Lise Filmleri: Lise Yıllarını Özleyenler İçin 20 Lise Filmi

Lise filmleri denildiği zaman aklınıza gelen ilk film ne olur bilmiyoruz; ancak bildiğimiz bir şey varsa, o da lise yıllarının pek çok kişi için hayatının en unutulmaz yılları olduğudur. Arkadaşlık, dostluk, aşk, isyan, kavga, mutluluk, üzüntü… Daha pek çok duygunun, hissin ve ilişkinin doyasıya yaşandığı zamanlar…

Hayatın olağan akışı içinde lise yıllarını hatırladığınız zamanlar muhakkak oluyordur. İşte öyle zamanlarda bazen duygulanır, bazen gülümseriz. Tüm hisleri bir arada ve yoğun olarak yaşarız. Bizler de sizleri yeniden lise yıllarınızı götürecek birbirinden değerli 20 lise filmini sizler için derledik.


20) Charlie Bartlett – Charlie İş Başında (2007) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Jon Poll

Oyuncular: Anton Yelchin, Robert Downey Jr., Hope Davis

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Lise filmleri listemizin ilk filmi olan Charlie Bartlett, zengin bir ailenin şımarık çocuğu olan Charlie karakterini merkeze alıyor. Okuduğu her okuldan kovulan Charlie, son gittiği özel okuldan da kovulunca bir devlet okuluna verilir. Hayatında ilk defa devlet okuluna gidince doğal olarak bir uyum sıkıntısı yaşamaya başlar. Ancak bu okul onun hayatı için bir dönüm noktası olacaktır.

Okulda geçirdiği süre boyunca tanıştığı diğer öğrencilerin birtakım problemleri olduğunu keşfeder ve bunu fırsata dönüştürmeye karar verir. Erkekler tuvaletinde ihtiyacı olan öğrencilere psikolojik destek verme işine kalkışır. Onların hayatlarını dinler, hatta daha da abartıp, kendi doktorunun ona verdiği ilaçları öğrencilere verir. Bu tehlikeli oyun, ilk başlarda Charlie için çok kârlı ve eğlenceli gibi gözükse de ilerleyen süreçte onun hayatını değiştirecektir.


19) American Pie – Amerikan Pastası (1999) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Paul Weitz, Chris Weitz

Oyuncular: Jason Biggs, Chris Klein, Thomas Ian Nicholas

Tür: Komedi

Bir dönemin en sevilen, aynı zamanda da en sansasyonel filmlerinden biri olan Amerikan Pastası, hiç şüphe yok ki lise filmleri listemizin de en sıra dışı filmlerinden. Yakın arkadaş olan 4 erkek lise öğrencisi, daha önce hiç cinsel ilişkiye girmemişlerdir. Üstelik, kızlara nasıl yaklaşacaklarını da bilmiyorlardır. Bu durum dördünün de üzerinde psikolojik bir baskı oluşturmaya başlar.

Dört arkadaş, her şeyi bir kenara bırakıp mezuniyet gecesine kadar ilk cinsel deneyimlerini yaşamak üzere çalışmalara başlar. Bunun için de aralarında bir iddiaya girerler. Artık onlar için dünya sadece kızlardan ibarettir ve mezuniyet gecesi gelene kadar bir cinsel ilişki yaşamak zorundadırlar. Bu da doğal olarak onlara maddi ve manevi yük olarak geri dönecektir.


18) Easy A – Adı Çıkmış (2010) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Will Gluck

Oyuncular: Emma Stone, Amanda Bynes, Penn Badgley

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Olive, lisede kendi hâlinde bir öğrencidir. Ancak günlerden bir gün bekaretini kaybettiğine dair lisede bir dedikodu yayılır. Bu dedikodu günden güne yayılır ve bir anda bütün okul Olive ve bekareti hakkında konuşmaya başlar. Olive, dedikoduların doğru olmadığını anlatmak için çok uğraşır fakat fayda etmez.

Olive, ilk başlarda bu iftiradan ve dedikodulardan psikolojik olarak çok etkilenir. Hatta hayatının mahvolduğunu düşünür. Daha sonra hiç beklenmedik bir şey olur ve Olive, tüm bu dedikodulardan dolayı okulun en popüler kızına dönüşür. Üstelik bu popülerlik ona maddi açıdan da kazanç getirir.


