Sanat Filmleri: Beyaz Perdenin Sanata Doyduğu 30 Film

Sanat filmleri, sanatın birçok alanına odaklanarak geniş bir sinema kategorisini önümüze çıkarıyor. Artık büyük sanatçıların yaşamları ve eserleri hakkında bilgi edinmek bir film izlemek kadar kolay. Sanat filmleri arasında kaçırmak istemeyeceğinizi düşündüğümüz en iyi 30 filmi sizler için derledik. Hazırsanız, başlayalım.


30) Klimt (2006) | IMDb: 5.2

Yönetmen: Raul Ruiz

Oyuncular: John Malkovich, Veronica Ferres, Stephen Dillane

Rotten Tomatoes: %32

Film, Avusturyalı sanatçı Gustav Klimt’in gösterişli ve cinsel portrelerle dolu hayatını konu alıyor. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarındaki Art Nouveau stilini simgeleyen bir portreyi sunan filmde, Klimt 1918 yılında bir hastanede ölür ve geçmişe dönüşler başlar. Filmin hem yazarı hem yönetmeni Raul Ruiz, filmin vizyona girmeden hemen önce, “Bu senaryoya, Klimt’in sanatına yönelik eleştirilere benzer eleştiriler duymayı bekliyorum” dedi.


29) Gauguin: Voyage de Tahiti (2017) | IMDb: 5.9

Yönetmen: Edouard Deluc

Oyuncular: Vincent Cassel, Tuhei Adams, Malik Zidi

Rotten Tomatoes: %41

1891’de Gauguin, medeni Avrupa’nın tüm ahlaki, politik ve estetik kodlarından uzakta, bir sanatçı olarak çalışmalarına ilham vermeyi ve vahşi doğada özgür bir adam olarak yaşamayı umduğu Tahiti’ye yerleşir. Ormanda yalnızlık, yoksulluk ve hastalıkla yüzleşir ve Tehura ile tanışır. Büyük bir tutku duyduğu Tehura Gauguin’in hayat arkadaşı olur. Gauguin’in en büyük ilham kaynağı haline gelen Tehura resimlerinin ana konusu olur.


28) Cézanne and I – Cezanne ve Ben (2016) | IMDb: 6.0

Yönetmen: Daniele Thompson

Oyuncular: Guillaume Canet, Guillaume Gallienne, Alice Pol

Rotten Tomatoes: %53

Ressam Paul Cézanne (Gallienne), 19. yüzyıl Fransa’sında yazar Émile Zola (Canet) ile güçlü bir dostluk geliştirir. Yönetmen filmde, sanatı ve sanatçıların hayatını aktarmaktan da öte Cezanne ve Emile Zola arasındaki son derece yakın ancak çoğu zaman da çekişmeli ilişkinin bir portresini sunuyor.


27) Final Portrait – Son Portre (2017) | IMDb: 6.3

Yönetmen: Stanley Tucci

Oyuncular: Geoffrey Rush, Armie Hammer, Clemense Poesy

Rotten Tomatoes: %72

Ünlü sanatçı heykeltraş ve ressam Alberto Giacometti, 1964 yılında Paris’te Amerikalı yazar James Lord’tan bir portre için poz vermesini ister. Birkaç günlüğüne modellik yapmayı bekleyen Lord, üç hafta boyunca kendini kötü şöhretli özeleştiri yapan sanatçının insafına bırakır. Lord üç haftadan fazla bir süre Giacometti’nin stüdyosuna giderek Amerika’ya dönüş biletini defalarca erteler. Pek çok eleştirmen tarafından Giacometti’nin son büyük resmi olarak kabul edilen sanat eseri, yaratıcı süreci tasvir eden film boyunca yavaşça ortaya çıkıyor.


