İspanyolca Öğrenmek İçin Uygulanması Gereken11 Yöntem

İspanyolca öğrenmek, ilk etapta oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Ancak yeni bir dil öğrenmenin faydaları da saymakla bitmez. İspanyolca, Hint-Avrupa dil ailesinin Romen dilleri koluna mensup bir dildir. Romen dilleri arasında Fransızca ve İtalyanca da bulunur. Bu üç dil Latince kökenli olduklarından dolayı, birbirlerine oldukça benzerdir. 

Portekizce ise, İspanyolcaya en çok benzeyen dildir. Çinceden sonra, en çok konuşulan dildir. Resmi dili İspanyolca olan ülkeler dışında, Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırında da İngilizceden sonra en çok konuşulan dildir. Nitekim, Cebelitarık gibi ülkelerde, resmi dil olmamasına rağmen, İspanyolca daha çok kullanılır.

İspanyolca öğrenmek için, oldukça fazla yol vardır. Ancak belirtmek gerekir ki; her kişinin kendine özgü öğrenme yaklaşımı vardır. Bu nedenle önemli olan, bireysel öğrenme metotlarını saptamaktır. İspanyolca öğrenmek için en önemli unsurlardan biri pratik yapmaktır.

İspanyolca öğrenmek için yapılabilecek bir takım yollar mevcut. Bu yöntemlerden seçeceğiniz bir kaçı ile birlikte yapmak, pratik için oldukça faydalı olacaktır. Kendi başına İspanyolca öğrenmek isteyenler için, tavsiye edilen bir takım yöntemleri derledik.


1) Çalışma Kitabı Edinmek

ispanyolca öğrenmek

İspanyolca öğrenmek için, öncelik olarak başvurulacak bir kaynak edinmek gerekiyor. Gerek gramer yapısını öğrenmek, gerekse öğrendiklerinizin pratiğini yazılı olarak yapmak için danışacağınız bir kaynak olması oldukça önemli.

Bu tür kaynakların içerisinde, kendinizi test edebileceğiniz alıştırmalar ve sonuçları öğrenebileceğiniz ipuçları da yer alıyor.

İçerisinde, yeni başlayanlar için, dili işitsel olarak geliştirebilecek CD’ler bulunan kaynakları tercih etmek gerekiyor.
Bu yöntem ile kendinize bir çalışma defteri edinmeniz tavsiye edilir. Böylelikle, gittiğiniz her yerde yazılı olarak pratik yapabilirsiniz.


2) İspanyolca Öğrenmek İçin Okumak

ispanyolca öğrenmek için okumak

Anadilimizi öğrenirken, yaptığımız ikinci yol okumaktan geçmiştir. Bu nedenle İspanyolca edineceğiniz bir kitap, öğrenilecek yeni kelimeler için oldukça pratiktir. İspanyolca öğrenmek için edineceğiniz İspanyolca bir çocuk kitabı başlangıç seviyesinde, yeni kelimeleri ve basit cümle yapılarını akılda tutmak için oldukça yardımcıdır.

Daha gelişmiş bir okuma yöntemi de, dilimizde çevirisi olan İspanyol yazarları okumaktır. Türkçe olarak okuduktan sonra, İspanyolcası ile karşılaştırma yapabilirsiniz. Böylece, gelişmiş cümle yapılarını görmek ve anlamak daha kolay olacaktır.


3) İspanyolca Öğrenmek İçin Film ve Dizileri Altyazıyla İzlemek

Film ve Dizileri Altyazıyla İzlemek

İspanyolca öğrenmek için bir diğer yöntem de işitsel hafızayı güçlendirmektir. Bunu da en iyi şekilde, bir şeyler izleyerek yapmak mümkün. İspanyol film ve dizileri, Türkçe alt yazı ile izleyebilirsiniz. Benzer şekilde; Türkçe izleyeceğiniz fşlm ve diziyi İspanyolca alt yazı ile de izleyebilirsiniz.