17) Mean Girls – Kötü Kızlar (2004) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Mark Waters

Oyuncular: Lindsay Lohan, Jonathan Bennett, Rachel McAdams

Tür: Komedi

Cady, annesi ve babası zoolog olduğu için Afrika’da doğup büyümüştür. Hiç okula gitmeyen, sürekli evde özel eğitim alan Cady, yaşadığı doğal koşullar gereği sadece en güçlü olanın hayatta kaldığı ilkesini benimsemiştir. Ancak 15 yaşına geldiğinde liseye gitmek zorunda kalır ve Cady’nin o güne kadar öğrendiği ve ilke edindiği şeyler bir anda boşa çıkar.

İçine girdiği yeni dünyada kısa süreli bir şok yaşayan Cady, üstüne üstlük bir de aşık olur. Hem de aşık olduğu çocuk, okulun en popüler kızının eski sevgilisidir. 15 yaşına kadar öğrendiği orman kanunları zaten lise hayatında boşa çıkmışken, işin içine aşk da girince, Cady kendini tam bir kaosun içinde bulur.


16) To All The Boys I’ve Loved Before – Sevdiğim Tüm Erkeklere (2018) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Susan Johnson

Oyuncular: Lana Condor, Noah Centineo, Janel Parrish

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Jenny Han’ın aynı isimli romanından uyarlanan film, Lara Jean adında 16 yaşındaki lise öğrencisi bir kızı anlatıyor. Lara Jean, 5 farklı kişiye aşıktır ve bu erkeklerin hepsine birer mektup yazar. Ancak mektupları elbette ki göndermez. Mektupları kimsenin okumayacağı düşüncesiyle tüm duygularını en içten şekilde aktarmıştır. Ancak günlerden bir gün mektuplar gizemli bir şekilde sahiplerine postalanır.

Lara durumu öğrendiğinde dünya adeta başına yıkılır. Sevdiği ve mektup yazdığı beş erkek de mektupları okumuştur. Lara büyük bir panikle ne yapacağını bilemez, dünya adeta başına yıkılır. Bundan sonra yapılacak tek bir şey vardır: Mektupları kimin postaladığını öğrenmek…


15) Grease (1978) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Randal Kleiser

Oyuncular: John Travolta, Olivia Newton-John, Stockard Channing

Tür: Komedi, Müzikal, Romantik

Müzikal dendi mi akla gelen ilk filmlerden biri olan Grease, lise filmleri listemizin de klasik bir filmi olarak ön plana çıkıyor. 1950’lerde geçen filmde, Danny ve Sandy arasındaki aşk merkeze alınıyor. Aynı zamanda bir grup Amerikan lise öğrencisinin gündelik hayatları da filmin odaklandığı konulardan.

Danny ve Sandy, yaz tatilinde tanışıp, birbirlerine aşık olmuşlardır ve unutamayacakları bir yaz geçirmişlerdir. Ancak tatil bittiğinde her ikisi de okula dönmek üzere birbirinden ayrılır. Oysaki bilmedikleri bir şey vardır: Sandy, Danny’nin gittiği okula kaydolmuştur. Aşklarına kaldıkları yerden devam edeceklerini düşünen Sandy, hayal kırıklığına uğrar. Çünkü Danny, okuldaki bir çetenin lideridir ve Sandy’nin tanıdığı o romantik ve kibar kişi değildir.

Danny, bir yandan Sandy’ye hâlâ aşıktır ama diğer yandan da çetenin lideri olarak okuldaki ağırlığını korumak zorundadır. Sandy de buna karşılık, Danny ve çetesinin düşmanı olan karşı gruba katılır. İki aşık artık birbirine düşman olan gruplarda yer alırlar.


14) The Edge of Seventeen – 17’nin Kıyısında (2016) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Kelly Fremon Craig

Oyuncular: Hailee Steinfeld, Haley Lu Richardson, Blake Jenner

Tür: Komedi, Dram

Nadine, lise hayatından memnun olmayan, umutsuz bir yaşam süren, ergenlik bunalımında bir kızdır. Günlerden bir gün, çok sevdiği arkadaşı Krista ve erkek kardeşi Darian sevgili olurlar. Bu ilişki yüzünden Nadine’in hayatı daha da zorlu bir sürece girer. Kardeşi Darian ile arasında yer yer eğlenceli yer yer de trajikomik birtakım çekişmeler başlar.

