Ayrılık Filmleri: Ayrılık Da Sevdaya Dahil

Film listeleri genelde “mutlaka izlenmesi gereken filmler” başlığı altında karşımıza çıkarlar. Ancak bugünkü liste alışılmışın aksine bazılarımızı üzecek nitelikte. Eğer aramızda yakın zamanda sevgilisinden ayrılmış veya ayrılığın üzerinden seneler geçse de unutamamış kişiler varsa şimdiden uyarıyoruz. Çünkü bugünkü listemizin teması ayrılık filmleri olacak!

İçinde hüzün, kalp kırıklığı, acı, gözyaşı, mutsuzluk barındırsa da ayrılık filmleri, izleyenleri her zaman olumsuz etkileyecek diye bir şey yok. Kim bilir, izleyeceğiniz bu ayrılık filmleri, ayrılmış olsanız bile her gün daha fazla özlediğiniz “o” kişiyi belki de yeniden aramanıza bir araya gelmenize vesile olacaktır.

Sözü daha fazla uzatıp, ayrılık acınıza bir biz tuz biber ekmeyelim ve kararı size bırakalım. Ayrılık acısını dibine kadar yaşayarak gözyaşlarınızın sel olmasını mı seçeceksiniz, yoksa Attila İlhan’ın da dediği gibi “Ayrılık da sevdaya dahil” anlayışını benimseyip, acınızı kalbinize mi gömeceksiniz?

Gelin, ayrılık filmleri temalı listemizde bulunan birbirinden etkileyici 25 filme birlikte göz atalım.


25) The Break-Up – Ayrılık (2006) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Peyton Reed

Oyuncular: Jennifer Aniston, Vince Vaughn, Jon Favreau

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Ayrılık filmleri listemizin ilk filmi, listemizin adına da uygun olan Ayrılık. Brooke Meyers, bir süredir birlikte olduğu erkek arkadaşı Gary Grobowski’nin yeterince olgun olmadığını düşünmektedir. Yanı sıra, erkek arkadaşının onu sürekli ihmal ettiğini ve ona saygı göstermediğini düşünmektedir. Tüm bunların sonucu olarak bir plan yapar. Bu plan, erkek arkadaşından ayrılmak ve bu sayede onun kendisini özlemesini sağlamaktır. Ancak küçük bir problem vardır. Evden kim gidecek?

Ne Gary ne de Brooke evden ayrılmayı kabul etmez. Hatta işler o kadar büyür ki, evde tam anlamıyla bir savaş ortamı oluşur. Hâl böyle olunca, her iki tarafın ailesi olaya müdahale etmek üzere harekete geçerler. Film, sağlam temeller üzerine inşa edilmiş, merkezinde sevgi olan bir ilişkinin zamanla nasıl zarar görebileceğini gözler önüne seriyor. Bunu da zaman zaman acı veren, zaman zaman da komedi unsurlarıyla izleyiciye aktarıyor.


24) Love – Aşk (2015) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Gaspar Noé

Oyuncular: Aomi Muyock, Karl Glusman, Klara Kristin

Tür: Dram, Romantik

Murphy, karısı ve 2 yaşındaki çocuğuyla yaşayan bir adamdır. Bir sabah telefonu çalar. Telefondaki kişi, bir dönem tutkulu bir aşk yaşadığı Electra’nın annesidir. Anne oldukça telaşlıdır. Electra’nın bir süredir kayıp olduğunu, başına kötü bir şey gelmesinden korktuğunu söyler. Murphy, yıllar sonra aldığı bu haberle birlikte bir anda Electra’yı çok özlediğini fark eder. Onunla birlikte geçirdiği iki yıl, anbean hatıralarında canlanmaya başlar.

Dönüş Yok, Enter the Void, Climax gibi filmlerin aykırı yönetmeni Gaspar Noé’nin dördüncü uzun metrajlı filmi olan Love, Gaspar Noé tarafından “erotik melodram” olarak tanımlanıyor. Gaspar Noé, aşk, ilişki, sevgi, ihanet, tutku gibi kavramları bir kez daha kendi diliyle ele alıyor ve seyircileri erotizm dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Aşk dolu cümleler, küfürlü kavgalar, olay yaratan cinsel sahneler ve daha pek çok unsur, izleyicilere belki de hayatlarındaki en farklı aşk hikâyesini izletiyor.


23) Issız Adam (2008) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Çağan Irmak

Oyuncular: Melis Birkan, Cemal Hünal, Yıldız Kültür

Tür: Romantik, Dram

Ayrılık filmleri listemizin belki de herkes tarafından izlenen tek filmi Issız Adam’a geldi sıra. Vizyona girdiği dönem büyük sansasyon yaratan, gişe rekorları kıran, doğal olarak tartışmaları da beraberinde getiren bir film. Alper, 30’lu yaşlarında olan ve kendi restoranını bulunan bir aşçıdır. İşinde çok başarılı olsa da ilişkiler konusunda bir o kadar başarısızdır. Paralı birliktelikler, günübirlik ilişkiler derken hayatını bir türlü düzene sokamamıştır. Alper’in en büyük hobisi plak toplamaktır. Günlerden bir gün her zaman uğradığı plak ve kitap satan dükkana uğrar ve hayatı değişir.

