Harry Potter Karakterleri: Gönlümüze Taht Kuran 15 Harry Potter Karakteri

harry potter karakterleri

Harry Potter karakterleri, şüphesiz ki bir neslin en çok sevdiği, okuduğu ve takip ettiği kahramanlar. Hal böyle olunca da Harry Potter denilince akla ilk gelen isimler, baş kahramanımız Harry ile yakın arkadaşları Ron ve Hermione oluyor. Ancak bir de hikayenin kilit rollerini üstlenen isimler var ki biz de tam olarak kendilerinden bahsetmek istiyoruz. Çünkü yaptıkları ve üstlendikleri rolleri çok konuşulmayan bu karakterlere, hak ettiği değeri vermemek olmazdı. Öyleyse toplanın Potter severler! serinin kilit karakterlerini, Harry Potter karakterleri listemizde inceliyoruz.


1) Açık Sözlü, Dürüst ve Hayalperest: Luna Lovegood

Luna Lovegood

Açık sarı saçları, iri gözleri, bakışları ve tuhaf davranışlarıyla dikkat çeken Luna, Harry’nin en sadık arkadaşlarından biri olmayı başarmıştır. Henüz 9 yaşındayken annesinin ölümüne tanık olan Luna, babası tarafından büyütülmüştür. İngiliz asıllı Lovegood ailesi, Weasley’ler ile de yakındır.

Öyle ki Weasley’lerin küçük kızı Ginny ile de Hogwarts’ta samimi bir arkadaşlığı vardır. Gelelim üstlendiği role… Luna Harry Potter serisinin baş isimlerinden biridir. Bunda Harry’ye en başından beri olan inancı ve onu her konuda desteklemesini gösterebiliriz.

Bunun dışında babasının editörlüğünü yaptığı The Quibbler isimli dergide, Harry’nin röportajının yayınlanmasına yardımcı olmuş, Harry’nin hikayesini herkesin duymasını sağlamıştır. Ayrıca kendisi Dumbledore’un Ordusu üyesidir. Harry Ginny ile olan evliliğinden doğan kızına, Luna’ya beslediği sevgi nedeniyle ismini de vermiştir: Lily Luna Potter.


2) Komik, Şaşkın Fakat Yetenekli: Neville Longbottom

neville longbottom

Onu tanımlayan en belirgin özelliklerinden biri yuvarlak suratı. Bu nedenle oldukça komik bir tip olarak görülen Neville, aynı zamanda Harry’nin en sadık dostlarından biridir. Karakter ilk başlarda ürkek ve utangaç biri gibi görünse de daha sonraları içindeki yeteneği keşfetmiştir.

Özellikle savaş zamanı oldukça cesur hareketlerine şahit olduğumuz Neville, böylece kalplerimizi fethetmeyi başarmıştır. Neville’ı kilit karakter yapan bir diğer özellik tıpkı Harry gibi kendisinin de temmuz sonu doğumlu olmasıdır.

Kehanete göre temmuz sonunda doğan bir çocuğun Voldemort’un sonunu getireceği gerçeği, Harry’nin ailesinin katliamı ile sonuçlanmıştır. Ancak kehanetin, Neville üzerine yazıldığı bilinmektedir. Savaşta ise Neville karakterinin, Voldemort’un altıncı Hortkuluğu Nagini’yi öldürdüğü bilinmektedir. Böylece Harry’e olan bağlılığını da kanıtlamıştır.


3) Quidditch Tutkunu Oliver Wood

oliver wood

Hogwarts’ın popüler spor müsameresi Quidditch denince akla ilk gelen isim şüphesiz Oliver Wood. Öyle ki oyunun ismini duyunca gözlerinin heyecandan parladığını söyleyenler bile var. 4’üncü yılında Gryffindor Quidditch takımının kaptanı seçilen Oliver, aynı zamanda Harry’ye oyunun kurallarını da ilk öğreten isim.

