Soygun Filmleri: Aman Dikkat Soygun Var

Soygun filmleri ile amansız maceraların içine atlamaya hazır mısınız? Leonardo DiCaprio’dan Bruce Wills’e ünlü oyunculardan oluşan kadroları ve seyirciyi büyüleyerek içine çeken senaryoları ile birbirinden güzel 50 soygun filmini sizin için derledik. Aksiyonun yanı sıra büyük aşkların, korkuların ve hayallerin de içinde olduğu bu filmlerin çoğu klasikleşmiş filmlerdendir. Maceraya ve aksiyona doymak isteyenler işte sizi bekleyen birbirnden güzel 50 film:


Soygun Filmleri

1) Operation Swordfish – Kod Adı Kılıçbalığı (2001) | IMDb: 6.5

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Dominic Sena

Oyuncular: John Travolta, High Jackman, Halle Berry

Soygun filmleri listemizin ilk filmi Kod Adı Kılıçbalığı. Oyuncu kadrosu ile seyirciden tam not alan film vizyona girdiği tarihten bugüne akılda kalan filmler arasında yerini aldı. Gabriel Shear ve ekibi çok büyük bir işin peşindedir. 1986’dan 2001 yılına kadar bankada biriken 9.5 milyar doları kendi yollarında giderek ele geçirmeyi kafaya koyarlar. Bu yolda ilerlerken Axl Torvalds adındaki bilgisayar korsanının desteğini de alarak banka hesaplarını ele geçirmeye çalışırlar.

Planları tıkırında ilerlerken Torvald Amerika sınırları içine girdiği gibi FBI tarafından tutuklanır. Bunun üzerine Shear, Torvald’ın konuşabileceği düşüncesi üzerine onu öldürtür. Yeni bir korsan arayışına giren ekip Stanley Jobson isimli korsan ile anlaşır. Planların tıkırında ilerleyeceğini düşünen ekibi tahminlerinden çok daha zorlu bir süreç beklemektedir.


2) Foolproof – Kusursuz Soygun (2003) | IMDb: 6.4

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Yönetmen: William Phillips

Oyuncular: Ryan Reynolds, Kristin Booth, Joris Jarsky

Zengin olabilmek için sürekli planlar yapan arkadaş grupları vardır. Kevin, Rob ve Sam isimli üç yakın arkadaş da sürekli planlar yapıp parayı bulmaya çalışan bir gruptur. Yaptıkları planlar ile Leo Gillette isimli suç makinesinin radarına takılırlar. Leo Gillitte, 20 milyon dolarlık tahvillerin sahibi olmayı kafasına koyar. Ancak tek başına bu işe girişmesi oldukça zorludur. Bu yüzden Kevin, Rob ve Sam’e bir teklif sunar ve birlikte çalışmak ister. Üçü bu planı duyduktan sonra fazlasıyla heyecanlansa da işin zorluğu onları da korkutmuştur. İçinden çıkıp çıkamayacakları belli olmayan bir macera onları beklemektedir.


3) Heist – Vurgun (2001) | IMDb: 6.5

Tür: Aksiyon, Dram, Suç

Yönetmen: David Mamet

Oyuncular: Gene Hackman, Rebecca Pidgeon, Danny DeVito

Soygun filmleri listemizin bir diğer filmi 2001 yapımı Vurgun filmidir. Birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosu ile seyirciden beğeni toplayan film hırsız Joe Moore’nin hikayesini konu alır. Moore harika bir eşe sahiptir. Oldukça güzel giden evliliğinin yanı sıra tıkırında ilerleyen bir yaşama sahiptir. Hayatı çok güzel görünse de çevresinde de bol bol borçlu kaldığı insan vardır. Usta bir hırsız olarak yakalanmadan yıllarını geçirir. Ta ki güvenlik kamerasına yakalanana kadar. 

Hırsızlık yaparken güvenlik kamerasına yakalanır ve hayatı bir nevi kabusa döner. Yakalanma korkusunun yanı sıra canından çok sevdiği güzel karısı da Moore’a artık eskisi gibi davranmamaya başlar ve hayat onun için bir bilinmeze dönüşür. Artık yapabileceği pek bir şey kalmaz. Tek çıkış yolu güvendiği can dostlarından oluşan ekibi ile tarihi bir vurgun gerçekleştirmektir. Güveni boşa çıkmak üzeredir ama yapması gerekenler de ortadadır.


4) Going in Style – Son Macera (2017) | IMDb: 6.6

Tür: Komedi, Suç

Yönetmen: Zach Braff

Oyuncular: Michael Caine, Morgan Freeman, Ann-Marget

Morgan Freeman’ın başrolünde olduğu soygun filmleri listemizin bir diğer filmi olan Son Macera konusu ile seyirciden büyük beğeni topladı. Soygun filmlerinde genellikle genç ya da orta yaşlı soyguncuları görürüz. Ancak Son Macera diğerlerinden farklı bir kadro ile yola çıkıyor. Oldukça yaşlı bir ekip hayatlarının vurgununu yapmak için adım atar. Üç arkadaştan oluşan bu ekipte kimse silah tutmayı dahi bilmez. Hayatları boyunca hep ucu ucuna yetiren bu üçlü belli bir yaşa geldikten sonra paranın tadını çıkarmak için aksiyon dolu bir maceraya atılırlar.


5) In Time – Zamana Karşı (2011) | IMDb: 6.7 

Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Justin Timberlake, Amanda Seyfried, Cillian Murphy

Zamana Karşı filmi gelmiş geçmiş en iyi bilim-kurgu filmlerinden birisidir. Oldukça sıradan olan senaryosu ile izleyicilerden büyük beğeni toplayan filmin oyuncu kadrosu da oldukça dikkat çekicidir. Kolunuza işlenmiş dijital bir saat düşünün. 25 yaşınıza geldiğiniz anda ise saat geri sayıma başlıyor. 