Alper, dükkanda Ada isminde bir kadınla tanışır ve görür görmez ondan çok etkilenir. Ada, Alper’in aksine çok daha mütevazı yaşam süren bir kadındır. Alper, dükkanda Ada’nın arayıp da bulamadığı bir kitabı bulur ve ona hediye eder. İkili bu şekilde tanışırlar ve çok zaman geçmeden aralarında tutkulu bir aşk başlar. Her şey ilk başlarda çok güzel gibi görünse de Alper, zamanla eski hayatını özlediğini fark eder. Yine de bu özleme direnerek bir şekilde Ada’ya hayatında yer açmaya çalışır ama bu konuda çok başarılı olamayacaktır. Ada ise kendini çoktan aşkın rüzgârına kaptırmıştır bile.

Plaklar, nostaljik şarkılar, lezzetli yemekler, romantizm dolu sahneler, Beyoğlu sokakları ve elbette ki aşk… Issız Adam, modern hayatın insanları gerek kişisel gerek de ilişkiler anlamında nasıl yalnızlaştırdığını gözler önüne seriyor.


22) P.S. I Love You – Not: Seni Seviyorum (2007) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Richard LaGravenese

Oyuncular: Hilary Swank, Gerard Butler, Harry Connick Jr.

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Holly ve Gerry birbirini çok seven evli bir çifttir. Mutlu evlilikleri bir gün Gerry’nin ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla sarsılır. Gerry, hastalığını öğrendikten sonra kendisine tek bir amaç edinir; o da Holly’nin bundan sonraki hayatını kolaylaştırmak. Bunun için de ölümle yüz yüze gelmeden önce karısına mektuplar yazmaya başlar. Gerry, bu mektuplar sayesinde Holly’nin acısını ve üzüntüsünü dindirip, hayata yeniden sarılmasını sağlamayı hedefler.

Holly, zeki ve güzel bir kadındır ve Gerry onun hayatının aşkı konumundadır. Dolayısıyla, Gerry’i kaybetmek ruhunda derin yaralar açacaktır. Ancak Gerry’nin yazdığı mektuplar ulaşmaya başladığında Holly’nin hayatı da değişmeye başlar. Gerry’nin ilk mektubu Holly’nin doğum gününde gelir. Gerry, Holly’ye dışarı çıkıp doğum gününü doyasıya kutlamasını söylemektedir. Daha sonraki günlerde, haftalarda, aylarda başka başka mektuplar gelmeye devam eder.

Mektupların her biri Holly’yi başka bir maceraya yollar. Tüm mektupların tek ortak özelliği ise aynı cümleyle bitmesidir: Not: Seni Seviyorum! Holly her geçen gün mektuplara daha çok bağlı duruma gelir. Bu durum annesini ve yakın arkadaşlarını endişelendirmektedir. Çünkü Holly’nin geçmişe bağlı kaldığını düşünürler. Oysaki Gerry, mektupları yazarken tam tersini hedefleyerek Holly’yi yeni bir geleceğe hazırlamaktadır. Gerry tarafından Holly’ye yollanan mektupların her biri, Holly’yi kendini ve hayatı yeniden keşfetme konusunda benzersiz bir yolculuğa çıkarır.


21) Closer – Daha Yaklaş (2004) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Mike Nichols

Oyuncular: Natalie Portman, Jude Law, Clive Owen

Tür: Dram, Romantik

En büyük hayali yazar olmak olan Dan, gazetecilik yapmaktadır. Çalıştığı gazetede yaptığı tek şey ise ölüm ilanları yazmaktır. Dan, hayalleri ve yaptığı iş arasında sıkışıp kaldığı, can sıkıcı bir hayat sürer. Sonra günlerden bir gün, tesadüfen Alice ile tanışır. Dan, tanışır tanışmaz Alice’ten çok etkilenir. Hatta öyle ki, Alice’in hayatından ilham aldığı bir kitap bile yazar. Kitabı bitirdikten sonra kitabın kapak fotoğrafını çektirmek için bir fotoğraf stüdyosuna gider. Dan, fotoğraf stüdyosunun sahibi olan Anna’ya görür görmez aşık olur. Geçen süreçte bu aşk daha da alevlenir fakat Anna, Dan’a hiçbir şey hissetmiyordur.

Dan, umudunu kaybetmeden Anna’nın aşkına karşılık vermesini bekler fakat hiç tahmin etmediği bir şey olur. Anna ve Larry evlenir; ki Anna’yı Larry ile Dan tanıştırmıştır. Dan her şeyin bittiğini düşünürken bir süre sonra yine hiç beklemediği bir şey olur. Bu sefer de Anna, Dan’e karşı birtakım hisler beslemeye başlamıştır. Dan, elbette ki bu hislere karşılık verir. Böylece, hem Dan hem de Anna, engel olamadıkları bu hisler yüzünden sevdikleri kişileri aldatmış olurlar.


20) Blue Valentine – Aşk Ve Küller (2010) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Derek Cianfrance

Oyuncular: Ryan Gosling, Michelle Williams, John Doman

Tür: Dram, Romantik

Dean ve Cindy evli bir genç çifttir. Evliliklerinde büyük problemler vardır ve bu problemler bir türlü çözüme kavuşmaz. En sonunda da evliliklerini sonlandırırlar. Aslında her ikisi de birbirini çok seviyordur ama problemler o kadar büyüktür ki, sevgileri evliliklerini sürdürmeye yetmemiştir.

