Hayao Miyazaki Filmleri: Anime Ustası Yönetmenin Filmleri

Hayao Miyazaki Filmleri

Hayao Miyazaki, 1941 yılında Tokyo’da doğmuştur. Sadece Japon sinemasının değil dünya sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biridir. Yönetmenliğinin yanı sıra senarist ve çizer olarak da dünyanın önde gelen isimleri arasında yer alır. Hayao Miyazaki filmleri denildiği zaman akıllara elbette ki anime gelecektir.

Çok genç yaşlardan itibaren anime ve manga ile iç içe olan Hayao Miyazaki, hayatının büyük bir bölümünü animasyon yapmaya adamıştır. Öyle ki, gelmiş geçmiş en büyük animasyon sanatçılarından biri olarak gösterilir. Anime türünde yazdığı, çizdiği ve yönettiği filmler, dünyanın en önemli sinema festivallerinde ödüller kazanmıştır.

Animasyon sinemasını, sinema tarihinde bambaşka bir noktaya taşıyan Miyazaki, hiç şüphe yok ki kendinden sonraki nesillere de çok büyük bir ilham kaynağı oldu. Özellikle yakın arkadaşı olan bir başka anime sanatçısı Isao Takahata ile birlikte kurdukları Studio Ghibli adındaki animasyon stüdyosu, sembol stüdyolardan biridir.

Biz de anime ve animasyon denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan usta ismin filmlerini sizler için derledik.


1) Rupan Sansei: Kariosutoro No Shiro – Kagliostro’nun Şatosu (1979) | IMDb: 7.6

Hayao Miyazaki Filmleri

Seslendirenler: Yasuo Yamada, Eiko Masuyama, Kiyoshi Kobayashi

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera, Fantastik

Hayao Miyazaki filmleri listemizin ilk filmi olan Kagliostro’nun Şatosu, ünü tüm dünyaya yayılmış olan efsanevi hırsız Lupin’in hikâyesini anlatıyor. Lupin ve onun suç ortağı Daisuke Jigen bir soygun gerçekleştirirler. Ancak bu soygundan ele geçirdikleri paralar sahtedir. Büyük bir hayal kırıklığına uğrayan ikili, daha sonra bir şey fark ederler. Çaldıkları sahte paralar çok ama çok değerlidir. Bunun üzerine Lupin ve Daisuke Jigen paranın kaynağını araştırmak üzere Cagliostro Düklüğü’ne doğru yola koyulurlar.

Lupin ve Daisuke Jigen düklüğe gelir gelmez olaya karışırlar. Kötü niyetli bir grup tarafından kovalanan genç bir kız görürler ve hemen müdahale ederek onu kurtarırlar. Clarice adındaki bu kız, kalbi kötülükle dolu Kont Cagliostro’nun kızıdır. Kısa süre sonra öğrenirler ki, Clarice zorla başka bir kontla evlendirilecektir. Üstüne üstlük, evlendirileceği kont, Cagliastro’nun gizli hazinesini ele geçirmek istemektedir. Tüm bunların üzerine Lupin ve ekibi, kontun planlarını bozmak için kollarını sıvar.


2) Kaze No Tani No Naushika – Rüzgarlı Vadi (1984) | IMDb: 8.1

Hayao Miyazaki Filmleri

Seslendirenler: Sumi Shimamoto, Mahito Tsujimura, Hisako Kyôda

Tür: Animasyon, Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

Aynı adı taşıyan manga serisinden uyarlanan film, Miyazaki’nin filmografisindeki en önemli filmlerden biri olarak gösteriliyor. Her şeyi yerle bir eden bir savaşın ardından dünya yaşanmaz olmuştur. Savaşın etkilerinden biri olarak ortaya çıkan zehirli bir gaz, doğal yaşamı bitirmiştir. Eğer bir şey yapılmazsa insan ırkı da yakın zamanda yok olacaktır. Tüm bu yıkımın ve umutsuzluğun içinde Prenses Nausicaa belirir. Nausicaa’nın doğaüstü güçleri vardır. Bu güçleri sayesinde canlı olan tüm varlıklarla iletişim kurabilmektedir.

Tüm dünya umudunu yitirmiş, bir anlamda ölmeyi beklerken Prenses Nausicaa başta kendi halkı olmak üzere tüm dünyaya umut yaymak istemektedir. O yüzden de zehirli gaz dolu olan ormanlara gidip, özel güçlerini kullanmaya karar verir.