İlk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı serisinde tanıdığımız Oliver Wood, Harry’deki yeteneği keşfetmiş ve birlikte Gryffindor takımında başarılar elde etmişlerdir. Öte yandan, Oliver Wood Hogwarts Savaşı’nda da bulunmuştur. Mezun olduktan sonra Voldemort’a karşı savaşa katılmak için Hogwarts’a geri dönmüş, eski Gryffindor Quidditch oyuncularına liderlik etmiştir.


4) Anaç Molly Weasley

molly weasley harry potter karakterleri

Weasley’lerin tatlı mı tatlı annesi Molly, iyi kalpli ve güleryüzüyle en başından beri çok sevdiğimiz karakterlerden biri olmayı başarmıştır. Serinin ilk kitabında tanıştığımız Molly, Harry’nin trene nasıl ulaşacağı konusunda kendisine yardımcı da olmuştur.

Oğlu Ron ile kurduğu arkadaşlık neticesinde Harry’ye anaç tavırlarla yaklaştığını gördüğümüz Molly, ona hep hediyeler de gönderen bir karakter olarak karşımıza çıkar.

Hogwarts’taki Büyük Savaş’ta, Ölüm Yiyenler’e karşı cesurca savaşan Molly, Harry’yi de hep koruyup kollamıştır. Bu savaşta ne yazık ki oğlu Fred’i kaybeden Molly, bir Ölüm Yiyen olan Bellatrix’i de öldüren harika bir büyücüdür.


5) İkizler Fred ve George Weasley

fred ve george weasley

Weasley’lerin tek yumurta ikizi Fred ve George, şakacı kişilikleriyle ile ön plana çıkmışlardır. Bu sevimli ve haylaz ikizler, okulu zaman zaman birbirine katarken; zaman zaman da eğlenceli ve komik anlara vesile olmuşlardır. Sevimli ikizler kendilerine ayrıca bir şakacı dükkanı da açarak, girişimci ruhlarını ortaya koymuşlardır.

Zamanı geldiğinde Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri arasına alınan Fred ve George, savaş zamanı Harry’ye büyük yardımlar da sağladılar. George, bir kulağını kaybederken; Fred, ihtiyaç odasında çıkan patlama esnasında ölmüştür.

Hem Weasley ailesini hem de Harry’yi yasa boğan bu ölüm, biz Potter fanlarını da derin bir acıyla baş başa bırakmıştır. Seni hep güler yüzünle anacağız Fred Weasley…


6) Beauxbatons Şampiyonu Güzeller Güzeli Fleur Delacour

fleur delacour

Güzelliği ve zarafeti ile tüm bakışları üzerine çekmeyi başaran Fleur, Fransız bir veela. Soğuk tavırlarıyla dikkat çeken karakter, Beauxbatons Academy of Magic öğrencisidir ve Hogwarts’a Üç Büyücü Turnavası’na katılmak için gelmiştir. Soğuk ve alaycı tavırları nedeniyle eleştirilse de turnuvada kardeşi Gabriel’in Harry tarafından kurtarılması sonucu tavırları değişmiştir.

Daha sonraları İngilizcesini geliştirmek için Gringotts’ta işe başlayan karakter, Bill Weasley’den özel ders almış ve aşklarının tohumu da böylece atılmıştır. Serinin devamında Bill’in karısı olarak yer alan Fleur, Harry’yi, Ölüm Yiyenler’den korumak için Bill ile iş birliği yapmıştır. Bu, karakterin Harry’ye duyduğu sadakati gözler önüne serer.

Diğer taraftan, Luna ve diğerlerinin esir tutulduğu Malfoy malikanesinden kaçışın ardından, evini onlara açmış ve saklanmalarına yardımcı olmuştur. Hogwarts’daki ikinci büyücülük savaşında da yer almış ve Harry’ye büyük yardımları dokunmuştur. E daha ne olsun? Bizce tüm patavatsızlığına ve alaycı tavrına rağmen, o bu efsanenin meleklerinden biri!


