Fantastik Macera Filmleri: Büyülü Bir Yolculuğa Çıkacağınız En İyi 17 Film

fantastik macera filmleri

Fantastik macera filmleri, heyecanı doruklarda yaşattıktan sonra sizi çantanızı alıp kendi maceranıza atılmaya teşvik edebilir. Belirli bir başlık altında bu filmleri bulmak zor olabilir. Bu yazımda sizler için eleştirmenler ve izleyicilerden yüksek not almış yapımları, fantastik macera filmleri listemizde sıraladık. Okumaya başlamadan önce çantalarınızı hazırlamanız tavsiye edilir. Kim bilir, belki kendi maceranıza atılmak isteyebilirsiniz. İyi okumalar!


17) The Golden Compass – Altın Pusula (2007) | IMDb: 6.1

the golden compass

 • Yönetmen: Chris Weitz
 • Oyuncular: Nicole Kidman, Daniel Craig, Dakota Blue Richards, Ian McKellen, Freddie Highmore

Bizim evrenimize paralel olan bir evrende yaşayan Lyra ve cini Pantalamion (Pan), bizimkinden farklı ama aynı ada sahip Oxford’da yaşamaktadır. Bir akşam Lyra’nın amcası Lord Asriel okulu ziyarete gelir ve hocalarla gizli bir toplantı yapar.

Pan ile Lyra’da bu toplantıya kulak misafiri olurlar. Bunun üzerine Lyra’nın bir arkadaşı daha kaçırılır ve olaylar birbirini takip etmeye başlar. İşte şimdi en büyük maceralar onları beklemektedir. Lyra, arkadaşının peşinde kuzeye doğru yola çıkar ve yolda savaşçı ayılar, cadı kraliçeler gibi türlü yaratıklarla karşı karşıya gelir.

Tüm korkunç karşılaşmalara rağmen Lyra, arkadaşını bulmak zorundadır. Film bir kitaptan uyarlanmıştır. 2018 yılında da kitap, yeni bir kadroyla HBO tarafından “His Dark Materials” adıyla diziye uyarlanmıştır. Mutlaka göz atmalısınız!


16) Warcraft (2016) | IMDb: 6.8

warcraft film

 • Yönetmen: Duncan Jones
 • Oyuncular: Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster, Dominic Cooper

World of Warcraft, oyununun filme uyarlanmış hali olan bir yapım. Farklı ırkların birbirleriyle karşılaştığı fantastik bir evrenden bahsediliyor. Ork savaşçılarının ülkeleri yerle bir olur. Hayatta kalanlar ise yeni bir koloni kurmak amacıyla, Azeroth krallığının yamaçlarına gelirler. Azeroth krallığı barışçıl ortamdan yana olsa da eşikteki bu savaş kaçınılmazdır.

İki dünyanın kapıları açıldığında, birini yıkım beklerken diğeri de yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu karşıt gruplardan iki kahraman, ailelerinin, halklarının ve ülkelerinin kaderini belirleyecek bir çatışma yoluna girerler. Bilgisayar oyunlarıyla birlikte insanlar, yıllar boyu evlerinden çıkmadan başka dünyalarda geçen fantastik maceralar yaşıyorlar. Warcraft ise bu maceralardan birini beyazperdeye taşımış oluyor.


15) The Chronicles of Narnia – Narnia Günlükleri (2005-2010) | IMDb: Ortalama 6.0

narnia günlükleri fantastik macera filmleri

 • Yönetmenler: Andrew Adamson, Michael Apted
 • Oyuncular: Tilda Swinton, William Moseley, Ben Barnes, Skandar Keynes

Sinemaya 3 ayrı filmde uyarlanmış filmler, aslında 7 kitaplık bir seridir. Pevensie ailesi, savaş nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalır ve bir profesörün yanında yaşamaya başlarlar. Bir gün saklambaç oynarlarken, dört kardeşin en küçüğü Lucy bir dolabın içine girer ve yepyeni bir dünyanın kapılarını aralamış olur.