26) Surviving Picasso – Picasso ile Yaşamak (1996) | IMDb: 6.4

Yönetmen: James Ivory

Oyuncular: Anthony Hopkins, Natascha McElhone, Julianne Moore

Rotten Tomatoes: %32

Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso (Hopkins) sadakatsizliği ile ünlüdür. Ancak Fransız sevgilisi Françoise Gilot (McElhone), onunla fırtınalı ilişkisini diğer birçok kadından daha iyi atlatmayı başarır. Kendi başına bir sanatçı olan Gilot, Picasso’nun ilham perisi ve iki çocuğunun annesiyken, karısı, dansçı Olga Khokhlova (Jane Lapotaire) ve fotoğrafçı Dora da dahil olmak üzere diğer kadınlarla olan ilişkileri ile mücadele etmek zorundadır.


25) Little Ashes – Küçük Küller (2008) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Paul Morrison

Oyuncular: Robert Pattinson, Javier Beltran, Matthew McNulty

Rotten Tomatoes: %24

İspanyol İç Savaşı öncesi baskının ve siyasi huzursuzluğun ortasında, eksantrik sanatçı Salvador Dalí ile ünlü şair ve devrimci Federico García Lorca sanatsal ve cinsel özgürlüklerini buldukları bir bağ kurarlar. Dali ve Lorca arasında yoğun homoerotik bir flört yaşanır. Lorca’nın eşcinsel olduğu bilinmesine rağmen, Dali’nin cinselliği daha muğlaktır (on yıllardır evlidir). Film onun esasen aseksüel olduğunu, erkekler ve kadınlar için bir mıknatıs görevi gördüğünü anlatır.


24) Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean – Michel Basquiat (2017) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Sara Driver

Oyuncular: Jim Jarmusch, James, Nares, Fab 5 Freddy

Rotten Tomatoes: %88

Daha önce hiç görülmemiş eserler, yazılar ve fotoğrafların olduğu belgesel film genç Jean-Michel Basquiat’ın 1970’lerin sonlarında New York’taki hayatına dair fikir veriyor. Genç yaşta hayatını kaybeden Basquiat’ı bu belgeselde 17 yaşındayken görüyoruz. Zaman, insanlar ve şehrin hareketleri Basquiat’ın sanatsal vizyonunu oluşturmasına nasıl yardım ettiğine dair sürece ortak olduğumuz bu yapım dönemin ruhunu da başarıyla yansıtıyor.


23) Renoir (2012) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Gilles Bourdos

Oyuncular: Michel Bouquet, Christa Theret, Vincent Rottiers

Rotten Tomatoes: %71

Ünlü ressam Pierre-Auguste Renoir, 1915 yılında eşini kaybeder. Eşi öldükten sonra kendini acılara teslim eden ressam, Andree adında genç bir kadınla tanışır. Hem genç hem de çok güzel olan Andree ressamın yeni modeli olur. Ressamın genç oğlu Jean savaşta yaralanır ve babasının yanına dönmek zorunda kalır. Döner dönmez Andree’nin büyüsüne kapılan Jean Renoir’ın ünlü Fransız yönetmeni olmaya giden kariyerinin başladığı yerdir burası.


22) Caravaggio (1986) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Derek Jarman

Oyuncular: Nigel Terry, Sean Bean, Michael Gough

Rotten Tomatoes: %80

Film, geç Rönesans döneminin nüfuzlu ressamı Caravaggio’nun hayatını, hayali bir cinsel saplantı ve bir dizi modernist etkinin merceğinden anlatıyor. Caravaggio (Terry) bir heyecan arayan, biseksüel bir şehvet düşkünüdür ve arzusunun nesnesi Ranuccio’yu (Bean) çıplak bir boks maçında keşfeder. Ressam genellikle fahişeleri ve evsizleri kendi zamanında övülen eseri için model olarak kullanıyor. Birbirinden çok farklı iki âşık, Ranuccio (Bean) ve Lena (Tilda Swinton) ile birlikte olan Caravaggio, göreceli başarısına rağmen pervasız davranışlarıyla onu erkenden mezara sürükleyen sorunlu bir hayat sürüyor.