Alışveriş yapmak için kalan dakikaların kullanıldığı bir hayatta kimin dakikası daha fazla ise o zengin demektir. Bu dünyada da zengin ve fakir ayrımı vardır. Will Salas fakir bir mahallede yaşayan genç bir delikanlıdır. İşlemediği bir cinayet ile suçlanan Salas’ın hayatı bu suçlama sayesinde tersine döner. Bu terse dönüş kötü değil iyidir. Bir anda zenginlerin arasında bulur kendini. Zenginlerin dünyasında amansız soygunlar gerçekleştirmeye başlayan Salas usta bir hırsız haline gelir.


6) The Score – Komplo (2001) | IMDb: 6.8

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Yönetmen: Frank Oz

Oyuncular: Robert De Niro, Edward Norton, Marlon Brando

Komplo, Marlon Brando ve Robert De Niro gibi başarılı oyuncuların bir arada yer aldığı, soygun filmleri arasında bir başyapıt olan 2001 yapımı filmdir. Marlon Brando’nun oynadığı son film olan Komplo, başarılı bir hırsız olan Nick Wells’in hayatını konu alır. Bir yandan bar işleten başarılı hırsız Wells bu dünyadan kopmak istediğine karar verir. Çok sevdiği sevgilisi ile birlikte maceradan uzak bir hayat kurmak için planlar yapmaya başlar.

Max isimli ortağı Wells’in aklını çeler ve son bir vurgun için aklına girer. İkili gümrükte tutulan bir asayı ele geçirmek için plan yapmaya başlar. Bu oldukça zorlu işle başa çıkabilmek için gümrükte çalışan Jackie Teller isimli kişi ile işbirliği yaparlar. Ancak Wells, Teller’a yeterince güvenmemektedir.


7) Panic Room – Panik Odası (2002) | IMDb: 6.8

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Jodie Foster, Kristen Stewart, Forest Whitaker

Soygun filmleri arasında yer alan Panik Odası aynı zamanda gelmiş geçmiş en beğenilen gerilim filmlerinden birisidir. Meg Altman yeni boşanmış bir çocuk annesidir. Eski eşi tarafından aldatılmış olan ve zor günler geçiren Meg, kızı Sarah’ı yanına alarak dört katlı bir eve yerleşir. Bu evde panik odası ismi verilen bir oda vardır. Evin eski sahibi bu odaya tam tamına 22 milyon dolar saklamıştır.

Bu paradan Burnham, Raoul ve Junior isimli üç hırsız da haberdardır. Meg ve kızı Sarah o eve yerleştikten sonra bir gece yarısı hırsız çetesi eve girer. Meg ve Sarah’la karşılaşmaları üzerine gerilim dolu bir gece başlar.


8) 21 (2008) | IMDb: 6.8

Tür: Dram, Tarih, Suç

Yönetmen: Robert Luketic

Oyuncular: Jim Sturgess, Kate Bosworth, Kevin Spacey

“Matematik hayatımızın neresinde işimize yarayacak?” sorusu pek çoğumuzun çocukluğunda sorguladığı sorulardan birisidir. Gelin matematiğin insanları nasıl zengin yapabileceğine bu filmle bakalım. Ben Campbell isimli genç Amerika’nın en iyi liselerinden birinde okumaktadır. Lisede okurken en büyük hayali Harvard Üniversitesi’nde tıp okumaktır. Bunu yapabilecek zekaya sahiptir. Ancak her şey zeka ve başarı ile hallolamıyor. Harvard’da okuyabilmesi için yüklü miktarda paraya ihtiyacı vardır. Bu parayı nereden bulacağını düşünürken Micky Rosa isimli matematik öğretmeninin kurduğu 21 isimli öğrenci takımına girmeye hak kazanır ve orada harika şeyler öğrenir. İskambil kartlarını saymayı öğrenen Campbell Vegas’ta güvenliği ile meşhur olan kumarhaneleri soymaya başlar. Fark edildiğinde ise işin rengi değişir.


9) Get Shorty – Tut Şu Bücürü (1995) | IMDb: 6.9 

Tür: Komedi, Suç, Gerilim

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Oyuncular: Gene Hackman, Rene Russo, Danny DeVito

Hem soygun filmleri hem de komedi filmleri arasında beğenilen filmlerden birisi de 1995 yapımı Tut Şu Bücürü’dür. Chili Palmer patronu Momo’nun vefat etmesi üzerine Ray Bones Barboni’nin adamı olarak çalışmaya başlar. Yapması gereken ilk iş Barboni’ye borcu olan Leo Devoe’yi bulmaktır.

Leo Devoe bir uçak kazası sonucu ölür ya da öldüğü söylenir. Haberin gerçek olup olmadığı henüz belli değildir. Ancak gerçek olması durumunda Leo’nun eşi 300 bin dolarlık bir tazminat alacaktır. Palmer, Leo’nun ölüp ölmediğini araştırmayı bırakır ve doğrudan Leo’nun eşinin peşine düşer. Bu süreçte haberin yalan olduğunu öğrenir ve tekrar Leo’nun izini sürmeye devam eder.


10) Trance – Trans (2003) | IMDb: 6.9

Tür: Dram, Gizem, Suç

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: James McAvoy, Rosario Dawson, Vincent Cassel

Beyin yakan filmlerden birisi olan Trans, sanattan anlayan Simon isimli gencin hikayesini konu alır. Simon, bir müzayede müdürüdür. Değerli bir tabloyu çalmayı kafasına koyan Simon, Franck isimli bir gangster ile iş birliği yapar. Her şey tıkırında ilerlerken kafasına aldığı darbe ile tüm planları alt üst olur. 

