Shahrukh Khan: Bollywood’un Kralının En Beğenilen Filmleri

Shah Rukh Khan veya Shahrukh Khan, sadece Hindistan’da değil dünya çapında ünlü olan bir isimdir. Türkiye’de Aamir Khan kadar tanınmasa da sağlam bir izleyici kitlesine sahip. 1990’ların başında Bollywood sinemasını dünyaya taşıyan, doğuştan gelen karizması ile herkesin bildiği bir isim haline geldi Khan. Oyunculuk tutkusu ve çalışkanlığı onu bugüne getiren. Bollywood Kralı’nın her gece 4 saatten az uyuduğu biliniyor. Yine de o nefes kesici enerjiyi ekrana yansıtmaktan asla geri kalmıyor. Filmlerinin çoğu tüm zamanların en yüksek hasılatlarını elde etti. İşte Shah Rukh Khan’ın en iyi 16 filminin listesi.


16) Fan (2016) | IMDb: 7

Yönetmen: Maneesh Sharma

Rotten Tomatoes: %79

Shah Rukh Khan bu filmde iki role bürünüyor: Aryan Khanna ve Gaurav Chandra. Aryan,  Bollywood’un en popüler starlarından biridir. Gaurav ise Aryan’ın takıntılı hayranıdır. Hem kendisini çok seviyor hem de Aryan’a fiziken çok benziyor. Gaurav bir yetenek yarışmasına katılarak Aryan’ın taklidini yapar ve büyük başarı elde eder. Aryan’la tanışmak için Mumbai’ye giden Gaurav hiç beklemediği olaylarla karşılaşır ve artık Aryan’dan nefret ediyordur.


15) Don: The Chase Begins Again (2006) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Farhan Akhtar

Rotten Tomatoes: %78

Yönetmen Akhtar, yaklaşık yirmi yıl önce çekilmiş olan Don’ı yeniden çekmeye karar verir ve hikâyenin bazı yerlerini değiştirerek daha ilginç hale getirir. Komiser yardımcısı De Silva ve ekibi, Don isimli bir çete liderini yakalamaya çalışır. Don polisten kaçarken yaralanır ve komaya girer. De Silva, Vijay adında birini bulup Don’ın yerine koymak ister. Çünkü uyuşturucu çetesindeki bilgilere ulaşması gerekiyordur. Ancak De Silva görevdeyken öldürülür ve işler sarpa sarar. Vijay artık yalnız kalmıştır üstelik çete lideri olmadığını ispatlamak zorundadır.


14) Dear Zindagi (2016) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Gauri Shinde

Rotten Tomatoes: %69

Genç bir kız olan Kaira (Alia Bhatt), ilişkilerinde sorunlarla karşı karşıyadır. Ailesiyle olan sorunlarını çözmesine ve hayata karşı yeni bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olan Dr. Jehangir (Shah Rukh) ile tanışır. Jehangir, Kaira’nın mutluluğu ve hayatın kusurlarını keşfetmesi konusunda ona rehberlik eder. İkisinin arasındaki kimya ve Kaira’nın hayatı keşfi size de hayat hakkında bazı dersler verirken güzel bir yolculuğa çıkarıyor.


13) Kuch Kuch Hota Hai (1998) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Karan Johar

Rotten Tomatoes: %92

Rahul (Shah Rukh) ve Anjali (Kajol) çok yakın iki dosttur. Tina (Rani Mukherji) bu gruba sonradan katılır ve Rahul Tina’ya âşık olur. Anjali’nin kalbi çok kırılır ve onlardan uzaklaşır.  Tina ve Rahul evlenirler ve bir çocukları dünyaya gelir ancak Tina hayatını kaybeder. Kendisinden geriye bir mektup bırakmıştır. Kızından bir isteği vardır: Babası Rahul ile Anjali’yi bir araya getirmek.


12) Dil Se (1998) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Mâni Ratnam

Rotten Tomatoes: %80

Gazeteci Amar Varma (Shah Rukh) görevdeyken gizemli bir kadına âşık olur. Onu baştan çıkarmak için uğraşır ama hislerine karşılık alamayınca kalbi kırılır. Ailesinin Amar için seçtiği bir gelin adayı vardır ve Amar evlenmeye karar verir. Amar evlenmek üzereyken, kadın yardım istemek için kapısının önünde belirir. Ama kadın geri döndüğünde Amar ona dönebilecek mi? Klasik Shah Rukh filmi hem romantik hem dramatik.


