Borsa Filmleri: Finans Dünyasının İçinden 10 Film

Borsa filmleri ile anlaşılmaz değişkenlerle dolu karmaşık dünyaya adım atmak ister misiniz? Şık takım elbiseli yaşlı adamların yaptığı karanlık arka oda anlaşmalarına ne dersiniz? 

Borsa filmleri içinde her şey var, sizi koltuğunuzun kenarında tutacak, sizi daha çılgın bir yaşam için kıskandıracak veya hatta hayatın omurgasını oluşturan hantal ve karmaşık denklemler hakkında bir iki şey öğretecek bir şey arıyorsanız buyrun finans dünyasına. En iyi 10 borsa filmleri sizlerle!


10) Too Big to Fail – Hata Yapmak İçin Çok Büyük (2011) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Curtis Hanson

Oyuncular: William, Ed Asner, Billy Crudup

Rotten Tomatoes: %77

2008’deki ekonomik çöküşün ardından finansal olarak acı çekenler yalnızca Amerikalı işçiler değildi. Hem küçük hem de büyük ABD şirketleri, küresel ekonomik istikrarı tehdit eden finansal kaybı yaşadılar. Lehman Brothers çöküşün eşiğindeydi ve CEO’su Richard S. Fuld Jr., düşen hisse fiyatını, bankasının zayıf yönlerini görmezden gelerek açığa satış yapanlara suçladı. Hazine Bakanı Henry Hank Paulson, Lehman’ı kurtarmak için kamu parasının kullanılmasını reddetti ve bu nedenle Eylül 2008’de Lehman iflas başvurusunda bulundu. ABD ekonomisinin nasıl işlediğine ışık tutan, ekonomik çöküşü önlemek için neden hükümetten mali yardım fonları alındığını ele alıyor.


9) Wall Street – Borsa (1987) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Michael Douglas, Charlie Sheen, Martin Sheen

Rotten Tomatoes: %79

“Açgözlülük iyidir” ifadesini popülerleştiren bu 1987 filmi, tartışmasız borsa filmleri arasında bir klasiktir.1980’lerin Wall Street’inde, Bud Fox (Charlie) hırs dolu bir borsacıdır ve zirveye çıkmak için elinden geleni yapar. Acımasız Gordon Gekko’nun (Douglas) gücüne hayran olan Fox, içeriden bilgi ticareti sağlayarak Gekko’yu kendisine akıl hocalığı yapması için ikna eder. Ancak filmin doruk noktasında göreceğiniz gibi, dizginsiz açgözlülük Fox’un en çok değer verdiği insanları etkilemeye başlar. Fox, açgözlülük ve el altından planlara bulaştıkça, kararları sonunda dürüst babasının (Martin) hayatını riske eder. Bu ikilemle karşı karşıya kalan Fox, sadakatini sorgular.


8) Trading Places – Zengin ve Sefil (1983) | IMDb:7.5

Yönetmen: John Landis

Oyuncular: Dan Aykroyd, Eddie Murphy, Ralph Bellamy

Rotten Tomatoes: %88

Philadelphia merkezli bir emtia aracı kurumu olan Duke & Duke Commodity Brokers, borsanın kralları olan sahiplerinin Duke Brothers’ın adını taşıyan bir finans şirketi. Film, finans piyasalarında çok sık gözlemlenen bazı temel konularda hem eğlenceli hem aydınlatıcı. Üst düzey yönetici Louis Winthorpe III (Aykroyd) ve dolandırıcı Billy Ray Valentine (Murphy), başarılı brokerler Mortimer (Ameche) ve Randolph Duke (Bellamy) tarafından bir bahse konu olur. Duke’ ün bir çalışanı olan Winthorpe, kardeşler tarafından işlemediği bir suçtan dolayı tuzağa düşürülür. Kardeşleri onun yerine akıllı Valentine’i yerleştirir. Winthorpe ve Valentine planı ortaya çıkardığında, durumu Duke’e çevirmek için yola koyulurlar.


7) American Psycho – Amerikan Sapığı (2000) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Mary Harron

Oyuncular: Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto

Rotten Tomatoes: %69

Stereotipi bilirsiniz: Her bankacı ve finansör, kendilerinden başka kimseyi umursamayan açgözlü bir psikopattır. Borsa filmleri arasında klişe bir konuya sahip olsa da bu klişeler gerçek. Bu filmde her şey var ve bu bazen çok fazla şey olduğu anlamına geliyor: vahşi cinayet, açgözlü bir psikopat, seks, karşılıksız aşk, işkence ve bolca gerilim. 1987’de New York’ta yakışıklı, genç profesyonel olan Patrick Bateman (Bale), geceleri korkunç bir seri katil olarak ikinci bir hayat yaşıyor. Dedektif (Dafoe), nişanlısı (Reese Witherspoon), metresi (Samantha Mathis), iş arkadaşı (Leto) ve sekreter (Chloë Sevigny) tarafından bir değişime zorlanır. Bir insanı canavar yapan arkadaşlık ilişkilerini inceleyen, alaycı bir komedi.


