Amazon Prime Dizileri: Bir Oturuşta İzleyebileceğiniz 24 Amazon Dizisi

amazon prime dizileri

Birçok farklı dijital platformda film ve dizi izlerken iyi içerikleri tükettiğimizi fark ettiğimiz anda farklı bir platforma geçip onun da en iyilerini izlemek istiyoruz. Amazon bu dijital furyaya biraz daha genç katılmış olmasına rağmen oldukça zengin içeriklere sahip Amazon Prime dizileri gündeme oturmaya devam ediyor. Amazon Prime’ın en iyi 24 dizisini derlediğimiz bu yazıda hem dizilerin içeriklerini hem IMDb puanlarını hem de sezon fragmanlarını bir araya getirdik. Hazırsanız Amazon Prime dizileri listemize hep birlikte yakından bakalım.


21) Utopia (2020) | IMDb: 6.3

utopia dizi

 • 1 sezon, 8 bölüm

Aynı adı taşıyan 2013 İngiliz televizyon dizisinden uyarlanan bilim kurgu dizisi Utopia, sevdikleri çizgi romanın gerçek olmadığını öğrenince şoke olan süper zekâ bir hayrana odaklanıyor. John Cusack ve Day Byrd başrolleri paylaşıyor. Cusack, dünyadaki açlığı çözmek için buluşları olan bir bilim insanıdır.

Dünya için kıyamet yaklaşırken, bir grup insan buldukları çizgi romanın dünyadaki felaketleri bildiğine inanır. Kıyameti durdurmanın anahtarının da bu kitapta olduğunu düşünüyorlardır. Keyifli ve çerezlik bir dizi olarak listenize ekleyebilirsiniz.


20) Forever (2018) | IMDb: 7.2

forever 2018 dizi

 • 1 sezon, 8 bölüm

June (Maya Rudolph) ve Oscar (Fred Armisen) 14 yıldır birlikteler ancak ikisi için de değişim rüzgârı esmeye başlıyor. Oscar birlikte yaşamayı sevmesine rağmen beceriksiz bir koca olarak farklı bir şeyler yapma arzusu taşıyor.

İş yerindeki bekar arkadaşı Sharon’ın (Kym Whitlet) ne kadar eğlendiğini görmesi de onu etkiliyor. Diziyi izledikten sonra devam edebilmek için ilk dört bölümü izlemeniz gerekiyor. İlk dörtten sonra hikâyenin sarmaya başladığını görebilirsiniz.


19) Hunters (2020 – ) | IMDb: 7.2

hunters amazon prime dizileri

 • 1 sezon, 10 bölüm

Al Pacino’nun başrolü Logan Lerman’la paylaştığı Hunters Amerikan toplumunun en yüksek noktalarına sızan, kaçan, kaçırılan Nazi generallerini takip eden ve öldüren bir grup Nazi avcısının aksiyon dolu hikayesini anlatıyor. Al Pacino (Meyer Offerman) zengin ve saygın bir iş insanı görünümlüdür ancak perde arkasında bu Nazi avcısı gruba liderlik yapıyordur.

Jonah (Logan Lerman) babaannesinin ölümü üzerine gruba dâhil oluyor. Hunters, açılış sahnesinden itibaren seyircilerin gerçeklik algısını test ediyor. ABD dışişleri bakanının üst düzey bir Nazi, bir toplama kampının kasabı olduğunu açılış sahnesinde gösteriyor. Çok çarpıcı sahnelerin yer aldığı dizi sezon finali ile ise akıllara durgunluk veriyor. Hunter son dönem Amazon Prime dizileri arasında epey bir ön plana çıkıyor.


 

18) Homecoming (2018 – ) | IMDb: 7.5

homecoming dizi

 • 2 sezon, 17 bölüm

Julia Roberts, Mr. Robot’un yaratıcısı Sam Esmail’in bu gerilim serisiyle ilk kez televizyona çıkıyor. Roberts, gazilerin normal hayata dönmesine yardımcı olan Homecoming adlı bir tesiste çalışan Heidi rolünü canlandırıyor. Ama bu işte, geçmişine dair hatırladığından çok daha fazla şey ortaya çıkıyor.


17) Tales From the Loop – Döngü (2020 – ) | IMDb: 7.5

tales from the loop

 • 1 sezon, 8 bölüm

Amazon Prime’ın akıllara durgunluk veren bu bilim kurgu dizisi, FX’s legion ve Netflix’s The Killling’in yaratıcılarından biri olan Nathaniel Halpert tarafından kaleme alındı. Olay örgüsü, evrenin gizemlerini çözmek için inşa edilmiş bir makine olan ‘The Loop’ üstünde inşa edilmiş küçük bir kasabada yaşayan bir grup insan etrafında dönüyor.

