Mahkeme filmleri: Duruşma Salonunda Geçen En İyi 31 Film

mahkeme filmleri

Sizler için daha çok mahkeme salonlarında geçen, kimi zaman bir avukatın hukuk mücadelesine kimi zaman sanıkların hayatlarına odaklanan, bazen de tüm bu hukuk çarklarının beraberliğinden ortaya çıkan ortaklıkların anlatıldığı mahkeme filmleri bir araya geliyor. Bazen adaletin hiç adil olmayan yollardan sağlandığına, bazen de cesur savunmalarla adaletsizliğin nasıl yıkıldığına şahit olacaksınız.

IMDb puanına göre sıraladığımız mahkeme filmleri oyuncu performanslarıyla, harika senaryolarla kedinizi mahkeme salonunda adalet üzerine düşünürken bulabilirsiniz. Siyah beyaz sinema döneminden günümüze birçok mahkeme salonu ağırlıklı hukuk filmlerine bu listeden ulaşabilirsiniz.


31) The Star Chamber – Cinayet Çemberi (1983) | IMDb: 6.3

The Star Chamber

 • Yönetmen: Perter Hyams
 • Oyuncular: Michael Douglas, Hal Holbrook, Sharon Gless, Yaphet Kotto

Cinayet Çemberi, suçluların var olan yasalarda teknik ayrıntılardan ve boşluklardan yararlanarak suçlarından kurtulmasından, Yüksek Mahkeme Yargıcı Steven Hardin (Michael Douglas) bıkmış ve usanmıştır. İdealist yargıç bu durumu sorgulamaya başlar. Bu duruma karşı koyacak bir yol bulmak ister. Arkadaşı Yargıç Caulfield’in (Hal Holbrook) Yıldız Odası’na katılma davetini kabul eder.

Bu Oda kanunu kendileri koyan, alternatif bir cezalandırma sistemi kurgulayan dokuz yargıçtan oluşmaktadır. Serbest bırakılan suçluların öldürülmesi kararları verirler. Bu odaya karşı zamanla Steven Hardin direnmeye başlar. Ve Yıldız Odası’nın karşısında kendini hedef olarak bulur. Mahkeme filmleri arasında puanı az olsa da senaryo oldukça dikkat çekicidir.


30) The Paradine Case – Celse Açıyor (1947) | IMDb: 6.5

The Paradine Case

 • Yönetmen: Alfred Hitchcock
 • Oyuncular: Gregory Peck, Ann Todd, Charles Laughton, Alida Valli

Mahkeme filmleri arasında otuzuncu sırada Celse Açılıyor’a yer verdik. Celse Açılıyor, Robert S. Hichens’in romanından Ben Hecht tarafından uyarlanarak 1947 yapımı bir filmdir. İngiltere’de geçen mahkeme drama filmidir.

Filmde Keane (Gregory Peck), kör kocasını öldürmekle suçlanan Paradine (Alida Valli) adlı güzel bir kadına âşık olan genç ve evli bir avukattır. Keane, kadının masumiyetine inansa da aşkı avukatlık mesleğini baskılıyor olabilir mi? Mesleki etik olarak tehlikeli bir çizgide iler Keane. Yaşananlar, Paradine’nin anlattığı gibi midir?


29) A Civil Action – Dava (1998) | IMDb: 6.6

A Civil Action

 • Yönetmen: Steven Zaillian
 • Oyuncular: John Travolta, Robert Duvall, Tony Shalhoub, William H. Macy, Zeljko Ivanek

Steven Zaillian’ın, Jonathan Harr’ın aynı isimli romanından yaşanmış bir hikâyeyi senaryoya uyarladığı 1998 yapımı filmidir. Dava, bir deri üretim şirketi ölümcül lösemi vakasından sorumlu tutulur. Massachusetts’in içme suyunu sağlayan Woburn’ü kirleten iki şirket.

Kimyasal atıklardan dolayı lösemi olan insanlar davaları için tazminat davalarıyla ilgilenen inatçı Avukat Jan Schlichtmann (John Travolta) ile anlaşır. Fabrika bölgenin ana işveren şirketidir. Jan ve ekibi, şirkete büyük bir tazminat davası açmaya hazırlanır.

Karşılarında fabrikanın bağlı olduğu ana şirketle birlikte iki büyük güç vardır. İşleri hiç kolay olmayacaktır. Dava, Jan için karmaşık bir hale gelerek çeşitli hukuk oyunlarına dönüşecektir. Robert Duvall filmdeki harika performansıyla Oscar Ödülleri’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu adayları arasına girmiştir.


28) Suspect – Şüphe (1987) | IMDb: 6.6

Suspect mahkeme filmleri

 • Yönetmen: Peter Yates
 • Oyuncular: Cher, Dennis Quaid, Liam Neeson, John Mahoney

Mahkeme filmleri arasında yer alan Şüphe filmi, Noel’den hemen önce Yüksek Mahkeme Yargıcı Charles Lowell sekreterine bir zarf verir ve intihar eder. Birkaç gün sonra sekreterinde cesedi nehirde bulunur. Evsiz, sağır bir adam olan zavallı Carl Anderson suçlu bulunur.

