Kızılderili Filmleri: İzleyicileri Ekran Başına Kitleyecek 25 Film

Kızılderili filmleri bir zamanlar pazar günlerinin olmazsa olmazı idi. Eski günleri hatırlatacak kızılderili filmlerini sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.


1) Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo – İyi, Kötü ve Çirkin (1966) | IMDb: 8.8

kızılderili filmleri

Yönetmen: Sergio Leone

Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Wan Cleef

İyi, Kötü ve Çirkin Kızılderili filmleri denilince akla gelen ilk filmlerdendir. Ortak bir hedefe doğru ilerlemekte olan üç silah arkadaşının yaşadıklarını ve yollarının kesişmesini konu alıyor. Adları İyi, Kötü ve Çirkin olan bu üç arkadaş için o dönemde var olan Amerikan İç Savaşı bir araçtır. İyi ile Çirkin’in birtakım tehditleri olan fakat iyi para kazandıkları birer işleri vardır. Çirkin azılı bir suçlu, İyi onu adalete teslim edip başındaki ödülü alıyor. Sonra da Çirkin’i asılmaktan çok tehlikeli bir yöntemle kurtarıp bir sonraki işine kadar sağ kalmasını garanti ediyor. Fakat bir gün, gizli bir hazine ortaya çıkıyor ve bu ikilinin arasındaki ilişki zedeleniyor. Onlar birbirleri ile didişmekle meşgulken, ortaya üçüncü bir hazine avcısı daha çıkıyor, o da Kötü isimli şahıstır. Ve artık her şey bambaşka bir hal alacaktır…


2) Django Unchained – Zincirsiz (2012) | IMDb: 8.4

kızılderili filmleri

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio, Christoph Waltz

Zincirsiz, bir köle olan Django’nun, aslen Alman olan Dr. King Schultz adında bir ödül avcısıyla karşılaşması sonucu başlıyor. Django, eski sahibini ölü ya da canlı olarak yakalamak isteyen Schultz ile bir anlaşma yapar. Özgürlüğünü kazanma koşulu karşısında Brittle kardeşleri kendisine getireceğine yemin eder. Bu görevi başarı ile tamamlarlar fakat, bu iki kişinin  yolları ayrılmaz. Schultz ve Django Güney’de aranan suçluların peşine düşerler. Birilerini yakalama yetileri her geçen gün daha da artan Django’nun aslında tek bir hedefi vardır: Kword preöle ticareti yüzünden yollarının ayrıldığı eşi Broomhilda’yı bulmak ve onu köle hayatından kurtarmak… Bu arayış ise onları “Candyland” adlı bir çiftliğe ve o çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’ye götürecektir.


3) The Revenant – Diriliş (2015) | IMdb: 8.0

diriliş

Yönetmen: Alejandro G. Inarritu

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson

Kızılderili filmleri arasında son dönemde büyük ses getiren filmlerden birisidir. Hugh Glass bir firmaya çalışan, hayvanları kürkleri için avlayan tuzakçıdır. Kendilerine avlanmak için seçtikleri bölgede yalnız değillerdir. Onların dışında, o bölgede yerli Kızılderili halk ve Fransız birlikleri de bulunmaktadır. Bir gün yine bir av sırasında, bir boz ayı tarafından saldırıya uğrayan ve ağır bir şekilde yaralanan Glass’ı arkadaşları ölüme terk eder. Fakat o bölgeyi ekiplerindeki diğer arkadaşlarından çok daha iyi bilen Glass hayat mücadelesi verir ve yaralarının yavaşça iyileşmesini bekler. Glass’ın yaşamak için bu kadar çaba göstermesinin de bir nedeni vardır.