Kasaba, araştırmacıların bilimsel bir atılım yapmak için çalıştığı bir yeraltı tesisine ev sahipliği yapıyor. Kasabalılarının birbirine bağlı hikâyeleri de anlatılıyor. Özellikle gizem ve bilim kurgu sevenler için Tales From the Loop, Amazon Prime dizileri arasında bulunmaz bir hint kumaşı oluyor.


16) Modern Love (2019 – ) | IMDb: 8.0

modern love

 • 1 sezon, 8 bölüm

Amazon Prime’ın ünlü New York Times sütununa (ve ardından podcast’e) dayanan dizisi Modern Love, derin kişisel ilişkileri ve aşk hikayelerini 30 dakikalık bölümlere özenle yerleştiriyor. Tina Fey, Anne Hathaway, Catherine Keener, Dev Patel, Andrew Scott gibi iddialı bir oyuncu listesine sahip Modern Love kesinlikle zaman ayırmaya değer.


15) Mozart in the Jungle (2014 – 2018) | IMDb: 8.1

mozart in the jungle

 • 4 sezon, 40 bölüm

New York Senfonisi, orkestradaki yaşlılar ve sıkıcı yönetim anlayışının arasına girmeye çalışan bazı genç umutlar, klasik müzik sahnesini sarsan genç bir şef (Gael Garcia Bernal) yer alır. Seksi ve çekici bir genç olan Rodrigo (Bernal) New York Senfonisi’nin yeni maestrosu olarak atanır.

Rodrigo’nun kendine özgü tarzı ve rahatlığı hem giden maestroyu hem de yönetim kurulu başkanını üzer. Obuacı Hailey’nin Rodrigo ile çalışmaya başlamasıyla oldukça keyifli bir hal alan dizi bir müzik seremonisine dönüşüyor. 


14) Tom Clancy’s Jack Ryan (2018 – ) | IMDb: 8.1

jack ryan

 • 2 sezon, 16 bölüm

Afganistan’da savaşmış eski bir denizci olan Jack Ryan (John Krasinski), sırtındaki gizemli yaraların yanı sıra uyku sorunu yaşıyordur. Ryan ve patronu Süleyman adlı İslamcı bir aktivistin izini sürerler. İlk sezonda Ryan, suçluların birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını ortaya çıkardıktan sonra terörist hücrelerine sızar ancak işler iyice sarpa sarar. Ustaca yapılmış çatışma sahneleri, her bölümü sinema filmi gibi planlarla dolu görsel olarak da izleyici tatmin edecek bir dizi Jack Ryan.


13) The Man in the High Castle – Yüksek Şatodaki Adam (2015 – 2019) | IMDb: 8.1

the man in the high castle

 • 4 sezon, 40 bölüm

Philip K. Dick’in 1962’de yazdığı aynı adlı romanından uyarlanan The Man in the High Castle, Almanya’nın II. Dünya Savaşı’nı kazandığı alternatif, distopik bir dünyada geçiyor. Doğu tarafı Almanlar Batı tarafı Japonlar tarafından işgal edilen Amerika’da iki yaka arasında kimsenin olmadığı bir arazi var.

Amerikanların bu işgallere karşı direnişlerini izlediğimiz dizi, dünyanın nasıl olması gerektiği hakkında bir gerçeği ortaya koymak istiyor. Bol miktarda gerginlik ve şiddet içeren diziyi izlerken beyin fırtınası yapıyor hissine kapılabilirsiniz. The Man in the High Castle Amazon Prime dizileri arasında epey bir popüler. 


 

12) Upload (2020 – ) | IMDb: 8.2

upload dizi

 • 1 sezon, 10 bölüm

The Office ve Parks and Recreation gibi dizilerin arkasındaki dahi Greg Daniels’den yakın geleceği konu alan karanlık bir bilim kurgu komedisi: Upload. Bu yanıyla biraz Black Mirror tadı alabilirsiniz. Nathan Brown (Robbie Amell) adında bir adamın kaza geçirerek ölmesi sonucunda bir şirketin ‘dijital öteki dünya programına’ yüklenmesini anlatır.

Hâlâ yaşayan arkadaşları ve ailesi tarafından telefonla sohbet edilebiliyor ve yaşayan dünyada neler olduğunu dev ekrandan görebiliyor Nathan. Ancak işler Nathan için karmaşık bir hal alır çünkü bu şirketin müşteri hizmetleri temsilcisine aşık olur.