Cesedi bulduğunda içinde para olduğu için cüzdanı alır ve yakalanır. Kamu avukatı olan ve mahkeme tarafından davaya atanan Avukat Kathleen (Cher), gerçek katili bulmaya çalışır. Kathleen ile Anderson arasında zamanla iletişim gelişir ve iş birliğine yanaşır Anderson.

Jüri üyesi Eddie Sanger’da cinayeti araştırmaya başlar ve Kathleen ile birlikte yasal olmayan bir şekilde beraber hareket ederler. Sanger aynı zaman da kongrede kendi lobi işleriyle meşguldür. Tehlikeli bir yolsuzluk ağının içinde kendilerini bulurlar.


27) A Cry in the Dark – Karanlıkta Bir Çığlık (1988) | IMDb: 6.9

A Cry in the Dark

 • Yönetmen: Fred Schepisi
 • Oyuncular: Meryl Streep, Sam Neill, Dale Reeves

Karanlıkta Bir Çığlık, filminin konusu yaşanmış bir hikâyeye dayanır. 1980 senesinde Lindy Chamberlain (Meryl Streep) ve kocası iki oğulları ve dokuz haftalık kızlarıyla Avustralya’nın Ayers Kayalıkları’na kamp yapmaya giderler. Aniden Lindy kızını bıraktığı yerde bulamaz. Lindy kızının o yöreye ait hayvan olan dingo tarafından kaçırıldığını sürer.

Polis tarafından büyük bir arma başlatılır. Fakat bebek bulunamaz ve Lindy’nin çelişkili ifadeleri üzerine polis Lindy’yi cinayetle suçlar. Küçük kızın kanlı kıyafetleri bulunur. İnsanlar Lindy’nin dini inançlarıyla ilgili söylenmeye başlar ve bir tören için bebeklerini kurban ettiklerini düşünür. Dava süreci başlar ve dava ülkenin en önemli gündemi haline gelir. Mahkeme filmleri arasında kendine hatırı sayılır bir yer edinmiştir Karanlıkta Bir Çığlık.


26) Find Me Guilty – Beni Suçlu Bulun (2006) | IMDb: 7.0

Find Me Guilty mahkeme filmleri

 • Yönetmen: Sidney Lumet
 • Oyuncular: Vin Diesel, Ron Silver, Alex Rocco, Peter Dinklage, Linus Roache

New Jersey’in ünlü Lucchese suç ailesinden 20 kişi mahkemeye çıkartılır. Örgütün bir üyesi olan Jackie Dinorscio (Vin Diesel) 30 yıl gibi ağır bir cezaya mahkum olur. Mahkeme Jackie örgüt üyelerinin aleyhine tanıklık etmesi karşılığında cezasında indirim teklifi alır. Fakat Jackie bunu asla kabul etmez, ihaneti reddeder. Jackie bundan sonra hem davalı hem avukat olarak mahkemede bulunur. Beni Suçlu Bulun, sürükleyici bir mahkeme salonu dramasıdır.


25) Runaway Jury – Jüri (2003) | IMDb: 7.1

Runaway Jury mahkeme filmleri

 • Yönetmen: Gary Fleder
 • Oyuncular: John Cusack, Gen Hackman, Dustin Hoffman, Rachel Weisz, Bruce Davison, Bruce McGill

New Orleans’ta işlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Jacob Wood’un eşi, kocasının cinayetinden çok uluslu bir silah şirketini sorumlu tutar ve Wendal Rohr (Dustin Hoffman) bu kadının avukatlığını yapar. Uluslararası bir silah şirketini dava edince silah lobileri devreye girer. Kazanmak için her türlü yolu düşünmeden deneyen bir silah lobisi ile karşı karşıya kalır Wendal Rohr.

Jüri danışmanı Rankin Fitch (Gene Hackman) davanın sonucuna karar verecek jüri üyelerinin seçiminde, davayı kazanmak için birçok yola başvurur. Jüri ekibinin içinde Nicholas Ester (John Cusack) adlı kişi her iki tarafın avukatlarına ulaşır. Jüri, gerilimi hiç düşürmeyen akıllıca planlar üzerinden ilerleyen bir filmdir.


24) The Accused – Sanık (1988) | IMDb: 7.2

The Accused mahkeme filmleri

 • Yönetmen: Jonathan Kaplan
 • Oyuncular: Jodie Foster, Kelly McGills, Bernie Coulson, Ann Hearn

Sanık, mahkeme filmleri konusunda yaşanmış bir olay üzerine senaryolaştırılmış etkili mahkeme sahnelerinin bulunduğu sarsıcı bir filmdir. Sarah Tobias (Jodie Foster) bir bara gider ve eğlenirken üç adamın tecavüzüne uğrar. İhbar sonrası tecavüze maruz kalan Sarah Tobias’ın yaşamından, giyimine kadar her şeyin sorgulanır. Bir suçlu gibi. Bölge Savcısı Katherine Murphy ile tanışınca olayların seyri değişir.