4) The Wild Bunch – Vahşi Belde (1969) | IMDb: 7.9

vahşi belde

Yönetmen: Sam Peckinpah

Oyuncular: William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan

Teksas ve Meksika arasındaki sınırda geçen Kızılderili filmleri arasında olan Vahşi Belde, teknolojik anlamda değişen dünyanın içerisinde varlıklarını sürdürmeye çalışan yaşlı haydutların üye olduğu bir çetenin  mücadelesini konu alıyor. Çete lideri olan Pike Bishop, işinden ayrılmadan önce son kez büyük bir vurgun yapmak istemektedir. Pike içerisinde çok değerli şeylerin bulunduğu bir dükkânı soymak için farklı suçları olan birtakım çeteyi de bu göreve dahil eder. Fakat hiçbir şey planlandığı gitmeyecek, yapacakları soygun kanlı bir savaşa dönüşecektir.


5) The Hateful Eight – Nefret Dolu (2015) | IMDb: 7.8

kızılderili filmleri

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh

The HateFul Eight, İç Savaşın bitmesinden uzun bir süre sonra, birtakım yabancının, tipiden kurtulup dağda bir konaklama yerine sığınmalarını ve gizli bağlılıklarının hayatta kalmalarını tehdit ettiğini anlatıyor. Bir gün, bir posta arabası, soğuk mu soğuk Wyoming’den geçer. Yolculardan cellat John Ruth ve yakaladığı Daisy Domergue’nun adalete teslim edilmesi adına Red Rock kasabasına doğru gitmektedirler. Yolda kötü bir ünü olan siyahi bir ödül avcısı olan eski federasyon askeri Binbaşı Marquis Warren ve kasabanın şefi olduğunu söyleyen güneyli bir haydut olan Chris Mannix ile tanışırlar. Yoğun bir tipi olduğu için yollarını kaybeden Ruth, Domergue, Warren ve Mannix dağın tepesinde Minnie’s Haberdashery adlı bir konaklama yerine sığınırlar. Fakat oraya vardıklarında onları mekânın sahipleri yerine tanımadıkları dört farklı yabancı karşılar. Bunlar Bob, Red Rock celladı Oswaldo Mobray, Kovboy Joe Gage ve Müttefik Sanford Smithers’tır. Tipi daha da şiddetlenirken bu sekiz kişi Red Rock’a hiç varamayabileceklerini öğrenirler.


6) The Last of the Mohicans – Son Mohikan (1992) | IMDb: 7.7

son mohikan

Yönetmen: Michael Mann

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Russell Means

İngiliz ve Fransız askerler, 18. yüzyılda Kuzey Amerika’nın üzerinde hâkimiyet kurmak için savaşmaktadırlar. Bu bölgede yaşayan yerleşimciler ve Kızılderililer de bu savaşın tam ortasında kalmışlardır. Yerleşimcilerden olan Cora ve kardeşi Alice’in başına kötü şeyler gelir, fakat Şahingöz diye anılan bir Kızılderili bu iki kardeşi kurtarır. Şahingöz aslında bir yerleşimcidir, fakat ailesi ölünce onu son mohikanlar büyütmüştür. Kızılderili filmleri arasında unutulmaz bir efsanedir.


7) 3:10 to Yuma – 3:10 Yuma Treni (2007) | IMDb: 7.7

kızılderili filmleri

Yönetmen: James Mangold

Oyuncular: Russell Crowe, Christian Bale, Ben Foster

Evans, azılı bir katil olan Wade’i yakalandıktan sonra onu saat 3:10 treni ile Yuma’ya götürmeye gönüllü olur ve bu teklifi kabul eder. Fakat durum hiç beklediği gibi ilerlemez. Evans, bu kanun kaçağı adamla birlikte yola çıktıktan itibaren içerisinde ona karşı saygı dolu hisler taşımaya başladığını fark eder. Wade’in kendisine ait bir çetesi vardır ve gittiği her yerde etrafında tehlike olması söz konusudur. Yolculuk ise bir tür kader görevine dönüşmeye başlar.