3) Tenkû No Shiro Rapyuta – Gökteki Kale (1986) | IMDb: 8.0

Hayao Miyazaki Filmleri

Seslendirenler: Mayumi Tanaka, Keiko Yokozawa, Kotoe Hatsui

Tür: Animasyon, Macera, Dram, Aile, Fantastik, Bilim Kurgu

Günümüzden çok çok uzak bir gelecekteyiz. İnsan ırkı gökyüzünde uçan şehirler inşa etmiştir. Ancak büyük bir felaket yaşanır ve bu gökyüzü şehirleri yerle bir olur. İnsanlar da yaşamlarını devam ettirebilmek için yeniden yeryüzüne doğru yolculuğa çıkarlar. Sheeta isimli genç bir kız da yeryüzüne dönmeye çalışanlardan biridir ve yanında mavi bir taş vardır. Bu mavi taş çok değerlidir fakat Sheeta bunun farkında değildir. Birtakım karanlık kişiler ise bu taşın farkındadır ve Sheeta, bu güçler tarafından kaçırılır.

Sheeta, uçan bir gemiye hapsedilir. Yolculuk devam ederken gemiye korsanlar saldırır ve yaşanan kaos esnasında Sheeta uçaktan düşer. Ancak elinde tuttuğu mavi taş sayesinde bir anda kendini havada süzülürken bulur. Ölmekten son anda kurtulan Sheeta, baygınlık geçirir. Kendine geldiğinde ise yanında Pazu isimli biri vardır. Pazu, Sheeta’ya yardım etmek ister ve ikili birlikte kaçmaya başlar.


4) Tonari No Totoro – Komşum Totoro (1988) | IMDb: 8.2

Hayao Miyazaki Filmleri

Seslendirenler: Hitoshi Takagi, Noriko Hidaka, Chika Sakamoto

Tür: Animasyon, Aile, Fantastik

Hayao Miyazaki filmleri listemizin en özel filmlerinden birinde sıra. Filme ismini de veren karakter olan Totoro, aynı zamanda Studio Ghibli’nin de maskotudur. Mei ve Satsuki iki küçük kız kardeştir. Anneleri çok hasta olan ve hastanede tedavi gören kız kardeşler, annelerine daha yakın olabilmek için babalarıyla birlikte bir köye taşınırlar. Hikâye de tam olarak burada başlar.

Mei, ormanda ruhlar görür. Bu ruhlardan biri olan Totoro, önce Mei, ardından da Satsuki ile tanışır. Mei ve Satsuki en başta çok korksa da kısa sürede Totoro’ya alışırlar. İki kız kardeş, Totoro ile birlikte ormanın derinliklerine dalar ve burada büyülü dünyanın içinde başka varlıklarla karşılaşırlar. Mei ve Satsuki artık gerçeklikten uzak, büyüleyici varlıklarla dolu, fantastik bir dünyanın içine girmişlerdir.


5) Majo No Takkyûbin – Küçük Cadı Kiki (1989) | IMDb: 7.9

Hayao Miyazaki Filmleri

Seslendirenler: Minami Takayama, Rei Sakuma, Kôichi Yamadera

Tür: Animasyon, Macera, Dram, Aile, Fantastik

Kiki, 13 yaşında bir kızdır. Cadılık eğitimini tamamlamak üzere olan Kiki, tam bir cadı olmak için kurallar gereği bir yıl ailesinden uzakta yaşamak zorundadır. Kiki kendine bir şehir seçer ve burada yaşamaya başlar. Seçtiği şehir, deniz kenarında yer alan, kendi halinde oldukça sevimli bir yerdir. Kiki, şehirde bir kargo şirketi açmak ister. Böylece uçma yeteneğinden de faydalanacaktır. Ancak işler hayal ettiği gibi olmaz.

Kargo şirketini açıp, kuryelik yapmaya başlar başlamasına fakat gün geçtikçe cadılık yeteneklerini kaybettiğini fark eder. Bunun üzerine yeteneklerini yeniden kazanmak için çabalamaya başlar. Üstelik bu çabayı sadece cadılık yeteneklerini geri kazanmak adına değil, aynı zamanda çok sevdiği bir arkadaşının hayatını kurtarmak için de gösterecektir.


