Jim Carrey Filmleri: En Beğenilen 10 Filmi

Jim Carrey filmleri pek çoğumuzun hakim olduğu filmlerdir. Genel olarak komedi türündeki filmleriyle tanıdığımız Jim Carrey aynı zamanda farklı türlerde de pek çok güzel filme imza atan başarılı bir oyuncudur. Altın Küre’yi kazanan oyuncu yaklaşık 50 yıllık kariyeri boyunca pek çok ödüle layık görülür. Jim Carrey’in en beğenilen 10 filmini sizler için listeledik. İyi seyirler dileriz.


Jim Carrey Filmleri

1) Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004) | IMDb: 8.3

Tür: Dram, Romantik, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Michel Gondry

Diğer Oyuncular: Katen Winslet, Tom Wilkinson, Charlie Kaufman

Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Jim Carrey filmleri arasında seyirci tarafından en beğenilen filmlerin başında gelir. Joel ve Clementine isimli iki gencin ilişkisini konu alan film izlerken zamanın nasıl geçtiğini seyirciye unutturan filmlerden birisidir. Joel ve Clementine her ne kadar birbirlerini çok sevseler de birbirlerinden oldukça farklı karakterlere sahip iki insandır. Güzel bir ilişki olarak başlayan birliktelik yavaş yavaş acı vermeye başlar.

Clementine bir zamanlar ına mutluluk veren ama son zamanlarda canını sıkan ilişkisini hafızasından sildirmeye karar verir. Bunu öğrenen Joel için durum kabul edilebilir gibi değildir. Ancak o da Clementine’nin yolundan ilerlemeye karar verir. İkilinin kafasından güzel anıları bir bir silinmeye başlar.

Romantik film sevenlerin beğenisini toplayan Eternal Sunshine of Spotless Mind mutlaka izlenmesi gereken başyapıtlardan birisidir. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dileriz.


2) The Truman Show (1998) | IMDb: 8.2

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Peter Weir

Diğer Oyuncular: Ed Harris, Laura Linney, Natascha McElhone

The Truman Show, pek çoğumuzun izlediği kült filmlerden birisidir. Filmi izledikten sonra zor günlerimizde bazen kendimizi Truman Show’un içinde hissederiz. Truman oldukça rahat ve mutlu bir o kadar da sıradan bir hayatın içerisindedir. Çok sevdiği karısı ile de mutlu bir evlilik içerisindedir. İş hayatında etrafı tarafından sevilen de bir kişidir.

Oldukça sıradan geçen bir gün Truman vefat eden babasını sokakta yürürken görür. İlk önce halis gördüğünü zanneder. Ancak dikkatli baktığında babasını karşısında görür. Babası onu tanımamaktadır. Bu olayın üzerine hayatı tepe taklak olur. Her gün başka bir şey ile karşılaşır ve hayatı sorgulamaya başlar. Yaşadığı hayat gerçek midir?

Truman’ın yaşamı gerçek değildir. O bir show programının içerisinde yaşamaktadır. Tüm yaşamı 7/24 canlı bir şekilde yayınlanmaktadır. Milyonlarca insan bu yaşamı izler ve bu program ile eğlenir. Truman, uzun sorgulamalar sonucu içinde bulunduğu durumun farkına varır. Artık tek bir isteği vardır: İçerisinde sıkışıp kaldığı bu programdan kaçacaktır. Stüdyodan kaçmak için planlar yapmaya başlar.


3) Man on the Moon – Aydaki Adam (1999) | IMDb: 7.4

Tür: Biyografi, Komedi, Dram

Yönetmen: Milos Forman

Diğer Oyuncular: Courtney Love, Danny DeVito, Gerry Becker

Jim Carrey filmleri arasındaki Aydaki Adam, senaryosu ile televizyon tarihinin en sıra dışı komedi filmlerinden birisidir. Andy Kaufman isimli komedyenin hayatından belli bölümlerin beyazperdeye yansıtıldığı film seyirci tarafından oldukça beğenilir. Andy Kaufman kendi halinde diğer insanlara pek benzemeyen bir kişiliğe sahiptir.