8) Dead Man – Ölü Adam (1995) | IMDb: 7.6

kızılderili filmleri

Yönetmen: Jim Jarmusch

Oyuncular: Johnny Depp, Gary Farmer, Crispin Glover

1800’lü yıllarda geçen bu hikâye’de, yaşamında önem verdiği bir şey bulunmayan ve çok normal bir hayat süren William Blake adlı bir genç, sıra dışı bir deneyim yaşama isteği ile kendi yaşadığı yeri terk edip, hiç bilmediği bambaşka bir yerde yeni bir hayata başlamaya karar verir. Verdiği bu karar ile hem ruhen hem de fiziken değişecek bir deneyim yaşayacaktır. Çok kötü bir haldeyken tanıştığı “Hiç kimse” adlı Amerikan yerlisi bir adam, William  Blake’ ile aynı ismi taşıyan ve ölmüş olan bir şairin bizim William Blake olduğuna inanır. William Blake’in  “Hiç Kimse” ile atılacağı bu yolculuk, William Blake’i bambaşka bir insan haline getirecektir. Ölü Adam Kızılderili filmleri arasında en beğenilenlerden birisidir.


9) True Grit – İz Peşinde (2010) | IMDb: 7.6

iz peşinde

Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular: Jeff Bridges, Matt Damon, Hailee Steinfeld

1870’lerde İç Savaştan çıkmış Amerika’da babası katledilmiş olan 14 yaşındaki Mattie Ross, babası için adalet aramaktadır. Mattie, Kızılderili topraklarına izin almadan girecektir, fakat bundan önce babasını para ödülü için öldürdüğü söylenen korkak Tom Chaney adlı adamın peşinden Arkansas/Fort Smith’e yol alır. Chaney’e babasının ölümünün cezasını çektirmek isteyen Mattie, o zamanların en katı askeri olarak nam salan alkolik ve sorumluluk duygusundan yoksun Rooster Cogburn’ü, Chaney’i yakalaması için işe alır. Bu süreçte yolda karşılaştıkları Texax polisleri LaBoeuf’de Chaney’i yakalamak ve oradan da Texas’a götürmek niyetindedirler. Bu amaçla bu üç kişi büyük bir kovalamacının içerisinde birlik olurlar. Her biri inatçı, ben ne dersem o olurcu, kendi ahlaki değerleri olan bu sıra dışı ekip kovalamacının içerisinde kendilerini bambaşka bir halde bulurlar: kötülük, acımasızlık, umutsuzluk, cesaret ve aşk.


10) Il Grande Silenzio – Büyük Sessizlik (1968) | IMDb: 7.7

kızılderili filmleri

Yönetmen: Sergio Corbucci

Oyuncular: Jean Louis Trintignant, Klaus Kinski, Frank Wolff

Büyük Sessizlik bir zamanların en beğenilen Kızılderili filmleri arasındadır. Loro adında başları olan bir çete, yaşadıkları yerde terör estirirler. Hükümet ise bu bölgede yaşanan her türlü zulmü görmezden gelmeyi ve zulme karşı ses dahi çıkarmamayı tercih eder. Yaşamları büyük bir tehdit altında olan bu bölgede yaşayan insanların ise tek umudu Silence adında biridir. İnsanları bu acımasız çeteye karşı korumaya yürek vermiş olan Silence, bu süreçte kendisini büyük bir savaşın içinde bulacaktır.


11) Hell or High Water – İki Eli Kanda (2016) | IMDb: 7.6

kızılderili filmleri

Yönetmen: David Mackenzie

Oyuncular: Chris Pine, Ben Foster, Jeff Bridges

İki Eli Kanda, bankaya borcu olan ve hayattaki tek maddi varlıkları olan aile çiftliklerini ipotekten kurtarmaya çabalayan iki erkek kardeşin western tarzında hikâyesini konu alıyor. Bankaya olan borçlarını kapamak adına banka soyan Tanner ve Toby, daha sonrasında izlerini kaybettirmek adına şehirden şehre dolaşmaya başlarlar. Fakat peşlerine düşmüş olan emekli polis müfettişi pek kolay pes edeceğe benzememektedir.