Darbenin sonucunda hafızasını kaybeder. Bunun üzerine çaldıkları tabloyu nereye gizlediklerini unutur. Hafızasını yerine getirebilmek için farklı farklı yollara başvurur. Son çareyi hipnozda bulur. Elizabeth isimli bir hipnoz uzmanından yardım alır. Hafızası yavaş yavaş yerine gelmeye başlar ancak hatırladıkları bambaşka şeyleri de beraberinde getirir. Geçmişinde saklanan tüm sırlar bir bir ortaya çıkar.


11) Widows – Dul Kadınlar (2018) | IMDb: 6.9

Tür: Suç, Gerilim, Dram

Yönetmen: Steve McQueen

Oyuncular: Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki

Suç filmleri listemizin bir diğer filmi olan Dul Kadınlar dört dul kadının başından geçen ortak hikayeyi konu alır. Dördünün de eşi vefat etmiştir ve dördünün de başında büyük borçlar vardır. Dört kadın kafa kafaya verip bir plan yaparlar. Borçlarla nereye kadar yaşayabilirlerdi ki! Oldukça riskli bir soygun planı yaparlar. Plan oldukça başarılıdır ancak gerçekleştirebilmeleri de bir o kadar zordur.


12) American Animals – Amerikan Soygunu (2018) | IMDb: 7.0

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Bart Layton

Oyuncular: Spancer Reinhard, Warren Lipka, Eric Borsuk

Soygun filmleri arasında en beğenilenlerden birisi olan Amerikan Soygunu dört yakın arkadaşın hikayesini konu alır. Kafa dengi dört arkadaş rahat bir yaşam sürmenin hayalini kurarlar. Bunu gerçekleştirebilmek için ise parayı tekte bulmaya karar verirler. Bunun gerçekleşebilmesi için ise Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük soygununu gerçekleştirmeye karar verirler.


13) Ateş Böceği (1975) | IMDb: 7.0

soygun filmleri

Tür: Komedi

Yönetmen: Osman F. Seden

Oyuncular: Tarık Akan, Necla Nazır, Hulusi Kentmen

Soygun filmleri listemizde bu sefer Yeşilçam’ın enlerinden birine yer veriyoruz. Yakışıklı oyuncu Tarık Akan ve güzelliği dillere destan Necla Nazır’ın başrollerini paylaştığı Ateş Böceği her birimizin mutlaka bir defa bile olsa izlediği filmlerden birisidir. İşportacı gencin kolay yoldan para bulması gerekmektedir. Artık biraz olsun rahat bir yaşam sürmek isteyen genç yankesici bir kız ile iş birliği yapmaya karar verir. Yakışıklı genç ve güzel kızın hem macera hem de komedi dolu hikayesi sizi bekliyor.


14) Den of Thieves – Suç Takımı (2018) | IMDb: 7.0

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Yönetmen: Christian Gudegast

Oyuncular: Gerard Butler, Pablo Schreiber, O’Shea Jackson Jr.

Merkez bankası ülkenin ekonomisinin iyileşmesi ve paralarının değer kaybetmemesi için bir yol izlemeye karar verir. Her gün takribi 120 milyon lira ortadan kaldırılır. Bu bilgiye hakim olan bir çete ise yeni bir plan yapar. Planlarına göre her gün imha edilen o parayı imha edilmeden çalacaklardır. Plan oldukça mantıklıdır. Ancak imha edilen kısma girebilmek tahmin ettiklerinden çok daha zordur.


15) Public Enemies – Halk Düşmanı (2009) | IMDb: 7.0

Tür: Aksiyon, Biyografi, Suç

Yönetmen: Michael Mann

Oyuncular: Christian Bale, Johnny Depp, Christian Stolte

Soygun filmleri denilince akla gelen ilk filmlerden birisidir. Public Enemies, Bryan Burrough’un aynı isimli kitabından uyarlanır. 1930’larda, Amerika’yı ve tüm dünyayı saran Büyük Buhran dünyanın her yerinde hayatı alt üst eder. John Dilinger, Baby Face Nelson ve Pretty Boy Floyd isimli üç azılı suçlu soygundan soyguna koşar. FBI ajanı olan Melvis Purvis ise bu azılı suçluların peşindedir.


16) Logan Lucky – Şanslı Logan (2017) | IMDb: 7.0

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig

Soygun filmleri listemizin bir diğer filmi 2017 yapımı Şanslı Logan filmidir. Aksiyonun yoğun olduğu film aynı zamanda komedi türünde de seyirciden tam puan alır. Bir aile aynı zamanda bir çete de olabilir. Bu çete bir an önce paraya ulaşabilmek için büyük bir vurgun planlamaya başlarlar. Bu sayede kısa yoldan zengin olabileceklerdir. Yaptıkları plana göre oldukça büyük bir organizasyonda tereyağından kıl çeker gibi yüklü miktarda parayı çalacaklar ve hayallerine kavuşacaklardır.


17) Italian Job – İtalyan İşi (2003) | IMDb: 7.0

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: F. Gary Gray

Oyuncular: Donald Sutherland, Mark Wahlberg, Edward Norton

İtalyan İşi, soygun filmi denilince akla gelen filmlerin başında gelir. John Bridger, Lider lakabı ile bilinen azılı bir hırsızdır. Onun hırsız olduğunu kızı da bilmektedir ve bu durumdan rahatsızdır. Bridger, bu işleri bırakacağını ancak son bir vurgun yapması gerektiğini kızı Stella’ya söyler. Stella ise ne kadar bu işlerden hoşlanmıyor ve anlamıyor olsa da babasıyla birlikte olmaya karar verir. Profesyonel bir ekip kurarlar ve planı uygulamaya koyarlar.