Boşanmanın ardından hem Dean hem de Cindy çok zor zamanlar geçirirler. Bu zor zamanlarda ikisinin de yaptığı ortak tek bir şey vardır; o da birbirlerine aşık oldukları ilk zamanları düşünmek. Esasen filmin çıkış noktası da tam olarak budur. İki karakter üzerinden erkek-kadın, gençlik-yaşlılık, sevgi-nefret, geçmiş-şimdi, hayal-gerçek gibi zıt kavramlar ve bu kavramların çatışmaları ele alınır. Blue Valentine, hiç şüphe yok ki son dönemin en çarpıcı aşk filmlerinden biri.


19) Crazy, Stupid, Love. – Çılgın Aptal Aşık (2011) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Glenn Ficarra, John Requa

Oyuncular: Ryan Gosling, Steve Carell, Julianne Moore

Tür: Komedi, Dram, Romantik

40’lı yaşlarında olan Cal Weaver, kusursuz diye tabir edilebilecek bir hayat yaşamaktadır. Cal, lise aşkıyla evli olmasının yanında çok sevdiği çocuklarına, hayalini kurduğu bir eve ve çok iyi bir işe sahiptir. Hem Cal tarafından hem de dışarıdan her şey bu kadar güzel gözükürken, bir anda her şeyi değiştirecek bir şey olur. Cal, karısı Emily tarafından aldatıldığını öğrenir. Üstelik Emily boşanmak istemektedir. Cal’ın hayatı elbette ki bir anda yerle bir olur.

Zamanının neredeyse tamamını ailesine ve işine ayıran Cal, doğal olarak sosyal hayattan epey bir süre uzak kalmıştır. Dolayısıyla, başına gelen tüm bu hayal kırıklarının ardından ne yapacağını bilemez. Akşam olduğu zaman evin yakınındaki bara gidip, hiçbir şeyle ilgilenmeden sadece içki içer. Bara gittiği günlerden bir gün Jacob adında biriyle tanışır. Cal nasıl ki kendi hâlinde bir adamsa, Jacob onun tam tersidir. Çapkınlık yapan, sürekli başka kadınlarla flört eden Jacob, kelimenin tam anlamıyla hayatını kadınlara adamıştır.

Cal, Jacob’a durumunu anlatınca Jacob, ona yardım edeceğini söyler. İşe ilk olarak bekar bir erkeğin hayatını nasıl yaşaması gerektiğini öğreterek başlar. Cal’a daha önce hiç tecrübe etmediği, hatta duymadığı birtakım şeylerden bahseder. Flört bağımlısı kadınlar, onu herkesten farklı gösterecek bir stil anlayışı, sert içkiler… Bunların hepsi, Cal’ın eski eşini unutması için bir başlangıçtır.

Jacob, Cal’a tüm bunları öğretirken Hannah adında bir kadınla tanışır. Jacob, kadınlara bugüne kadar hangi taktikleri uyguladıysa Hannah’ya adı aynı taktikleri uygular. Ancak bu taktiklerin hiçbiri işe yaramaz; çünkü Hannah, Jacob’a asla karşılık vermemektedir. Jacob, karşılık bulamama durumundan çok etkilenir ve tüm bunlar Hannah’yı aklından çıkaramamasına sebep olur. Diğer taraftan Cal’ın oğlunun bakıcısı Jessica, Cal’a deliler gibi aşıktır. Cal da bu durum karşısında ne yapacağını bilemez. Günün sonunda Cal ve Jacob, kendilerini çıkmaz bir aşk serüveninin içinde bulurlar.


18) (500) Days of Summer – Aşkın (500) Günü (2009) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Zooey Deschanel, Joseph Gordon-Levitt, Geoffrey Arend

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Aşkın (500) Günü, ayrılık filmleri listemizin en dikkat çekici filmlerinden biri. Alışılmamış bir romantik komedi olarak tanımlanan film, gerçek aşka inanmayan bir kadınla, bu kadına aşık olan bir adamın hikâyesini konu alıyor. Evet, konu klişe gibi gözükebilir fakat ele alınış biçimi, filmi listedeki en dikkat çekici filmlerden biri yapmakta.

Tom ve Summer tesadüfen tanışırlar. Tom, Summer’ı görür görmez aşık olur ve ona açılmak için ne yapacağını bilemez. Bildiği tek bir şey vardır; o da hayatının geri kalanını Summer ile geçirmek istediğidir. Ancak Summer, aşka asla inanmayan biridir. Hatta aşka inanmamakla birlikte ilişkilere de inanmıyordur. Yine de Tom ve Summer arasında ne arkadaşlık ne de sevgililik denilebilecek farklı bir ilişki başlar.

İkili, birlikte eğlenceli ve sıra dışı zamanlar geçirir. Dışarıdan bakıldığında her şey sorunsuz ve çok güzel gibi gözükür. Daha doğrusu Tom için öyledir. Summer ise içten içe mutsuz hissetmeye başlamıştır bile. Tom ve Summer, hayatlarını değiştirecek bir dönemece girmek üzeredirler.


17) Jeux d’enfants – Cesaretin Var mı Aşka? (2003) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Yann Samuell

Oyuncular: Guillaume Canet, Marion Cotillard, Thibault Verhaeghe

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Cesaretin Var mı Aşka, ayrılık filmleri listemizin en klasik filmlerinden biri. Julien ve Sophie, çocukluktan beri arkadaştır. Sophie, Polonya kökenli olduğu için diğer çocuklar tarafından ırkçı söylemlere maruz kalan biridir. Julien ise kanser olan annesi ile ilgilenmek zorundadır. Bu iki çocuk arasında küçüklükten itibaren özel bir bağ vardır. Öyle ki, bu bağ oynadıkları bir oyunla daha da güçlenmektedir. Bir nevi cesaret oyunu oynayan ikili, yıllar boyu bu oyunu oynamaktan vazgeçmezler.