21) Artemisia (1997) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Agnes Merlet

Oyuncular: Michel Serrault, Valentina Cervi, Miki Manojlovic

Rotten Tomatoes: %67

Artemisia (Cervi), Floransa geleneğinde tanınmış bir on yedinci yüzyıl sanatçısı olan Orazio’nun (Serrault) 17 yaşındaki gururlu, hırslı ve yetenekli kızıdır. Babası onun çizim becerilerini öğrendiğinde, onu manastır okulundan alır ve freskleri için eskizler yapmasına izin verir. Orazio daha sonra geleneği bozar ve Artemesia’yı tamamen erkeklerden oluşan Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydeder. Orada babasının çapkın meslektaşı Agostino Tassi (Manojlovic)ile tutkulu bir aşk yaşar. İlişkileri ortaya çıkınca Orazio, rakibini tecavüz suçlamasıyla mahkemeye vermeye karar verir. Artemisia kendini sanata verir.


20) Mr. Turner –Bay Turner (2014) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Mike Leigh

Oyuncular: Timothy Spall, Dorothy Atkinson, Marion Bailey

Rotten Tomatoes: %97

Joseph Mallord William Turner (1775-1851), 19. yüzyılın en büyük peyzaj ressamı ve ışığın sanatsal keşfinde öncü olarak anılır. Eksantrik İngiliz ressam Turner (Spall) son 25 yılını bir sahil kasabasında yaşlı babası ve sadık hizmetçisi Hannah (Atkinson) ile yaşar. Turner sahil evinin ev sahibesi olan Booth (Bailey) ile aşk yaşamaktadır. Hannah ise Turner’a aşıktır. Bu yaratıcı sanatçı, sanatının zorluklarını karşılayabilse de, insan ilişkilerinin zorunluluklarıyla başa çıkmakta pek başarılı değildir. Film 52. New York Film Festivali’nde gösterildi.


19) At Eternity’s Gate – Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında (2018) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Julian Schnabel

Oyuncular: Willem Dafoe, Rupert Friend, Oscar ısaac

Rotten Tomatoes: %78

Film bedenlerimizi, zihinlerimizi ve ruhlarımızı duyulara hitap eden bir dünyanın harikalarına açan dahi sanatçı Vincent van Gogh hakkında yapılmış en iyi film kesinlikle. Usta yönetmen, Dafoe’nun Van Gogh rolündeki tutkulu oyunculuğundan olağanüstü bir film yaratmış. Yönetmen, izleyicinin dünyayı ressam Van Gogh gibi görmesini, sanat yaratma eylemiyle bağlantılı duyguları ve bu çabanın adanmışlık doğasını deneyimlemesini istiyor. Schnabel, Van Gogh’un sanatçının aşk, güzellik, anlam ve görünmez olanla bağlantı olarak olan neredeyse her şeyi nasıl kullandığını tekrar tekrar ortaya koyan dünyaca ünlü mektuplarına da filmde ele alıyor.


18) Girl with a Pearl Earring – İnci Küpeli Kız (2003) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Peter Webber

Oyuncular: Colin Firth, Scarlett Johansson, Tom Wilkinson

Rotten Tomatoes: %73

Sanat filmleri listesinin olmazsa olmazlarından İnci Küpeli Kız, Vermeer’in en cezbedici eserlerinden biri olan İnci Küpeli Kız resminin ardındaki olası olaylar hakkında Tracy Chevalier’in çok satan romanından uyarlanmıştır. Yönetmen, erotik bir başyapıt ve sanat filmleri arasında en iyi dramalardan birini beyaz perdeye aktardı. Babası kör olan Griet (Scarlett ) ressam Johannes Vermeer’in (Firth) hizmetçisi olarak işe gitmek zorundadır. Evi temizlerken Griet, Vermeer ile beklenmedik bir dostluk kurar. Zengin patron Van Ruijven (Wilkinson), Griet’e şehvet duymaya başladığında ve onun bir resmini sipariş ettiğinde, Vermeer ve Griet birlikte uzun saatler geçirmek zorunda kalırlar.