Katherina Murphy sadece tecavüzcülerin değil olaya seyirci kalan kişileri de sorgulamak istiyor. Fakat Sarah Tobias’ın geçmişteki hayatında yaşadığı bazı şeyler aleyhine mahkemeye taşınabilir.
Başrollerini iki kadın oyuncunun paylaştığı Sanık filmi ile Jodie Foster en iyi kadın oyuncu Oscarı’nın sahibi oldu.


23) The Trials of Cate McCall – Cate McCall Davası (2013) | IMDb: 7.2

The Trials of Cate McCall

 • Yönetmen: Karen Moncrieff
 • Oyuncular: Kate Beckinsale, Nick Nolte, James Cromwell, Clancy Brown

Bir davadan dolayı psikolojisi alt üst olmuş Cate McCall, alkolde çözümü aramış ve bu nedenle eşi ile boşanmıştır. 5 yaşındaki kızının velayeti babasına verilmiştir. Hem kızının velayetini almaya çalışan hem de önemli bir dava alan Cate McCall’i zorlu bir süreç beklemektedir. Bir cinayetten dolayı haksız yere suçlanan Lacey’inin temyiz davasını üstlenir.

Dosyada bulunan deliller ve olay yeri incelemelerinde Lacey’in suçsuz olduğu anlaşılsa da yargının sert yüzüyle karşılaşır Cate McCall. Lacey’in suçsuzluğuna sadece Cate inanmaktadır. Cate, adaletin, yargının düzgün bir şekilde işlemesi için elinden geleni yapar. Ama polis departmanı başta olmak üzere karşılaştığı yolsuzluk ve hukuksuzluklar karşısında tehlikeli bir yola girer.


22) Fracture – Cinayet Gecesi (2007) | IMDb: 7.2

Fracture

 • Yönetmen: Gregory Hoblit
 • Oyuncular: Anthony Hopkins, Ryan Gosling, David Strathairn

Cinayet Gecesi, mahkeme filmleri arasında 2007 yapımı Anthony Hopkins’in Ted Crawford karakteriyle karşımıza çıktığı bir suç, dava, gizem filmidir. Ted Crawford, kendini bir polis ile aldatan eşini vurur. Cinayeti işledikten sonra polisi arar. Olay yerine gelen polis Rob Nunally, ölen kadının sevgilisi olduğunu görür.

Suçlamalar karşısında zekice yanıtlar bulan Ted Crawford davasına Avukat Willy Beachum bakar. Ted Crawford’un silahı cinayet silahı olmadığı anlaşılır ve kısa ve basit sürecek gibi görünen dava karışmaya başlar.


21) The Rainmaker (1997) | IMDb: 7.2

The Rainmaker

 • Yönetmen: Francis Ford Coppola
 • Oyuncular: Matt Damon, Danny DeVito, Claire Danes, Jon Voight, Teresa Wright

Rudy Baylor (Matt Damon) kötü bir çocukluk ve alkolik babasına rağmen okumuş avukat olmuştur. Genç işsiz olan ve barlarda çalışan bu avukatın ilk işi büyük bir sigorta şirketine karşı olacaktır. Çocukları ölmek üzere olan bir çift, operasyon için gereken sigorta parası için Rudy Baylor’a güvenmek zorundadır.

Yargıç ve jüri karşısında bile hiç bulunmayan Rudy bir anda kendini bir avukat topluluğunun karşısında kendini tek başına bulur. Bu zorlu davasında Rudy Baylor bir kadına da âşık olur. Matt Damon’un oyunculuğuyla ve mahkeme salonunda yaptığı konuşmalarla kendinizi mahkeme salonunda bulabilirsiniz. Film, 1997 Altın Küre en iyi yardımcı erkek oyuncu adayı (Jon Voight) ödülünü almıştır.


20) North Country – Tek Başına (2005) | IMDb: 7.3

North Country

 • Yönetmen: Niki Caro
 • Oyuncular: Charlize Theron, Frances McDormand, Woody Harrelson, Sissy Spacek, Sean Bean

Tek Başına, yaşanmış bir hayat hikayesinden uyarlanan bir filmdir. Başrolünde Charlize Theron vardır ve Josey Aimes rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ına aday gösterilmiştir. 2 Altın Küre adaylığı ve 2 adaylıkta Bafta Ödülleri’nde vardır en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerinde.

Filmde iki çocuk annesi Josey Aimes’in yapmak istediği tek şey çalışarak çocuklarına özgürce bakabilmektir. Mutsuz bir evlilikten sonra memleketine döner. Babası ile arası kötüdür ve aralarında iletişim yoktur. İşe ihtiyacı vardır ve arkadaşı Glory’nin (Frances McDormand) yanında bir demir madeninde işe girer.