Yetişkin yaşlara geldiklerinde birbirlerine sütyenle sınava girmek, okulun en belalı çocuğunu tokatlamak gibi bazı görevler vermeye başlarlar. Oyunlar zamanla hayatın ta kendisiyle iç içe geçince, Sophie ve Julien arasında da büyük bir aşkın ilk tohumları atılır. Çocukluktan beri çok yakın arkadaş olan ikili, birbirlerine olan hislerinin farkına varırlar varmasına fakat kavuşmaları hiç de kolay olmayacaktır.


16) Silver Linings Playbook – Umut Işığım (2012) | IMDb: 7.7

Yönetmen: David O. Russell

Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Pat, eski bir tarih öğretmenidir. Başta karısı Vicky olmak üzere hayatındaki her şeye çok değer veren bir insandır. Ancak bir gün Vicky tarafından başka bir adam için terk edilir. Bu üzüntüyle başa çıkamayan Pat, akıl hastanesine yatar. Hastaneden çıktıktan sonra kendine tek bir amaç edinir; o da hayatını yeniden düzene koyarak karısını geri kazanmak. Bu yüzden de ailesinin yanına taşınır. Ailesinin de desteğini alarak Vicky’nin istediği bir adam olabilmek için çalışmalara başlar.

Pat her ne kadar istekli ve umutlu olsa da, işler düşündüğü gibi gitmez. Tam da bu esnada aile dostlarının yer aldığı bir akşam yemeğinde Tiffany ile tanışır. Tiffany, güzel ve genç bir kadındır fakat o da en az Pat kadar problemlidir. İkili bir anlaşma yapar. Pat, Tiffany için dans etmeyi öğrenerek ona dans yarışmasında yardımcı olacaktır. Tiffany de bunun karşılığında Pat’in eski karısına dönebilmesi için ona yardım edecektir. Bu anlaşma her ikisi için de hiç beklemedikleri bir umut ışığı olacaktır.


15) The Broken Circle Breakdown – Kırık Çember (2012) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Felix van Groeningen

Oyuncular: Veerle Baetens, Johan Heldenbergh, Nell Cattrysse

Tür: Dram, Müzik, Romantik

Kırık Çember, ayrılık filmleri listemizin son yıllardaki en dokunaklı ve çarpıcı hikâyelerinden birine sahip. Didier ve Elise çok farklı iki karakterdir. Didier, kendini ateist, müzisyen ve romantik olarak tanımlar. İçe dönüktür ve genelde yalnız takılmayı sever. Elise ise inançlı biri olmasının yanında hayatını dövmecilik yaparak kazanan biridir. Aynı zamanda konuşkan, girişken, eğlenceli bir kadındır. Bu iki farklı karakter ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Kısa süre sonra da evlenirler ve hayatları bir anda değişir.

Evliliklerinin ilk yılları masal gibidir. Her günü hayatlarının son günü gibi mutlu yaşarlar. Hatta Maybelle adında bir kız çocukları olmuştur. Öyle ki, Maybelle hayatlarının en büyük sınavı olacaktır. Maybelle altı yaşına geldiğinde ciddi bir hastalığa yakalanır. Kızlarının hastalığına çare bulmak için didinen Didier ve Elise, bu süreç boyunca birbirlerini oldukça yıpratırlar. Hatta bu yıpratma her ikisini de hem ilişkilerine hem de hayata dair ciddi sorgulamalar yapmalarını beraberinde getirecektir.


14) La vie d’Adèle – Mavi En Sıcak Renktir (2013) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Abdellatif Kechiche

Oyuncular: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Salim Kechiouche

Tür: Dram, Romantik

Julie Maroh’un Mavi Melek isimli çizgi romanından uyarlanan film, ayrılık filmleri listemizin son yıllardaki en tartışılan yapımlarından biri. Adele 15 yaşında bir kızdır. Hayatı ve kendini yeni tanımaya başladığı bu dönemde, cinsellik de onun için büyük bir keşiftir. Erkeklerle çıkmaya, onlarla birlikte olmaya başlayan Adele, bir gün Emma adında bir kızla tanışır. Emma’nın mavi saçları vardır ve bu renkli saç, Adele’in çok ilgisini çeker.

Adele ve Emma, tanıştıktan kısa bir süre sonra aralarında bir çekim oluşur. Bu çekim, kısa sürede aşka dönüşür ve ikisi de aslında kadınlardan hoşlandıklarını fark ederler. Adele, Emma ile birlikteyken kendini bir yetişkin gibi hisseder. Ancak ne zaman yalnız kalsa, ergenlik sorunlarıyla, ailesiyle ve anlamaya çalıştığı dünyayla bir türlü barışamaz. Film, 66. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü alarak büyük ses getirmeyi başarmıştı.


13) The Notebook – Not Defteri (2004) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Nick Cassavetes

Oyuncular: Ryan Gosling, Rachel McAdams, James Garner

Tür: Dram, Romantik

Sadece ayrılık filmleri listemizin değil, dünya sinema tarihinin en romantik filmlerinden biri kabul edilen The Notebook ile devam ediyoruz. Ryan Gosling’i ve Rachel McAdams’ı bir anlamda dünyaya tanıtan film, Noah ve Allie adındaki iki karakterin aşk hikâyesini anlatıyor.

