Hugo ve Nebula Ödüllerine Layık Görülmüş Ufkunuzu Açacak 18 Kitap

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere bilim kurgu dünyasının en büyük iki ödülü olan Hugo Ödülü ve Nebula Ödülü’nün tek ölçütü kalitedir.
Hugo Ödülü; her yıl bir önceki yıl yapılan en iyi bilim kurgu çalışmalarına farklı kategorilerde verilen bir ödüldür. İsmi, bilim kurgu dergisi Amazing Stories’in kurucusu olan Hugo Gernsback’ten gelir.
Nebula Ödülü; her sene Amerikan Bilim Kurgu Yazarları Derneği tarafından verilmektedir.

1) Dune – Frank Herbert

 Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından olan Dune, Paul Atreides’in hikayesini anlatır. Atreides ailesi, evrendeki en değerli madde olan melanj baharatının tek kaynağı olan Arrakis gezegeninin kontrolüne sahiptir. Bu kontrole sahip olmanın getirdiği olumsuzluklar büyük bir karmaşaya neden olur.
2) The Stone Sky – N.K. Jemisin

New York Times Bestseller’e giren kitap, insanlığın kurtuluşunun veya yok oluşunun iki kadına bağlı olduğunu anlatıyor. Essun, Alabester Tenring’in gücünü devralıyor ve bununla birlikte kızı Nassun’u bulmayı ve her bir orojen çocuğunun güvenli bir şekilde büyüdüğü bir dünya oluşturmayı umuyor.
3) Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin

Karanlığın Sol Eli, gezegenimize çok benzeyen Kış isimli bir gezegende geçmektedir. Bu gezegende, yılın en sıcak olduğu zamanlarında bile yarı kutup iklimi yaşanmaktadır. Tüm yaşayanlar çift cinsiyetlidir (androjen). Cinsel kimliğin herhangi bir anlam ifade etmediği gezegende, kişiler hormonal durumlarına bağlı olarak kadın ya da erkek olabilmektedir.


4) Adalet – Ann Leckie

Uzaklarda, buzdan bir gezegende, Breq adlı bir asker görevini tamamlamaya çok yaklaşıyor. Bir zamanlar, Toren Adaleti’ydi – binlerce askeri birbirine bağlayan yapay zekaya sahip devasa bir yıldız gemisi. Şimdi, bir ihanet onu mahvediyor ve intikam duygusu ile kırılgan bir insan bedeni içine hapsoluyor.
5) Halka Dünya – Larry Niven

Galaksi çekirdeğindeki patlamalar, Puppeteerleri endişelendiriyor. Patlamaların radyoaktif etkileri ortaya çıkmadan önce taşınmak istiyorlar. Fakat bir uygarlığın taşınması nasıl olacak nereye yerleşecekler? Cevabı uzayın bilinmeyen bir köşesinde bulunan Halka Dünya…


6) Blackout/All Clear – Connie Willies

 2060 yılında geçen roman, zaman yolculuğuna çıkıp 2.Dünya Savaşı’na giden kahramanlarımızın geri dönemeyişini ve orada yaşananları anlatıyor. Ve sonuçta anlaşılan bir şey var ki: hiçbir tarihçi geçmişi değiştiremez.
7) İşte Tanrılar – Isaac Asimov

Evrenler arası bir roman olan İşte Tanrılar, Plutonyum-186 izotopunun var olabileceği farklı fizik yasalarıyla işleten bir evrenden bahsediyor.


8) The Windup Girl – Paolo Bacigalupi

Emiko, Windup kız. Garip ve güzel bir yaratık. Yeni İnsanlardan biri olan Emiko, insan değildir, bir mühendislik oluşumudur. Bir iş adamının kaprislerini tatmin etmek için programlanan Emiko, Bangkok sokaklarına terk edilince yaşadıkları anlatılır.
9) Rama’yla Buluşma – Arthur C. Clarke

Bir zamanlar Ay’ın yüzeyini delik deşik eden esteroitler, Dünya için de tehlike oluşturuyorlar. 2077 yılının 11 Eylül gününde düşen bir esteroit, Padua ve Verona şehirlerini yeryüzünden silince insanlar için Uzay Muhafızı projesini hayata geçirmek kaçınılmaz olur.


10) The Yiddish Policemen’s Union – Michael Chabon

Altmış yıl boyunca, Yahudiler, Holokost’un ayetlerini ve yeni doğan İsrail devletinin şok edici 1948 çöküşünü takiben “geçici” güvenli bir sığınak olan Sitka Federal bölgesinde refah içinde gelişti. Ancak şimdi bölge Alaskan kontrolüne geri dönecek ve hayalleri sona erecek. Bir kez daha tarihin gelgitleri onları süpürüp bilinmeyen bir yere taşımakla tehdit ediyor.
11) Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen insan topluluğunu anlatıyor. Odoculuk ise anarşizmdir.


12) Paladin of Souls – Lois McMaster Bujold

Hain savaş tarafından tehdit edilen ve iblisler tarafından kuşatılmış topraklarda, delilik laneti serbest bırakılan ve güvenilmez bir Tanrı tarafından manipüle edilen Kraliyet Dowager Ista, bir alemin nesli tükenmekte olan ruhlarını korumak için umutsuz bir mücadeleye dalar.
13) Bitmeyen Savaş – Joe Haldeman

Er William Mandella, bir kahramandır. İstemediği halde seçkin askerlerden oluşan bir bölüğe alınır ve bir savaşta çarpışmak üzere uzaya fırlatılır. Mandella, döndüğünde dünyayı bıraktığı gibi bulamaz çünkü zaman genişlemesinden dolayı Mandella aylarla yaşlanırken dünya yıllarla yaşlanmıştır.


14) Amerikan Tanrıları – Neil Gaiman

Gölge, son üç yılını hapishanede geçirmiştir ve tahliye olmasına iki gün kala eşinin ölüm haberini alır. Cenazeye katılmak için uçağa biner ve yanına esrarengiz bir adam olan Bay Çarşamba oturur. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.
15) Gateway – Frederik Pohl

Gateway, tam gelişmiş bilim kurgusal evreni olan, çok sayıda büyüleyici soru soran bir romandır. Evren ise ana karakter değildir.


16) Forever Peace – Joe Haldeman

 Ngumi Savaşı şiddetlenir. Yanmış bir asker ve onun bilim insanı sevgilisi, evreni kare biçime koyan bir sırrı keşfeder.
17) Dreamsnake – Vonda N. McIntyre

Uzak bir gelecekte, Holokost sonrası dünyada, Yılan adında genç bir şifacı dünyayı dolaşır, hastaları iyileştirir, ve arkadaşı olan uzaylı dreamsnake ile yaralanır.


18) Doomsday Book – Connie Willis

Kivrin için, insanlık tarihindeki en ölümcül dönemlerden birinde bir çalışma hazırlamak, on dördüncü yüzyılın hastalıklarına karşı aşılama yapmak ve tek başına seyahat eden bir kadın için bir mazeret icat etmek kadar basitti.
Bu içerikler de ilginizi:

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/