Kasabadaki az sayıdaki kadın madenciden biridir Josey Aimes. Bu zorlu işte tacizler, söylentiler, insanlık dışı davranışlarla karşı karşıya kalır. Josey Yaşadığı maden şehrinin ilk cinsel taciz davasını açar avukat arkadaşı Bill White (Woody Harrelson) ile birlikte. Zorlu bir dava süreci olacaktır maden çalışanları ve yöre halkı yanında olmayacaktır.


19) Compulsion – Baskı (1959) | IMDb: 7.4

Compulsion mahkeme filmleri

 • Yönetmen: Richard Fleischer
 • Oyuncular: Orson Welles, Diane Varsi, Dean Stockwell, Bradford Dillman

Meyer Levin’in romanından senaryoya uyarlanan bir filmdir. Leopold-Loeb davasından etkilenilerek yazılan bu eser daha sonra sinemaya uyarlanmıştır. Varlıklı iki hukuk öğrencisinin pervasızca davranışlarda bulunması ve bir cinayet işlemeleri anlatılıyor.

Artie Straus (Bradford Dillman) ve Judd Steiner (Dean Stockwell) ikilisi kendilerini beğenmiş ve üst insan olarak gördükleri için yapabileceklerini göstermek adına bir cinayet işlerler. Tasarlayarak işledikleri bu cinayet sonucu yargılanmaları başlar.

En iyi mahkeme filmlerden olan Baskı’da, bu iki genci idam karşıtı olan Avukat Jonathan Wilk (Orson Welles) savunacaktır. Orson Welles, Dean Stockwell, Bradford Dillman bu filmdeki performansları ile 1959 Cannes Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödüllerini aldılar.


18) Law Abiding Citizen – Adaletin Peşinde (2009) | IMDb: 7.4

Law Abiding Citizen

 • Yönetmen: F. Gary Gray
 • Oyuncular: Gerard Butler, Jamie Foxx, Viola Davis, Leslie Bibb, Colm Meaney

Clyde Shelton (Gerard Butler), karısı ve kızı bir gece evlerinde vahşice öldürülen bir babadır. Suçlular yakalandığında Philadelphia’da savcı olan Nick Rice (Jamie Foxx) davaya atanır. Nick Rise, suç ortaklarından birine arkadaşı aleyhine tanıklık etmesi karşılığında cezasını hafifletir. Clyde Shelton için tek bir amaç kalır intikam.

Aradan geçen on yıl sonra savcıyla anlaşıp hafif bir ceza ile kurtulan kişi ölü bulunur. Clyde Shelton suçu işlediğini itiraf eder. Clyde, Nick’e bozuk olan adalet sisteminin düzeltilmediği takdirde davada yer alan isimlerin öleceğini söyler.

Bu söyledikleri gerçekleşmeye başlar ve hapishanede tahmin edilemeyecek cinayetler işler. Cinayetler işlendikçe dava büyür ve bunların önüne geçecek tek isim Nick Rise’dır. Adaletin Peşinde senaryo ve aksiyonuyla izleyicileri filme çekmektedir.


17) …and justice for all. – …Ve Herkes İçin Adalet (1979) | IMDb: 7.4

and justice for all

 • Yönetmen: Norman Jewison
 • Oyuncular: Al Pacino, Jack Warden, John Forsythe, Lee Strasberg

Mahkeme filmleri arasında on yedinci sırada kendine yer bulan Ve Herkes İçin Adalet 1979 yapımı etkileyici bir dava filmidir. Arthur Kirkland (Al Pacino), Baltimore’da yaşayan idealist bir savunma avukatıdır. Müvekkillerini önemseyen bir avukattır. Genç bir kadına şiddet uygulama ve tecavüz etmek ile suçlanan, tanınmış bir yargıcı savunmak durumunda kalır.

Arthur Kirkland, bu suçun gerçekten işlendiğini biliyordur fakat tecavüz ile suçlanan yargıcı (Jack Warden) savunması için büyük bir baskı altında kalır. Yargıç, geçmişte Arthur’un bir müvekkili hakkında yanlış bir karara imza atmıştır.

Arthur vicdanını mı dinleyecek yoksa kariyerini mi düşünecek? Suçluların serbest kaldığı, hukuk düzeninin yerle bir olduğu, yapılan antlaşmalar ile masum insanların zorda kaldığı düzenin sorgulanmasının işlendiği güçlü bir filmdir.


16) The Trial Of Joan Of Arc – Jeanne d’Arc’ın Davası (1962) | IMDb: 7.5

The Trial Of Joan Of Arc

 • Yönetmen: Robert Bresson
 • Oyuncular: Florence Delay, Jean-Claude Fourneau, Marc Jacquier, Jean Gillibert

Fransız birliklerinin İngilizlere karşı savaşında Jeanne d’Arc, İngiliz askerler tarafından yakalanır. Mahkeme tarafından yargılanmasına karar verilir. Bu süreçte kaldığı hücrede korumalar ona kötü davranır. Mahkeme sürecinde nedensizce bir sorgulama yaşar. Jeanne d’Arc sonuna kadar inancını, umudunu, dik duruşunu devam ettirse de yargıçların rahiplerden oluştuğu bu filmde kilisenin fikri değişmez.