Krista ve Darian arasındaki tutkulu ilişki, Nadine’i gün geçtikçe çıldırtır. Tüm bunların sonucu olarak kendini her geçen gün daha da yalnız hisseder. Her şeyin kötüye gittiği böylesine bir dönemde Erwin adında biri hayatına girer. Erwin oldukça düşünceli ve anlayışlı bir erkektir. İkili çok iyi bir arkadaşlık kurar ve Nadine, hayatın aslında düşündüğü kadar berbat bir yer olmadığını hisseder.


13) Juno (2007) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Jason Reitman

Oyuncular: Elliot Page, Michael Cera, Jennifer Garner

Tür: Komedi, Dram

Lise filmleri listemizin bol ödüllü filmi Juno, beklenmedik bir hamilelik yaşayan Juno’nun yaşadıklarını konu alıyor. Juno, yaşıtlarına nazaran kendi kuralları olan ve bu kurallar çerçevesinde yaşayan biridir. Günlerden bir gün erkek arkadaşı ile sevişme kararı alır fakat bu karar onun hayatının dönüm noktası olacaktır. Yaşadığı ilişkinin ardından hamile kaldığını öğrenen Juno, durumu yakın arkadaşı Leah’a söyler. Leah’ın Juno’ya verdiği fikir ise bebeği evlat edinecek bir aile bulmaktır.

İkili, daha doğmamış bir bebeği evlat edinecek bir çift bulmak üzere arayışlara başlarlar. Bu süreçte ailesinden de yardım almak isteyen Juno, hamile olduğunu ve bebeği evlatlık vermek istediğini söyler. Aile, kızlarına yardım etme sözü verir. Juno ve Leah, araştırmalarının sonucunda Mark ve Vanessa Loring çiftini bulurlar. Çift, uzun yıllardır evlat edinmek istemektedir.

Juno’nun babası Mac, Loring çiftini araştırmak ister ve bunun üzerine Juno ile birlikte hareket etmeye başlar. Juno’nun üvey annesi Bren ise bu süreçte Juno’ya duygusal destekte bulunur. Gün geçtikçe hamileliği daha çok hisseden Juno, sadece fiziksel olarak değil, kişisel anlamda da değiştiğini, hatta olgunlaştığını fark eder. Üstüne üstlük, Loring çifti ilk başlardaki mutlu görüntülerinden gitgide uzaklaşmıştır.

Tüm bu inişli çıkışlı ve problemli zamanların sonunda Juno, yaşadığı dönüşüm ve gençliğinden de güç alarak tüm zorlukların üstüne gitmeye başlar. Roma Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık görülen yapım, aynı zamanda çeşitli festivallerden de farklı dallarda birçok ödül kazandı.


12) Lady Bird – Uğur Böceği (2017) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Greta Gerwig

Oyuncular: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts

Tür: Komedi, Dram

Christine McPherson, Sacramento’da yaşayan ve kendine Uğur Böceği lakabını takan lise son sınıf öğrencisi bir kızdır. Uğur Böceği, ergenlik çağı, büyüme sancıları, yaklaşan üniversite tercihi derken mental anlamda zor dönemler geçirmektedir. İstediği tek bir şey vardır; o da New York’ta bir üniversite kazanabilmek.

Annesi ise onun yanında kalması için uğraşmaktadır. Kişisel olarak yaşadığı bunalımlı sürecin yanında annesiyle olan bir iyi bir kötü ilişkisi, Uğur Böceği’ni her geçen gün daha da strese sokmaktadır. Christine, ne olursa olsun New York’a gitmeye kararlıdır.


11) Entre Les Murs – Sınıf (2008) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Laurent Cantet

Oyuncular: François Bégaudeau, Agame Malembo-Emene, Angélica Sancio

Tür: Dram

Lise filmleri listemizde şimdi de Paris’e uzanıyoruz. François Marin, Paris’teki bir lisede çalışan bir öğretmendir. Lise, Paris’in kenar mahallelerinden birinde yer alır ve farklı ırklardan ve kültürlerden pek çok öğrenciyi barındırır. Hem François hem de diğer öğretmenler yeni öğretim yılına başlarlarken bir toplantı yaparlar. Bu toplantıda öğrencilerin hepsine iyi bir eğitim vermek için ellerinden geleni yapacaklarına dair sözleşirler.