12) The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Fort – Korkak Robert Forud’un Jesse James Suikasti (2007) | IMDb: 7.5

kızılderili filmleri

Yönetmen: Andrew Dominik

Oyuncular: Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard

Brad Pitt’in başrolünde olduğu Korkak Robert Forud’un Jesse James Suikasti filmi kıılderili filmleri arasında son dönemde en beğenilenlerdendir. Filmde, Robert Ford’un kendine idol olarak gördüğü Jesse James ile tanışmasıyla birlikte yaşadıkları son günler anlatılır. Robert Hansen’in romanından uyarlanan bu filmde ünlenmiş bir kanun kaçağının kişisel hayatı gözler önüne serilmektedir. 1881 senesidir, Jesse James gerçekleşecek bir soygunun peşindedir, fakat aynı zamanda onu ele geçirmesinin sonucunda bu soygundan para kazanacak kişilere de savaş açmıştır.


13) Open Range – Uzak Ülke (2003) | IMDb: 7.4

kızılderili filmleri

Yönetmen: Kevin Costner

Oyuncular: Kevin Costner, Robert Duvall, Diego Luna

Charley Waite ve Boss Spearman, ülkenin her yerinde bağımsızca dolşarak sığırlarını otlatıp, huzurlu ve mutlu bir hayat geçirmektedirler. Fakat çiftliğin sahibi olan Denton Baxter, Boss ve yanındaki adamları bir hırsız olarak görmektedir. Onları kendi bulunduğu bölgeden kovma kararı verir. Hatta bunu başarmak için gerekirse cinayet bile işlemeyi göze almıştır. Boss’un cesur kişiliği ise hiçbir engel karşısında pes etmeyecek kadar güçlüdür. Charley, geçmişinden kaçarken tam on sene boyunca Boss ile çalışmış, fakat bu olaylar sonucunda kendini tekrardan bir ikilemin ortasında bulmuştur. Lovable Mose ve Button ise bu takımı tamamlamak için hazır beklemektedirler. Kasaba doktorunun kardeşi Sue ise Charley’in kibar tavırlarına kayıtsız kalamayacaktır.


14) The Three Burials of Melquiades Estrada – Üç Defin (2005) | IMDb: 7.4

üç defin

Yönetmen: Tommy Lee Jones

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Barry Pepper, Dwight Yoakam

Bir adam, Texas çöllerinde öldürülür ve oraya gömülür. Fakat daha sonra bulunan ceseti oradan çıkarılıp şehir mezarlığı olan Var Horn’a nakledilir. Pete Perkins isimli bir çiftlik sahibi öldürülen adamın arkadaşıdır ve katilin izini sürmeye karar verir. Pete sınırdaki bir devriye polisinden şüphelenir, onu kaçırır ve cesedi mezarlıktan çıkarması için polisi zorlar.  Arkadaşının cesedini oradan alıp, Meksika’daki evinin bahçesine gömmek istemektedir. Pete, kaçırdığı polis ve arkadaşının cesedi ile Meksika’ya doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkar.


15) The Proposition – Kanlı Teklif (2005) | IMDb: 7.3

kızılderili filmleri

Yönetmen: John Hillcoat

Oyuncular: Ray Winstone, Guy Pearce, Richard Wilson

Kanlı Teklif Kızılderili filmleri arasında bir drama filmidir. Avustralya’nın çöllerinde yaşanan bir intikam ve kan davasını konu alıyor. Kanun kaçağı olan Burns kardeşlerin polislerin yanı sıra kasabadaki halk ile olan mücadelesini gözler önüne seriyor. Bu mücadele boyunca da bir polis şefinin hayatından belirli kesitleri seyircilerle buluşturuyor.


16) Das finstere Tal – Karanlık Vadi (2014) | IMDb: 7.1

kızılderili filmleri

Yönetmen: Andreas Prochaska

Oyuncular: Sam Riley, Tobias Moretti, Paula Beer

19. yüzyılın sonlarına denk gelen bir zamanda, karlı ve soğuk olan Alpler’deki bir köye, atının üstünde Greider isminde ve kimse tarafından tanınmayan bir yabancı çıkagelir. Havanın kötü olmasından dolayı bu küçük halktan sığınmak için bir yer diler. Oysaki bu köyde yabancılara pek misafirperver davranılmaz; fakat Greider karşılığında altın vermek şartıyla onları ikna eder ve kendisine sığınabileceği bir ev bulur. Greider köye yerleştikten sonra hava şartları daha da kötüleşir ve köy komple karla kaplanır. Bu sırada köyün hatırı sayılır kişilerinden birinin oğlu bir kaza geçirir ve hayatını kaybeder. Bu kazadan dolayı köydeki herkesin şüphe duyduğu ise tek bir isim vardır.


