STAR WARS FİLMLERİ İZLEME SIRASI

STAR WARS FİLMLERİ
Star Wars Filmleri İzleme sırası birçok kişi tarafından değişmiş durumda. Bilim kurgu konusunda dünya çapında yayılmış neredeyse herkesin kulak aşinalığına sahip olduğu bir evrene sahip. Popüler kültürün olmazsa olmazlarından desek yeridir. Birçok karakteri üzerine yazılıp çizildi, felsefi boyutta ele alındı, aksiyon figürleri, oyunları, t-shirtleriyle her şekilde önümüze çıkmaya devam etti.
Sith ve Jedi’ların mücadelesi, klon askerler, herkesin bildiği ışın kılıcı gibi birçok efsaneyi yaratmış Star Wars Filmleri kaç jenerasyonun göz zevkine hitap etti. Kimileri Darth Vader’ın karizmasını, kimisi Yoda’nın bilgeliğini kimisi Obi Wan’ın disiplin ve adanmışlığını sevdi. Yan karakter bakımından da gerçekte çok zengin olan Star Wars R2D2 gibi sembolik bir karakteri bile bağrına bastı.
Disney’in satın almasından sonra bazıları bozdu dese de, Star Wars o kadar büyük bir imaja sahip oldu ki, kimse üstüne leke süremedi.
İzleme sırasına gelince, liste hem kronolojik hem de hikaye ilerleyişine göre sıralanacak. İki adet liste paylaşacağım. Bu listelerde isterseniz olay örgüsüne göre, isterseniz çıkış tarihine göre izleyebilirsiniz.
Star Wars filmleri izleme sırası en doğru ve en güncel olarak sizlerle. İyi seyirler!


HİKAYEYE GÖRE İZLEME SIRASI:


ÇIKIŞ TARİHİNE GÖRE İZLEME SIRASI

1) Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (Episode IV – A New Hope 1977)
2) Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator (Episode V – The Empire Strikes Back 1980)
3) Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü (Episode VI – The Return of the Jedi 1983)
4) Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike (Episode I – A Phantom Menace 1999)
5) Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı (Episode II – Attack of the Clones 2002)
6) Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı (Episode III – Revenge of the Sith 2005)
7) Star Wars: Güç Uyanıyor (Episode VII – The Force Awakens 2015)
8) Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (Rogue One – A Star Wars Story 2016)
9) Star Wars: Son Jedi (Episode VIII – The Last Jedi 2017)
10) Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi (Solo – A Star Wars Story 2018)
11) Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (Star Wars: The Rise of Skywalker 2019)


George Lucas’ın filmi olan, onun zihninden çıkan bu muhteşem bilim kurgu serisini mutlaka izlemelisiniz. Film kendi içinde harika detaylar barındırıyor.
Bunun yanında prodüksiyon kalitesi olarak bakacak olursak, efektler 1977 yılında çıkan Star Wars filmlerinde bile gayet iyi bir durumda diyebiliriz.

Star Wars Serisi Oyuncuları:

Daisy Ridley (Rey)
Mark Hamill (Luke Skywalker)
John Boyega (Finn)
Carrie Fisher (Leia Organa)
Kelly Marie Tran (Rose Tico)
Adam Driver (Kylo Ren)
Frank Oz (Yoda)
Adrian Edmondson (Captain Peavey)
Hermione Corfield (Tallie Lintra)
Brian Herring (BB-8)


Star Wars Serisine Eklenmesi Beklenen Yeni Filmler:

2020’de Çıkacak Star Wars Filmi (Disney CEO’su Bob Biger yeni film hakkında işe alımların gerçekleştirildiğini söyledi.)

Star Wars Antolojisi: Bobba Fett (Yönetmeninin J.J. Abrams yerine James Mangold olacağı ve 2020 yılına hesaplandığı söyleniyor)

Star Wars: Obi Wan Kenobi Filmi (Detaylar belli değil ama söylentiler arasında yönetmeninin Stephen Daldry olacağı söyleniyor. Pek bilgi sızdırılmadı.)

Yeni Star Wars Üçlemesi (Rian Johnson’ın yönetmenliğini yapacağı bölüm 9’un devamı olunacağı öngörülüyor.)


En İyi 10 Star Wars Oyunu:

1) Lego Star Wars II: The Original Trilogy

2) Rogue Squadron II: Rogue Leader

3) Jedi Knight III: Jedi Academy

4) The Force Unleashed

5) Jedi Knight II: Jedi Outcast

6) Republic Commando

7) Star Wars: The Old Republic

8) Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

9) Battlefront (I & II)

10) Knights of the Old Republic


Disney CEO’sundan Üzücü Karar (Eylül 2018)

Disney’in satın aldığı seri, ardı ardına yeni filmlerle beyaz perdede vizyona girerken; beklenen başarı gerçekleşmedi. Özellikle vizyona giren son film Solo: A Star Wars Story ile gişede büyük hayal kırıklığı yaşatan seri, Disney CEO’su Bob Iger tarafından bir açıklamayla gelecek planını çizdi. Bob Iger, artık Star Wars filmlerinin bu kadar hızlı çekilmeyeceğini, filmlerin daha yavaş vizyona gireceği ve üzerinde daha titiz çalışmalar yürütüleceğinin altını çizdi.

Star Wars serisi fanları için sevindirici haber mi üzücü bir haber mi bilemeyiz ama Disney’in bu kararının arkasında seyirciye daha güzel filmler sunmak olduğu ortada.


Star Wars: A New Hope İçin Anime Fragman Yapıldı

Animatör Dimitry Grozow Star Wars: A New Hope filmi için şahane bir animasyon fragman yaptı. Fragmanı buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.


Star Wars VR Oyunu Geliyor

Sanal gerçeklik ve Star Wars kelimelerini yan yana görünce şüphesiz ki herkesin aklına o ışın kılıçlarını uzayda özgürce sallamak gelir. Evet, teknoloji sonunda bunu yapmamıza izin verecek.

Yeni Star Wars oyunu Vader Immortal duyuruldu. Gelecek yeni oyun 3 bölümden oluşacak ve daha önce anlatılmamış bir hikayeye sahip olacak. Senaryoda Batman serisinden tanıdığımız David Samuel Goyer var. Heyecanla beklenen oyun Oculus’un yeni VR Gözlüklerinde 2019 yılında çıkışını gerçekleştirmiş olacak.

Oyunun teaser’ını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.


Meraklısına; Star Wars Serisinden 10 Muhteşem Liderlik Dersi

30 yılı aşkın süredir hayatımızda olan Star Wars Serisi, içinde barındırdığı felsefesi ile de efsane filmler arasına girmiş durumda. Padawan-Usta ilişkisini adeta Çırak-Usta ilişkisi gibi gösteren Star Wars serisi; içinde 10 temel liderlik dersi barındırıyor. Bununla ilgili içeriğe ulaşmak için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz. Güç sizinle olsun:

Star Wars Serisinden 10 Muhteşem Liderlik Dersi


Star Wars Filmleri Sırası ile İzledikten sonra şu fragmana bakarak Star Wars konusunda yapılan fragmanlarının en iyilerinden birine ulaşabilirsiniz. Video için buraya⇗ tıklayın


Son Star Wars filmi Star Wars: The Rise of Skywalker’ın fragmanı (12 Nisan 2019)

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/