11) Sneaky Pete – Düzenbaz Pete (2015 – 2019) | IMDb: 8.2

sneaky pete

 • 3 sezon, 30 bölüm

Breaking Bad’in yıldızı Bryan Cranston’ un yapım aşamasını üstlendiği Sneaky Pete’de mahkum Marius (Giovani Ribisi) bir gangstere 100 bin dolar borçludur. Küçük bir kasaba hapishanesinde hücre arkadaşı Pete (Ethan Embry) ‘in kimliğini alarak Pete gibi yaşamaya başlar. Marius, Pete’in 11 yaşından beri görüşmediği ailesine kendisini Pete gibi tanıtır. Asıl macera buradan sonra başlar. İzlemekten keyif alacağınız bir dizi Sneaky Pete.


10) Good Omens (2019) | IMDb: 8.2

good omens dizi

 • 1 sezon, 6 bölüm

Good Omens, ABD- İngiliz ortak yapımı fantastik absürt komedi dizisidir. Neil Gaiman ve Terry Pratchett’in roman uyarlaması olan bu mini dizide başrolde David Tennant ve Michael Sheen rol alıyor. Cennet ve cehennem arasındaki son savaş gerçekleşmek üzeredir. Tennant iblis Crowley’i Sheen melek Aziraphale’yi oynuyor.

Bu ikili dünyanın yıkıma yaklaşan sonunun farkındadır. Bir araya gelirler ve Armageddon’u önlemeye çalışırlar. Benedict Cumberbatch’in yanı sıra birçok ünlü oyuncunun yapımda bir araya geldiği dizi başarılı bir uyarlama olarak öne çıkıyor. 


9) Undone (2019 – ) | IMDb: 8.3

undone animasyon dizi

 • 1 sezon, 8 bölüm

Undone yetişkin animasyon dizisidir. Bir araba kazası yaşayan ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlayan genç kadın Alma’nın yolculuğunu konu alıyor Undone. Babası (Odenkirk) ölümünden yıllar sonra yeniden ortaya çıkıyor ve Alma gerçeklik algısını sorgulamak zorunda kalıyor.

Babasının nasıl öldüğü ve nasıl zamanda yolculuk yapma yeteneğine sahip olduğunu keşfetmeye çalışır. Daha önce televizyonda hiç kullanılmamış gerçekçi bir animasyon tekniği olan rotoskopun kullanılması, izleyicileri kara mizah ve derin düşüncelerle birlikte uzay zamanda gerçeküstü bir yolculuğa götürür.


8) Goliath (2016 – 2021) | IMDb: 8.3

goliath amazon prime dizileri

 • 3 seasons, 24 episodes

Goliath, alkolik ve gözden düşmüş bir Santa Monica avukatı William McBride’ın hikayesini anlatıyor. McBride, son kez büyük bir yasal savaşa girip, zengin bir müteahhitini savunan eski firmasından intikam alma arzusuyla motive oluyor.

Birçok diziden farklı olarak Goliath’ın her bölümü tatmin edici bir iç dinamiğe sahiptir. Dizi sürekli ileriye doğru hareket ederek bir sonraki bölüm için büyük merak uyandırıyor. McBride’ın eski formuna kavuşmak için gösterdiği azmi kesinlikle izlemeye değer.


7) Patriot (2015 – 2018) | IMDb: 8.3

patriot dizi

 • 2 Sezon, 18 bölüm

Patriot, John Tavner (Michael Dorman) isimli bir ABD istihbarat ajanının orta batıda bir nükleer saldırıyı önleme görevini anlatıyor. Tavner kimliğini gizlemek için bir boru şirketinde işçi kılığına giriyor. İşi çok zor olan Tavner, görev boyunca büyük zorluklarla karşılaşıyor.

İşin içine cinayet soruşturmaları, arkadaşları ve ailesiyle özellikle babasıyla ilişkileri de giriyor. Her bölümden sonra Tavner’ın görev yükü daha da ağırlaşıyor. Bol aksiyonlu bir kara komedi dizisi seyirciden oldukça yüksek bir not almış durumda.


 

6) Bosch (2014 – 2021) | IMDb: 8.4

bosch amazon prime dizileri

 • 7 sezon, 68 bölüm

Bosch, Michael Connelly’nin çok satan polisiye romanlarından uyarlama bir polisiye dizidir. Stephen King diziyi ilgiyle takip ettiğini söyledikten sonra dizinin popülerliği daha da arttı. Annesinin ölümünün peşini bırakmayan polis dedektifi Harry Bosch ( Titus Welliver), ardı ardına birçok cinayet çözer. İşini son derece tutkulu yapan Bosch, ailesini güvende tutmaya çalışırken bir o kadar da serseri bir adamdır. Aksiyon ve bol gerilimli sahneleriyle başarılı bir polisiye-suç dizisi.


