İlhama İhtiyaç Duyduğunuzda İzleyebileceğiniz 10 Sinema Filmi

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

İlham; insana kendini iyi hissettiren, geldiğinde gitmesini istemediğimiz, gittiğinde sıradanlığa boğulduğumuz, hatta perisi dahi olan önemli bir etkendir. Özellikle mevsimsel değişimlerde insan vücudu değişkenlik göstermeye, karamsar olmaya ve iç dünyasına dönmeye meyil gösterir. Böyle zamanlarda kendimizi tekrara düşmemiz kaçınılmaz olabilir. İşte tam da bu durumda kahvenizi alıp birkaç film izlemek size iyi gelebilir. Özellikle bu filmler size ilham kaynağı olacaksa… Sizler için ilham kaynağı olabileceğini düşündüğümüz filmler aşağıdaki gibi.

İlham sizinle olsun!

1) Forrest Gump (1994)

Imdb Puanı: 8.8wes-anderson-style-forrest-gump-opening-title-sequenceForrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump  zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.


2) The Shawshank Redemption (1994) | Esaretin Bedeli

Imdb Puanı: 9.3shawshank-redemption-1920x1080Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamını uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başaracaktır.


3) Rocky (1976)

Imdb Puanı: 8.1c1e2e2ed239f8faa867e774a0eea8a4dYoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa, Dünya Ağır Sıklet şampiyonu Apollo Creed ile Ünvan maçına çıkacaktır. Apollo Creed için bir gösteri maçından başka bir şey olmayacak olan bu maç Rocky için hayatının şansı anlamını taşımaktadır


4) The Pursuit of Happyness (2006) | Umudunu Kaybetme

Imdb Puanı: 8.0the-pusuit-of-happynessChris Gardner (Will Smith) iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın (Jaden Christopher Syre Smith) annesi (Thandie Newton) maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder… Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.


5) The Blind Side (2009) | Kör Nokta

Imdb Puanı: 7.7the_blind_side_poster_01Michael Lewis’in “The Blind Side: Evolution of the Game” adlı kitabından uyarlanacak olan film evsiz bir çocukken iyi bir aile tarafından büyütülerek bu yıl NFL’de en iyi oyuncu seçilen Michael Oher’in hayatı anlatılacak.


6) 3 Idiots (2009) | 3 Ahmak

Imdb Puanı: 8.4maxresdefaultHindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta.


7) Braveheart (1995) | Cesur Yürek

Imdb Puanı: 8.441136313. yüzyılda İngilizler, İskoçlar üzerinde egemenlik kurmuştur. İngiliz soyluları, yeni evli İskoç kadınlarıyla ilk geceyi geçirme hakkına sahiptir. Çocukken ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace’ın karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürüldüğü zaman, onun intikam arayışı kısa zamanda ülkesinin özgürlüğü için amansız bir savaşa dönüşür.


8) Remember the Titans (2000) | Unutulmaz Titanlar

Imdb Puanı: 7.8maxresdefault-11971 yılı Virginia eyaletinin Alexandria kentinde lise futbolu, yöre halkının her şeyidir. Eyalet yetkililerinin kararıyla siyahlarla beyazların lisesi birleştirilince bu büyük futbol sevgisinin bir testten geçmesi kaçınılmaz hale gelir. Çünkü siyahlar ve beyazlardan karma yapılarak kurulan T.C. Williams High Titans takımının başına siyah koç Herman Boone (Denzel Washington) getirilmiş, takımın eski koçu Bill Yoast ise (Will Patton) onun yardımcılığına verilmiştir.
Onların birlikte çalışma kararını, yöre halkının tutuculuğu ve hoşgörüsüzlüğü bile engelleyemeyecektir. Zirveye yükselme istekleri ve spora duydukları büyük sevgi, ömür boyu sürecek dostluklarının başlangıcını oluşturur.


9) Rudy (1993)

Imdb Puanı: 7.52014-10-17-rudyRudy’ye hep üniversite futbolu oynamak için çok küçük olduğu söylendi. Ancak şansın üstesinden gelmeyi ve okul takımı için oynama rüyasını yerine getirmeye kararlıdır.


10) 127 Hours (2010) | 127 Saat

Imdb Puanı: 7.6127-hours_111496Dağcı Aron Ralston’un başından geçenlerin gerçek hikayesi… Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca kolu kayaya sıkılmış, susuz ve aç kalan Aaron, arkadaşlarını, sevgilisini (Clémence Poésy), ailesini ve yolda kazadan tam önce karşılaştığı iki dağcı kızı (Amber Tamblyn ve Kate Mara) hatırlamaktadır. 5 gün boyunca yaralı halde sıkışıp kalma hali ve içsel sorunlarıyla karşılaşmak zorunda kalan Aaron aynı zamanda cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönleriyle de yüzleşir.


facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İletişim, İlham, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/