Narnia, tuhaf ama eşsiz yaratıklarla dolu bir yerdir. Filmler, ilk çıktığı zamanlarda eleştiri almış olsa da sonradan değeri anlaşıldı. Sayesinde o kadar güzel bir evrene giriş yapıyorsunuz ki, izlediğiniz ekranın içinden geçip o dünyanın bir parçası olmak istememeniz mümkün değil.

Film üçlemesine sonradan The Silver Chair ile devam edeceği duyuruldu ama sonra Netflix Narnia’nın yayın haklarını satın aldığını duyurdu. Farklı filmler ve diziler çekilebileceği de söz konusuydu. Umarız en kısa sürede bu konuyla alakalı haberler de alabiliriz.


14) Star Wars Serisi (1977-2019) | MDb: Ortalama 7.0

star wars serisi

 • Yönetmenler: George Lucas, Irvin Kershner, Richard Marquand, J.J Abrams, Rian Johnson, Gareth Edwards, Dave Filoni, Ron Howard
 • Oyuncular: Carrie Fisher, Mark Hamill, Ewan McGregor, Liam Neeson, Natalie Portman, Hayden Christensen

Yıldız Savaşları serisi, George Lucas tarafından yapılan, öncelikle film sonraki yıllarda çizgi roman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları ve benzeri dallarda ününü geliştirmiş kurgusal evren ve markadır. Kurgusal bir galakside var olan evrende; birçok farklı uzaylı ırkı tasvir edildiği gibi, genellikle sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotlar da bulunmaktadır.

Bütün evreni kapsadığına inanan ve sahip olan kişiye birçok yetenek veren “Güç” Galaktik Cumhuriyet’te belirli kişilere bahşedilmiştir. Bu gücü iyilik için kullanan kişilere “Jedi”, kötü amaçlarla kullanan kişilere de “Sith” adı verilir. Filmlerde de galaksiyi ele geçirmeyi kafaya koymuş Sith’ler ile Jedi savaşçılarının mücadelesi anlatılıyor.


13) The Neverending Story – Hiç Bitmeyen Öykü (1984) | IMDb: 7.4

The Neverending Story

 • Yönetmen: Wolfgang Petersen
 • Oyuncular: Noah Hathaway, Barret Oliver, Tami Stronach, Gerald McRaney

Bastian, okul zorbaları tarafından zorluklar çektirilen, karanlık ve kasvetli bir yaşam süren genç bir çocuktur. Yine bir gün bu zorbalardan kaçarken bir kitapçıya sığınır. Burada kitapları incelerken yaşlı kitapçıyla sohbete koyulur. Konuşurlarken kitapçı, eski bir kitaptan bahseder ama Bastian’ı kitabın tehlikeli olduğu hakkında uyarır. Fakat fantastik macera filmleri söz konusunda olunca bu uyarılar hiç dinlenmez.

Bastian’ın kitapla alakalı merak ettiği çok şey vardır bu yüzden izin alarak kitabı alır ve çatı katında okumaya başlar. Bununla birlikte, kurtulmak için yardıma ihtiyacı olan Fantasia’nın gizemli dünyasına bir dalış yapar. Film Almanya-ABD ortak yapımıdır. Başarılı çocuk öykülerinde ilk sırada yer alıyor diyebiliriz. Ailenizle oturup dünyasına dalmak isteyeceğiniz mükemmel bir film!


12) Jumanji: Welcome to the Jungle – Jumanji: Vahşi Orman (2017) | IMDb: 6.9

jumanji fantastik macera filmleri

 • Yönetmen: Jake Kasdan
 • Oyuncular: Dwayne Johnson, Karen Gillan, Kevin Hart, Jack Black, Nick Jonas

90’lı yılların aile filmi Jumanji, yeniden beyazperdeye döndü. Dört sıra dışı arkadaş, okul sonrası cezaya kaldıkları sırada eski bir oyun konsolu bulurlar. Heyecanla oyunu incelemeye başlayan arkadaşlar, birden kendilerini oyunun dünyasının içinde, seçtikleri karakterlerin bedeninde bulurlar.