İngilizcenize güveniyorsanız, bu yöntemi İngilizce film ve dizileri İspanyolca alt yazı ile izleyerek de gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle, yeni dil öğrenmek için gerekli zihinsel eforunuz aktif hale gelecektir. Bu yöntemin daha gelişmiş hâli de, İspanyolca dizi ve filmleri İspanyolca alt yazı ile izlemektir. Eğer İspanyolcayı biraz biliyorsanız, bu yöntem ile geliştirmeniz mümkündür. Farklı aksanları işitsel olarak ayırt etmek için oldukça yardımcı olacaktır.


4) İspanyolca Şarkı ve Podcast Dinlemek

ispanyolca öğrenmek için dinlemek

İspanyolca öğrenmek ve işitsel pratik yapmak için bir diğer yöntem de dinlemektir. Başlangıç seviyesi için podcast dinlemek uygun olmasa da, şarkı içerisinde aşina olacağınız kelimelere rastlayabileceksiniz. Podcast aracılığıyla diyalogları takip etmeye odaklanmak, konuşma pratiği için de faydalı olacaktır. Birinin yabancı dilde ne dediğini anlamak en başta zor olacaktır. Ancak, öğrenilen kelimeleri pekiştirmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Şarkı dinlemek ve söylemeye çalışmak da, kendinizi öğrenmeye keyifli bir şekilde zorlamaya vesile olacaktır.


5) İspanyolca Konuşulan Ülkelere Gitmek

seyehat

İspanyolca öğrenmek için yapılacak bir yöntem de dili konuşmaya mecbur kalmaktır. Üstelik, ne kadar çok İspanyolca duyarsanız, herhangi bir bağlamı anlamak o kadar kolay hale gelecektir. Bu yöntemle, farklı aksanları anlamak da kolaylaşacaktır. Ayrıca günlük yaşantıya şahit olmak, dili anlamak açısından oldukça kullanışlıdır.


6) İspanyolca Konuşulan Ortamda Zaman Geçirmek

sohbet etmek

Eğer seyahat mümkün değilse, başvurulacak bir yöntem de İspanyolca konuşulan bir ortamda bulunmaktır.
Bunun için yapılabilecek şeylerden biri, İspanyolca öğrenen diğer kişilerle bir araya gelmektir. İnternet ile dünya çapında iletişim kurmak, çok daha kolay. Kendinize bir yazışma arkadaşı edinmek, bu bağlamda daha pratik olabilir.


7) İspanyolca Öğrenmek İçin Yazmak

ispanyolca öğrenmek için yazmak

Günlük tutmak, düşünce akışınızı düzenleyecektir. İspanyolca günlük tutmak ise, kendinizi İspanyolca olarak ifade etmeniz için kendinizi zorlamanız için faydalı olacaktır. Bu yöntemi Türkçe gerçekleştirip, İspanyolcaya çevirmek de oldukça etkilidir. Öğrendiğiniz kelimeleri ve cümle yapılarını düşünce akışınıza adapte etmek için oldukça uygun bir pratiktir.

Bu yöntem ile kendi sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. Konuşurken kendinizi ifade edecek cümleleri daha kolay hatırlayabilirsiniz. Üstelik, yeni öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanarak pratik edebilirsiniz. Ya da ihtiyacınız olan yeni kelimeleri saptayabilirsiniz. İspanyolca gramerini öğrenmek için de kendinizi araştırmaya ve sözlük kurcalamaya teşvik edecektir.


8) Online İspanyolca Kursları

online ispanyolca kursları

Kendi başınıza İspanyolca öğrenmek için yapabileceğiniz bir diğer şey de online kurs almaktır. Özellikle, ana dili İspanyolca olan birinden ders almak, dili anlamak için gerekli şartları sağlayacaktır. Bu kurslarda gramerin yanı sıra, kültürel bazı bilgilere de erişebilirsiniz. Bu sayede, dili öğrenmek için gerekli ipuçlarını da rahatlıkla anlayabilirsiniz.