Öğretmenler her ne kadar aynı fikir üzerinde buluşsalar da her birinin yöntemi diğerinden farklıdır. Öğrencilerle olan iletişimleri, onlara başarıya ulaşma konusunda verdikleri öğütler, disiplin anlayışları… Ancak yine de okul yönetimi de dahil olmak üzere hepsi öğrencilere adaletli davranmak için çaba sarf ederler. Hikâyeyi ise daha çok François odaklı izleriz. François, öğrencileriyle arkadaş olabilmek, onların aralarına girebilmek adına her yolu dener. Üstelik bu çaba bazen onun zararına bile olur.

Farklı kültürler, inanışlar, ırklar derken film, Fransa’nın başka bir yüzünü okuldaki bir sınıf üzerinden izleyiciye aktarır. Ergenlik çağındaki öğrencilerin birbirleriyle, aileleriyle, okulla ve hayatla olan ilişkilerinin yanı sıra, öğretmenlerin aldığı düşük maaş, kırılan motivasyonlar, sorgulanmaya başlayan yöntemler filmin ele aldığı diğer konular.


10) Superbad – Çok Fena (2007) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Greg Mottola

Oyuncular: Michael Cera, Jonah Hill, Christopher Mintz-Plasse

Tür: Komedi

Evan ve Seth, liseden mezun olmak üzere olan iki gençtir. Sosyal becerileri çok az gelişmiş bu iki arkadaş, birbirine bağımlı denebilecek seviyede bağlıdır. Bu yüzden de asosyal bir hayat sürerler. Evan çok korkak, Seth ise Evan’a kıyasla ağzı iyi laf yapan biridir. Seth aynı zamanda kızlara düşkünlüğü ile de ön plana çıkar.

Hem lisede geçirdikleri son yıl olması hem de farklı üniversitelere gidecekleri için hayatla daha fazla yüzleşme kararı alan iki arkadaş, beğendikleri kızları tavlamak için harekete geçerler. Yıllardır birbirleriyle vakit geçirmeleri, sosyalleşmemeleri gibi etkenler elbette ki bu aşamada karşılarına çıkar. İkili, kızları tavlayabilmek adına yanlışlarla dolu çabaların içine girerler.


9) Rushmore – Çılgın Liseliler (1998) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Jason Schwartzman, Bill Murray, Olivia Williams

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Lise filmleri listemizde sırada en sevilen yönetmenlerden biri olan Wes Anderson var. Wes Anderson her zaman olduğu gibi bu filminde de kendi tarzını ve anlatım biçimini yansıtarak ortaya oldukça ilgi çekici ve keyifli bir lise filmi çıkarıyor.

Max Fischer, okul gazetesinde editörlük yapan, okuldaki pek çok kulüpte aktif görev alan bir öğrencidir. Ancak derslerinde hiç başarılı değildir. Bu yüzden de Oxford’a yaptığı başvuru reddedilir. Bu ret cevabının ardından eğitim hayatına dair karamsar bir ruh hâline giren Fischer, bu yetmezmiş gibi bir de öğretmenine aşık olur. Onun için hayat artık çok daha zordur.


8) Me and Earl and the Dying Girl – Ben, Earl ve Ölen Kız (2015) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Alfonso Gomez-Rejon

Oyuncular: Thomas Mann, RJ Cyler, Olivia Cooke

Tür: Komedi, Dram

17 yaşındaki Greg Gaines lise son sınıf öğrencisidir. Pek fazla sosyal ortamı bulunmayan Greg, okul hayatını herkesle iyi geçinmek üzere kurgulayarak görünmez bir karakter olmayı seçmiştir. Zamanının çoğunu çocukluğundan beri en yakın arkadaşı olan Earl ile birlikte geçirir. İkilinin en büyük keyfi ve hatta tek aktivitesi, sinema tarihinin kült seviyesine erişmiş filmlerini kendi yorumlarıyla baştan çekmektir.

Günlerden bir gün okuldaki Rachel adında bir kıza lösemi teşhisi konulur. Rachel’ın annesiyle iyi bir arkadaşlığı olan Greg’in annesi, Greg’i Rachel ile vakit geçirmeye zorlar. Greg ilk başlarda bu teklifi kabul etmese de mecburen Rachel ile arkadaş olur. Daha sonra bu ikiliye zaman zaman Earl de katılır. Bir süre sonra Greg, Rachel ve Earl birlikte takılmaya başlarlar.

