verir; Newt kardeşi Theseus’a Grindelwald’ı arama konusunda yardımcı olmalıdır.

Buna karşılık Newt, bu isteği Grimmson için çalışmak istemediğinden reddedecektir. Theseus Credence’nin Paris’te olduğunu öğrenir. Bu bilgiyi edinen Albus Dumbledor, Newt’ten Credence’ye yardım etmesi için bir ricada bulunur. Bunun sebebi ise Credence’nin Leta Lestrange’nin uzun süredir kayıp olan kardeşi olduğuna inanmasıdır. Bu sırada Queenie ve Jacob, Newt’i evinde ziyaret etmeye gelir. Paris’e doğru uzanacak bu yola hep beraber girerler.


3) Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerelerde Bulunurlar 3 (2022)

fantastik canavarlar 3

İkinci filmin sonrasını anlatacak, henüz ismi belli olmayan filmimiz 2022 yılında vizyona girecek. Yönetmen koltuğunda yine David Yates oturuyor. Filmin bir parçası Rio de Janerio’da, bir parçası da Berlin’de geçiyor. Büyücü dünyasının İkinci Dünya Savaşı ile olan ilgisini anlatıyor. 2022 yılının Temmuz ayında vizyona girmesi planlanıyor.

Normalde 12 Kasım 2021’de vizyona girmesi bekleniyordu fakat Grindelwald karakterini canlandıran Johnny Depp’in aniden rolünden ayrılması ve COVID-19 pandemisi üzerine vizyon tarihi ertelendi. Sabırsızlıkla beklenen üçüncü filmin sorunsuz bir şekilde vizyona girmesi, hayranları açısından büyük bir heyecan uyandırıyor!


En İyi Fantastik Macera Filmleri

Okul Temalı En İyi Filmler

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/