Kadın Süper Kahramanlar: Dünyayı Kurtaran Gerçek Kahramanlar

Kadın süper kahramanlar hikayelerine ne kadar hakimsiniz? Süper kahraman denilince akla, bildik isimler gelir; Spider-Man, Batman, Superman gibi. Ancak bu kahramanların yanında, en az erkekler kadar göz önünde olan, kadın süper kahramanlar da mevcut. Yaratılan diğer evrenlerde savaşan erkek süper kahramanların yanında dur durak bilmeden çalışan kadın süper kahramanlara göz atmaya ne dersiniz?

Çizgi romanlar sinemaya uyarlandığı zaman, süper kahramanların dönüşüm hikayelerine daha fazla tanık olduk. Ancak bu dönüşümlerde, cinsiyetler hiç bir zaman süper olmanın gerekliliği olmadı. Kadın süper kahramanlar isimleri ile listemizde dünyayı kurtaran kahramanlarımıza yakından bakıyoruz.


Kadın Süper Kahramanlar

1) Wonder Woman

wonder woman kadın süper kahramanlar

Kadın süper kahramanlar arasında belki de en çok filmi çekilen karakterlerden. Amazonların yaşadığı Themiscyra adlı adadan gelme büyük bir savaşçı. Nam-ı diğer Diana Prince.
Dövüşteki ustalığı, kılıcı ve kemendi, aklı ve zekası ile çizgi roman dünyasının en güçlü kadınlarından biridir Wonder Woman.

Batman ve Superman ile Adalet Birliği’ni kurdu, kötü adamları tekmeledi. Yeri geldi Superman’in çenesini kırdı, yeri geldi Atlantis ile savaştı. Ama süper olmaktan asla kurtulamadı.


2) Batgirl

batgirl kadın süper kahramanlar

Batman’in yardımcı kadrosunda yer edinmiş kız süper kahramanlar arasındadır, Barbara Gordon. Belki de yardımcıları arasında en çok Batman’e benzeyeni… Batman’in postunu kurtarmasıyla tanınan Müfettiş Gordon’un biricik kızı.

Onu Oracle adıyla da tanımamız mümkün elbette. Alan Moore elinden çıkmış Güldüren Şaka (Killing Joke) Batgirl’ün, Oracle’a dönüşümünü de bizlere anlatır.


3) Black Canary

black canary

Kimse onun ismine bakıp da, sevimli bir kadın kahraman sanmasın. Çünkü Dinah, Black Canary adını alırken, sevimli olmayı hiç aklından geçirmemişti.

Ustalığı, her ne kadar kullandığı dövüş teknikleri olsa da bir süper gücü vardır. “Canary Cry” olarak bilinen bu sonik güç, Superman’in kulaklarını dahi kanatabilir. Taktiksel zekası ile de Batman’in güvenini her daim kazanmış bir karakterdir.


4) Supergirl

supergirl kadın süper kahramanlar

Kara Zor-El adıyla bilinen Super Girl, bir Kripton vatandaşıdır (ya da bir zamanlar öyleydi). Superman’in yani Kal-El’in kuzeni olarak karşımıza çıkar.

Superman ile aynı güçlere sahiptir. Supergirl’ün de gözlerinden eritici lazer çıkar. Aynı zamanda, uçabilir, süper fiziksel gücü vardır. Zayıflığı da benzerlik gösterir ki o da, Kriptonit’ten başkası değildir.

Adıyla dahi, kız süper kahraman olarak da bilinir.


5) Zatanna

zatanna kadın süper kahramanlar

Kadın süper kahraman listemizdeki DC Comics’in büyücü kadın kahramanı.  Büyü yeteneğini ise aileden alır, Zatanna Zatara. Flash, Green Arrow, Nightwing gibi karakterlerin yanında fazlasıyla parlar.

Tersten söylediği kelimelerle büyülerini gerçekleştirir. Constantine, Swamp Thing ile beraber Karanlık Adalet Birliği’nin kurucu üyesidir.


6) Black Widow

black widow

Kendisini MCU’dan rahatlıkla tanıyabileceğimiz bir kadın süper kahraman. Avengers’ın ilk kadın üyesi, Natasha Romanoff. Shield’ın süper ajan kadrosunun bir numaralı ismi, silah ve dövüş ustası, süper ajan.


