Wim Hof metoduyla bağışıklık sisteminizi kontrol etmeniz mümkün mü?

Özellikle içinde bulunduğumuz bu Covid-19 günlerinde güçlü bir bağışıklık sisteminin önemini hepimiz görmüş olduk. Aramızda bu hastalığı geçirip farkında olmayanlar bile olabilir. Hastalıktan diğer hastalara göre daha az etkilenen de… Nedir bu işin sırrı? Yanıt, bağışıklık sistemimizde saklı. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin birçok yolu var: düzenli ve sağlıklı beslenme ,spor , düzenli uyku , daha stressiz bir hayat vb. Buraya daha birçok yol ekleyebiliriz. Ama beni en çok etkileyen Wim Hof adlı bir adamın bulmuş olduğu nefes tekniği oldu. Bu yazımda sizlerle bu tekniklerle ilgili öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum.
Kimdir bu Wim Hof?
1959 doğumlu ve Hollandalı olan Wim Hof , aşırı soğuğa dayanıklılığından dolayı “Buz Adam” lakabıyla ünlenmiştir. Kendisi bir Dünya rekortmenidir. 2008 yılında buz dolu bir havuzun içinde 1 saat 13 dakika 48 saniye kalarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almıştır. 2007 yılında Everest Dağına şortla tırmanma denemesinden sonra adından fazlaca söz ettirmiştir. Uzamanlar ve bilim insanları tarafından Wim’in soğuğa karşı dayanıklılığı araştırmalara konu olmuştur.
Wim Hof’un Sırrı
Wim Hof’a göre soğuk su stresle başa çıkmanın en iyi yöntemlerinden biri. Geliştirdiği nefes tekniğiyle buz gibi sulara kolaylıkla girebileceğimizi söylüyor. Bilim insanlarıyla çalışma yürütmeyi kabul ederek ,hazırlanan buzlu suya girmiş ve geliştirdiği teknikle vücut ısısını korumayı başardığını ispatlamıştır. Wim Hof’a göre güçlü bağışıklığın sırrı ; nefes teknikleri , kademeli olarak soğuğa maruz kalma ve düşünce yapısı. 2014’te Hollanda’da yapılan bir başka deneyde 24 sağlıklı bireye ateşe, titremeye ve migrene sebep olabilen endotoksin enjekte edilmiş. Ve Wim Hof’un eğittiği 12 kişinin bağışıklık tepkisini bastırıp semptomları önleyebildiği görülmüş. Geri kalan 12 kişi bunu başaramamış. Ve böylece Wim Hof tekniğinin bilimsel olarak işe yaradığı ispatlanmış.
Wim Hof Methodunu Merak Edenler İçin :
“Doğru tekniklerle nefes almak bedeni alkali yapar.Bu da vücudun ağrı alıcılarının büyük bir kısmını pasif bırakır.”
Wim Hof’un Covid-19 dönemiyle ilgili tavsiyelerini izleyebilirsiniz.
ÖNERİ: Wim Hof’u daha yakından tanımak için Netflix ‘The Goop Lab with Gwyneth Paltrow’ tv serisinin 2. Bölümünü izlemenizi tavsiye ederim.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/