17) Bone Tomahawk – Kemik Balta (2015) | IMDb: 7.1

kemik balta

Yönetmen: S. Craig Zahler

Oyuncular: Kurt Russell, Patrick Wilson, Matthew Fox

Kemik Balta filminde mağaralarda ilkel bir şekilde yaşayan ve yamyam olan bir kabile tarafından kaçırılıp, esir alınan insanları kurtarmak için dört tane cesur adamın bu gaye için yola çıkmasını konu alır.


18) The Magnificent Seven – Muhteşem Yedili (2016) | IMDb: 6.9

kızılderili filmleri

Yönetmen: Antoine Fuqua

Oyuncular: Denzel Washington, Chriss Prat, Ethan Hawke

Vahşi Batılı yedi silahşor sanayici Bartholow Bogue’un katı yönetim biçiminde idare edilen yoksul bir köyü savunmak için kiralanırlar. Ödül avcıları, silahlı adamlar ve kumarbazlardan meydana gelen bu ekipte Sam Chisolm, Josh Farraday, Goodnight Robicheaux, Jack Horne, Billy Rocks, Vasquez ve Red Harvest bulunmaktadır. Yedi kişiden oluşan bu ekip, huzurlu Rose Creek kasabasını başına gelebilecek büyük bir saldırıya hazırlarken, kendi içlerindeki birtakım değerleri de tekrardan keşfe çıkarlar.


19) The New World – Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi (2005) | IMDb: 6.7

kızılderili filmleri

Yönetmen: Terrence Malick

Oyuncular: Colin Farrell,  Q’orianka Kilcher, Christopher Plummer

Kızılderili filmleri arasında oldukça beğenilen filmlerden birisidir. The New World filminde 17. yüzyıldaki bir aşk hikâyesi anlatılmaktadır. John Smith ile Kızılderili bir kız olan Pochahontas’ın aşkıdır bu. O dönemde çok üzücü olaylar yaşanmış olsa bile, Kolonicilerle ahbap olan Kızılderililer arasında uyum sağlanır ve Kızılderililerin başı olan adamın kızı Pochahontas ile John Smith birbirlerine âşık olurlar. Bu aşka tek engel olacak şey ise farklı kültürlerden geliyor olmalarıdır. İki âşığın birbirleri ile çıktıkları bu yolculuk onları hiç ummadıkları yerlere sürükleyecektir.


20) The Salvation – İntikam (2014) | IMDb: 6.7

kızılderili filmleri

Yönetmen: Kristian Levring

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Eva Green, Jeffrey Dean Morgan

İntikam, 1870’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde geçen kızılderili filmeri arasındadır. Hikâyenin kahramanı olan göçmen, ailesini katleden bir katili kendisinden beklenmeyecek kadar sakin bir şekilde öldürerek intikamını alır. Fakat bu  hareket, bölgede bulunan en güçlü çetelerden birinin başı olan kişiyi çok kızdırır. Çete ile arasındaki bu gerilim sürecinde en yakınındaki insanlar tarafından da ihanete uğrayan kahramanımız, çeteyle tek başına savaşmak mecburiyetinde olacaktır.


21) Slow West – Sakin Batı (2015) | IMDb: 6.9

sakin batı

Yönetmen: John Maclean

Oyuncular: Kodi-Smith McPhee, Caren Pistorius, Aorere Paki

19. yüzyılda, Amerika’da geçen bu hikâyede maddi durumu iyi bir İskoç ailesinin 17 yaşlarındaki oğulları Jay’ın âşık olduğu kadın Rose, başına gelen bir kaza sebebiyle İskoçya’dan ayrılmak zorunda kalır ve Vahşi Batı’ya doğru bir yolculuğa çıkar. Jay ise âşık olduğu kadını kaybetmek istemediği için onun peşinden gider, fakat suçun yasak olmadığı Vahşi Batı’da istediği sonuca ulaşamaz. Gizemli bir yolcu olan Silas’ın kendisine yardım etmesine izin verir. Yolculuk boyunca tanık olduğu tehlikeli işler ve şiddet Jay’a Amerika’nın masum insanları nasıl sindirdiğini de öğretecektir.