Bu esaret altında olup biten dayanamayan kadın inancını kaybettiğini söyler ve cadı olarak suçlanıp kötü sona teslim olmaktadır. Filmin en önemli yanlarından biri Bresson’un, Jean d’Arc’ın yaşam mücadelesine ve ölümüne farklı bir pencereden bakıyor olması.


15) The Devil’s Advocate – Şeytanın Avukatı (1997) | IMDb: 7.5

şeytanın avukatı mahkeme filmleri

 • Yönetmen: Taylor Hackford
 • Oyuncular: Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron, Connie Nielsen

Şeytan’ın Avukatı adlı romandan aynı adla çekilen uyarlama bir senaryodur. 1997 yapımı film, mahkeme filmleri arasında geniş bir beğeni kitlesi yaratmıştır. Kevin Lomax (Keanu R.) başaralı, çalışkan bir savunma avukattır. Aldığı davaların zorluğuna bakmadan, müvekkilleri suçlu bile olsa bir yolunu bulup davaları kazanan bir avukattır.

Ne olursa olsun bir şekilde jüriyi etkisi altına alıp müvekkilinin suçlarını düşürmeyi başarır. Başarılı bir avukat olan Kevin evlidir ve mutlu bir evliliği vardır. Bir müvekkilinin davasını, müvekkili suçlu olduğu halde kazanır ve New York’taki büyük bir hukuk firmasından harika bir teklif alır.

Teklifi yapan firmanın sahibi John Milton’dur (Al Pacino). Teklifi kabul ederek Kevin’ New York’a taşınır. Fakat başlarda her şey güzel giderken eşi Mary (Charlize Theron) ile arasında bazı sorunlar başlar. Başarılı oyunculuk ve özenle seçilmiş diyaloglarla kendinizi mahkeme salonunda hissedebilirsiniz.


14) Sleepers – Kardeş Gibiydiler (1996) | IMDb: 7.6

sleepers

 • Yönetmen: Barry Levinson
 • Oyuncular: Kevin Bacon, Billy Crudup, Dustin Hoffman, Robert De Niro, Brad Pitt

Kardeş Gibiydiler, 1960’larda New York’un en tehlikeli yerlerinden Hell’s Kitchen’da yaşayan Lorenzo Carcaterra, Tommy Marcano, Michael Sullivan ve John Reilly çocukluk arkadaşlarıdır. Bu arkadaşlar mafya Kral Benny için bazı işler yapmaya başlarlar.

Bir sosisçiye yaptıkları soygunda bir kişiyi ağır biçimde yaralarlar. Bir yıl mahkûmiyet alırlar. Wilkinson Erkek Evine mahkûm edilirler ve orda gardiyanlar tarafından fiziksel saldırılara ve cinsel tacize uğrar. Adaletin unuttuğu çocuklar derin travmalar yaşar ve hayatları asla eskisi gibi olmaz.


13) Music Box – Müzik Kutusu (1989) | IMDb: 7.7

Music Box

 • Yönetmen: Costa Gavras
 • Oyuncular: Jessica Lange, Armin Mueller-Stahl, Lukas Haas

Mahkeme filmleri sıralamamızda on üçüncü sırada yer alan Müzik Kutusu, Macar göçmen Mike Laszo’nun (Armin Mueller-Stah) hayatına odaklanıyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Macaristan’dan kaçarak Amerika’ya göçmen olarak yerleşir. Yeni bir hayata başlamak isteyen Mike gerçekte bir savaş suçlusudur. Kızı Ann ise başarılı bir avukattır ve babasının geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Babasının bunun bir komünist komplosu olduğunu ve kendini savunması gerektiğini söyler. İş ve aile arasındaki ince çizgide kalan Ann’i zorlu bir süreç beklemektedir. Müzik Kutusu, 1989 Oscar adaylığında en iyi kadın oyuncu Jessica Lange gösterilmiştir. 1989 Altın Küre’de yine en iyi kadın oyuncu adaylığı ve 1990 Berlin Film Festivali Altın Ayı ödülü vardır.


12) A Few Good Men – Birkaç İyi Adam (1992) | IMDb: 7.7

A Few Good Men

 • Yönetmen: Rob Reiner
 • Oyuncular: Tom Cruise, Demi Moore, Jack Nicholas, Kevin Bacon, Kevin Pollak

Birkaç İyi Adam, bir denizci askerin öldürülmesi üzerine açılan davayı konu alıyor. Daniel Kaffe (Tom Cruise) donanma avukatıdır ve ünlü biri olmasının nedeni davalara girmeden taraflar arasında uyuşma sağlayarak sorunları çözmesidir. Denizci askerin ölümünün davası kendine verildiğinde ise yöntemlerinin onu sonuca götürmediğini anlar.