18) Three Kings – Üç Kral (1999) | IMDb: 7.1

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

Yönetmen: David O. Russell

Oyuncular: George Clooney, Mark Wahlberg, Ice Cube

Savaşlar sadece cephede olmaz. Cephenin ardında da çeşitli savaşlar devam edebilir. Körfez Savaşı’nda görev yapan üç asker savaş dışında başka bir konuya yönelirler. Hepsinin hayatını kurtaracak koca bir hazine vardır. Hazineyi bulabilmek için ise Irak’ta süregelen savaşı kullanırlar. Hem savaşın içinde hayatta kalmaya çalışırlar hem de hazineyi bulmak için çabalarlar.


19) Bank Job – Banka İşi (2008) | IMDb:7.2

Tür: Dram, Gerilim, Suç

Yönetmen: Roger Donaldson

Oyuncular: Jason Statham, Saffron Burrows, Stephen Campbell Moore

Soygun filmleri arasında gerçek hayat hikayesinden uyarlanan filmlerden birisidir. Londra’da yaşanmış olan ve henüz çözülememiş bir soygun hikayesi sinemaya uyarlanır. Soyguncular bir tünel sayesinde Londra’nın meşhur sokaklarından birisi olan Baker Street’te yer alan bir bankanın kasasına ulaşırlar. Banka kasasından yüklü miktarda nakidin yanı sıra gizli belgeler de yer almaktadır. Bu soygun haber yapılır ancak iki üç gün sonra Birleşik Krallık haberlere erişim engeli getirir. Bu soygunu gerçekleştiren kişiler yakalanmaz. Bu durum insanların aklında soru işareti yaratmaya başlar. Gizli belgelerde hükümet sırlarının yer aldığı artık herkes tarafından bilinmektedir.


20) Fast Five – Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (2011) | IMDb: 7.3

Tür: Aksiyon, Macera, Suç

Yönetmen: Justin Lin

Oyuncular: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson

Hızlı ve Öfkeli serisinin en beğenilenlerinden birisi olan Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu aynı zamanda soygun filmleri arasında da en beğenilen filmlerden birisidir. Dom’u hapisten kurtaran eski polis Brian O’Conner ve Mia Toretto el ele vererek sınırı geçerler. Yolları Rio’ya düşer. Artık özgür olmak isteyen grup son bir iş yapmaya karar verirler. Bu iş son yasa dışı işleri olacaktır ve özgür bir hayata adım atacaklardır. Ama durum pek de planladıkları gibi ilerlemez.


21) Now You See Me – Sihirbazlar Çetesi (2013) | IMDb: 7.2

Tür: Suç, Gerilim

Yönetmen: Louis Leterrier

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Common, Mark Ruffalo

Soygun filmleri listemizin bir diğer filmi Sihirbazlar Çetesi’dir. Four Horsemen isimli grup dünyanın en iyi sihirbazlarından oluşur. Bu ekip gösteriden gösteriye katılır. Hünerleriyle büyük beğeni toplarlar. Ancak bu hünerlerini sadece sahnede sergilemezler. Aynı zamanda soygun yapmak için de kullanırlar. Başka bir kıtadaki bankayı bile soyan bu ekibin peşine başarılı FBI ajanı Dylan görevlendirilir. Bunun üzerine amansız bir macera başlar.


22) Point Break – Kırılma Noktası (1991) | IMDb: 7.2

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Kathryn Bigelow

Oyuncular: Patrick Swayze, Keanu Reeves, Gary Busey

Maske ile banka soymak mümkün müdür? Los Angels’ta yaşamakta olan bir çete zamanın eski başkanlarının maskelerini takarak bankaları soymaya başlar. Bu soygunun peşine düşen FBI, genç ajanlarından birisi olan Johnny Utah’ı şüphelendikleri bir grubun  içine yerleştirir. Başlarda gruptan haber sızdıran Johny günden güne grup lideri Bodhi’nin sözlerine inanmaya başlar.


23) Ronin (1998) | IMDb: 7.2

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: John Frankehnheimer

Oyuncular:Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone

Uluslararası ekibin içinde ajan olarak çalışan Sam, yaptığı işlerle adından bahsettirir. En zor görevleri bile saatler içerisinde kolaylıkla halleder. Soğuk Savaş döneminin ardından ekipte işler değişmeye başlar. Artık herhangi bir etik kurala uymamaya karar verirler. Parayı kim verirse onun için çalışmaya başlarlar. Ancak bu durum hayatlarını zora sokmaya başlar. Çünkü kime ne için çalıştıkları artık neredeyse belirsiz bir hal almıştır.


24) RocknRolla (2008) | IMDb: 7.3

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Guy Ritchie

Oyuncular: Gerard Butler, Tom Wilkinson, Idris Elba

Başarılı yönetmen Guy Ritchie’nin RocknRolla isimli filmi soygun filmleri arasında en beğenilenlerden birisidir. Londra’nın yeraltı dünyasını konu alan film sie aksiyon dolu dakikalar yaşatacak.


25) Matchstick Men – Üçkağıtçılar (2003) | IMDb: 7.3

Tür: Komedi, Suç, Dram

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Nicolas Cage, Alison Lohman, Sam Rockwell

Roy nam salmış usta dolandırıcılardan birisidir. Roy tek başına çalışmaz. Kendisi gibi hırslı olan Frank isimli bir ortağı vardır. İkili en kısa sürede parayı bulup zengin bir hayat sürmek istemektedir. Bunun için çeşitli planlar yaparak yeni hayatlarını kurmaya çalışırlar. Kaos dolu olan hayatlarını biraz olsun rahatlatmak için macera ve aksiyon dolu bir yola adım atarlar.