Sonsuza kadar oyunun içinde hapsolmamak için, kendilerine verilen görevleri başarıyla tamamlamak zorundadırlar. Oyun içerisinde bir de yardıma ihtiyaçları olan bir başka karakterle daha tanışıp, onun da hayatını değiştireceklerdir.

Birçok yıldızı içerisinde barındıran filme 2019 yılında bir yenisi daha eklendi. Bu filmin adı da Jumanji: Yeni seviye. İzlerken filmin de oyununda içine çekileceğiniz bu macerayı kesinlikle tavsiye ederiz. 


11) What Dreams May Come – Aşkın Gücü (1998) | IMDb: 7.0

What Dreams May Come

 • Yönetmen: Vincent Ward
 • Oyuncular: Robin Williams, Cuba Gooding Jr., Annabella Sciorra

Chris ve Annie, birbirleri için yaratılmış, çok aşık bir çifttir. Kendi dünyalarında mutlu bir şekilde yaşarlar. Bir gün, bir trafik kazası bütün hayatlarını değiştirir. Bu kazada çocuklarını kaybederler. Bu büyük acıdan sonra Chris, Annie’yi de yaşadıkları acıdan dolayı kaybetmemek için elinden geleni ortaya koyacaktır.

Ancak Annie, bu kuyudan çıkamayacaklarını düşünüp kendi buhranına Chris’i de ortak eder. Bir gün Chris’de ölür ve acısına dayanamayan Annie, kendi canına kıyar. Sevgilisine büyük bir aşk ile bağlı olan Chris, ne pahasına olursa olsun Annie ile birlikte olacaktır. Bunun üzerine Cennetten ayrılıp Cehenneme doğru bir yolculuğa çıkar.


10) Snow White and the Huntsman – Pamuk Prenses ve Avcı (2012) | IMDb: 6.1

snow white and the huntsman

 • Yönetmen: Rupert Sanders
 • Oyuncular: Kristen Stewart, Chris Hemsworth, Charlize Theron, Sam Claflin

Hikâyede de olduğu gibi kötü kalpli kraliçe, aynasının söylemi üzerine yeryüzünde kendinden güzel olan tek kişiyi, yani Pamuk Prensesi’ öldürmek ister. Bunun için yetenekli bir avcıyı zorla görevlendirir. Fakat bilmediği bir şey vardır, o da Pamuk Prensesin insanlığı karanlıktan kurtarmak için seçilmiş olduğudur.

Avcı kendisini öldürmekten vazgeçince, Pamuk Prenses ondan savaş sanatı eğitimleri alır. Prenses artık halkını karanlıktan kurtarabilecek güce sahiptir. Film, reklam filmi yönetmeni Rupert Sanders’ın ilk sinema filmi ve oldukça başarılı bir yapım. Kadrosunda da Kristen Stewart, Charlize Theron ve Chris Hemsworth bulunuyor.


9) Mr. Nobody – Bay Hiçkimse (2009) | IMDb: 7.8

mr. nobody

 • Yönetmen: Jaco Van Dormael
 • Oyuncular: Jared Leto, Diane Kruger, Sarah Polley, Rhys Ifans

Tercihlerimizin hayatımızı nasıl belirlediğine dair kurgulanmış mükemmel bir film. 2092 yılında, son ölümlü insan olan Nemo artık ölüm döşeğindedir. Buradayken, gençliğini ve bir peronda duruşunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir ve o annesiyle mi gitmeli yoksa babasıyla mı kalmalı, bunu düşünüyordur.

Bu karar da, sonsuz sayıda sonuç, pek çok gezegen ve sevilecek kadınlar demektir. Uzun metrajlı ve profesyonel kadrolu bu filmimiz, yayınlandığı sene büyük beğeni toplamayı başardı. Filmin yönetmeni de film hakkında “Herkesin karşılaşabileceği sonsuz olasılıklar hakkında gerçekten de yüksek bütçeli deneysel bir film.” sözlerini sarf etmiştir.