17) Goya’s Ghosts – Goya’nın Hayaletleri (2006) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Milos Forman

Oyuncular: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgard

Rotten Tomatoes: %30

İspanyol Engizisyonu üyesi Lorenzo (Bardem), sanatçı Francisco Goya’nın (Skarsgard) ilham perisi Ines’i (Portman) tutuklayarak Engizisyon Mahkemesi’nin gözüne girmeye çalışır. Ines, Engizisyon casusları tarafından bir meyhanede domuz eti tabağını reddederken görüldüğünde, içeri çekilir, Yahudilikle suçlanır ve “günahını” itiraf edene kadar işkence görür. Zengin bir tüccar olan Ines’in babası Lorenzo’yu yakalayıp işkence ettiğinde ve Lorenzo diğer engizisyoncuların gazabına uğradığında Lorenzo’nun planı ters teper.


16) Basquiat (1996) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Julian Schnabel

Oyuncular: Jeffrey Wright, Michael Wincott, Benicio Del Toro

Rotten Tomatoes: %68

Grafiti sanatçısı Jean-Michel Basquiat (Wright), Brooklyn’de aşırı yoksulluk içinde bir hayat sürmesine rağmen, 1970’lerin ve 1980’lerin baş döndürücü New York sanat sahnesinde yükselmeye çalışır. Neo-Ekspresyonist resmin en parlak yıldızı ve zamanının en başarılı ressamlarından biri olur. Hatta Andy Warhol (David Bowie) ile bir dostluk geliştirir. Ancak Basquiat’ın çalkantılı hayatı, özellikle eroin bağımlılığı, şöhret yükselişini gölgede bırakarak önce kendi hayatını sonra çevresindeki herkesi tehdit eder.


15) Pollock (2000) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Ed Harris

Oyuncular: Ed Harris, Marcia Gay Harden, Amy Madigan

Rotten Tomatoes: %80

Pollock’un yapımcılığını ve yönetmenliğini yine başrolde olan Ed Harris üstleniyor. Barbara Turner ve Susan J. Emshwiller’in yazdığı senaryo, Steven Naifeh ve Gregory White Smith’in Pulitzer Ödüllü biyografisine dayanıyor. Jackson Pollock’un Lee Krasner (Marcia Gay Harden) ile ilk tanıştığı 1941’den 1956’da bir otomobil kazasında ölümüne kadar geçen bir dönemi kapsayan drama, bizi sanatçının hayatındaki en önemli figürlerle tanıştırmak konusunda iyi bir iş çıkarıyor. Kendisi de bir ressam olan Brooklyn doğumlu Krasner, bu alışılmadık adam tarafından oldukça büyülenir. Film, Pollock’un ünlü statüsüne yükselmesinin kendi kendine zarar verme eğilimlerini nasıl körüklediğini gösteriyor.


14) Big Eyes – Büyük Gözler (2014) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Amy Adams, Christoph Waltz, Danny Huston

Rotten Tomatoes: %72

Büyük Gözler, sanat filmleri listesinin beğenilenleri arasındadır. 1950’lerin sonlarında ve 60’ların başında, sanatçı Walter Keane (Waltz), yuvarlak gözlü portreleriyle inanılmaz bir ün ve başarı elde eder. Ancak kimse, eşi Margaret’in (Amy Adams) fırçanın arkasındaki gerçek ressam olduğunu fark etmez. Margaret, Walter’ın işini kendisininmiş gibi pazarladığını öğrenince dehşete düşse de, yüksek sesle itiraz edemeyecek kadar uysaldır. Keanes’in evliliği sona erene kadar ve bir dava açılana kadar gerçek ortaya çıkmaz.