9) Dil Öğrenme Uygulamaları Kullanmak

dil öğrenme uygulamaları

Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz dil öğrenme uygulamaları, küçük çaplı boş vakitlerinizi değerlendirmek için oldukça kullanışlıdır. Herhangi bir dili öğrenmek için, pratik yapmak elzemdir. Bu tip uygulamalar, kısa sürelerde pratiğinizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu uygulamaların içerisinde, yeni kelimeler öğrenebileceğiniz oyunlar da bulunmaktadır. Ayrıca bünyelerindeki işitsel testler ile kendinizi sınayabilirsiniz.


10) İspanyolca Yemek Tarifleri Denemek

ispanyolca öğrenmek için yemek yapmak

Farklı kültürlerin yemeklerini denemek, farklı kültürlere adapte olmak için etkili bir yoldur. İspanyolca öğrenmek için de İspanyolca yemek tarifleri denemek, İspanyol kültürünü anlamaya yardım edecektir. Bu yöntem ile, kendinizi İspanyolca öğrenmeye daha rahat adapte edebilirsiniz. Eforsuz bir internet araştırmasıyla, bu tariflere erişebilirsiniz.


11) İspanyolca Öğrenmek İçin İspanyolca Konuşmak

ispanyolca konuşmak

Düşünce akışınızı İspanyolcaya adapte edebilmenin bir yolu da kendi kendinize konuşmaktır. Düşüncelerinizi yüksek sesle İspanyolca bir şekilde söylemeye çalışmak ve zorlamak, öğrenmeye başladığınız yeni bir dili hayata geçirmenizi büyük ölçüde rahat hale getirecektir. Bu, konuşma pratiği için de etkili bir yoldur. Eğer başkalarının önünde İspanyolca konuşmaya utanıyorsanız, bunun da önüne geçecektir.


12) İspanyolca Öğrenmek İçin Çeviri Yapmak

çeviri yapmak

İspanyolca öğrenmek sadece konuşabilmek ve söylenileni anlamak değildir. Bu dili anlamak da oldukça önemlidir. Bu da tercüme etmekten geçer. Günlük yaşantıda karşınıza çıkan her yazıyı tercüme etmeye çalışmalısınız. Bu sosyal medya gönderisi ya da yemek menüsü bile olabilir. Bu alışkanlığı oturttuktan sonra, zihniniz gördüğü her yazıyı İspanyolcaya çevirmek isteyecektir.

Bu tercümeler, yazılı olmak zorunda değildir. Bu metot ile öğrenme sınırlarınızı günlük yaşantınıza adapte edebilirsiniz. Bu yöntemin asıl amacı, gün boyunca İspanyolca düşünmeye bir teşviktir. Bunu yapmanın en etkili yollarından biri de Twitter gibi yazılı sosyal mecralarda vakit geçirmektir. Karşınıza çıkan herhangi bir Tweet’i İspanyolcaya çevirmeye çalışarak, iyi bir pratik yapabilirsiniz.


13) Telefonunuzun Dilini İspanyolcaya Çevirmek

ispanyolca öğrenmek

Eğer İspanyolca öğrenmeye yeni başlıyorsanız, bu yöntem oldukça göz korkutucu olabilir. Fakat bu yöntem, İspanyolcayı günlük yaşantınıza adapte edecektir. Günlük rutinlerinizi telefon aracılığıyla gerçekleştiren biriyseniz, bu yöntem daha anlamlı hale gelecektir. Bu yönteme adaptasyon sağladıktan sonra diğer cihazlarınızı da İspanyolcaya çevirerek kendinize seviye atlatabilirsiniz.

İspanyolcada acemiyseniz, bu yöntem oldukça kafa karıştırıcı olacaktır. Fakat telefonunuzdaki her şeyin yerini ezbere biliyorsanız, bu mücadeleye bir şans verebilirsiniz.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/