26) The Getaway – Sonsuz Kaçış (1972) | IMDb: 7.4

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Sam Peckinpah

Oyuncular: Steve McQueen, Ali MacGraw, Ben Johnson

Doc McCoy, uzun yıllar hapishanede tutsak kalır. Yıllar sonra bu tutsaklığı Jack Beyond isimli siyasi isimlerle arası iyi olan bir kişinin araya girmesi ile son bulur. Tam özgürlüğüne kavuşmuşken yapması gereken zorlu bir görev ile karşılaşır. Doc özgürlüğüne karşı bir banka soygunu yapmalıdır. Eğer yapmazsa özgürlüğü son bulacaktır. Özgürlüğünden daha fazla mahrum kalmak istemeyen Doc soygunu gerçekleştirir. Yakalanmamak için karısını da yanına alarak kaçar. Ancak kaçması bir çözüm değildir. Peşine düşenlerden kurtulmak soygundan daha zor olacak.


27) Good Time – Soygun (2017) | IMDb: 7.3

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Benny Safdie, Josh Safdie

Oyuncular: Robert Pattison, Benny Safdie, Jennifer Jason Leigh

Soygun filmleri listemizin bir diğer filmi Robert Pattison ve Benny Safdie’nin başrollerini paylaştığı Soygun filmidir. Diğer soygun filmlerinin yanı sıra bu filmde soygun anı değil sonrasında yaşananlar konu alınır. Büyük bir soygun planlayan çete düzgün adımlar atarak bu büyük soygunu gerçekleştirir. Gerçekleştirir gerçekleştirmesine ama sonucu hüsranla biter. Ekip üyelerinden birisi soygunun hemen ardından yakalanır. Oldukça zorlu koşulların yaşandığı bir hapishaneye yollanır. Ekip üyeleri arkadaşlarını orada bırakmak istemezler ve onu kurtarmak için ellerinden geleni yaparlar.


28) Organize İşler (2005) | IMDb: 7.4

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Demet Akbağ

Soygun filmleri listesi olur da Organize İşler o listede olmaz olur mu hiç! Organize İşler gelmiş geçmiş en beğenilen soygun filmlerinden birisidir. Tolga Çevik, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ ve Cem Yılmaz gibi usta isimlerin başrollerini paylaştığı film seyirci tarafından büyük bir beğeni ile karşılanır. Samet kendini uçamayan Süpermen olarak tanıtır. Hayattan bıkmış ve her şeyden vazgeçmek üzeredir. Tam böyle bir anda karşısına usta bir dolandırıcı olan Asım Noyan çıkar. İkisinin de hayatı bir noktada kesişir ve işler farklı ilerlemeye başlar. Samet hayatının aşkı olan Umut’la birlikte olabilmek için çabalar. Tüm bu çabalamaların yanında içine dahil olduğu ekip Müslüm Durulmaz isimli bir mafyaya denk gelir. Maceranın ve aksiyonun dur durak bilmediği dakikalar başlar.


29) The Town -Hırsızlar Şehri (2010) | IMDb: 7.5

Tür: Dram, Gerilim, Suç

Yönetmen: Ben Affleck

Oyuncular: Ben Affleck, Rebecca Hall, Jon Hamm

Charlestown, Boston’da yer alan ve uzun yıllar boyunca sürekli hırsızlık olayları ile adından sık sık söz ettiren bir bölgedir. Her alanın soyguncusu bellidir. Örneğin banka soygunlarında Dough MacRay liderlik eder. Dough, işi gereği kimse ile yakın ilişkiler kurmamaya özen gösterir. Eğer birileri ile herhangi bir yakınlığı olursa ayrılma korkusu ile işine odaklanamayacağını düşünür. Korkusunda da haklıdır. Üstlendiği bir banka soygunu esnasında Claire Keesey isimli banka müdürünü rehin alır. Kısa sürede kalbini Claire’ye kaptırır ve korkuları gerçek olmaya başlar.


30) Despicable Me – Çılgın Hırsız (2010) | IMDb: 7.6

Tür: Animasyon, Macera, Komedi

Yönetmen: Pierre Coffin, Chris Renaud

Seslendirenler: Steve Carell, Jason Segel, Russell Brand

Çılgın Hırsız 7’den 70’e herkesin severek izlediği animasyon filmlerinin başında gelir. Gru’nun bir amacı vardır: Ayı çalmak. Bu amacı doğrultusunda sarı renkli Minonlarla birlikte çalışan Gru maceradan maceraya koşar.


31) Run Lola Run – Koş Lola Koş (1998) | IMDb: 7.7

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Tom Tykwer

Oyuncular: Franka Potente, Moritz Bleibtreu, Berbert Knaup

Lola genç ve oldukça güzel bir kızdır. Biricik sevgilisinin işi gereği aksiyon dolu bir yaşamları vardır. Sevgilisi azılı bir mafyanın kuryeliğini yaparken başına olmadık işler gelir ve büyük bir miktar parayı kaybeder. Hayatta kalabilmesi için Lola’nın 20 dakika içerisinde o parayı bulması gerekir. Berlin sokaklarında geçen filmde macera ve aksiyon bir dakika bile eksik olmayacak.


