Disney Filmleri: Geçmişten Günümüze 15 Disney Filmi

Disney filmleri, her birimizin en az bir kere izlediği filmlerdir diyebiliriz. Bu yapımları ortaya koyan Walt Disney Company de, eğlence sektöründe dünyanın en büyük ve en ünlü medya şirketidir. 19 Ekim 1923 tarihinde Walt ve Roy Disney kardeşler tarafından kurulmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda bir başarı yakalayamamış olsa da 1928’de ürettiği Mickey Mouse karakteri büyük bir yankı yaratmayı başardı. Mickey Mouse’yi kız arkadaşı Minnie Mouse ardından Pluto, Goofy ve Donald Duck izledi. Yaratılan her karakter artık çok beğenilmeye başladı. Bu başarıya Disney Company masal kahramanlarını animasyon haline getirerek eklemeler yaptı. O günden bugüne yeni hikayeler ve karakterlerle oluşturdukları büyük dünya, artık herkes tarafından biliniyor. Gelin geçmişten bugüne oluşturulan ve efsaneleşen filmlerinden birkaçına beraber bakalım. Keyifli okumalar!


1) Toy Story – Oyuncak Hikayesi (1995) ┃IMDb: 8.3 

oyuncak hikayesi 

Disney filmleri listesinin ilk filmi Oyuncak Hikayesi’dir. Andy, oyuncaklarıyla bolca vakit geçirip yeni dünyalar keşfeden sıradan bir çocuktur. Bir gün ailesi ona Buzz Lightyear oyuncağı hediye eder. Bu oyuncağı çok seven Andy, diğer favori oyuncağı Şerif Woody’i ihmal etmeye başladı. Bir gün Buzz, pencereden evin dışına düşer. Herkes bunu Woody’nin yaptığını düşünür. Masumluğunu kanıtlamak isteyen Şerif Buzz’ın arkasından gidip onu bulmayı kafasına koyar. Ama iki oyuncakta onları dışarıda bekleyen tehlikelerle dolu maceraları hesaba katmaz. 1995 yılında çıkan ilk filmin üzerine 3 film daha çekilmiştir. İlk Oyuncak Hikayesi filmi tamamen CGI kullanılarak çekilen ilk film olma özelliğini de taşır!

Yaş Sınırı: 5 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: John Lasseter, Lee Unkrich, Josh Cooley

Seslendirenler: Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles


2) Ice Age – Buz Devri (2002)┃IMDb: 7.5

Disney filmleri

Buz Devri, Disney filmleri arasında dublajı ile hepimizi kendine hayran bırakan filmdir.Hava gittikçe soğur ve bütün hayvanlar bu soğuktan korunmak için göç eder. Herkes güneye giderken mamut Manfred soğuk olan kuzeye doğru gider. Miskin Sid ailesiyle birlikte güneye göç etmek ister ama ailesi onu geride bırakıp gider. Sid’in yolu bir şekilde Manfred’le kesişir ve yola birlikte devam ederler. Daha sonra bir insan kabilesinden intikam almaya çalışan kaplan Soto ve çetesi görevlerinde başarısız olur. Diego’nun elinden kaçan anne ve bebek Manfred ve Sid’le karşılaşır. Atladığı suyun akıntısına kapılan anne kurtulamaz. Bebeği ailesinin geri kalanına kavuşturmayı kafasına koyan ikili Diego ile karşılaşır. Fakat Manfred Diego’ya güvenmez. Onları aileye götüreceğinin sözünü veren Diego ile çok uzun süre devam edecek bir maceraya atılırlar. Bu seride toplam 5 film bulunur.

Yaş Sınırı: 3 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: Chris Wedge, Carlos Saldanha, Steve Martino, Mike Thurmeier

Seslendirenler: Ray Romano, John Leguizamo, Denis Leary


3) The Lion King – Aslan Kral (1994)┃IMDb: 8.5

Disney filmleri

Vahşi Afrika’nın ortasında henüz yeni doğmuş bir aslan, egemen düzeni kökünden sarsacak bir döneme tanıklık eder. Simba, babası Mufasa’dan sonra tahta geçecek bir veliahttır. Mufasa, Simba henüz çok küçükken amcası Scar’ın kurduğu bir tuzak sonucu ölür. Bu ölüm için de Simba’yı suçlar ve yaşadığı toprakları terk etmesi için onu manipüle eder. Çıktığı yolculuk sonucu Timon ve Pumbaa’yla tanışan Simba, “hakuna matata” felsefesini benimseyip dertsiz, tasasız bir hayat sürer. Uzun yıllar sonra ormanda eski arkadaşı Nala’yla karşılaşır. Bu karşılaşma ona sorumluluklarını hatırlatır ve eve geri dönmekten başka çaresi kalmaz. Bu sürede yaşam zincirindeki yerini almak üzere acele karar vermesi gerektiğini anlar. Film, 3D animasyon tekniğiyle 2019 yılında tekrar vizyona girmiştir.