Sanıklar, Daniel Kaffe’nin ceza indirim anlaşmasını kabul etmezler ve suçsuz olduklarını söylerler. Sanıkların avukatı JoAnne Galloway’ın (Demi Moore) da davaya katılmasıyla işi daha zorlaşır ve süreç mahkemeye taşınır. Daniel Kaffe ile JoAnne Galloway deniz kuvvetlerinin iki personeli karşı karşıya gelir.


11) Primal Fear – İlk Korku (1996) | IMDb: 7.7

Primal Fear

 • Yönetmen: Gregory Hoblit
 • Oyuncular: Richard Gere, Laura Linney, Edward Norton, Andre Braugher, John Mahoney

Başrollerinde Richard Gere’in ve Edward Norton’un oynadığı 1996 yapımı dram, suç, gizem türünde filmdir. Edward Norton’un sinema kariyerinde ilk filmidir ve bu filmde gösterdiği oyunculuk performansıyla Altın Küre Ödülü’nü kazanmıştır. Kilisede görevli olan Aaron (E. Norton) kilisenin baş rahibini öldürmekle suçlanır.

Aaron’un savunmasını ise tecrübeli Avukat Martin Vail (R. Gere) üstlenir. Davanın televizyonda ses getirmesi ve medyatik bir hal alması da Martin için bu davayı üstlenmesinde etkilidir. Zaman geçtikçe olay bambaşka yerlere evriliyor.

Aaron’u psikolojik sorunları da davaya eklenince bambaşka bir yöne savurur izleyicileri. İlk Korku, sadece bir gencin suçlu ya da suçsuz çıkmasını işleyen bir yapım değildir. Adaletin işleyişine, adalet sistemini işlemesini sağlayan çarklara da eleştirel bir bakış sergilemektedir.


10) Philadelphia (1993) | IMDb: 7.7

Philadelphia mahkeme filmleri

 • Yönetmen: Jonathan Demme
 • Oyuncular: Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas, Mary Steenburgen, Jason Robards

Philadelphia 1993 yapımı olan başrollerini mükemmel oyunculuklarıyla Tom Hanks ve Denzel Washington’un paylaştığı film. Eşcinsel ve iyi bir avukat olan Andrew Beckett’in (Tom Hanks) AIDS virüsü taşıdığı fark edilince çalıştığı hukuk bürosundaki işine son verilir. Andrew işten çıkarılması sonucunda şirkete ve patronuna dava açar.

Bu dava sırasında Andrew’e arkadaşı Joe Miller (Denzel Washington) destek olur. Eşcinsel ve AIDS’li olan birinin toplum içindeki sorgulamayı içerir Philadelphia filmi. Eşcinsellere yönelik ayrımcılığa dikkat çeken film bu konuda en dikkat çeken yapımlardandır. 


9) The Verdict – Karar (1982) | IMDb: 7.7

the verdict

 • Yönetmen: Sidney Lumet
 • Oyuncular: Paul Newman, James Mason, Charlotte Rampling, Milo O’shea

Karar, Barry Reed’in 1980 tarihli aynı adlı romanından David Mamet tarafından uyarlanmış mahkeme filmidir. Geçmişte umut vaat eden, başarılı bir avukat olarak gösterilen Frank Galvin (Paul Newman) alkolik biri olmuştur. Ve son bir şans için bir davayı kabul eder.

Doktorun tedavi hatası yüzünden yatalak olan müvekkili için hastane ile anlaşıp davayı kapatıp maddi olarak biraz rahatlamak istemektedir. Müvekkiliyle tanıştıktan sonra bu fikrinden vazgeçip davayı mahkeme salonuna taşımaya karar verir. Dava kolay olmayacaktır karşısındaki hastanenin savunmasını en güçlü ve en ünlü hukuk firması yapmaktadır.

Galvin’in pes etmeyen mücadeleci yanı ve davanın sonucu merakla izleyeceğiniz bir filme dönüştürüyor hikâyeyi. Karar, beş dalda Oscar Ödülleri’ne aday gösterilmiştir. Başrolde en iyi erkek oyuncu (Paul Newman), en iyi yardımcı erkek oyuncu (James Mason), en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dallarında aday gösterildi.


8) JFK – JFK: Kapanmayan Dosya (1991) | IMDb: 8.0

jfk mahkeme filmleri

 • Yönetmen: Oliver Stone
 • Oyuncular: Kevin Costner, Tommy Lee Jones, Gary Oldman, Joe Pesci, Kevin Bacon

New Orleans bölge savcısı Jim Garrison (Kevin Costner), ABD başkanı John F. Kenndy’nin öldürüldüğü suikastı araştırmak için kolları sıvar. Suikastı tek başına işlediğini ileri süren Lee Harvey Oswald konuşsa da ortada bazı şüphe ve olasılıklar var olmaya devam ediyordu.