7) Animagus Profesör Minerva McGonagall

minerva mcgonagall harry potter karakterleri

Hogwarts’ın en önemli hocalarından ve Gryffindor Binası’nın başkanı Profesör McGonagall, serinin en sevdiğimiz profesörlerinden biri. Kendisi bir Animagus’tur ayrıca. Yani dilediği zaman tekir bir kediye dönüşebilmektedir. Hogwarts’ta Başkalaşım Büyüsü eğitimini veren McGonagall, aynı zamanda Dumbledore’un da en sadık arkadaşıdır.

Harry’nin anne ve babasının ölümünün ardından derin bir üzüntü duyan profesör, Harry’yi Dursley’lere emanet etmek zorunda kalmıştır. Büyük Savaşa değin, Harry’yi hep koruyup kollayan McGonagall, Harry’yi Voldemort’a teslim etmek isteyen Pansy Parkinson ve destekçilerini de okul mahzenine kilitlemiştir.

Ayrıca Savaş sonrası Harry’yi tebrik eden ilk profesör unvanına sahiptir. Dumbledore’un ölümünün ardından okul müdiresi seçilen McGonagall, Snape’in suçsuzluğunu öğrendikten sonra ise odasına bir portresini astırmıştır. Minerva McGonagall kocaman yüreği ile en unutulmaz Harry Potter karakterleri arasına adını altın harflerle yazdırmayı başarıyor.


8) Melez Prens: Severus Snape

severus snape

Onu, son ana kadar neredeyse bütün Harry Potter kitap serilerinde kötü niyetli, casus bir profesör olarak tanıdık. Nitekim casusluk kısmı doğruydu. Ancak Karanlık Lord’a değil, Dumbledore’a çalışan bir casustu kendisi. Özellikle kendi geliştirdiği imza büyüler ve karanlık sanatlara karşı duyduğu ilgi, onu mükemmel derecede yetenekli bir profesör haline getirmiştir. Kendi geliştirdiği büyüleri yazdığı bir defter vardır ve kendisini burada Melez Prens olarak adlandırmaktadır.

Eski bir Ölüm Yiyen olan Snape, çok sevdiği aşkı ve Harry’nin annesi Lily Potter’ın öldürülmesinden sonra saf değiştirmiş ve Dumbledore’a çalışan bir profesör olmayı tercih etmiştir. Bu yönünü göstermeyen ve bu sırrı sonuna dek saklayan Snape, Harry ve arkadaşlarına da hiçbir zaman gerçek yüzünü göstermeyen bir karakter olmuştur. İtiraf ediyoruz, Dumbledore’un ölümüne neden olan Snape’ten hepimiz nefret ettik. Tıpkı Harry gibi onun, Hogwarts’daki en büyük casus olduğuna karar verdik. Ta ki, Harry’ye Gryffindor Kılıcı’nın yerini söyleyip, onu aslında hep Karanlık Lord’dan korumaya çalıştığını anlayana dek.

Zaten Dumbledore’un ölümü de anlaşmalı bir plan olduğu sonradan ortaya çıktı. Patronus büyüsü yapabilen tek ölüm yiyen olan Snape, Voldemort’un yılanı tarafından ısırıldıktan sonra ölmeden evvel zihnindeki anıları Harry’ye aktarmış ve ne yapması gerektiğini ona göstermiştir. Böylece Harry, onun aslında kendi tarafında yer aldığını öğrenmiş, daha sonra doğan çocuklarından birinin adını Albus Severus Potter koymuştur. 