8) Pan’s Labyrinth – Pan’ın Labirenti (2006) | IMDb: 8.2

Pan’s Labyrinth

 • Yönetmen: Guillermo del Toro
 • Oyuncular: Ivana Baquero, Ariadna Gil, Sergi Lopez, Maribel Verdu

On yaşındaki küçük kızımız Ofelia, annesi ve üvey babasının işi gereği yeni bir eve taşınmak durumunda kalırlar. Bu küçük kızın etrafındaki kötülüklerden tek kaçışı, hayal gücüdür. Bir gün, evinin arkasındaki bahçede esrarengiz bir labirent keşfeder.

Labirentte yaşayan yaratık Pan, Ofelia’ya aslında bir prenses olduğunu ama sadakatini kanıtlamak için üç görevi yerine getirmesi gerektiğini söyler. Başaramazsa, gerçek bir prenses olamayacak ve gerçek babasını yani Kralı hiç göremeyecektir. Vizyona girdiği sene Cannes Film Festivali’nde ayakta alkışlanan bu eser, savaşın çocukların gözünden anlatımını başarıyla ortaya koyuyor.


7) Life of Pi – Pi’nin Yaşamı (2012) | IMDb: 7.9

Life of Pi fantastik macera filmleri

 • Yönetmen: Ang Lee
 • Oyuncular: Irrfan Khan, Suraj Sharma, Adil Hussain, Tabu

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir gemi, trajik şekilde batar. Bir cankurtaran filikası, Pasifik Okyanusu’nun ortasında kalakalır. Cankurtaran botunda hayatta kalmayı başaranlar ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker isimli üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktur. Pi’nin ailesi batan gemide hayatını kaybetmiştir.

Okyanusun ortasında mürettebatıyla hayatta kalmaya çalışan Pi, engin zooloji bilgisi ve keskin zekasıyla besin zincirine kurban gitmeden hayatta kalmayı başarır. En sonunda Bengal kaplanı ile birlikte baş başa kaldı. Ona kendini yem etmeden bu yolculuğu tamamlayabilecek midir? Sonunda, büyülü adaya varabilecekler midir? Fantastik macera filmleri seviyorsanız, bu soruların cevabını bulmak için vakit kaybetmemenizi öneririz. 


6) Harry Potter Serisi (2001-2011) | IMDb: Ortalama 7.0

harry potter serisi

 • Yönetmenler: Chris Columbus, Alfonso Cuaron, Mike Newell, David Yates
 • Oyuncular: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Dame Maggie Smith

Neredeyse hepimizin çocukluğu ve belki de yetişkinliğini, hayal dünyasını uzun bir süre meşgul eden kitap ve film serisi. Özellikle son iki film, öylesine aksiyon dolu filmlerdi ki, posterlerde filmin adını yazmaya bile gerek duyulmamıştı. Seçilmiş çocuk Harry Potter, arkadaşları ile birlikte büyücü dünyasının üstüne bir karanlık gibi çöken Voldemort ve yandaşlarını yok edip büyücü dünyasını kurtarmaya çalışıyor. Kitapların yazarı J.K Rowling, 2016 yılında da Fantastik canavarlar serisinin senaryosunu kaleme aldı. Seriye toplamda 5 film çekilmesi düşünülüyor. 


5) Alice in Wonderland – Alice Harikalar Diyarında (2010) | IMDb: 6.4

alice in wonderland

 • Yönetmen: Tim Burton
 • Oyuncular: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Mia Wasikowska

Tekrarlayan bir kabusa maruz kalan ve babasının kaybıyla uğraşan Alice Kingsleigh 19 yaşında bir genç kızdır. Bir davetten kaçmaya çalıştığı sıra mavi yelekli bir tavşanı görür ve onu takip etmeye başlar. Tavşanın girdiği deliği görüp yanına gider ve yanlışlıkla içine düşer.

Buradan bir ormana geçmiş olan Alice, Beyaz Tavşan, Fındık Faresi, Dodo, Konuşan Çiçekler ve Tweedledee ve Tweedledum ile karşılaşır. Hepsi Bu Alice’in doğru Alice olup olmadığını merak eder. Derken grup Kırmızı Kraliçenin esiri olurlar. Alice’den beklenilen Jabberwocky’i öldürüp Beyaz Kraliçenin tekrardan tahta geçmesini sağlamaktır. Acaba bunu başarabilecek mi? 2016 yılında ikinci bir filmi de çekilmiştir.