22) Hidalgo (2004) | IMDb: 6.7

kızılderili filmleri

Yönetmen: Joe Johnston

Oyuncular: Viggo Mortensen, Omar Sharif, Zuleikha Robinson

Arabistan’da düzenlenen “Ateş Okyanusu” dünyaca bilnen bir koşu yarışıdır. Arap atları ve onları kullanan sürücüler bu tehlikeli yarışta karşı karşıya gelmektedirler. Bir gün, bir Arap şeyhi, bir Amerikalıyı ve onun atı Hidelgoyu bu yarışa çağırır ve büyük bir iddiaya girer. Böylece dünyada yapılan en korkunç yarışlardan sayılan Ateş Okyanusu’nda bir Amerikalı ve tek derdi yaşamak olan atı da vardır.


23) Seraphim Falls (2206) | IMDb: 6.7

kızılderili filmleri

Yönetmen: David Von Ancken

Oyuncular: Pierce Brosnan, Liam Neeson, Anjelica Huston

Başrolünde Liam Neeson’un da olduğu film Kızılderili filmleri arasında oldukça beğenilenlerdendir. Seraphim Falls, karla kaplı ormanların içinde bir adamı yaralayıp, sonra onu izleyen birtakım insan görüntüleri ile başlar. Yaklaşık olarak bir saat boyunca takip edilen Gideon’un, Carver ve yanındaki adamlar tarafından ne sebeple takip edildiği hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Gideon bu süreçte yaralıdır ve başından bir sürü olay geçmesine rağmen kaçmayı becerebilmektedir. Bu sırada Carver’ın adamlarını da eksiltmekten geri kalmaz.


24) Appaloosa – Kanun Benim ( 2008) | IMDb: 6.7

kızılderili filmleri

Yönetmen: Ed Harris

Oyuncular: Ed Harris, Viggo Mortensen, Renée Zellweger

Yıl 1882. Appaloosa adlı kasabaya karmaşa ve kanunsuzluk hâkimdir. Kasabalar arasında seyyah olarak yolculuk yapan iki arkadaş Virgil ve Everett, ziyaret ettikleri kasabalarda kanun adamı olarak çalışmaktadırlar. Appaloosa halkı, kasabanın önde gelen kişilerinden olan Randall adlı bir çiftlik sahibinden işkence görmektedir. Randall’ı astırmak amacıyla mahkemeye çıkaran bu iki arkadaşın planları, kasabaya taşınan bir kadın sayesinde tamamen değişir.


25) Blackthorn (2011) | IMDb: 6.5

kızılderili filmleri

Yönetmen: Mateo Gil

Oyuncular: Sam Shepard, Eduardo Noriega, Stephen Rea

Butch Cassidy ile Sundance Kid’in 1908 yılında, Bolivya ordusu ile yaşanan çatışmada öldükleri söylenir hep. Ya Butch ölmemiş ve herkesten uzakta, bir Bolivya köyünde James Blackthorn olarak dingin bir hayata kavuştuysa? Tarihte yaşanan bir olaya, alternatif bir seçenek sunan bu filmde, Amerika dışında olduğu zamanlardan bunalmış Bunch’un ölmeden önce ailesini yeniden görmek istemesiyle kendi ülkesine dönmek için verdiği uğraş konu alınıyor. Genç, fakat hırslı bir suçluyla denk gelene kadar kurguladığı planın işe yarayacağını düşünen Butch, Sundance Kid ile yaşadıkları macera dolu günlerden beri yaşamadığı farklı bir maceranın içinde bulur kendini.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/