Küçük işlerde yer alan Andy bir gün kendisini Saturday Night Live isimli oldukça ünlü bir show programında rol alır. Bu yükseliş onun hayatında oldukça büyük değişikliklere de sebep olur. George Shapiro isimli menajer, Andy’nin peşine düşer. Sharpio, Andy’e hayatının teklifini yapar. Kendi showunu hazırlayacaktır. 

Andy diğer komedyenlere pek benzememektedir. Amacı insanları şaşırtmaktır. Onu izleyenleri düşünmeye sevk eden Andy için zorlu günler başlamaktadır.


4) Dumb & Dumber – Salak ile Avanak (1994) | IMDb: 7.3

Tür: Komedi

Yönetmen: Peter Farrelly, Bobby Farrelly

Diğer Oyuncular: Jeff Daniels, Lauren Holly, Mike Starr

Jim Carrey filmleri arasında belki de en komik olanlarından birisidir Dumb & Dumber filmi. Bu film aynı zamanda Jim Carrey’in kariyerinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu film sayesinde tanınmaya başlanan Carrey başarılı kariyer adımlarını atmaya başlar.

Harry Dunne ve Llyod Chrismas çok yakın iki arkadaştır. Dağınık bir o kadar da kirli bir evi paylaşan ikili bir türlü düzen tutturamaz. Girdikleri işlerde asla başarılı olamayan ikili sürekli işten kovulurlar. Rhole Island’da bir dönem şoförlük yapan Llyod’un hayatı bir gün havaalanına götürdüğü bir müşteriye aşık olması ile değişir. Mary Swanson isimli güzeller güzeli bir o kadar da zengin olan genç bir kadına aşık olur.

Mary uçağa doğru ilerlerken çantalarından birisini unutur. Bunu fark eden Llyod çantayı kaptığı gibi Mary’e yetiştirmeye çalışır. Ancak sakarlığı ile ün salan adam uçağa yetişmeyi beceremez. Bu durumu Harry’ haber verir. İkili Harry’nin yeni işi olan köpek kamyonu ile yola düşer. Amaçları çantayı Mary’e teslim edip gözüne girmektir. Ancak bilmedikleri bir şey vardır. O çanta havaalanına fidye olarak bırakılmıştır. Çantayı almaları ile Mary’nin kocasının hayatı tehlikeye girer.


5) The Majestic (2001) | IMDb: 6.9

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Frank Darabont

Diğer Oyuncular: Martin Landau, Bob Balaban, Laurie Holden

Tarihler 1951’i gösterdiğinde Amerika’da süregelen mantık kendi fikirlerinden olmayanların aşağılanması gerekliliğidir. O dönemlerde Hollywood’un başarılı isimlerinden birisi olan film yazarı etrafındakiler tarafından komünist olmakla yaftalanmaktadır. Sürekli yoğun baskı altında olan yazar kötü bir trafik kazası geçirir.

Geçirdiği trafik kazası hayatını derinden etkiler. Kaza sonucu hafızasını kaybeder. Hafızasını kaybetmesi sonucu bambaşka bir kimliği yaşamaya başlar. Bir zamanların Hollywood’un başarılı film yazarı olan adam şimdi Amerika banliyölerinden birisinde sıradan bir hayat sürmektedir. Yeniden doğmuş olarak tanımlamak da mümkün. Bir yaşamda iki farklı hikaye sizi bekliyor.


6) Liar Liar – Yalancı Yalancı (1997) | IMDb: 6.9

Tür: Fantastik, Komedi

Yönetmen: Tom Shadyac

Diğer Oyuncular: Maura Tierney, Amanda Donohoe, Jennifer Tilly

Jim Carrey filmleri arasında fantastik öyküye sahip bir diğer film Yalancı Yalancı’dır. Fletcher Reede isimli adam toplum tarafından oldukça saygı gören bir insandır. Ancak bu saygı gerçeklere dayanan bir saygı değildir. Sürekli yalanlar söyleyen Fletcher bu başarısı hakkındaki yalanlar sayesinde herkesin ilgisini çekmektedir. 