6) Kurenai No Buta – Kırmızı Kanatlar (1992) | IMDb: 7.7

Kurenai no buta

Seslendirenler: Shûichirô Moriyama, Tokiko Katô, Bunshi Katsura Vi

Tür: Animasyon, Macera, Komedi, Fantastik, Romantik

Porco Rosso yetenekli bir pilottur. 1. Dünya Savaşı’nda birtakım büyülü güçler tarafından domuza çevrilmiştir. Ancak yine de 1920’li yıllarda Adriyatik Denizi’nde ondan daha iyi tek bir pilot yoktur. Domuza döndükten sonra hava kuvvetlerinden ayrılır ve kendine ait bir adada yaşamaya başlar. Günlerini uçağı ile uçarak, gökyüzündeki diğer uçakları çete uçaklarına karşı koruyarak ve arkadaşı Gina’yı ziyaret ederek geçiren Porco Rosso, bir gün Amerikalı hava korsanı Curtis ile karşılaşır. Curtis, Porco Rosso’nun uçağını düşürür.

Porco Rosso bundan sonra sadece kendini ve diğer uçakları korumayacak, aynı zamanda Curtis ile de mücadele edecektir. O yüzden de Curtis ile gireceği büyük savaş için hazırlıklara başlar.


7) Mononoke-Hime – Prenses Mononoke (1997) | IMDb: 8.4

Mononoke-hime

Seslendirenler: Yôji Matsuda, Yuriko Ishida, Yûko Tanaka

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera, Fantastik

Hayao Miyazaki filmleri listemizin en özel filmlerinden biri olan Prenses Mononoke, ormanı koruyan birtakım doğaüstü yaratıklarla, doğayı sömüren insanlar arasındaki mücadeleyi konu alıyor. Ashitaka, kendi köyünde, kendi hâlinde yaşayan biridir. Günlerden bir gün, kötülük dolu Orman Tanrısı, karşısına çıkan her şeyi yok etmeye başlar. Ashitaka, köyünde yaşayan küçük bir kızı, Orman Tanrısı’nın gazabından kurtarmak için ona karşı koyar ve öldürür. Ancak Ashitaka ölümcül bir lanete yakalanır.

Ashitaka’nın lanetten kurtulmasının tek yolu Ormanın Ruhu’nu bulmaktır. O da hiç zaman kaybetmeden yola koyulur fakat bu yolculuk onun için hiç de kolay olmayacaktır. Bir yandan kendi korkularıyla yüzleşir bir yandan da iki taraf arasındaki savaşa şahit olur. Ashitaka, savaşın hiçbir kazananın olmayacağını, savaştan sadece masum insanların ve doğanın zarar gördüğünü fark eder. Ashitaka savaşı durdurabilecek midir?


8) Sen To Chihiro No Kamikakushi – Ruhların Kaçışı (2001) | IMDb: 8.6

Sen to Chihiro no kamikakushi

Seslendirenler: Rumi Hiiragi, Miyu Irino, Mari Natsuki

Tür: Animasyon, Macera, Aile, Fantastik, Gizem

Ruhların Kaçışı, sadece Hayao Miyazaki filmleri listemizin değil, Japon sinema tarihinin en başarılı ve önemli filmlerinden biri. 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Oscar’ını kazanan film, bununla birlikte 52. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmıştır. Film, dünya genelinde o kadar büyük bir başarı elde etmiştir ki, Japon sinema tarihinin yanı sıra dünya sinema tarihinin de mihenk taşlarından biri olmuştur.

Henüz 10 yaşında küçük bir kız olan Chihiro, babasının işi dolayısıyla ailesiyle birlikte yeni bir kasabaya taşınır. Aile, kasabaya doğru yolculuk yaparken bir tünel dikkatlerini çeker. Tünelin içinden geçerlerken fantastik bir dünya ile karşılaşırlar. Üstüne üstlük, mola verdikleri yerde yemek yerlerken Chihiro’nun anne ve babası yedikleri yiyecekler yüzünden domuza dönüşürler. Chihiro, ne yapacağını bilemez bir şekilde ailesine yardım etmeye çalışır fakat etrafı bir anda hayaletlerle çevrilir.

Çok korkan ama bir yandan da ailesini kurtarmaktan vazgeçmeyen Chihiro, hayaletlerin dinlenme yeri olan bir binaya girer ve burada kendini hayaletlere kabul ettirmeye çalışır. Chihiro, artık hem hayaletlerin ve kasabanın gizemini çözmek hem de ailesini kurtarmak için çaba gösterecektir.