32) Inside Man – İçerideki Adam (2006)| IMDb: 7.6

Tür: Suç, Dram 

Yönetmen: Spike Lee

Oyuncular: Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster

Tüm hikaye hücrede yatan bir suçlunun o macera dolu soygunu anlatması ile başlar. Aslında anlatılan oldukça sıradan bir soygundur. Hırsızlar ve soyulan bir banka… Ancak biraz zaman geçince aslında olayların bir banka soygunu olmadığı bir bir ortaya çıkmaya başlar. Her zaman olduğu gibi anlatılanın ardında bambaşka bir hikaye vardır.


33) Baby Driver – Tam Gaz (2017) | IMDb: 7.6

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Yönetmen: Edgar Wright

Oyuncular: Ansel Elgort, Job Bernthal, Jon Hamm

Soygun filmleri listemizin bir diğer filmi olan Tam Gaz, film müzikleri ile seyirci tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı. Soyguncuların hayatlarını izlemeye çok alışığız. Ancak soygunculara yardım eden kişilerin hikayelerini yeterince görmeyiz. Tam Gaz filminde ise hırsızların şoförlüğünü üstlenen Baby’nin hikayesi konu alınır.


34) Ocean’s Eleven (2001) | IMDb: 7.7

Tür: Suç, Gerilim

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts

George Clooney, Brad Pitt ve Julia Roberts’ın bir arada olduğu muhteşem kadrolu Ocean’s Eleven en beğenilen soygun filmleri arasındadır. Danny belli bir süre hapiste özgürlüğünden uzak kaldıktan sonra hayatının soygununu yapmak için plan yapmaya başlar. Özgürlüğüne kavuştuğu gibi 11 kişilik bir ekip kurar. Ekip üyelerinin her biri bu büyük soyguna hazırdır. Vegas’ın en ünlü ve büyük kumarhanesi bu ekip tarafından soyulmak üzeredir.


35) Band of Outsiders – Çete (1964) | IMDb: 7.6

Tür: Komedi, Suç, Dram

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Oyuncular: Anna Karina, Claude Brasseur, Daniele Girard

1964 yapımı Çete filmi en beğenilen soygun filmleri arasındadır. Pek çok soygunun ortak noktası şudur: zengin olmak. İki yakın arkadaşın en büyük dileği bir an önce zengin olup diledikleri yaşama kavuşabilmektir. Ancak kısa yoldan paraya ulaşabilmek o kadar da kolay değildir. İki yakın dost kafa kafaya vererek kısa yoldan paralarına nasıl kavuşacaklarını düşünür ve bir soygun yapmaya karar verirler. Uzun ve detaylı planlar sonucu soygun adımına geçerler.


36) Nueve Reinas – Dokuz Kraliçe (2000)| IMDb: 7.9

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Fabian Bielinsky

Oyuncular: Ricardo Darin, Gaston Pauls, Graciela Tenenbaum

Juan ve Marcos birbirinden habersiz dolandırıcılık yaparak hayatlarını sürdüren iki gençtir. Hayatın cilvesi onları bir noktada bir araya getirir. Marcos, Juan’ı izlerken onun kendinden daha az tecrübeye sahip olduğunu fark eder ve bunun üzerine giderek Juan’ı içinde bulunduğu karmaşık durumdan kurtarır. Bu kurtarma ile birlikte ikisi birlikte çalışmaya karar verir. Birlikte çalışacakları bir gün süresi boyunca çeşitli dolandırıcılıklar ile ceplerini doldurmaya karar verirler. Onlar işe koyulmuşken gizemli kişi olan Sandler’la denk düşerler. İkilinin hedefi artık tamamen ortaktır.


37) The Killing – Son Darbe (1956) | IMDb: 8.0

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Sterling Hayden, Coleen Gray, Vince Edwards

Soygun filmleri arasında kült haline gelmiş bir film olan Son Darbe bir lise öğrencisi olan Roise Larsen’in kaybolması ile başlar. Seattle’da yaşanan bu olay üzerine polis kızın peşine düşer ve çok geçmeden cesedi ortaya çıkar. Larsen’i kimin öldürdüğü büyük bir merak konusu haline gelir. Polis bu olayı aydınlatmaya çalışırken şehrin neredeyse tüm suçluları ile iletişim kurar. Oluşan bu iletişim ağı günden güne daha da dallanıp budaklanır. Hatta belediye başkan adayı dahi bu cinayet davası için sorgulanan kişiler arasına girer. Aksiyon ve maceranın doruklarında olduğu bir hikaye sizi bekliyor.


38) Special Chabbis (2013) | IMDb: 8.0

Tür: Duç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Neeraj Pandey

Oyuncular: Akshay Kumar, Anupam Kher, Manoj Bajpayee

Amerika’da var olan FBI’yın bir benzeri Hindistan’da Bureau of Investigation ismiyle çalışmaktadır. 4 kafadar çevrelerine kendilerini Bureau of Investigation’da çalışıyor olarak tanıtır. Bu hikayeyi kullanarak soygundan soyguna koşarlar. Üstelik uzun süre gizli gizli bu soygunları devam ettirirler. Ancak bir yerden sonra kendilerini ele verirler.


39) Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002) | IMDb: 8.1

Tür: Biyografi, Suçi Dram

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, TomHanks, Christopher Walken

Bir suçlunun en yakın arkadaşı onu kovalayan bir ajandır. Her adımında onun peşinde koşar. Bu ajanlar genel olarak başarılı insanlardan oluşurlar. Hele ki FBI ajanıysalar kendilerine olan güvenleri ile herkesi şok edebilirler. Ancak karşılarına çıkan tek bir suçlu onların hayatlarını ve de güvenlerini zedeleyebilir. Henüz yirmi yaşına yeni basmış bir suçlu FBI’yı peşinden koşturarak adından oldukça söz ettirir. Genç tanınmamak için sürekli kılık değiştirir. Bazen bir doktor olarak kendini tanıtırken bazen başarılı bir savcı rolüne bürünür. Çeşitli ajanlar bu genci yakalamak için görevlendirilir. Ancak hiçbiri onu yakalamayı bırakın biraz olsun bile yakalamaya yaklaşamaz.