Gün geçtikçe Rachel’ın hastalığı ağırlaşır. Greg ve Earl de bu sefer Rachel için bir film çekmeye karar verirler. Ancak henüz 17 yaşında olan bu gençler, lise hayatı, üniversite tercihleri, aile yaşantıları, kişisel bunalımlar, arkadaşlık sorgulamaları derken zorlu günler yaşarlar. Greg ve Earl, Rachel için çektikleri filmi bitirebilecekler midir?


7) Detachment – Kopma (2011) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Tony Kaye

Oyuncular: Adrien Brody, Christina Hendricks, Marcia Gay Harden

Tür: Dram

Henry Barthes oldukça yetenekli bir eğitimcidir. Ancak bir süredir mesleğini arka plana atarak öğretmenlik yapmaktadır. Öğrencileriyle özellikle bire bir anlamda çok iyi ilişkiler kurabilen Henry, bu yeteneklerine ve başarısına rağmen çalıştığı hiçbir okulda uzun süreli kalamamıştır. Bu yüzden de gerek okuldaki arkadaşları gerek de öğrencileriyle duygusal bağlar kuracak kadar yakınlaşamamıştır.

Görev yapmaya başladığı yeni okulda Henry’nin dikkatini bir şey çeker. Okuldaki tüm öğretmenler ve öğrenciler fazlasıyla içine kapanıktır. Hatta bu içine kapanık tutum, karamsar tavırlar sergilemeye kadar ilerlemiştir. Tüm bu ortamın içinde Henry, hiç ummasa da öğrencilerle çok sıcak bir bağ yakalar. Öyle ki, okuldan kaçarak sokakta yaşamaya başlayan bir öğrenciyi hem ailesine hem de yeniden hayata döndürmek için büyük bir çaba sarf eder.


6) The Breakfast Club – Kahvaltı Kulübü (1985) | IMDb: 7.8

Yönetmen: John Hughes

Oyuncular: Emilio Estevez, Judd Nelson, Molly Ringwald

Tür: Komedi, Dram

Breakfast Club, sadece lise filmleri listemizin değil, sinema tarihinin kült filmlerinden biri. Bir anarşist, bir inek, bir entel, bir sporcu, bir de sarışın olmak üzere 5 farklı öğrenci merkeze alınıyor. Bu 5 öğrenci cezalı oldukları için cumartesi gününü okulun kütüphanesinde geçirmek zorundadır. Üstelik cezaları bununla sınırlı değildir. Okulun disiplin bağımlısı müdürünün rahatsız edici davranışlarına maruz kalmaktadırlar.

5 karakter, her ne kadar farklı görünse de cezalı olarak geçirdikleri bu cumartesi günü, onların hem birbirlerini hem de kendilerini keşfetmelerini sağlayacaktır. Gerek hikâyesi gerek de karakterleri bir klişe olarak gözükse de Breakfast Club, şüphesiz ki her dönem izlenebilecek, oldukça başarılı bir yapım.


5) The Perks of Being a Wallflower – Saksı Olmanın Faydaları (2012) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Stephen Chbosky

Oyuncular: Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller

Tür: Dram, Romantik

Lise öğrencisi olan Charlie, bir yandan kendi dünyasındaki kişisel problemlerle boğuşurken diğer yandan da arkadaşları tarafından her zaman küçümsenmenin ve görmezden gelinmenin zorluklarını yaşamaktadır. Bunlar yetmezmiş gibi bir de en yakın arkadaşının intihar teşebbüsüyle ağır bir depresyona girer.

Yeni başladığı okulda Patrick ve Sam adında iki kardeşle tanışan Charlie, mümkün gözükmese de kısa süre içinde çok iyi arkadaş olurlar. Patrick ve Sam, Charlie’nin çekimser ve karamsar tavrını değiştirip, onu hayattan zevk alan bir karaktere dönüştürmeye çalışmaktadır. Charlie, ilk başlarda buna dirense de, Sam ve Patrick sayesinde dünyaya başka bir gözle de bakılabileceğini keşfeder.


4) Donnie Darko – Karanlık Yolculuk (2001) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Richard Kelly

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu, Gerilim

Lise filmleri listemizin bir diğer klasik filmi olan Donnie Darko, 80’li yılların en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. 16 yaşındaki Donnie Darko, bir süredir tavşan kostümlü bir adam görüyordur. Günlerden bir gün bu tavşan kostümlü adam, Donnie Darko’ya 28 gün, 6 saat, 42 dakika, 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söyler. Donnie Darko, bunu öğrenince zaten kısıtlı olan sosyal yaşantısını tamamen sonlandırır ve tavşan kostümlü adamın peşinden ayrılmaz.