7) Silk

Silk

Cindy Moon adıyla Silk, karşımıza ilk kez The Amazing Spiderman’in ilk sayısında çıkıyor. Cindy’nin Silk’e dönüşmesi, Peter Parker’ın Spiderman’e dönüşmesinde rol oynayan örümcekle gerçekleşiyor. Örümcek Ordusu’nun üyelerinden biri, Spiderman’in yoldaşı.


8) Gamora

gamora

Thanos’un evlatlık kızı, türünün son örneği, uzaylı suikastçı Gamora. Tam haliyle Gamora Zen Whoberi Ben Titan.
Samanyolu Galaksisi’nin bütün silahlarını bilir, bir çok gezegenin dövüş sanatlarında ustadır. Ve Galaksi’nin Koruyucuları’nın bir üyesidir.


9) Jessica Jones

jessica jones

Tam adıyla Jessica Campbell Jones Cage. İnsanüstü fiziksel gücü olmasına karşın, onu süper kahraman yapan detay dedektif olması. Bir nevi süper-dedektif. Kendi adını taşıyan dizide ne kadar değinilmese de, Luke Cage ile evliler. Ayrıca The Defenders’ın da bir üyesi.


10) Scarlet Witch

scarlett witch

Wanda Maximoff adıyla da bildiğimiz kadın süper kahraman. Çizgi romanlarda, Magneto’nun kızı olarak karşımıza çıkar. Bu bağlamda, bir mutanttır.Ancak sinematik evrende, bundan bahsedilmez.

O, güçlü bir büyücüdür ve Avengers’ın bir üyesidir.


11) Captain Marvel

captain marvel

Carol Denvers adıyla Captain (Kaptan) Marvel, gücünü uzay taşından alıyor ve evrendeki en güçlü karakter olarak tanınıyor. Marvel kadın kahramanlar arasındadır. Bir pilot. Avengers’ın bir üyesidir.


12) Mantis

mantis kadın süper kahramanlar

Galaksinin Koruyucuları’nın bir üyesi olarak tanınırlığını sağlayan bir süper kadın kahraman.
Empati yeteneğinin güçlü olmasının yanı sıra, dövüş sanatları ustası.

Bitki manipülasyonu, hızlı iyileşme, astral projeksiyon, enerji projeksiyonu gibi yetenekleri de var.


13) Rouge

rouge kadın süper kahramanlar

Anne Marie LeBeau adıyla, Rouge bir mutanttır. X-Men’in bir üyesidir. Bir ten temasıyla, dokunduğu kişinin fiziksel bütün gücünü özümseyebilme gücüne sahip. Bu durum da Rouge’a süper güçte çeşitlilik avantajını tanıyor.

Karakteri de, güçleri de gibi olan süper bir kahraman.


14) She Hulk

she hulk

Kadın süper kahramanlar adları arasında çok sık duyduğunuz Jennifer Walters, bir kaza sonrası, kuzeni Bruce Banner’dan kan bağışı alır. Bu, onun hayatını değiştirir zira She Hulk’a dönüşür.
Hulk’ın özelliklerini daha hafif taşır. Hulk ile kıyasla, benliğini korur. Dönüşümü kalıcıdır. Çıktığı dönem, kadınların da komik olabileceğini göstermiştir.


15) Silk Spectre

silk spectre.

Alan Moore kaleminden çıkma bir kadın süper kahraman, Laurie Juspeczyk (ya da Jupiter). Dr. Manhattan gibi bir gücün, karşısında ergen heyecanı beslediği bir karakterdir.

Dövüş sanatlarında ustadır, bunun dışında bilinen bir gücü yoktur. Watchmen adlı ekipde yer alır.


Süper Bonus: Tank Girl

tank girl

Anti-kahraman olmasına rağmen, süper bir kadın olmasıyla bu listede yer almayı hak eden bir kadın. Tank kullanır, kanguru döver, kurşunları adeta tokatlar.

Çizgi roman kültüründe yansıtılan kadın algısını klişelerden uzaklaştırır.


Çizgi Film Karakterleri

Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/