40) Casino (1995) | IMDb: 8.2

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Sharon Stone, Joe Pesci

Bir kumarhane işletmecisinin hayatını izlemeye ne dersiniz? Ace Rothstein Las Vegas’ın en büyülü kumarhanelerinden birisinin işletmecisidir. Yıllar boyu bu işin içinde olan Rothstein’in amacı işini en iyi şekilde yaparak ismini güvenilir bir isim haline getirmektir. İsminin güvenilir olması demek pek çok yeni işletmeyi de devamında getirecektir.

Hayatını bu şekilde devam ettirirken Nicky isimli arkadaşı ile ortak çalışmaya başlar. Nicky, ona hiç ama hiç benzememektedir. O oldukça hırslı ve açgözlü birisidir. Rothstein’in uzun yıllar boyu didinerek yarattığı kariyeri yerle bir olmak üzeredir. Tüm emeği ellerinden kayıp gitmesin diye canla başla çalışarak içine düştüğü bozuk düzeni değiştirmeye çalışır.


41) Heat – Büyük Hesaplaşma (1995) | IMDb: 8.3

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Yönetmen: Michael Mann

Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer

Büyük Hesaplaşma, soygun filmleri listemizin bir diğer filmidir. Neil McCauley, ardında hiçbir iz bırakmadan onlarca soyguna imza atan başarılı bir hırsızdır. Tek başına çalışmak yerine yine kendisi kadar başarılı olan hırsızlarla birlikte çalışır. Çete halinde girdikleri soygunlardan ardında hiç iz bırakmadan sıyrılırlar.

Dedektif Hana, Neil McCauley ve beraberindeki hırsız çetesinin peşindedir. Gecesini gündüzüne katarak çeteyi çökertebilmek için elinden gelen her şeyi yapar. Yapar yapmasına ancak arpa boyu yol ilerleyebilmek için bile saatlerce çalışması gerekmektedir.


42) Rififi – İnsan ve Para (1955) | IMDb: 8.1

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Jules Dassin

Oyuncular: Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel

Mücevher hırsızlığı suçlaması ile hapse giren Tony Stephanois, hapishanede kaldığı beş yıl boyunca sergilediği iyi tutum sayesinde iyi hal indirimi alarak serbest kalır. Serbest kaldıktan sonra eski yaşamına dönmesi oldukça zorludur. Artık ne parası vardır ne de bir işe sahiptir. Çok zor bir durumla karşı karşıyadır. Bu zor durumdan kolaylıkla çıkmasını sağlayabilecek bir soygun teklifi alır. Ancak bir dakika bile düşünmez. Cevabı bellidir: Hayır.

Soygun teklifini reddettiği gece dünyası bir defa daha başına yıkılır. Eski kız arkadaşı Mado, çete lideri olan Pierre Grutter ile çıktığını öğrenir. Mado, Grutter’in ona sağladığı imkanlar sayesinde bolluk ve bereketin içerisinde yaşamaktadır. Bunu kaldıramayan Tony, Mado’yu döver. Ardından bu davranışından vazgeçerek hayatının hatası olarak adlandırılabilecek olan o soygun teklifini kabul eder. Ancak hata aynı zamanda hayatının fırsatı da olabilir.


43) Die Hard – Zor Ölüm (1988) | IMDb: 8.2

Tür: Aksiyon, Gerilim

Yönetmen: John McTierman

Oyuncular: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia

John McClane ile eşi Holly’nin arası açılmıştır. New York polis departmanında dedektif olarak çalışan John bir adım atarak Holly ile arasını düzeltmek ister. Bunun için Los Angels’a giderek güzel bir plan hazırlar. Ancak o planını gerçekleştiremeden kendini korkunç bir ortamın tam ortasında bulur. Yılbaşı tatili için Holly çalıştığı şirkettekilerle birlikte Nakatomi Plaza’ya gider. John da plazaya giderek sürpriz yapmaya karar verir. John plazaya girdikten kısa bir süre sonra Alman teröristler plazayı ele geçirir. Kimsenin dışarı çıkmasına izin vermez ve herkesi rehin alır. John’un işi artık çok daha zordur. Onlarca insanı kurtarma görevi artık onun işidir.


44) Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri (1992) | IMDb: 8.3

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen

Rezervuar Köpekleri, soygun filmleri listemizin en beğenilen filmleri arasındadır. Bir ekip düşünün ki hiçbir birbirini tanımıyor. Birbirinden daha usta hırsızlar bir araya gelerek oldukça güçlü bir çete kurarlar. Oldukça büyük bir vurgun gerçekleştirmek üzerelerken polislere yakalanırlar. Büyük bir çatışmanın ortasında kalan ekip, aralarından birinin polis olduğunu gerçeği ile yüzleşirler. Aralarındaki casusu bulup kalan ekip üyelerini sağ salim o karanlık odadan çıkarmak isteyen üyelerin üzerinde oldukça büyük bir psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Kan ve vahşetin dur durak bilmediği bir film sizi bekliyor.