1940’lı yıllardayız… ABD’nin Güney Carolina eyaletinde yer alan Seabrook Adası’nda yaşayan Noah, değirmende işçi olarak çalışmaktadır. Allie ise yaz tatilini değerlendirmek için ailesiyle birlikte bu adaya gelmiştir. Noah ve Allie, bir karnavalda tanışırlar ve tanıştıkları gibi birbirlerine aşık olurlar. Aralarında ciddi bir sınıfsal fark vardır fakat onlar bunu umursamazlar. Öyle ki, rüya gibi bir yaz geçirirler.

İkisi için her şey yolunda gidiyordur. Ancak 2. Dünya Savaşı’nın ayak sesleri duyulmaya başlamıştır bile. Noah, orduya katılıp, savaşa gitmek zorunda kalır. Hiçbir zaman Allie’yi aklından çıkaramaz. Allie ise bir askeri hastanede gönüllü olarak çalışmaya başlar. Yıllar geçer ama ikili birbirlerinden hiçbir şekilde haber alamazlar. Ta ki o güne kadar! Noah savaştan döner. Dönmesiyle birlikte de Allie’nin çalıştığı hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzere olduğunu öğrenir. Yarım kalan bu büyük ve tutkulu aşk, acaba onları yeniden bir araya getirecek midir?


12) Marriage Story – Evlilik Hikâyesi (2019) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Noah Baumbach

Oyuncular: Adam Driver, Scarlett Johansson, Julia Greer

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Charlie ve Nicole, evli, bir tane çocukları olan, çok mutlu bir çifttir. Ancak ne var ki, geçen yıllar onları epey yıpratmıştır. Tükenmek üzere olan evliliklerini kurtarmak için girişimlerde bulunsalar da, her ikisi de boşanma konusunda ortak karar alırlar. İkili, aralarında anlaşarak boşanacağı için kolay bir boşanma süreci yaşayacaklarını düşünür. Oysaki tam tersi yaşanır. Üstüne bir de çocuğun velayeti söz konusu olunca, Charlie ve Nicole, birbirlerine psikolojik anlamda büyük zararlar vermeye başlarlar.

Tüm bu karmaşık süreç devam ederken ikisi de hayatlarını farklı şehirlerde sürdürme kararı verirler. Charlie bir yönetmen, Nicole ise oyuncudur. Charlie, hâlihazırda var olan işlerini sürdürmeye devam etmek için New York’ta kalmak isterken, Nicole, kadrosuna kabul edildiği televizyon dizisi için Los Angeles’a gitmeye hazırlanır. Boşanma süreci ve çocuğun velayeti derken, bunların üstüne bir de farklı şehirler eklenince işler iyice çığrından çıkar.

Charlie ve Nicole, o güne kadar içinde tuttukları ne varsa birbirlerine haykırmaya başlarlar. Her ikisi de gün geçtikçe agresifleşir, kendilerini ve birbirlerini tanıyamayacak duruma gelirler. Film, yayınlandığı 2019 yılında büyük ses getirmiş, Adam Driver ve Scarlett Johansson, performanslarıyla göz doldurmuştu.


11) Kader (2006) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Oyuncular: Ufuk Bayraktar, Vildan Atasever, Engin Akyürek

Tür: Dram

Bekir ve Uğur’un hikâyesi, hiç şüphe yok ki Türk sinema tarihinin en ikonik hikâyelerinden biri. Zeki Demirkubuz’un seyirciyi 1997 yılında çektiği Masumiyet filminin öncesine götürdüğü Kader, pek çokları tarafından yönetmenin de en başarılı filmi olarak kabul ediliyor. Çaresiz, umutsuz ve saplantılı bir aşk üçgenini anlatan film, yakın dönem Türk sinemasının en kıymetli işlerinden biri.

Bekir, Uğur’a aşıktır. Uğur ise Zagor’u sevmektedir. Zagor da başını belaya sokmaktan başka bir yol bilmez. Bekir, ailesiyle birlikte yaşayan, babasının dükkanında çalışan, kendi hâlinde bir gençtir. Bir gün dükkana Uğur gelir. Bekir, Uğur’u görür görmez onu bir saplantı hâline getirir. Oysaki Uğur, mahallenin serserisi olan Zagor ile birliktedir. Bir akşam mahallenin kahvesinde kavga çıkar. Zagor, bu kavgada bir cinayet işler ve olaylar gelişir.

Zagor ve Uğur ortadan kaybolurlar. Bekir de aklında Uğur olmasına rağmen hayatına bir şekilde devam eder. Sonra bir gün Uğur çıkagelir ve hikâye başlar. Zagor sürekli başka hapishanelere nakledilir, Uğur onun peşinden gider, Bekir de her şeyi göze alıp Uğur’un peşinden gider. Yıllar sürecek bu sonu olmayan kovalamaca, izleyiciye aşka, tutkuya, saplantıya dair pek çok şeyi sorgulatır.


10) Call Me by Your Name – Beni Adınla Çağır (2017) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Luca Guadagnino

Oyuncular: Armie Hammer, Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg

Tür: Dram, Romantik

1983 yılının yaz aylarında, Kuzey İtalya’dayız. Elio, Kuzey İtalya’nın kırsal bir bölgesinde ailesiyle birlikte tatildedir. Zamanının çoğunu kız arkadaşı Marzia ile birlikte geçirir. Geri kalan zamanlarında da çoğunlukla kitap okuyup, müzik yapmaktadır. Elio’nun babası saygı duyulan bir arkeoloji profesörü, annesi ise çevirmendir. Annesinden ve babasından aldığı eğitimle yaşına oranla oldukça birikimli, entelektüel bir kişilik olan Elio, duygusal anlamda aynı yetişkinliğe henüz erişememiştir.