13) Peggy Guggenheim: Art Addict – Sanat Koleksiyoncusu (2015) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Lisa Immordino Vreeland

Oyuncular: Peggy Guggenheim, Lisa Immordino Vreeland, Stanley F. Bunctual

Rotten Tomatoes: %90

Ünlü sanat koleksiyoncusu Peggy Guggenheim hakkındaki bu belgesel, modern sanata en ufak bir ilgisi olan herkesin ilgisini çekecek ve fazlasıyla eğlendirecek. Guggenheim zengin bir ailede doğdu ve babasını Titanik’te kaybetti. Zenginliğin getirdiği sıkıcı hayattan kurtulma arayışıyla, Salvador Dali, James Joyce, Fernand Leger ve Wassily Kandinsky gibi sanatçı ve yazarların yaratıcılığı, isyanı ve egzotik yaşamlarıyla büyülendiği Paris’e kaçtı. Yönetmen Vreeland, sanat eleştirmenlerinden ve diğerlerinden gelen arşiv görüntüleri, hikayeler ve uzman yorumlarıyla, bu “yalnız kurdun” modern sanat dünyasına yaptığı birçok katkıyı seyirciye sunuyor.


12) Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang – Göğe Uzanan Merdiven: Havai Fişek Sanatı (2016) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Kevin Macdonald

Oyuncular: Ian Buruma, Guo-Qiang Cai, Wen-You Cai

Rotten Tomatoes: %100

Cai Guo-Qiang, havai fişek sanatında ustalaşmış, Çin doğumlu ve New York merkezli çok popüler bir çevre sanatçısıdır.
Yönetmen Macdonald, Cai’nin 20 yıldır üzerinde çalıştığı rüya projesini beyaz perdeye taşıyor. Sanatçı, “Sky Ladder”ı, dünya ile evrenin geri kalanını birbirine bağlayan manevi bir görüntü olarak tasarlar. Projenin arka planında, aya giden Satürn V roketlerinin resimleri vardır. Sanatçının kendi sözleri ve ailesinin, arkadaşlarının ve gözlemcilerin sözleriyle anlatılan film, Cai’nin hızlı yükselişini takip ediyor ve neden göz alabildiğine uzanan sanat eserleri ürettiğini inceliyor.


11) Modigliani (2004) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Mick Davis

Oyuncular: Andy Garcia, Elsa Zylberstein, Hippolyte Giradot

Rotten Tomatoes: %4

Sanat filmleri listesinin en iyi filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm Modigliani filmi, ressam Amadeo Clemente Modigliani’nin hayatına ışık tutuyor. 20. yüzyılın başlarında Paris’te, Pablo Picasso (Omid Djalili) kendine sanat dünyasında bir yer inşa ederken, arkadaşı ve sanatsal rakibi Modigliani (Garcia) ona yetişmeye çalışır. Modigliani’nin sorunları soylu kadın Jeanne Hébuterne (Zylberstein) ile evlilik dışı bir çocuk babası olduğunda artar. Şimdi, açlıktan ölmek üzere olan sanatçı ailesi için para bulmalıdır. Parayı bulup ailesi mutlu edeceği anda beklenmedik olaylar onu ölüme götürür.


10) Woman in Gold – Altınlı Kadın (2015) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Simon Curtis

Oyuncular: Dame Helen Mirren, Ryan Reynolds, Daniel Brühl

Rotten Tomatoes: %57

Yaşlı bir Yahudi kadın olan Maria Altmann (Mirren), Viyana’dan kaçtıktan altmış yıl sonra, Naziler tarafından ele geçirilen aile mallarını geri almaya çalışır. Bunların arasında Maria’nın sevgili Adele Halasının ünlü bir portresi var: Gustave Klimt’in “Portrait of Adele Bloch-Bauer I”. Maria, genç avukat Randy Schoeberg’in (Reynolds) yardımıyla bu tabloyu ve diğer birkaç resmi kurtarmak için uzun bir yasal mücadeleye girişir. Ancak Avusturya onları ulusal hazineler olarak gördüğü için tabloyu almak pek de kolay olmayacaktır.


9) Camille Claudel (1989) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Bruno Nuytten

Oyuncular: Isabelle Adjani, Gerard Depardieu, Laurent Grevill

Rotten Tomatoes: %100

Ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin (Depardieu), güzel Camille Claudel’in (Adjani) heykeltıraşlık yeteneğini fark ettiğinde, iki sanatçı skandal bir aşk ilişkisine başlar. Camille, Auguste’un ilham perisi ve asistanı olur. Heykellerine katkıda bulunmak için kendi çalışmalarından fedakârlık eder. Claudel son 30 yılı akıl hastanesinde yaşayarak geçirir. Camille Claudel, hikâyesi üzerinde düşünmeye değer, gözden kaçan bir sanatçı ve kendine güvenen bir kadın hakkında iddialı bir film.