45) The Sting – Belalılar (1973) | IMDb: 8.3

Tür: Komedi, Dram, Suç

Yönetmen: George Roy Hill

Oyuncular: Paul Newman, Robert Redford, Robert Shaw

İki yakın arkadaş aynı zamanda iki gangsterin peşinden koştukları bir intikam hikayesi sizi bekliyor. Chicago’da yaşamakta olan bu ikilinin en yakın arkadaşları bir kumarbaz tarafından öldürülür. Bu ölüm acı bir intikamı da devamında getirir. İntikamlarını gerçekleştirebilmek için akıllıca bir plan hazırlarlar. Plan oldukça başarılı ilerlemektedir ancak hayata geçirmesi de o denli zor bir plandır.


46) Bicycle Thieves – Bisiklet Hırsızları (1948) | IMDb: 8.3

Tür: Dram

Yönetmen: Vittorio De Sica

Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell

Antonio, savaşın ardından çökmüş bir piyasada iki yıl boyunca işsiz gezen bir gençtir. İki yıl boyunca sefalet içinde yaşadıktan sonra bir iş bulur ve bu haberle dünyalar onun olur. Sevinir sevinmesine ama işte çalışabilmesi için bisiklete ihtiyacı vardır. Bisiklete sahip olabilmek için yatağını satması gerekir. Bu durum oldukça can sıkıcı olsa da iş bulmuş olması her şeyin önüne geçmektedir. İşe başladığı ilk gün dünyada ondan mutlusu yoktur. Ta ki ilk günün sonunda bisikleti çalınana kadar. Antonio, bu olay karşısında ne yapacağını bilemez. Ailevi problemlerinin yanı sıra şimdi bir de bu problem ortaya çıkar.


47) Snatch – Kapışma (2000) | IMDb: 8.3

Tür: Komedi, Suç

Yönetmen: Guy Ritchie

Oyuncular: Jason Statham, Brad Pitt, Stephen Graham

Soygun filmleri listemizin bir diğer filmi Kapışma’dır. Londra’nın yeraltı dünyasının kirli kapaklı işlerini izlemeye ne dersiniz? Oldukça değerli bir elmasın çalınması ile olaylar başlar. Elmasın peşine düşen bir ekibin yanı sıra boks dünyası da olayların içine karışır.


48) The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler (1995) | IMDb: 8.5 

Tür: Dram, Gizem, Suç

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri

San Pedro açıklarında neden yandığı bilinmeyen bir tekne ve o teknede neler olduğunu araştırmaya çalışan polis ekibi… Araştırmaların ilk aşamasında teknede toplam 27 ceset bulunur. 27 cesedin yanı sıra 91 milyon dolar değerinde uyuşturucu ele geçirilir. O korkunç olaydan tekneden sağ çıkan sadece iki kişi vardır. Birisi neredeyse tamamen yanmış Macar bir teröristtir. Kurtulan diğer kişi ise tanınmış tetikçilerden birisi olan Verbal Kint’tir. Polis Verbal Kint’i sorguya alır. Kint tek tek anlatmaya başlar. Tekne yangını 6 hafta öncesine dayanan olaylar ışığında aydınlanmak üzeredir.


49) Lock, Stock and Two Smoking Barrels – Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (1998) | IMDb: 8.2

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç 

Yönetmen: Guy Ritchie

Oyuncular: Jason Flemyng, Dexter Fletcher, Nick Moran

Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana, soygun filmleri arasında kültleşmiş yapımlardan birsidir. Yıllar önce bir araya gelen Eddy, Bacon, Tom ve Soap isimli dört arkadaş bambaşka işlerde çalışmaktadırlar. Her birinin ayrı bir yeteneği vardır. Dördü kafa kafaya verip zengin olmanın yollarını ararlarken yeteneklerini birleştirerek bir vurgun yapmayı akıllarına koyarlar. Planlarına göre kumarda yüklü miktarda bir gelirleri olacaktır. Eddy, aralarında en uygun kişi olarak seçilir ve ellerindeki parayı alarak kumar oynamak için yola çıkar. Yüz bin poundu Eddy’e verirler. Planlarına göre bu para on katına çıkacaktır. Ancak o masada daha önceden planlanmış bir hile vardır. Eddy, yüklü miktarda para kaybetmesinin yanı sıra aynı zamanda mafyaya da borçlanır. Artık dört kafadarın canları tehlikededir. Zengin olalım derken onca borcun altına giren ekip o parayı toplamak için yeni planlar kurmaya çalışırlar. 


50) Inception – Başlangıç (2010) | IMDb: 8.8

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page

Geldik soygun filmleri listemizin son filmine. Inception hem soygun filmleri arasında hem de kült filmler arasında seyirciden tam not almış büyük beğeni toplamış bir filmdir. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt ve Elliot Page’in baş rollerini paylaştığı bu efsane filmde Dom Cobb isimli usta bir hırsızın hikayesi konu alınıyor. İnsanların zihinlerini okumak pek çoğumuzun hayalidir. Dom Cobb, etrafındaki insanların zihinlerini okuyarak zihinlerinin en derinlerinde gizledikleri sırlarını çalan usta bir hırsızdır.

Dom Cobb’un sahip olduğu bu yetenek onu aranan bir casus haline getirir. Artık onu bilen herkes peşindedir. Bu durum aynı zamanda onun tüm hayatını da karartır. Sevdiği her şeyi ardında bırakmak zorunda kalan bir suçlu haline gelir. Karşısına hayatının fırsatı çıkar. Ömrü boyu hırsızlık yapan Cobb bu sefer bir bilgiyi eksik olan yere yerleştirmelidir. Eğer bunu yapabilirse ardında bıraktığı tüm hayatını geri kazanabilecektir. İçinde bulunduğu ekip ile uzun uzun planlar yaparlar. Bu planların gerçekleşmesi onlara istedikleri hayatı getirecektir.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/