11) Devdas (2002) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali

Rotten Tomatoes: %89

Devdas (Shahruksh Khan), Londra’da 10 yıl eğitim gördükten sonra Hindistan’a döner. Kendini aşka adamış olan bu adam burada çocukluk aşkı Paro (Aiswarya Rai) ile evlenmeyi planlar. Ancak ebeveynleri Devdas’ın Paro ile evlenmesini istemezler. Sevdiği kadın Paro ile aralarındaki büyük sınıf farklılıkları nedeniyle Paro başka biriyle evlendiğinde Devdas alkole bağımlı hale gelir. Yürek burkan bir aşk hikayesi.


10) Baazigar (1993) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Abbas Alibhai Burmawalla, Mastan Alibhai Burnawalla

Güçlü bir intikam dramı olan Baazigar, babası Sharma’ya yapılan ihanetin intikamını almaya hayatını adayan Ajay Sharma’nın (Shahrukh Khan) hikayesini anlatıyor. Baba Sharma’nın en yakın arkadaşı Madan Chopra, şirketleri ve tüm malvarlığını kendi üzerine geçirmiş baba Sharma ve ailesini yoksulluğa zorlamıştır. Ajay, babasının intikamını almak için ismini değiştirir ve Chopra’nın kızını kendine aşık eder. Ve olaylar karışır.


9) Veer- Zaara (2004) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Yash Chopra

Rotten Tomatoes: %92

Shah Rukh, Pakistanlı bir kadın olan Zaara’ya aşık olan Hint Hava Kuvvetleri subayı Binbaşı Veer Pratap Singh’i canlandırıyor. Veer ve Zaara imkansız bir aşk yaşamaktadırlar. Veer, Zaara’nın nişanlısının entrikaları yüzünden bir Hint casusu olarak haksız yere gözaltına alınır.  Tam 22 yılını Pakistan hapishanesinde geçirir. Bu cezaya da aşkı için katlanır ve Zaara’ya kavuşacağı günü bekler. Peki hapishaneden çıktıntan sonra gerçekten de Zaara’ya kavuşabilecek midir?


8) Darr (1993) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Yash Chopra

Rotten Tomatoes: %78

Shah Rukh’ un en iyi performanslarından biri olan filmde, istikrarsız ve tehlikeli bir genç adam Rahul’u canlandırıyor. Rahul ve arkadaşı aynı kadına aşıktırlar, Kiran’a. Her iki adam genç kadını elde etmek için çeşitli entrikalar gerçekleştirir. Hikayesi akla romantik komedi gibi gelse de psikolojik gerilim filmi Darr. Film gişe rekorları kırmıştır.


7) Kabi Haan Kabi Na (1994) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Kundan Shah

Rotten Tomatoes: %81

Genç adam Sunil (Shah Rukh), birlikte çaldığı müzik grubunda baş solist Anna’ya aşıktır. Ancak Anna başka bir arkadaşı Chris’e aşıktır. Sunil’in ailesi müzisyen olmasını istememektedir. Hem ailesiyle hem de Chris’le uğraşmak zorunda kalan Sunil, Anna’yı Chris’ten uzaklaştırmak için sürekli planlar yapar. Romantik komedi türündeki film Shah Rukh’un çok bilinen filmlerinden olmasa da hayranlarından aldığı iyi puanla öne çıkıyor.


6) Kal Ho Na Ho (2003) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Nikkhil Advani

Rotten Tomatoes: %70

Neşeli Aman ( Shah Rukh) genç bir kadın olan Naina’ya aşık olur. Nanina, ciddi biridir ta ki Aman’la tanışana kadar. Ancak Aman, ciddi bir kalp rahatsızlığından muzdarip olduğu için yakında ölebileceğini düşündüğünden Naina’ya hislerini belli etmemeye çalışır. Nania’ya hayata başka şekilde bakmayı öğretir. Daha sonra da Naina’ya aşık olan arkadaşı Rohit ile Naina’nın arasını yapmaya çalışır. Bir Hint romantik drama filmi olan Kal Ho Na Ho, ticari anlamda iyi bir başarı elde ederek dünya çapında yüksek hasılat yapan filmlerden biri oldu.