Oliver Stone’nun bazı olaylara gerçekten daha farklı bakması eleştirilse de yine de film büyük bir etki uyandırmıştır. JFK: Kapanmayan Dosya, 1992 Oscar’ında iki dalda ödül almıştır: En iyi görüntü yönetimi ve en iyi film kurgusu ödüllerini almıştır. 1992 Altın Küre’de ise en iyi yönetmen ödülünü almaya hak kazanmıştır.


7) Inherit the Wind – Rüzgârın Mirası (1960) | IMDb: 8.1

Inherit the Wind

 • Yönetmen: Stanley Kramer
 • Oyuncular: Spencer Tracy, Fredric March, Gene Kelly, Dick York

Rüzgârın Mirası, 1955 yılında Jerome Lawrence ve Robert Edwin Lee tarafından yazılmış aynı adlı oyunun uyarlamasıdır. Öğretmen olan Bertram Cates’in derste Darwin’in teorilerini işlediği için tutuklanır. Kasabada bulunan rahip ve önde gelen isimler Bertram’ı kınarlar. Matthew Brady, başkan adayı olmuş, köktendinci tanınan bir siyasidir.

Cates’in yargılanmasına yardımcı olacağından herkesi bir heyecan sarmıştır. Cates’in savunmasını ise Henry Drummond (Spencer Tracy) yapacaktır. Mahkeme sürecinde kasaba rahibi, halkı davaya karşı bir araya getirip Cates ve Drummond’a karşı her türlü propagandayı yapmaktadır.

Amerika’nın güney eyaletlerinin tutuculuğunun yanı sıra adalet sisteminin açıkları işlenmiştir. Rüzgârın Mirası, 4 dalda Oscar adaylığı, Altın Küre en iyi film adaylığı ve Berlin Film Festivali Gümüş Ayı en iyi erkek oyuncu ödülü (Fredric March) almıştır.


6) Judgement at Nuremberg – Nüremberg Duruşması (1961) | IMDb: 8.2

Judgement at Nuremberg

 • Yönetmen: Stanley Kramer
 • Oyuncular: Spencer Tracy, Burt Lancaster, Richard Widmark, Marlene Dietrich

Nüremberg Duruşması 1961 yapımlı gerçek olaylara dayanan bir filmdir. Film 1948 senesinde 2. Dünya Savaşı sonrasında Nazi Partisi’nin geçit törenleri düzenlediği şehir Nüremberg’de geçer. Büyük bir yıkıma uğramış şehirde savaşın galibi Müttefik devletlerden ABD eski yönetimde sorumlu görülen Naziler ‘in yargılanması için kendi hakimlerini şehre gönderir.

Bir kişi hariç tüm sanıkların hâkime verdikleri yanıt: “Suçsuzum” olur. Ernst Janning ise hiçbir soruya cevap vermeyerek mahkemeyi protesto eder. Janning, hakimlik yapmış, hukuk ders kitapları yazmış ve demokratik anayasanın kurucularındandır. Avukatlığını ise Hans Rolfe (M. Schell) yapmaktadır.

Film 1962 Oscar Ödülleri’nde iki dalda ödül almıştır. En iyi erkek oyuncu (Maximilian Schell) ve en iyi senaryo (Abby Mann) ödüllerini kazanmıştır. 1962 yılı Altın Küre Ödülleri’nde yine en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi Maximilian Schell olmuştur. Altın Küre en iyi film yönetmeni ödülünü de Stanley Kramer kazanmıştır.


5) Anatomy of a Murder – Bir Cinayetin Tahlili (1959) | IMDb: 8.0

Anatomy of a Murder

 • Yönetmen: Otto Preminger
 • Oyuncular: James Stewart, Lee Remick, Ben Gazzara, George C. Scott, Eve Arden

Bir Cinayetin Tahlili, 1959 yapımı siyah beyaz bir dramatik mahkeme filmidir. Film Amerika’daki en iyi mahkeme filmleri arasında gösteriliyor. John D. Voelker’in 1958 tarihinde yazdığı aynı adlı romandan uyarlamadır. Teğmen Frederick Manion (Ben Gazzara) karısı Laura Manion’a (Lee Remick) tecavüz eden bar sahibi Barney Quill’i öldürmekle suçlanıyor.

Öldürdüğünü kabul ediyor ve karısına tecavüz etme ihtimalini de söylüyor. Suçların sınırlarındaki ince çizgilerde gezer film. Suçun derecesi neye göre belirlenir gibi sorular işlenir. Manion’un avukatı eski bir savcı olan pek fazla işi olmayan geçinmeye çalışan Paul Biegler’dir (James Stewart).

Ekibiyle birlikte olayı çözmeye çalışırlar. Hukuk sistemi ve etiğiyle ilgili bazı sorunlar işlenir. Yedi dalda Oscar’a aday gösterildi. Bir Cinayetin Anatomisi, Amerikan Barolar Birliği Dergisi’nin yayımladığı en iyi 25 mahkeme filmi anketinde 4. sırada kendine yer bulmuştur.