9) Harry’nin Vaftiz Babası Sirius Black

sirius black harry potter karakterleri

Harry’nin babasının en yakın arkadaşı, aynı zamanda Çapulcu Haritası’nın da yaratıcılarındandır kendisi. İşlemediği bir suç yüzünden Voldemort’un yardımcısı olarak anılmış ve yıllarca Azkaban’da tutsak edilmiştir. Neyse ki gerçek ortaya çıktığında, suçsuzluğu anlaşılan Sirius, Harry’nin olduğu gibi bizim de kalbimizi kazanmış ve Harry’nin vaftiz babası olduğu gerçeğini söylemiştir.

Kendisi bir Zümrüdüanka Yoldaşı olan Sirius, aynı zamanda bir Animagus’tur. İstediği zaman bir köpeğe dönüşebilen Sirius, ilk olarak kendini Harry’ye de bu şekilde göstermiştir. Kısa yaşamı boyunca Harry’yi hep korumaya çalışan Sirius, kuzeni Bellatrix’in Avada Kedavra büyüsü ile yüreklerimizi dağlayarak sonsuzluğa uğurlanmıştır.


10) Kurt Adam Profesör Remus Lupin

remus lupin

Harry’nin babasının en sıkı dostlarından biri olan Remus Lupin, küçükken bir kurt adam tarafından ısırılmıştır. Zümrüdüanka yoldaşlığı üyelerinden olan Lupin, Çapulcu Haritası’nın oluşturucularından da biridir. Harry üçüncü sınıftayken, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersine giren Lupin, Harry’i aynı zamanda koruma görevini de üstlenmiştir.

Ruh emicilere karşı Harry’i koruyan Profesör Lupin, Harry’nin kahramanlarından biridir. Lupin’in üstlendiği bir diğer önemli görev ise Dumbledore’un Kurt Adamlar arasında casusluk yapmasını istediği görevdir.

Nitekim yer altında yaşayan Kurt Adamlar, Voldemort taraftarıdır. Her ne kadar üstlendiği görevler ile Voldemort karşısında yer almaya çalışmışsa da yürekleri dağlayan öldürülme sahnesiyle Ölüm Yadigarları serisinde hikayeye veda etmiştir. 


11) Çılgın Kişiliği ile Nam-ı Diğer Deli Göz Moody

alastor moody deli göz

Safkan bir büyücü olan oldukça yetenekli Alastor Moody, Harry Potter karakterleri arasında büyük önem taşıyor. Kendisi bir Zümrüdüanka yoldaşı ve Voldemort karşısında pek çok savaş vermiş bir isim. Hatta bu uğurda bir gözünü, bir bacağını ve burnunun bir kısmını da feda etmiştir. Dumbledore’un isteği üzerine Hogwarts’ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersine de girmekle görevlendirilmiştir.

Ancak sonradan anlaşılacaktır ki, Voldemort’un yaverlerinden Barty Crouch Jr, Moody’nin kılığına bürünmüş ve zavallı Moody’yi de kaçırarak kendi sihirli sandığına Imperius laneti ile hapsetmiştir. Deli Göz Moody, Birinci Büyücülük Savaş’ında bakanlıkta Seherbaz olarak çalışmış, İkinci Büyücülük Savaşı’nda ise Harry’yi korumakla görevlendirilmiştir.

Ayrıca, Harry’ye iyi davranmalarını söylemek üzere Dursley’leri ziyarete gelen ve Vernon enişteyi gözüyle korkutup tehdit eden mükemmel bir büyücüdür kendisi! Ne yazık ki İkinci Büyücülük Savaşı’nda kahramanca çatışmasına rağmen öldürülmüştür.


12) Hogwarts’ın En Sevimli Devi: Rubeus Hagrid

hagrid harry potter karakterleri

Yarın insan yarı dev bu iyi kalpli ve duygusal Hagrid’i sevmeyen yoktur. Harry’yi Dursley’lerden alıp, okula götüren ve okul ihtiyaçlarını karşılayan Hagrid, daha serinin en başından Harry Potter karakterleri arasında en sevilenlerden biri oldu. Bu dev kişilik, iri cüssesinin ardında sakladığı pamuk gibi kalbiyle hepimizi gülümseten bir karakter olmayı başarmıştır.