8) Frida (2002) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Julie Taymor

Oyuncular: Salma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush

Rotten Tomatoes: %75

Frida Kahlo (1907 – 1954), en ateşli nitelikleri korkusuzluk, tutku ve yaratıcılık olan Meksika sanatının bir yıldızı. Filmin ortak yapımcı ve yıldızı Salma Hayek, yedi yılını, hayatı renkli ve tartışmalı sanatçının hikâyesini ekrana getirmeye adadı. Frida’nın tuval üzerindeki cüretini perdedeki kendi cüretkar görüntüleriyle eşleştiren yönetmen Julie Taymor da duygulu bir müttefik bulmuş oldu. Bu işbirliğinin sonucu, hepimizin içindeki uyumsuzluğa hitap edecek büyüleyici bir dramadır. Sanat filmleri listesinin en beğenilenlerinden birisidir.


7) La Belle Noiseuse – Güzel Gürültücü (1991) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Jacques Rivette

Oyuncular: Michel Piccoli, Emmanuelle Beart, Jane Birkin

Rotten Tomatoes: %100

La Belle Noiseuse, Jacques Rivette tarafından yönetilen dört saatlik bir Fransız başyapıtıdır. Sanatseverler bu filmi izlerken kendilerini yedinci cennette bulacaklar. Rivette, rahat ve psikolojik açıdan zengin bir şekilde, yaratıcı süreci, sanatçı ile modeli arasındaki karmaşık ilişkiyi ve bir tablonun yaşamının çeşitli aşamalarını araştırıyor. Karısının (Béart) yerine geçen genç bir model (Birkin), yorgun bir ressama (Piccoli) 10 yıl önce bıraktığı bir işi alması için ilham verir.


6) Midnight in Paris – Paris’te Gece Yarısı (2011) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard

Rotten Tomatoes: %93

Gil Pender senarist ve hevesli bir romancıdır. Nişanlısı Inez ile Paris’te tatil yaparken sıradan bir gece geçirdikten sonra Gil, Paris sokaklarında tek başına dolaşmaya karar verir. Gece yarısı 1920’lerden bir araba durur ve yolcular Gil’i arabaya çağırır. Gil onlara katılır. Ardından 1920’lerin en önemli kişilerinin katıldığı bir partiye gelir. Ernest Hemingway ile tanışır. Bu tanışmanın ardından yazı hakkında onunla tartışmaya başlar. Romanını almak için binadan çıkarken bir anda bina değişir. Binanın değişimi ile kalmaz ve şimdiki zamana geri döner. Gil geçmişin bu kültürel kahramanlarıyla ne kadar çok zaman harcarsa, şimdiki zamandan o kadar mutsuz olur. Sanat filmleri arasında en keyifli romantik komedilerden biri olarak mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri.


5) Loving Vincent – Vincent’ı Sevmek (2017) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Dorot, Kobiela, Hugh Welchman

Oyuncular: Douglas Booth, Robert Gulaczyk, Eleanor Tomlinson

Rotten Tomatoes: %84

Sanat filmleri arasında sanat gibi bir film: Loving Vincent. Film tarihteki ilk tamamen yağlı boya uzun metrajlı filmdir. Yönetmenler 65.000 elle boyanmış çerçeveyi tamamlamak için dünyanın dört bir yanından 5.000’den fazla başvuru arasından seçilen 125 ressam tarafından yaratıldı. Bu görsel açıdan zengin prodüksiyonun resimleri, Van Gogh’un orjinal eserleriyle aynı parlaklıkta parlıyor. Vincent Van Gogh intihar mı etti yoksa yerel bir genç tarafından yanlışlıkla veya bilerek mi vuruldu? Armand kendi cevabına geliyor ama film olayı başka açıklamalara açık kapı bırakıyor.