Yaş Sınırı: 5 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: Roger Allers, Rob Minkoff

Seslendirenler: Matthew Broderick, James Earl Jones, Jeremy Irons


4) Alaaddin (1992)┃IMDb: 8.0

Ürdün nehri kıyısındaki Agrabah kentinde yaşayan büyücü vezir Cafer ve sinir bozucu papağanı İago, esrarengiz Mucizeler Mağarası’na girmek için can atar. Tesadüf eseri bu mağazaya girmeye layık tek kişinin sokaklarda yaşayan ve herkesin “sokak faresi” olarak dalga geçtiği Alaaddin olduğunu öğrenirler. Bir gün Alaaddin, kılık değiştirerek pazarda gezen prenses Yasemin’le tanışır ve ona aşık olur. Fakat prenses yasalar gereği sadece bir prensle evlenebilir. Bunun üzerine Alaaddin prensesi kazanmak adına Cafer ile mağaraya girmeyi kabul eder. Mağarada sihirli bir halı ve lamba bulur. Lambayı ovmasıyla hayatı değişir. Lambanın içinden çıkan cin ona 3 dilek hakkı verir ama bir şartı vardır; kendisi de bu lambanın içindeki esirlikten kurtulmak ister. Alaaddin bunu kabul eder ve ilk dileğini bir prens olmak için kullanır. Fakat hain planları olan Cafer ve İago mutluluğunu elinden almak için her şeyi yapacaktır…

Yaş Sınırı: 7 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: John Musker, Ron Clements

Seslendirenler: Robin Williams, Scott Weinger, Gilbert Gottfried


5) Hercules – Herkül (1997)┃IMDb: 7.3

Herkül, Yunan mitolojisinin en değerli karakterlerinden biridir. Zeus ve Hera’nın üzerine titrediği oğlu olarak göklere doğar. Yer altı tanrısı Hades Zeus’tan nefret eder ve Herkül’ün doğumunu kendisine bir fırsat olarak görür. Hades, Herkül’ü kendi tarafına çekmeyi amaçlar. Bunu yapmak için de ona bir iksir içirerek ölümlü bir insana dönüştürür. Fakat Herkül iksirin tamamını içmez. Bu sayede tanrısal güçlerini içinde muhafaza eder. Hades sayesinde ölümlü bir tanrı, artık yeryüzündedir! Vizyona 1997 yılında giren bu animasyon, “En İyi Orjinal Şarkı” dalında Oscar adayı olarak gösterildi. Disney filmleri arasında pek çoğumuzun en sevdiği filmlerin başında gelirdi.

Yaş Sınırı: 9 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: John Musker, Ron Clements

Seslendirenler: Tate Donovan, Danny DeVito, James Woods


6) 101 Dalmatians – 101 Dalmaçyalı (1961)┃IMDb: 7.3

Disney filmleri

Pongo ve Perdita, Roger ve Anita çiftinin dalmaçyalı köpekleridir ve ikisinin 15 adet yavrusu vardır. Bir gün, Anita’nın eski arkadaşı ve moda ikonu Cruella De Vil onu ziyarete gider. Dalmaçyalı yavruları gören Cruella birini satın alıp kendine kürk yapmak istediğini söyler. Anita tabii ki bunu reddeder ve Cruella’dan evi terk etmesini ister. Sinirine hakim olamayan ve kürk yapmayı aklına koyan Cruella yavruları kaçırmak için plan yapar. Bunun üzerine Caspar ve Simon adlı iki hırsızla anlaşma yapar ve köpekleri çalmak için plan yaparlar.

Yaş Sınırı: 5 Yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: Clyde Geronimi, Hamilton Luske, Wolfgang Reitherman

Seslendirenler: Rod Taylor, Cate Bauer, Betty Lou Gerson


7) Bambi (1942)┃IMDb: 7.3

bambi

Bambi, ileride yaşadıkları ormanın kralı olacak şekilde dünyaya gelir. Şimdi bu görev, babasına aittir. Orman kralı olarak görevi, yaşadıkları yerdeki tüm hayvanları avcılardan gelecek tehlikelerden korumaktır. İlerleyen zaman içerisinde sevimli Bambi, Thumper isimli bir tavşanı arkadaş edinir. Bu tavşan ona konuşmayı ve yürümeyi öğretir. Daha sonra Bambi ormanın etrafında yaşayan çeşitli başka hayvanlarla tanışır ve birçok arkadaş edinir. Bu arkadaşlıklar ona içinde bulunduğu orman ve çevresini saran tehlikeleri sorgulatmaya başlar.