5) Hey! Ram (2000) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Kamal Hassan

Rotten Tomatoes: %78

Saket Ram (Kamal Hassan) ve yakın arkadaşı Amjad Ali Khan (Shahrukh Khan), Mohenjodaro’nun kazı alanlarında çalışan arkeologlardır.  Aparna Ram (Rani Mukherji) Saket’in Bengalli öğretmen sevgilisidir. Saket ve Amjad’ın çalıştıkları şirket çevredeki Müslüman ve Hindu çatışmalarından kaynaklı işi bırakmalarını söyler. Saket sevgilinin yanında gidince trajedik olaylara şahit olur ve sevgilisi Müslümanlar tarafından öldürülür. Hem Hindular hem Müslümanlar çocuk yaşlı demeden herkesi öldürüyordur. Toplumsal çatışma her iki zıt kutup tarafından aktarılıyor.


4) My Name Is Khan (2010) | IMDb: 8

Yönetmen: Karan Johar

Rotten Tomatoes: %85

Rizvan Khan (Shahrukh Khan), önceki evliliğinden oğlu olan Hindu kadın Maya ile evlenerek San Fransisco’da yaşar. Maya’nın oğlu genç Müslüman babası tarafından futbol sahasının ortasında vahşice öldürülür ve çocuk iç kanamadan kaynaklı ölür. Rizvan, polisler tarafından şüphe uyandıran hareketlerde bulunduğu için tutuklanır. Sonrasında hastalığını yenmesini sağlayacak bir terapistle tanışır. Rizvan, Amerika Birleşik Devletleri başkanıyla tanışmak için bir yolculuğa çıkar ve insanların onun dini hakkındaki algısını değiştirmeye çalışır. Shah Rukh’un popüler “aşık adam” imajından çıkarak devleştiği en iyi performanslarından biri.


3) Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Aditya Chopra

Rotten Tomatoes: %94

Shah Rukh’un en popüler ve muhtemelen en sevilen filmlerinden biri, İngiltere’de doğup büyüyen Raj ve Avrupa’da bir aylık  geziye çıkan Simran’ın aşk hikayesi bugün bile hayranları büyülemeye devam ediyor. Trajik olan Simran babasının arkadaşı ile evlenmek zorundadır. Film, çıktığı yılın en yüksek hasılat yapan Bollywood filmi ve tüm zamanların en başarılı Hint filmi olarak 800 hafta sinemalarda gösterimde kalma rekorunu kırmıştır. Hint sinema tarihinin en uzun soluklu filmidir. İlk çıkışından 25 yıl sonra bile Mumbai’deki Maratha Mandir tiyatrosunda gösteriliyor.


2) Chak De India! (2007) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Shimit Amin

Rotten Tomatoes: %94

Ülkesine ihanet etmiş biri olarak lekelenen eski bir hokey yıldızı olan Kabir Khan (Shahrukh Khan), ulusa olan bağlılığını kanıtlamak için Hint kadın milli hokey takımına koçluk yapmaya başlar. Teknik olarak çok zayıf ve motivasyonsuz olan takımı kısa sürede hareketlendirir ve demir yumruk haline getirir. Kabir sonunda zedelenmiş itibarını geri kazanmayı başarır ve işi bittiğinde sessizce arka planda kalır. Film çok sayıda ödül kazanmıştır.


1) Swades (2004) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Astutosh Gowariker

Rotten Tomatoes: %83

Shahrukh Khan filmleri arasında en beğenilenlerden biris de Swades’dir. Amerika’da yaşayan bir NASA mühendisi Mohan Bhargav (Shah Rukh) Hindistan’a döner ve çocukluk arkadaşı Gita (Gayatri Joshi) ve sütannesi ile yeniden iletişim kurar. Süt annesini yanına alıp Amerika’ya götürmek istiyordur. Ancak Mohan,  Hindistan’ın fakirlikle mücadelesiyle karşı karşıya kalır. Mohan, kırsal kesimdeki yaşam biçiminden çok etkilenir çünkü köy de elektrik bile yoktur. Köyün kendi elektriğine sahip olabilmesi için hidroelektrik santrali inşa etme fikrini ortaya atar. Film olumlu anlamda çok eleştiriye maruz kalmıştır. Bugün bile Shah Rukh denildiğinde akla ilk gelen film olabilir.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/