5) The Expanse (2015 – ) | IMDb: 8.5

the expanse

 • 5 sezon, 56 bölüm

Sizi bu gezegenden uzaklaştırmak için büyük bütçeli, yüksek gerilimli komplo türünde bir bilim kurgu dizisine ihtiyacınız varsa Expanse tam da size göre! İnsanlığın güneş sistemini sömürgeleştirdiği bir gelecekte geçen The Expanse, barışı bozabilecek bir komployu ortaya çıkarıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi Chrisjen Avasarala (Shohreh Aghdashloo), polis dedektifi Jose Miller (Thomas Jane) ve gemi subayı Holden (Steven Strait) ile aksiyon ve gerilim dolu bir dizi izleyicilerini bekliyor.


4) House M.D. (2004 – 2012) | IMDb: 8.7

house dizi

 • 8 sezon, 177 bölüm

Dr. Gregory House (Hugh Laurie), alışılageldik doktorlardan değildir. New Jersey’deki bir eğitim hastanesinde teşhis ekibinin lideri bir tıp dehasıdır. Tıbbi drama, tüm hastane personeli yerine tek bir ana doktora odaklanan dizide tedavi edilemeyen vakalar, hastalar bu deha sayesinde tedavi edilebiliyor.

2008’de, çıkışından sadece dört yıl sonra, House uluslararası alanda (kurgu kategorisinde) en çok izlenen TV programı oldu. Ayrıca içerik oluşturucular, dizi boyunca Sir Arthur Conan Doyle’un en tanınmış karakteri Sherlock Holmes’a atıfta bulundu. Holmes gibi House’un da açık adresi 221B.

Her iki adam da yetenekli müzisyenler olarak yazılmıştır: House piyano çalar, Holmes keman çalar. Yayınlandığı sekiz yılda House , 2 Altın Küre, 5 Primetime Emmy Ödülü, bir Teen Choice Ödülü ve bir Peabody kazandı. Hala dünya çapında seyirci kazanmaya devam ediyor.


3) The Boys (2019 – ) | IMDb: 8.7

the boys amazon prime dizileri

 • 2 sezon, 16 bölüm

The Boys, süper kahraman türüne çarpık, acı ve gerçek bir dünya yaklaşımı sergiliyor. Başrollerini Karl Urban (Billy Butcher), Jack Quaid (Hughie Campbell) ve Antony Starr (John/Homelander) ‘ın paylaştığı The Boys, pelerinli insanların kapitalist niyetlere sahip olduğunu, ruhsuz parasal kurumların ortaya çıktığı bir düzeni eleştirel bir dille anlatıyor.

İyilik ve kötülük anlayışımızı çarpıtan ve inandığımız süper kahramanların gerçek amaçlarını inceleyen sürükleyici bir dizi. The Boys her yönüyle Amazon Prime dizileri arasında şimdiden efsane olmuş bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.


2) Fleabag (2016 – 2019) | IMDb: 8.7

fleabag amazon prime dizileri

 • 2 sezon, 12 bölüm

En iyi Amazon Prime dizileri denildiğinde hiç şüphesiz akla gelen ilk dizi Fleabag olabilir. Londra’da geçen dizi 6 Emmy Ödülü’nün de sahibidir. Takma adı Fleabag (Phoebe Waller Bridge) olan genç bir kadının günlük hayatta yaşadıklarını, kişisel deneyimlerini konu alan dizi yalnızlık ve hüzün temalarını içeriyor.

Yakın bir arkadaşını kaybeden Fleabag onun anılarını yaşatmak istediğinden kafeteryayı işletmeye devam ediyor. Ailesiyle olan ilişkileri, erkeklerle olan ilişkileri hayatın içinden ve çarpıcı bir dille anlatılıyor. Dizinin en dikkat çeken yanı ise Fleabag’in kameraya dönerek seyirciyle konuştuğu, içini izleyenlere döktüğü sahneler. Gerçekten de son birkaç yılın en özgün komedilerinden biri.


1) The Marvelous Mrs. Maisel (2017 – ) | IMDb: 8.8

the marvelous mrs. maisel

 • 3 sezon, 26 bölüm

The Marvelous Mrs. Maisel 1950’li yılların New York’unda geçen bir Amerika komedi dizisidir. Miriam ‘Midge’ Maisel, zengin bir kadındır. Gilmore Girls’ün yaratıcısı Amy Sherman-Palladino’nun muhteşem dizisi çok zekice yazılmış komedi diyaloglarıyla dolu. Dizinin Yahudi kökenli Amerikalı ev kadını neşeli kahramanı aniden bir yeteneği olduğunu keşfeder.

Komedide çok başarılıdır ve kendini bir stand-up komedyeni olarak kariyer inşa etmeye çalışırken bulur. Üstelik kadınların toplumda henüz etkin olamadığı yıllardır. 50’li yılların etkileyici görselleri, renkli sahneler, biraz feminizm, izleyiciyi güldürürken düşündüren esprilerle buluşunca ortaya çok keyifli bir dizi çıkıyor.


 

Bilim Kurgu Dizileri

Dedektif Dizileri

 

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/