Aile, okul, arkadaşlar ve toplum tarafından uyumsuz olarak kabul edilen, bu otoritelerin çizdiği yoldan gitmek istemeyen Donnie Darko, gerçek mi hayal mi olduğunu bilmediği bu esrarengiz yolculukta kendini keşfetmeye başlayacaktır.


3) Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği (1989) | IMDb: 8.1

 

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke

Tür: Komedi, Dram

Lise filmleri listesi yapıp da böylesine bir klasiği es geçmek olur muydu? Elbette ki olmazdı! 1950’li yıllardayız. Welton Akademisi, disiplini ile ünlü ve akademi dünyasında saygınlığı yüksek bir okuldur. Bu disiplin anlayışı, baskıcı öğretmenler ile birleşince okul, öğrenciler için çekilmez bir hâl alır. Ancak okula yeni gelen İngilizce öğretmeni John Keating, okul tarihinde daha önce hiç görülmemiş bir eğitim anlayışını uygulamak üzere çalışmalara başlar.

John Keating, öğrencilere ders kitaplarını yırttırır, alışılmış ve kalıplaşmış düşünce biçimlerinden uzaklaşmalarını söyler. Bunlar yerine öğrencilerini şiirle, romanla vb. edebi yapıtlarla tanıştırır. Okul yönetimi, Keating’in kural dışı bu davranışlarını fark eder ve hemen harekete geçerek onu okuldan uzaklaştırır. Öğrenciler ise hayatlarını değiştiren öğretmenlerini kolay kolay bırakmayacaklardır.


2) Hoop Dreams – Büyük Düşler (1994) | IMDb: 8.3

Yönetmen: Steve James

Oyuncular: William Gates, Arthur Agee, Emma Gates

Tür: Belgesel, Dram, Spor

Lise filmleri listemizin tek belgesel yapımı olan Hoop Dreams, William Gates ve Arthur Agee adındaki Afrika kökenli iki Amerikan öğrencinin hayatını anlatıyor. William ve Arthur, beyaz öğrencilerin ağırlıklı olduğu Westchester bölgesindeki St. Joseph Lisesi’nde okumaktadırlar. En büyük hayalleri ise profesyonel birer basketbolcu olabilmektir.

Yaşadıkları yer okula çok uzak olan William ve Arthur, hiçbir zaman pes etmezler. Profesyonel basketbolcu olabilmek adına her gün kilometrelerce yol giderler, zorlu antrenmanlarda tüm enerjilerini sahaya yansıtırlar. Sadece bir lise filmi olarak değil, sinema tarihinin en başarılı ve etkileyici belgesellerinden biri olarak da kabul edilen Hoop Dreams, Amerika’nın sosyal sınıf, ırk, eğitim gibi problemlerini çarpıcı bir şekilde yansıtıyor.


1) Hababam Sınıfı (1975) | IMDb: 9.3

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Kemal Sunal, Münir Özkul, Halit Akçatepe

Tür: Komedi, Dram

Geldik lise filmleri listemizin son filmine. Böyle bir liste yapıp da Hababam Sınıfı’ndan bahsetmemek olmazdı. Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli romanından uyarlanan film, yayınlandığı dönemde rekor üstüne rekor kırmış, haftalarca kapalı gişe oynamıştı. Sadece bir komedi filmi değil, aynı zamanda öğrenciler, öğretmenler ve aileler üzerinden eğitim sistemini eleştiren diliyle de bugün bile güncel bir yapım olarak kalabiliyor.

Film, Özel Çamlıca Lisesi’nin haylaz ve tembel sınıfını merkezine alıyor. Okula yeni atanan müdür muavini Kel Mahmut’un gelmesiyle birlikte, Hababam Sınıfı öğrencileri için zor günler yaşamaya başlarlar. Kel Mahmut, disiplinden asla taviz vermeyen bir hocadır ve Hababam Sınıfı’nı yola getirmeye kararlıdır. Ancak Hababam Sınıfı öğrencileri de okuldaki hakimiyetlerini kolay kolay Kel Mahmut’a bırakmaya kararlı değildirler.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/