Sihirli yaratıklara karşı ayrı bir düşkünlüğü olan Hagrid, evcil hayvanı dev örümcek Aragog nedeniyle, Hogwarts’tan atılmıştır. Harry ve arkadaşlarıyla arası hep çok iyi olan Hagrid, Dumbledore’a da gönülden bağlıdır.

Ayrıca yeri geldiğinde kendini ve çevresindekileri korumayı başarabilecek güçte bir büyücüdür. Harry’yi korumak için çaba sarf eden en önemli isimlerden biridir. Aynı zamanda bir Zümrüdüanka yoldaşıdır. Büyük Savaş’ta derin yaralar almışsa da sağ kalan isimlerden biridir.


13) Sadık Dost Hedwig

hedwig

Harry’e 11.yaş gününde Hagrid tarafından hediye edilen evcil baykuş Hedwig, Harry’nin hep sadık ve cefakar arkadaşlarından biri olmuştur. Keskin zekası ile Harry daha söylemeden haberleşmeleri sağlayabilen bir baykuş olması, biz okuyucuların da kalplerini fethetmesine neden olduğunu söyleyebiliriz.

İsmini, Harry’nin bir ders kitabında görüp verdiği bu evcil hayvan, sanılanın aksine dişidir. Hedwig maalesef Yedi Potter Savaşı’nda Harry’yi korumak isterken öldürülmüş ve biz okuyucuları da derin bir acıya boğmuştur.


14) Sirius’un Emaneti Şahgaga

şahgaga

Azkaban Tutsağı serisinde tanıma fırsatı yakaladığımız Şahgaga, her ne kadar filmlerde sık karşımıza çıkmasa da kitaplarda kendisinden epeyce bahsedilmiştir. Kendisini kışkırtan Draco Malfoy’a saldıran Şahgaga, ölüm cezasına çarptırıldıktan sonra Hermonie’nin zaman döndürücü büyüsüyle kurtulmuştur. Daha sonraları ise Sirius Black ile yaşamaya başlamıştır.

Sirius’un zamansız ölümü yürekleri dağlarken Harry’e emanet edilen Şahgaga, onu pek çok tehlikeye karşı da korumuştur. Bu naif yaratık, Snape Dumbledore’u öldürdüğünde Harry’i Snape’ten uzak tutmuş, Hogwarts Savaşı’nda ise ölüm yiyenlerin gözlerini parçalamıştır. Bu ve benzeri detayları ne yazık ki filmlerde göremedik, ama o gönlümüze taht kuran hipogriflerden biri olmayı başardı.


15) Özgür Ev Cini Dobby

özgür ev cini dobby

Son olarak Harry Potter karakterleri arasında bir efsane olan ev cini Dobby’yi de es geçmemek gerekiyor. Harry’yi canı pahasına korumayı kendine bir görev bilen bu sadık dost, yaptığı tüm iyilikler neticesinde özgür bir cin olmayı başarmıştır. Tabii ki Harry sayesinde! Özgürlüğüne kavuşan bu sevimli kahramanımız halinden çok memnun olsa da Harry’yi kötülüklerden korumayı hiç bırakmamıştır.

Ta ki içimizi cız ettiren o ölüm sahnesine dek. Aberforth Dumbledore’un isteği üzerine Malfoy Malikesi’ne giden ve burada Harry ve arkadaşlarını Ölüm Yiyen’lerden korumaya çalışan Dobby, ne yazık ki Bellatrix tarafından öldürülmüştür. Serinin en tehlikeli sahnelerinde üstlendiği sahiplenici ve koruyucu rolleriyle Dobby, sanıyoruz ki herkesin kalbini kazanan bir karakterdi. 


Bugüne kadar yayınlanmış tüm Harry Potter Filmleri

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/