9) Hauru No Ugoku Shiro – Yürüyen Şato (2004) | IMDb: 8.2

Hauru no ugoku shiro

Seslendirenler: Chieko Baishô, Takuya Kimura, Tatsuya Gashûin

Tür: Animasyon, Macera, Aile, Fantastik

Sophie, henüz 18 yaşında çok genç bir kızdır. Günlerden bir gün şeytani bir cadı, Sophie’ye büyü yapar ve Sophie bir anda 90 yaşında bir kadına dönüşür. Film, Sophie’nin kendisine yapılan bu büyüyü yok etmeye çalışma hikâyesini konu alıyor. Maruz kaldığı büyüden sonra çok yaşlanan, çevresindeki kimse tarafından tanınmayan Sophie, çok büyük bir umutsuzluğa kapılır ve yaşadığı yeri terk etmeye karar verir.

Çıktığı yolculuk onu Howl adındaki yürüyen bir şatoya götürür. Bu şatoda yaşayan büyücünün yanına yerleşen Sophie, burada kendisiyle aynı büyüye maruz kalmış olan bir cin ile tanışır. Kısa sürede arkadaş olan Sophie ve cin, kendilerine yapılan büyüyü yok etmek için birlikte hareket etmeye karar verirler. Ancak mücadele edecekleri tek şey büyü değildir. Şatonun dışında bir savaş başlamıştır. Aynı kaderi paylaşan ikili, bundan sonra sadece kendileri için değil, ülkeleri için de savaşacaktır.


10) Gake No Ue No Ponyo – Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008) | IMDb: 7.7

Gake no ue no Ponyo

Seslendirenler: Tomoko Yamaguchi, Hiroki Doi, Kazushige Nagashima

Tür: Animasyon, Macera, Komedi, Aile, Fantastik

Filmde Hans Christian Andersen’in Küçük Deniz Kızı hikâyesinden ilham alınmıştır. Ponyo, sevimli ve küçük bir Japon balığıdır. En büyük hayali insan olmak olan Ponyo, bu hayalini gerçekleştirmek için Sosuke adındaki beş yaşında bir erkek çocuğu ile arkadaş olur. Hem Ponyo hem de Sosuke bu arkadaşlık ilişkisinden çok memundurlar ve aralarında kısa sürede çok iyi bir arkadaşlık kurulur.

Sosuke annesi ile birlikte yaşamaktadır. Ponyo’nun babası ise bir zamanlar insandır ve Ponyo’ya okyanusa dönmesi için baskı kurar. Ponyo, insan olmaya kararlıdır fakat onun bu kararlılığı bir süre sonra dünyanın ekolojik dengesini bozmaya başlar. Üstüne üstlük babasının sahip olduğu sihri kullanarak kendini genç bir kıza dönüştürmüş ve Sosuke’ye aşık olmuştur. Film, büyüleyici ve masalsı atmosferinin yanı sıra, deniz ve çevre kirliliğini de ele alır.


11) Kaze Tachinu – Rüzgar Yükseliyor (2013) | IMDb: 7.8

Kaze tachinu

Seslendirenler: Hideaki Anno, Hidetoshi Nishijima, Miori Takimoto

Tür: Animasyon, Biyografi, Dram, Tarih, Savaş, Romantik

Geldik Hayao Miyazaki filmleri listemizin son filmine. Tatsuo Hori’nin aynı isimli mangasından uyarlanan film, uçak tasarımcısı olmak isteyen Jiro’nun hikâyesini anlatıyor. Jiro’nun en büyük idolü Caproni adında, Alpler’in ötesinde yaşayan biridir. Caproni, yaptığı tasarımlardaki estetik ve üstün teknik becerisiyle bu alanda dünya çapında saygı görmektedir.

1930’lu yıllarda bu hayalini gerçekleştirmek üzere ilk adımını atan Jiro, bir kurumun uçak departmanında işe başlar. Kısa sürede patronları tarafından azmi ve başarısı fark edilince, patronları onu daha özgür tasarımlar yapması adına serbest bırakır. Jiro, Mitsubishi A6M Zero adı verilen bir uçak tasarlar. Bu uçak tüm dünyayı sallayan 2. Dünya Savaşı’nda aktif olarak kullanılır.

Filmin kilit noktası da tam olarak burasıdır. Savaşın başlamasıyla birlikte Jiro’nun hayatı bir anda değişmeye başlar. Biz de Miyazaki’nin kendine has anlatımıyla sadece Jiro’nun hikâyesini izlemekle kalmayız; aynı zamanda Japonya’nın o yıllardaki tarihsel geçmişine dair izlenimlerde bulunuruz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/