Günlerden bir gün babasının doktora öğrencisi olan Oliver ailenin yanına gelir. Elio’nun hayatı da tam olarak o gün değişmeye başlayacaktır. Oliver ve Elio arasında daha ilk anlardan itibaren bir yakınlaşma başlar. Başta Elio olmak üzere, her ikisi için de unutulmaz bir yaz tatili olacaktır.


9) Gegen die Wand – Duvara Karşı (2004) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Fatih Akın

Oyuncular: Birol Ünel, Sibel Kekilli, Güven Kıraç

Tür: Dram, Romantik

Sadece ayrılık filmleri listemizin değil, 21. yüzyıl Avrupa sinemasının en çarpıcı örneklerinden birine geldi sıra. Fatih Akın’ın filmografisindeki en başarılı filmlerden biri olan, pek çoklarına göre en başarılı filmi Duvara Karşı! Cahit, psikolojik olarak büyük bir çöküntü içine girmiş, bu yüzden de zor zamanlar geçiren bir karakterdir. Yanı sıra, ciddi derecede alkol ve uyuşturucu bağımlılığı vardır. Öyle ki, bu süreç onu intihara sürükler. Destek aldığı psikiyatrist, hayata yeniden tutunabilmesi için ona çok yardımcı olmuştur ve Cahit de buna karşılık verir.

Sibel ise baskıcı ve muhafazakar bir ailede yaşamaktadır. O da özgürce yaşayamadığı için uzun süredir büyük bir bunalımın içindedir ve tıpkı Cahit gibi intihara kalkışmıştır. Hastanede tanışan Cahit ve Sibel, giriştikleri intihar denemesinin ardından yeni bir hayata tutunmak isterler. Bunun için de ilk adım olarak Sibel, Cahit’e bir teklifle gelir. Evden kurtulup, özgürlüğüne kavuşabilmesinin tek yolunu evlilik olarak gören Sibel, Cahit’ten onunla evlenmesini ister. Cahit, zor da olsa bu teklifi kabul eder ve ikili evlenip, aynı evde yaşamaya başlarlar.

Anlaşma basittir: İkisi de kendi hayatına devam edecek, evliliğin bir hükmü olmayacaktır. Ancak bir süre sonra aynı evde yaşamanın getirdiği kaçınılmaz son gerçekleşir. İkili arasında bir yakınlaşma başlar. Oysaki hayatları çoktan farklı yollara ayrılmıştır bile. Bizlere ise umutsuz bir aşkın, Almanya’dan İstanbul’a uzanan serüvenini izlemek kalır.


8) La La Land – Aşıklar Şehri (2016) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Ryan Gosling, Emma Stone, Rosemarie DeWitt

Tür: Komedi, Dram, Müzik, Müzikal, Romantik

La La Land, son yılların en çok ses getiren filmlerinden biri olmasının yanı sıra, müzikal sinema tarihinin de en özel yapımlarından. Sebastian ve Mia, bir yandan hayatlarını düzene sokmaya çalışan, diğer yandan kendilerine yeni bir yol bulma uğraşında olan iki karakterdir. Film de bu ikilinin arasındaki aşk hikâyesini konu alıyor.

Sebastian, günümüz koşullarında klasik caz müziğini sürdürmeye çalışmaktadır. Mia ise garson olarak çalışmaktadır fakat asıl hayali oyuncu olmaktır. Tek ortak yönleri vardır: Her ikisi de yolun daha çok başındadır. Sebastian, hiç sevmediği ve asla tarzı olmayan müzikler yaparak para kazanırken, Mia da garsonluktan bulduğu zamanlarda oyuncu seçmelerine girer.

Sebastian ve Mia, trafiğin çok sıkışık olduğu bir günde tesadüfen tanışırlar. İlk zamanlarda birbirlerinden hiç hoşlanmazlar; ancak zaman geçtikçe aralarında büyük bir aşk doğmaya başlar. İkili, hem tutkulu bir aşk yaşar hem de çok istedikleri hayallerine kavuşma konusunda birbirlerine destek olurlar.

Her ikisi için de işler yolunda gitmektedir. Hem ilişkileri hem de hayallerine ulaşma konusunda kat ettikleri yoldan ikisi de memnundur. Ancak ne var ki yollar yavaş yavaş ayrılmaya başlar. Aralarındaki aşk büyüktür fakat hayallerine olan tutkuları, daha büyüktür. Önce tartışmalar yaşanır, tartışmalar kavgalara dönüşür, hayaller aşkın yerini, aşk da hayallerin yerini alır. Hayat, Sebastian ve Mia için hiç planda olmayan bambaşka bir senaryo yazmıştır.


7) Annie Hall (1977) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts

Tür: Komedi, Romantik

Ayrılık filmleri listemizde Woody Allen’ın unutulmaz klasiği Annie Hall’e geldi sıra. Alvy Singer bir komedyen, Annie Hall da bir şarkıcıdır. Alvy Singer, hayatının bu döneminde aşkın peşinden gitmeyi kafasına koymuştur. Ancak ne var ki, içinde bulunduğu entelektüel ortamda aşkı bulacağına dair hiç umudu yoktur. Ta ki, Annie Hall ile tanışana kadar. Alvy Singer, Annie Hall ile tanışır tanışmaz ondan çok etkilenir ve aradığı aşkı bulduğunu düşünür. Annie Hall de karşılık verince, ikili yoğun fakat alışılmışın dışında bir ilişki yaşamaya başlar.