Yaş Sınırı: 5 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmen: David Hand

Seslendirenler: Bobby Stewart, Donnie Dunagan, Hardie Albright


8) Mulan (1998)┃IMDb: 7.6

mulan

Büyük Hun İmparatorluğu askerleri Çin’e merhametsiz bir biçimde saldırmaya devam eder. Korkusuzca ülkelerini savunan Çin askerlerinin artık umudu kalmamıştır. Ping adında genç askerin aklına bir savunma planı gelir. Dağlara ateş açar ve bunun sonucunda bir çığ belirir. Gittikçe büyüyen çığ Hun askerlerini çaresiz bırakır ve saldırıyı durdurmak zorunda kalırlar. Bu sayede Ping kısa sürede bir kahraman haline gelir. Fakat Ping’in sakladığı bir sır vardır; o herkesin sandığının aksine erkek değil, genç bir kızdır.

Yaş Sınırı: 7 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmen: Barry Cook

Seslendirenler: Ming-Na Wen, Eddie Murphy, BD Wong


9) The Beauty and the Beast – Güzel ve Çirkin (1991)┃IMDb: 8.0 

Disney filmleri

Disney filmleri listesi Güzel ve Çirkin olmadan olur mu? Yaşlı bir dilenci genç ve yakışıklı prense bir gül verir. Karşılığında da bir gecelik konaklayacak yer ister. Prens bunu reddeder ve karşılığında dilenci tarafından cezalandırılır. Kendisi bir yaratık olan Beast’e, çalışanları da mobilyaya çevrilir. Fakat dilenci ona sihirli bir ayna ve bir adet gül bırakır ve der ki; “eğer 25 yaşına kadar gerçek sevgiyi öğrenirsen bu lanet ortadan kalkacaktır.” Bunun üzerinden yıllar geçer ve bir gün Belle ve babası Maurice çıktıkları yolculukta ormanın içinde kaybolup lanetli bir şatoya gelirler. Bu şato Beast’in şatosudur ve Belle’yi alıkoyar. Buradan kaçmak için her şeyi denemeye hazır olan Belle, şatonun ardında saklı sırları öğrenir ve durum değişecektir.

Yaş Sınırı: 6 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: Gary Trousdal, Kirk Wise

Seslendirenler: Paige O’Hara, Robby Benson, Richard White


10) The Little Mermaid – Küçük Deniz Kızı (1989)┃IMDb: 7.6

küçük deniz kızı

Her deniz kızının bir hayali bulunur; yakışıklı bir prensle evlenip normal insan hayatı yaşamak. Sevimli Ariel de rüyalarında gördüğü prensle tanışmanın hayallerini kurarken derin mavi sularda kulaç atar. Ariel bu düşünü gerçeğe dönüştürme konusunda oldukça kararlıdır. Bunun için de kötü kalpli büyücü Ursula’yla bir anlaşma yapar. Ursula Ariel’in sesini almak karşılığında ona bir çift bacak verir. Bu sayede Ariel yüzeye çıkıp Prens Eric’le tanışabilecektir. Ariel bu hususta kendisine yapılan bütün uyarıları göz ardı eder ve bunun başına açacağı işleri fark ettiğinde artık çok geç olacaktır.

Yaş Sınırı: 5 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: Ron Clements, John Musker

Seslendirenler: Jodi Benson, Christopher Daniel Barnes, Pat Carroll


11) Tangled – Karmakarışık (2010)┃IMDb: 7.7

Disney filmleri

Hanedanlığın en çok aranan eşkıyası Flynn Rider bir gün ormanın derinliklerinde bir yerde bir kule keşfeder. Bu kulede saçları 20 metre uzunluğunda, cesur ve güzel Rapunzel yaşamaktadır. Rapunzel Flynn’i kuleye esir alır ve onunla bir anlaşma yapar çünkü kötü bir cadı onu o kulede esir olarak tutmaktadır. Hapsolduğu bu kuleden kurtarılmak ister. Bu sayede başlayan macerada tuhaf ikili, polis bir atın, korumacı bir bukalemunun ve haydutların bulunduğu karmakarışık bir maceraya atılacaktır.