4) My Left Foot – Sol Ayağım (1989) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Jim Sheridan

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Ray McAnall Brenda Fricker

Rotten Tomatoes: %98

Sanat filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi Sol Ayağım’dır. Jim Sheridan’ın yönettiği Sol Ayağım, hayallerini gerçekleştirmek için mücadele eden, azimli ve kararlı bir bireyin gözü kara bir portresidir. Daniel Day-Lewis, kariyerinin en dokunaklı performansında Christy Brown’ın ateşli iradesini ve onu sevecek bir kadın bulma konusundaki umutsuz arzusunu aktarıyor. Christy beyin felci olmasına rağmen, kardeşleri onu bir el arabasıyla gezdirir. Yedi yaşında, vücudundaki tek fonksiyonel uzuv olan sol ayağının parmaklarının arasına tebeşirle bir işaret yapar. Dokuz yaşında, Christy yere ‘anne’ yazar. Ancak resimlerde ifade edilen sanatsal yetenekleri bile onu hoşlandığı bir kıza kabul ettiremez.


3) Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski – Mücadele: Szukalski’nin Hayatı ve Kayıp Sanatı (2018) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Ireneusz Dobrowolski

Oyuncular: George DiCaprio, Rebecca Forstadt, Adam Jones

Rotten Tomatoes: %93

Mücadele: Szukalski’nin Yaşamı ve Kayıp Sanatı, mükemmel bir belgesel olması için gereken tüm unsurlara sahiptir. İlginç ve/veya tartışmalı bir konusu var. Stanislav Szukalski (13 Aralık 1893 – 19 Mayıs 1987), tanıştığı kişilere ilham verebilecek bir tutku insanıydı. Aynı zamanda, bazılarının, hatta bir zamanlar onu arkadaş olarak görenlerin bile affedemeyeceği karanlık bir geçmişi olan birçok kusuru olan bir insandı. Struggle, Szukalski ile bu filmin vizyona girmesinden 31 yıl önce ölen bir adama hayat veren düzinelerce röportajdan alınan eski Betamax görüntülerini içeriyor. Ona en yakın kişilerin bu videoları ve tanıklıkları, filmin alt metninin büyük kısmını oluşturuyor.


2) Andrei Rublev (1966) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Andrei Tarkovsky

Oyuncular: Anatoliy Solonitsyn, Ivan Lapikov, Nikolay Grinko

Rotten Tomatoes: %95

Kapsamlı bir Rus draması olan bu film, saygı duyulan dini ikon ressamı Andrei Rublev’in (Solonitsyn) hayatına odaklanıyor. Çalkantılı bir çağda bir yerden bir yere sürüklenen barış arayan keşiş, sonunda sanatıyla ün kazanır. Ancak Rublev acımasız bir savaşa tanık olduktan ve istemeden dahil olduktan sonra, sessizlik yemini eder. İşinden uzakta zaman geçirir. Karamsar ruhunu tatmin etmeye başlayınca yeniden ressam olma yolunda adımlar atar.


1) Edward Munch (1975) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Peter Watkins

Oyuncular: Geir Westby, Gro Fraas, Johan Halsborg

Rotten Tomatoes: %100

Sanat filmleri listesinin en beğenileni Edward Munch’tur. Bu belgesel drama, ikonik tablosu “Çığlık” ile tanınan Ekspresyonist Norveçli sanatçı Edvard Munch’un (Westby) hayatını konu alıyor. Munch’un çocukluğu ölüm tarafından gölgelenir. Kız kardeşini ve annesini kaybedince kendisi ciddi bir hastalığa yakalanır. Neredeyse ölümle burun buruna gelir. Munch, üniversitede ressam olarak yeteneğini keşfeder. Kendini sanat dünyasına kaptırır, nihilist Hans Jæger’in (Kare Stormark) liderliğindeki bir kültür devriminin parçası olur.

 

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/