Film, klasik bir kadın-erkek temelli romantik komedi filmi gibi gözükür. Oysaki aşk üzerine o kadar farklı şeyler söyler ki, izleyicileri düşünmeye ve sorgulamaya sevk eder. Bu da filmi bugün bile sinema tarihinin en özel romantik komedi filmlerinden biri yapar. 70’lerin New York caddelerinde, sokaklarında gezintiye çıkıp, o dönemin atmosferini romantik komedi ışığında yaşamak isteyenler için birebir.


6) Before Sunrise – Gün Doğmadan (1995) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy, Andrea Eckert

Tür: Dram, Romantik

Ayrılık filmleri listesinin olmazsa olmazlarından Before Sunrise, yönetmen Richard Linklater’ın 18 yıllık bir sürece yaydığı efsanevi üçlemenin ilk filmidir. Celine ve Jesse birbirini hiç tanımayan iki kişidir. İkisi de birbirinden habersiz Avrupa yolculuğuna çıkmışlardır ve kader onları bir trende karşılaştırır. İkili trende sohbet etmeye başlarlar ve kısa sürede çok samimi bir diyalog içine girerler. Ne var ki, tren durağa yaklaşmak üzeredir. Jesse’nin ertesi gün uçağı vardır. Celine’e hiç parasının olmadığını, bu yüzden de sabaha kadar Viyana’da dolaşacağını söyler.

Celine, ilk başta kararsız kalsa da o da Jesse ile birlikte vakit geçirmek istemektedir. O da trenden iner ve ikilinin 14 saatlik Viyana macerası başlar. Gün boyu Viyana’yı dolaşırlar, sohbet ederler, birbirlerini daha yakından tanırlar. Aslında ikisi de birbirine karşı bir şeyler hissediyordur fakat zaman kısıtlı olduğu için bunu cümlelere dökmekten kaçınırlar. Tek bildikleri bir şey vardır; o da geçirecekleri bu gecenin ilk ve son geceleri olacağıdır.


5) Fa Yeung Nin Wah – Aşk Zamanı (2000) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Kar-Wai Wong

Oyuncular: Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung, Siu Ping-Lam

Tür: Dram, Romantik

Ayrılık filmleri listemizin 5 numarasında rotamızı Uzak Doğu’ya çeviriyoruz. Hong Kong’da yaşayan Chau ve eşi Şangaylılar’ın olduğu bir apartmana taşınırlar. Chau, yerel bir gazetenin yazı işleri müdürüdür. Taşınma işlemleri devam ederken Chau, kapı komşusu Li-Chun ile tanışır. Li-Chun da tıpkı Chau gibi eşya taşımaktadır ve ikisinin de eşleri iştedir. Tesadüfi olan bu ilk tanışma, aslında sadece onların değil, eşlerinin de hayatlarının dönüm noktası olacaktır.

Li-Chun ve Chau, eşleri işe gittikleri zaman buluşup, birlikte vakit geçirirler. Kısa süre içinde de aralarında bir ilişki başlar. İkisi de eşlerinden çekinirler fakat bir süre sonra bu çekincelerinin yersiz olduğunu öğrenirler. Çünkü eşleri de onları birbirleriyle aldatıyordur. Gerçek açığa çıktığında hem kendilerini hem de ilişkilerini gözden geçirecekleri sancılı bir sürece girerler.


4) Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004) | IMDb: 8.3

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu

Ayrılık filmleri listemizde klasikler arasında yerini almış bir filme geldi sıra. Romantik film anlayışına bambaşka bir boyut kazandıran Sil Baştan, yayınlandığı dönem hemen herkesin hakkında konuştuğu bir filmdi. Sevgilisinden ayrıldıktan sonra hafızasında sevgilisine dair kalan anıları sildiren bir adamın hikâyesini izliyoruz. Filmin yola çıktığı fikir bile başlı başına dikkat çekici iken, anlatım tarzı onun bugün bile konuşulmasını sağlıyor.

Joel ve Clementine iki yıldır birlikte bir çifttir. Joel, bir gün Clementine’e dair çok şaşırtıcı bir haber alır. Clementine teknolojik bir deneye katılmıştır. Bu deney sonucunda Joel ile olan ilişkilerine dair her şey hafızasından silinecektir. Durumu öğrenen Joel, Clementine her şeyi unutmadan ona ilişkilerini hatırlatmaya çalışmak için harekete geçer. Ancak Clementine, Joel’in kim olduğunu hatırlamıyordur.

Joel çok sinirlidir. İlk başlarda ne yapacağını bilemez. Daha sonra aynı deneyin kendisi üzerinde de uygulanmasını ister. Silme işlemi başlayınca biz de ilişkiye dair süreci izlemeye başlarız. Joel de bizimle birlikte ilişkisini izliyordur. İlk başlarda iyi başlayan ilişkinin zamanla nasıl kötüye gittiğine tekrar şahit olunca iyi bir şey yaptığını düşünür. Oysaki sıra güzel anılara geldiğinde deneyi durdurmak ister. Çok büyük bir pişmanlık yaşar. Joel ve Clementine yeniden eski günlerine dönebilecekler midir?