4) In the Name of the Father – Babam İçin (1993) | IMDb: 8.1

in the name of the father

 • Yönetmen: Jim Sheridan
 • Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Emma Thompson, Pete Postlethwaite, John Lynch

Babam İçin, 1974 senesinde bir Londra barının bombalanması nedeniyle haksız yere hapsedilen bir adamın hikayesi anlatılıyor. Daniel Day-Lewis, Londra’da yaşayan Gerry Conlon, karakterine can vermektedir. 1974 yılında Gyildford bombalanmasından sorumlu bulunarak tutuklanır.

İngiliz polisi, bar bombalanmasında suçluları bulamadıklarından dolayı Gerry Colon’a günlerce süren işkence ve tehditlerden sonra sahte bir itirafta bulunmasını isterler. Babası Giuseppe Conlon (Pete Postlethwaite) da suç ortağı olarak hapse atılır.

IRA mensubu olmaktan Conlon ailesin üyelerine işkence yapılmış, örgüte üye olmaktan mahkûm edilmişlerdir. Avukat Gareth Pierce (Emma Thompson) ise aile inanmış, onların suçsuzluklarını ispat etmek için ipucu aramış ve davanın yıllar sonra temyize gitmesi için var gücüyle çabalamıştır.


3) To Kill a Mockingbird – Bülbülü Öldürmek (1962) | IMDb: 8.2

To Kill a Mockingbird

 • Yönetmen: Robert Mulligan
 • Oyuncular: Gregory Peck, John Megna

Harper Lee’nin Pulitzer ödüllü aynı adlı romanından uyarlanan yapım, mahkeme filmleri arasında etkileyici bir yere sahiptir. Bülbülü Öldürmek, Büyük Ekonomik Buhran yılları olarak adlandırılan 1930’ların Amerika’sında geçiyor. ABD’nin güney eyaletlerinden Alabama’da siyahi bir adam tecavüz etme suçundan tutuklanır.

Erdemli, kuralları olan ve işinde cesur bir avukat olan Atticus Finch davayı alır. Atticus Finch, sadece tecavüz suçlamasıyla tutuklanan müvekkilini savunmakla kalmaz yöre halkının da kaba, önyargılı, anlayışsız tutumlarıyla da mücadele hikayesini anlatılır. Filmde ekonomik bunalımın yarattığı sosyoekonomik durumda gözler önüne serilerek bir döneme tanıklık ediyoruz.

Film Oscar Ödülleri’nden en iyi erkek oyuncu, en iyi sanat yönetimi, en iyi uyarlama senaryo dallarındaki üç ödülü de kazanmıştır. Filmin müziği ise Altın Küre ödülünü kazanmıştır. Bülbülü Öldürmek ayrıca Amerika Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza ediliyor.


2) Witness for the Prosecution – Beklenmeyen Şahit (1957) | IMDb: 8.4

Witness for the Prosecution

 • Yönetmen: Billy Wilder
 • Oyuncular: Tyrone Power, Marlene Dietrich, Charles Laughton, Elsa Lanchester

Mahkeme filmleri sıralamamızda ikinci sıraya sahip olan Beklenmeyen Şahit, Agatha Christie’nin 1925 yılında yazmış olduğu aynı adla senaryoya uyarlanmış bir mahkeme dram filmdir. En iyi uyarlama senaryo filmlerinden biridir. Genç ve karizmatik bir adam olan Leonard Vole (Tyrone Power) zengin ve yaşlı bir kadın olan Miss French’i öldürmekle suçlanıyordur.

Londra’da ceza avukatı olan deneyimli Wilfred Roberts (Charles Laughton) Vole davasını üstlenir. Mizah ögelerini de içinde barındıran, merak ve heyecan uyandıran, finalindeki sürpriz ile akıllarda kalan farklı bir mahkeme filmidir.


1) 12 Angry Men – 12 Kızgın Adam (1957) | IMDb: 9.0

12 Angry Men

 • Yönetmen: Sidney Lumet
 • Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Jack Klugman, Ed Begley, E. G. Marshall, John Fiedler

1957 yapımı Reginald Rose’un aynı isimli oyunundan uyarlanan siyah beyaz bir filmdir. Bir cinayet davasında 1 jüri başkanı 11 jüriden oluşan 12 kişinin oy birliğiyle alacakları karar aşaması işlenmektedir. Oy birliği ile karar alamazlarsa jüri ekibi yeniden oluşturulacak ve davaya yeniden başlanacaktır. Alacakları karar ise fakir bir bölgede yaşayan çocuğun babasını öldürüp öldürmediğine karar vereceklerdir.

Eğer çocuğun babasını öldürdüğüne karar verirlerse çocuk elektrikli sandalyede idam edilecektir. On iki jüri üyesi, jüri odasında karar almaya çalışır ve birbirlerinin kişiliklerini yakından tanırlar. Her bir jürinin farklı bakış açılarına yakından tanıklık edeceğimiz harika diyaloglardan oluşan mahkeme filmleri alanında önemli bir yere sahiptir.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/