4) Avatar (2009) | IMDb: 7.8

avatar fantastik macera filmleri

 • Yönetmen: James Cameron
 • Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Bir hırsızlık olayında abisini kaybetmiş Jake Sully, Pandora adındaki uzak bir gezegende görevinin başına geçer. Burada Na’vi adında, gittikçe tükenen bir halk yaşamaktadır. Askeri bir şirket, buradaki hayatı ve türü mercek altına almak için Avatar adlı bir program başlatmıştır. Bu sayede Jake, halkın arasına onlardan biri olarak karışır ve doğayla bütünleşir.

Ama sonradan öğrenir ki, görevin amacı Na’vi halkı için iyi değildir. Aynı zamanda gönüllü olarak bu göreve katılan Botanist Dr. Grace Augustine ile birlikte halkı kendi insanlarının kötü amaçlarına karşı korumaya karar verirler. Filmin bütçesi oldukça yüksektir. Fantastik macera filmleri listelerinin göz bebeği Avatar beyazperde yolculuğuna da devam edecek. İkinci Avatar filminin ise 2022 yılında vizyona girmesi bekleniyor.


3) Matrix Serisi (1999-2003) | IMDb: 8.7, 7.2, 6.7

matrix serisi

 • Yönetmen: Lana & Lilly Wachowski
 • Oyuncular: Keanu Reeves, Hugo Weaving, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Öncelikle güzel haberlerle başlayalım. İzleyen herkesi bambaşka bir gerçekliğe götüren bu seriye 2021 yılında 4. bir film daha ekleniyor! Peki Matrix’in konusu neydi? İyi bir yazılım şirketinde çalışan Thomas, geceleri Neo takma ismiyle Matrix’i araştırarak ve hackerlık yaparak günlerini geçirir.

Daha sonra Neo ve Morpheus ile tanışıp, normalde yaşadığı dünyanın sadece kendi beyninde çalışan bir simülasyon olduğunu öğrenir. Bu durumdan kendini çıkarmak için Morpehus ve ekibine katılır ve maceramız başlar.


2) Green Mile – Yeşil Yol (2000) | IMDb: 8.6

Green Mile

 • Yönetmen: Frank Darabont
 • Oyuncular: Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan

Mucizeler, hiç ummadığınız yerlerde ve hiç ummadığımız şekilde gerçekleşebilir. Cold Mountain Cezaevi idam hücrelerinde bile… John Coffey, olağanüstü mucizeler gerçekleştirebilen bir mahkumdur. Ünlü oyuncu Tom Hanks (Paul Edgecomb) ise bu hapishanede çalışan ve görevi idam mahkumlarını son yolculuklarına taşımak olan bir hapishane görevlisidir.

Coffey ile tanışan Paul, gün geçtikçe onun yarattığı mucizelere tanık olacak ve büyülenecektir. Aynı adlı Stephen King’in eserinden uyarlanmış bu film, ölüm, hastalık ve bunların içinde gerçekleşen olağanüstü olayların harmanlandığı duygu yüklü bir film.


1) The Lord of the Rings Serisi (2001-2003) | IMDb: 8.8, 8.7, 8.9

yüzüklerin efendisi serisi

 • Yönetmen: Peter Jackson
 • Oyuncular: Viggo Mortensen, Ian McKellen, Elijah Wood

Yüzüklerin Efendisi serisi, fantastik macera filmleri listesinin olmazsa olmazı diyebiliriz. J.R.R. Tolkien’in yarattığı muhteşem Orta Dünya, içindeki karakterleri ile bu filmler sayesinde hayat buluyor. Frodo ve Sam’in Tek Yüzük ile olan yolculukları, Gandalf, Aragorn ve diğerlerinin Sauron’a karşı verdikleri savaş adeta kendi yaşantımızda da bize ilham oluyor. Üç filmlik bu epik destan boyunca karanlık ve aydınlığın savaşını daha önce hiç görmediğimiz bir perspektiften takip ediyoruz.


Doğa Temalı En İyi Filmler

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/