Fletcher resmen bir yalan makinesi gibidir. Her gün onlarca kişiye onlarca yalan söyler ve bundan çok keyif alır. Bu durumun farkında olan oğlu doğum günü için Fletcher’den bir hediye ister. Bu vermesi biraz zorlu bir hediyedir. Fletcher, oğlunun isteği üzerine doğum günü boyunca hiç yalan söylemeyecektir. Fletcher çok sevdiği oğluna bu hediyeyi vereceğini söyler. Ancak o gün Fletcher için hayatının en zor günü haline gelir.


7) The Mask – Maske (1994) | IMDb: 6.9

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Yönetmen: Chuck Russell

Diğer Oyuncular: Cameron Diaz, Peter Riegert, Amy Yasbeck

90’larda çocuk olanlar için Maske unutulmaz filmlerden birisidir. Aynı isimli çizgi filmin beyazperdeye uyarlaması olan Maske, Stanley Ipkiss isimli adamın hayatını konu alır. Stanley maskesini takarak kılık değiştirir ve maceradan maceraya koşar. Stanley kendi halinde çalışan sıradan bir banka memurudur. Bir gün antika bir maske eline geçer. Bu antika maske ile hayatı bir anda değişir. Maskeyi yüzüne taktığı anda süper güçleri olan biri haline gelir. Süper güçlü kahraman bir şekilde halk tarafından tanınır. Her şey iyi güzel giderken Stanley, Dorian Tyrel isimli bir mafya liderinin pençesine takılır.


8) Yes Man – Bay Evet (2008) | IMDb: 6.8

Tür: Komedi, Romantik

Yönetmen: Peyton Reed

Diğer Oyuncular: Zooey Deschanel, Bradley Cooper, Rhys Darby

Jim Carrey filmleri arasında bir diğer en beğenilen film Bay Evet’tir. Her şeye “Hayır!” cevabını veren insanlar sizin de çevrenizde yer alıyor mu? Eğer öyleyse o karakterlerden birinin başına gelenleri izlemek sizi güldürecektir. Her şeye hayır diyen Carl Allen bu durumdan oldukça mutsuzdur. Kim ne derse desin ne önerilirse önerilsin tek cevabı vardır: Hayır!

Bu durum artık Carl’ı da rahatsız etmektedir. Bir karar verir. Profesyonel bir yardım alacak ve bu işin üstesinden gelecektir. Bu işe istekli başlayan Carl gerçekten de tedavinin faydasını görür ve son derece pozitif bir insan haline gelir. Bu sefer de her şey tersine gitmektedir. Kim ne sorarsa yine tek cevap verir: Evet! Her şeye evet demesi bir noktada hayatını zora sokmaya başlar.


9) Me, Myself & Irene – Ben, Kendim ve Sevgilim (2000) | IMDb: 6.6

Tür: Komedi

Yönetmen: Bobby Farrelly, Peter Farrelly

Diğer Oyuncular: Renée Zellweger, Anthony Anderson, Mono Brownlee

Polislik yapan Charlie isimli genç çoklu kişilik bozukluğundan mustariptir. Kimi zaman oldukça kibar bir insan haline gelen Charlie, kimi zaman da oldukça saldırgan ve sinirli bir insandır. Charlie azılı suçluların peşinden koşarken içindeki azılı Charlie’den de kaçmaya çalışmaktadır. İçindeki bu kötü ruhlu karakterle başa çıkabilmek oldukça zorludur.


10) The Number 23 – 23 Numara (2007) | IMDb: 6.4

Tür: Suç, Gerilim, Aksiyon

Yönetmen: Joel Schumacher

Diğer Oyuncular: Virginia Madsen, Logan Lerman, Fernley Phillips

Jim Carrey filmleri arasında senaryosu ile diğer filmlerden ayrılan 23 Numara suç filmleri arasında beğenilen filmlerden birisidir. Walter isimli genç adamın okuduğu bir romanla hayatı alt üst olur. “23 Numara” isimli romanın ardından 23 sayısına takınlıtı bir hale gelir. Günden güne durum daha da kötüleşmeye başlar. Bu takıntısı kendisine olduğu kadar etrafındaki insanlara da zarar vermeye başlar.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/