Yaş Sınırı: 6 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: Byron Howard, Nathan Greno

Seslendirenler: Mandy Moore, Zachary Levi, Donna Murphy


12) Frozen – Karlar Ülkesi (2013)┃IMDb: 7.4

Disney filmleri

Disney filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi de Karlar Ülkesi’dir. Elsa ve Anna, birbirleriyle çok iyi anlaşan iki kardeştir. Bir gün Elsa sahip olduğu sihirli güçleri kontrol edemez ve Anna’yı yaralar. Kral ve Kraliçe onu alıp büyücü cücelerin yanına götürür. Elsa’nın sihri Anna’nın kalbine gelmediği için çıkarılır. İyileşen Anna’nın zihninden ablasıyla olan anıları silinir çünkü Elsa’nın sihrinin gizli kalması gerekmektedir. Kral ve Kraliçe geçirdikleri bir kaza sonucu ölürler. Yıllar geçerken iki kız kardeş büyür ve artık Elsa’nın Arendelle Kraliçesi olma vakti gelmiştir. Yıllar sonra sarayın kapısı ilk defa açılır ama Anna ve Elsa’nın kavgası sonucu Elsa’nın güçleri ortaya çıkar. Elsa Arendelle’yi terk eder ve çok uzaklarda kendine buzdan bir saray inşa eder. İki kardeşin yolunu tekrar birleştirecek bu macera da işte buradan sonra başlar. Karlar Ülkesi’nin yakaladığı büyük başarılar sonrası 2016 yılında ikinci bir film daha vizyona girmiştir.

Yaş Sınırı: 7 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: Chris Buck, Jennifer Lee

Seslendirenler: Kristen Bell, Jonathan Groff, Idina Menzel


13) Moana (2016)┃IMDb: 7.6

moana

Moana, Antik Polenezya’da yaşayan bir kabilenin şefinin kızıdır. Doğanın içinde büyüyen küçük kız oldukça güçlü ve korkusuz biridir. Korkunç yarı Tanrı Maui tarafından yapılan bir lanet, bir gün onun kabilesine kadar ulaşır. Maui Tanrıça Te Whiti’nin kalbini çalarak onu kızdırmış ve bu yüzden balıkçılar artık balık tutamaz olmuş, ekinler solmaya başlamıştır. Moana bu duruma boyun eğmemekte kararlıdır ve güney Pasifik’ten yola çıkar. Amacı laneti sonlandırmak adına Maui’yi bulmak ve çaldığı taşı iade etmesini sağlamaktır ama bu sandığı kadar kolay olmayacaktır…

Yaş Sınırı: 6 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmenler: Ron Clements, John Musker

Seslendirenler: Dwayne Johnson, Auli’i Cravalho, Rachel House


14) Coco (2017)┃IMDb: 8.4

Disney filmleri

Disney filmleri listesinin en beğenilenlerinden birisi Coco‘dur. 12 yaşındaki Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ancak Cruz vefat etmiştir ve Miguel’in onunla tanışma fırsatı olmamıştır. Bir gün Miguel, Cruz’un gitarını bulur. Gitarı çalmaya başlamasıyla kendini bir anda Ölüler Diyarı’nda bulur. Buradan çıkmak için bir yol ararken düzenbaz Hector’la karşılaşır. Miguel lanetlenmiştir ve gün doğmadan önce yaşayanların dünyasına dönmesi gerektiğini anlar. Bunun için ailesinden birinin onu kutsaması gerekir. Imelda bu işi yapacağını söyler ama bir şartı vardır: yaşayanların diyarına döndüğünde müzikle bütün ilgisini kesmek zorundadır. Miguel bunu reddeder ve kendisini Ernesto’yla akraba olduğuna inandırdığı için ondan yardım istemeye karar verir. Hector bunun için ona yardımcı olacağını söyler ve beraber büyük bir maceraya atılırlar.

Yaş sınırı: 7 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmen: Lee Unkrich

Seslendirenler: Anthony Gonzalez, Gael Garcia Bernal, Benjamin Bratt


15) Soul (2020)┃IMDb: 8.1

soul

Disney filmleri listesinin en yeni filmlerinden birisi olan Soul, Afrikan-Amerikan bir kahramanın yer aldığı ilk Disney filmi olma ününü taşıyor. Bir ortaokul müzik öğretmeni olan Joe Gardner, caz grubuyla çalışan bir caz piyanisti olma hayali kurmaktadır. Bu hayali için ilk müzisyenlik deneyimini edinmeyi başarır. New York sokaklarında gezen Joe, bir anda kanalizasyona düşer ama burası sıradan bir kanalizasyon değildir, çünkü Joe farklı bir dünyaya adım attığını fark eder. Fakat kendi dünyasına geri dönmenin bir yolunu bulması gerekmektedir.

Yaş Sınırı: 8 yaş ve üzeri için uygundur.

Yönetmen: Pete Docter

Seslendirenler: Jamie Foxx, Tina Fey, Graham Norton

 

Bu filmlerin ekranımıza gelmesinin arkasındaki isim Walt Disney hakkındaki bilgilere yer verdiğimiz yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Yaratıcı Olmadığı Söylenerek Gazeteden Kovulan Walt Disney’in Başarı Hikayesi

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/