6) Moneyball – Kazanma Sanatı (2011) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Bennett Miller

Oyuncular: Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman

Rotten Tomatoes: %94

Oakland A’nın genel müdürü Billy Beane (Pitt), bir gün bir aydınlanma yaşar: Beyzbolun geleneksel bilgeliği tamamen yanlıştır. Sıkı bir bütçeyle karşı karşıya kalan Beane, daha zengin top kulüplerini alt ederek takımını yeniden kurmalıdır. Ivy League mezunu Peter Brand (Hill) ile güçlerini birleştiren Beane, eski geleneklere meydan okumaya hazırlanıyor. Yönetici, benzersiz bir işe alma stratejisi kullanarak, kısıtlı bütçelerine rağmen rekabetçi bir ekip oluşturur. Michael Lewis’in “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” adlı kitabına dayanan film, Oakland Athletics beyzbol takımının karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden geliyor.


5) Glengary Glen Ross – Amerikalılar (1992) | IMDb: 7.7

Yönetmen: James Foley

Oyuncular: Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin

Rotten Tomatoes: %95

New York City emlak satıcılarıyla dolu bir ofise hafta sonunda ilk ikisi dışında hepsinin kovulacağı haberi verildiğinde, atmosfer ısınmaya başlar. Hasta bir kızı olan Shelley Levene (Lemmon), patronu John Williamson’dan (Kevin Spacey) daha iyi ipuçları almak için elinden gelen her şeyi yapar, ancak boşuna. İş arkadaşı Dave Moss (Ed Harris) olası satışları çalmak için bir plan yaptığında, sert konuşan satıcılar için işler karmaşıklaşır. Tüm kadro birinci sınıf olsa da, Alec Baldwin’in “motivasyon konuşması” filmden sonra hatırlayacağınız ilk sahne olacaktır. Muazzam bir baskı altında çalışmanın mutlak en iyi ve en kötü yüzlerini gün ışığına çıkarıyor.


4) The Big Short – Büyük Açık (2015) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Adam McKay

Oyuncular: Steve Carell, Ryan Gosling, Christian Bale

Rotten Tomatoes: %89

2008’de Wall Street gurusu Michael Burry, bir dizi yüksek faizli konut kredisinin temerrüde düşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu fark eder. Burry, yatırımcılarının parasının 1 milyar dolardan fazlasını kredi temerrüt takaslarına atarak konut piyasasına karşı bahis oynuyor. Hareketleri bankacı Jared Vennett (Gosling), hedge fon uzmanı Mark Baum (SCarell) ve diğer açgözlü fırsatçıların dikkatini çekiyor. Bu adamlar birlik olarak Amerika’da yaklaşan ekonomik çöküşün tüm avantajlarından yararlanarak bir servet kazanıyorlar. Bu filmden çıkarılacak en önemli finansal ders, yozlaşmış bir grup finans uzmanının açgözlülüğünün ülke genelinde milyonlarca Amerikalının hayatını nasıl mahvedebileceğidir.


3) The Wolf of Wall Street – Para Avcısı (2013) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie

Rotten Tomatoes: %79

Film açgözlülüğü, uyuşturucuyu ve cömert bir yaşam tarzını en uç ve gülünç şekillerde sergiliyor. Bir an için de olsa, böylesine bir yaşam tarzına özlem duymanıza neden olabilecek eğlenceli bir film. Film sizi, kuruşluk hisse senedi satmaktan büyük çocuğun yüksek finans kulübüne kadar yükselen Jordan Belfort’un gerçek hikayesinde çılgın bir yolculuğa çıkarıyor. 1987’de Jordan Belfort (DiCaprio) bir Wall Street aracı şirketinde giriş seviyesinde bir işe girer. 1990’ların başında, henüz 20’li yaşlarındayken, Belfort kendi firması Stratton Oakmont’u kurar. Güvenilir teğmeni (Hill) ve neşeli bir broker grubuyla birlikte Belfort, milyonlarca varlıklı yatırımcıyı dolandırarak büyük bir servet kazanır.


2) Inside Job – İç İşi (2010) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Charles Ferguson

Oyuncular: Matt Damon, Gylfi Zoega, Andri Snaer Manason

Rotten Tomatoes: %98

2008 sonbaharında meydana gelen küresel finansal çöküş, milyonlarca iş ve ev kaybına neden oldu ve Amerika Birleşik Devletleri’ni derin bir ekonomik durgunluğa sürükledi. Matt Damon, çöküşe yol açan unsurların ayrıntılı bir incelemesini sağlayan ve önemli finansal-politik aktörleri belirleyen bir belgesel anlatıyor. Yönetmen Charles Ferguson çok çeşitli röportajlar aktarıyor ve hikayeyi Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e ve İzlanda’ya ve diğer birçok küresel finansal sorun noktasına kadar götürüyor.


1) Generation: Freedom – Nesil: Özgürlük (2019) | IMDb: 8.9

Yönetmen: Christopher Sakr

Oyuncular: Stephen Chou, Brian Clark, Brennan Agranoff

Borsa filmleri listemizdeki bir numaralı film Generation: Freedom hayata bakış açınızı, geleceğe yönelik planlarınızı sorgulamanıza yeniden ele almanıza sebep olacak. Hayatınızı önemsediğiniz insanlarla vakit geçirmek veya dünyayı görmek yerine uzun yolculuklar ve anlamsız toplantılarla boşa harcadığınızı düşünüyorsanız, bu film yeni bir yaşam ve çalışma biçimi keşfetmenize yardımcı olacaktır. Film, her yaştan ve geçmişe sahip çeşitli insanların hayatlarını işlerine uydurmaya zorlamak yerine ideal yaşam tarzları etrafında nasıl gelir akışı oluşturduklarına dair gerçek hikâyelerini ele alıyor. İzledikten sonra kendi hayalinizdeki hayatı nasıl kuracağınızı öğrenebilirsiniz.

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/