3) Scener ur ett äktenskap – Bir Evilikten Manzaralar (1974) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular: Liv Ullmann, Erland Josephson, Bibi Andersson

Tür: Dram

Film, Marianne ve Johan çiftinin 10 yıllık evliliklerini konu alıyor. Evlilik boyunca yaşanan ayrılık, aldatma, ayrılma, barışma ve elbette ki boşanma süreçlerini tek tek anlatan yapım, İsveçli otör yönetmen Ingmar Bergman’ın en önemli işlerinden biri olarak kabul edilmekte. İlk olarak yine Ingmar Bergman tarafından bir TV dizisi olarak çekilen hikâye, bir sene sonra sinema filmi olarak yeniden çekildi.

Marianne ve Johan, her ne kadar boşanmış olsalar da birbirlerinden kopamazlar ve düzenli olarak görüşmeye devam ederler. Ancak bu görüşmelerin hepsi ayrı bir kavgayla sonuçlanır. Yeniden buluşurlar, yeniden kavga ederler… Onları her defasında tekrar buluşturan tek şey ise birbirlerine olan sonsuz sevgileridir.

Ingmar Bergman, evliliğe dair sinema tarihinin en çarpıcı hikâyelerinden birine imza atarak izleyiciyi Marianne ve Johan çiftinin ilişkisine hapsediyor. Bu arada filmin En İyi Yabancı Film kategorisinden Altın Küre kazandığını da söyleyelim.


2) Casablanca – Kazablanka (1942) | IMDb: 8.5

Yönetmen: Michael Curtiz

Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid

Tür: Dram, Romantik, Savaş

Ayrılık filmleri listemizde sona doğru yaklaşırken, sıra bir sinema klasiğine geliyor. Kelimenin tam anlamıyla bir aşk filmi klasiği olan Casablanca, 2. Dünya Savaşı esnasında Fas’ın Kazablanka kentinde yaşanan bir aşkı anlatıyor. Victor Lazlow, Almanya’daki bir direniş örgütünün lideridir. Tutulduğu kamptan kaçan Victor Lazlow, Kazablanka’ya gelir. Hedefi, buradan Lizbon’a, Lizbon’dan da ABD’ye gitmektir. Ancak işler hiç de düşündüğü gibi gitmez.

Victor Lazlow, Kazablanka’nın en meşhur gece kulübünün sahibi Rick ile tanışır. Rick, şehirde de güçlü bir karakterdir ve Victor’un kaçması için ihtiyaç duyduğu pasaportları hazırlayacaktır. Ancak ortada başka bir durum daha vardır. Rick, bir yandan da içten içe Victor’un yakalanmasını, hatta öldürülmesini istiyordur. Çünkü Victor’un karısı olan Ilsa, bir zamanlar Rick’i terk etmiştir. Rick de bu aşkını kalbine gömmüştür ama hiç unutmamıştır. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmasına yardım edecek midir?


1) Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) | IMDb: 8.6

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin

Tür: Dram, Romantik

Sıra geldi ayrılık filmleri listemizin bir numarasına: Selvi Boylum Al Yazmalım… Türk sinema tarihinin kült yapımlarından biri olan filmi izlemeyen yoktur. Ancak öyle zamansız bir filmdir ki, kendini her dönem tekrar tekrar izletmeyi başarır ve asla eskimez. Cengiz Aytmatov’un “Kırmızı Eşarp” adlı romanından uyarlanan film, İlyas ve Asya arasındaki aşkı anlatır. İlyas, kamyon şoförüdür. Bir gün yine İstanbul’dan yola çıkan İlyas, bir köye gelir ve burada Asya’yı görür. Kısa sürede birbirlerine aşık olan ikili kaçarlar ve evlenirler.

İlk başlarda her şey çok güzel gitmektedir. Hatta Samet adında bir çocukları olur. İlyas uzun yol şoförü olduğu için sürekli yollardadır. Bu yüzden Asya, oğlu Samet ile birlikte yalnız kalıyordur. İlyas, bir gün yine işe gitmek üzere kamyonuna atlar ve yola çıkar. Ancak bu sefer eve dönmez. Günler, haftalar, aylar geçer ama İlyas ortada yoktur. Asya, İlyas’tan ümidini kesince Samet’i alıp kendini yollara vurur. Ne yapacağını bilemez bir hâlde olan Asya, yolda Cemşit adında biriyle karşılaşır ve tüm karakterlerin hayatı bir anda değişir.

Cemşit, Asya’ya ve Samet’e evini açar. Asya, ilk başlarda huzursuz olsa da zamanla Cemşit’i sevmeye başlar. Samet de Cemşit’i çok seviyordur, hatta onu babası olarak bilmektedir. Sonra bir gün tesadüf eseri İlyas çıkagelir. Kamyonuyla çamura batan İlyas’ı Cemşit kurtarmıştır ve ona yardım etmek için evine çağırır. İlyas ve Asya birbirini gördüğünde ne yapacaklarını bilemezler. İlk başta durumu Cemşit’e fark ettirmeseler de Cemşit zaman içinde durumu anlar.

İki adam, bir kadın ve bir çocuk… İlyas, yeniden Asya’ya dönüp, oğlu Samet ile birlikte eski güzel günleri yaşamayı ister. Samet, İlyas’ı tanımadığı için ondan kaçar, Cemşit’i babası olarak bilir. Cemşit, ne yapacağını bilemez bir şekilde bir köşede bekler. Asya ise hafızalardan asla çıkmayacak o soruyu sorar: Sevgi neydi?

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/