Romantik Filmler: Aşka ve Romantizme Doyacağınız Filmler

Romantik filmler ile aşkın ve sevginin en güzel anlarına tanıklık etmek ister misiniz? Sizin için en beğenilen romantik filmleri listeledik. Listemizde kimi filmler mutlu sonla biterek yüzünüzde gülücükler açtıracak kimisi ise ayrılık acısını en içinizde hissetmenize sebep olacak. Şimdiden iyi seyirler dileriz.


Romantik Filmler

1) One Day – Bir Gün (2011) | IMDb: 7.0

romantik filmler

Tür: Dram

Yönetmen: Lone Scherfig

Oyuncular: Anne Hathaway, Jim Sturgess, Patricia Clarkson

Romantik filmler listemizin ilk filmi dram türünde de seyirci tarafından sevilen filmlerden birisi olan İlk Gün’dür. En tutkulu aşkların zıtlıklarla başladığına dair anlatılan efsanelerden birisi de bu film de karşımıza çıkar. Emma, yetiştiği işçi ailesi ve çevresinin getirisi olarak devrimci bir kişiliğe sahip genç bir kadındır. Hayatı umursamayan, babasının parasıyla gününü gün eden Dexter ise eğlenceden başka gözü hiçbir şeyi görmeyen bir gençtir.

Bu ikilinin tutkulu aşklarının ve birlikte geçecek yıllarının başlangıç tarihi üniversiteden mezun oldukları güne dayanır. 15 Temmuz tarihinde birbiriyle tanışan bu ikilinin her yıl 15 Temmuz’da ilerlettikleri ilişkileri ile yaşadıkları hikayeyi sergilerler. Her şey tıkırında ilerlememektedir pek tabii ki. Ara ara hüznün doruklarda yaşandığı çeşitli anlar ile de duygu yüklü bir ilişkiyi doldururlar. Tanışmalarının üzerinden geçen 20 koca senede yaşadıkları tutkulu ama bir o kadar da hüzün dolu anıları sizleri bekliyor


2) Becoming Jane – Aşkın Kitabı (2007) | IMDb: 7.0

aşkın kitabı

Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Julian Jarrold

Oyuncular: Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters

Austen, kariyer yolunu zengin bir erkekle evlenerek oluşturmayı kafasına koymuştur. Oldukça fakir bir ailede yetişmiş olan Austen, harika yazılar yazarak başarılı bir yazar olma yolunda da ilerlemektedir. İlerlemektedir dediysek o günlerde bugün günümüzdeki gibi bir kadının yazar olmasının neredeyse hiç imkanı yoktur. Bir kadının yazı yazıyor olması toplum tarafından ne kabul ne de değer görmemektedir.

Austen’in zengin bir adamla evlenme hayalini kurmasının sebebi ise kabul görür bir hale gelerek yazarlık yapabilmektir. Ancak bu süreçte oldukça yetenekli olan avukat Tom Lefroy ile tanışır ve hayatı değişmeye başlar. Hayatının aşkını bulmuştur. Etraflarından gelen baskılara rağmen asla geri adım atmazlar. Her şeyi bir kenara bırakıp en baştan başlamak için birbirlerine verdikleri güç ile her şeyin üstesinden gelebilecek haldedirler.


3) Ghost – Hayalet (1990) | IMDb: 7.1

romantik filmler

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Jerry Zucker

Oyuncular: Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg

Kendileri için yeni bir hayat kurmak üzere olan ve bu doğrultuda yeni bir apartmana taşınmak üzere olan Sam ve Molly’nin uğradıkları saldırı ile hayatları korkunç bir şekilde değişir. Yolda kendi hallerinde yürüdükleri bir vakitte serseri bir grubun saldırısına uğrarlar. Bu saldırı sonucu Sam hayatını kaybeder. Bu ölüm üzerine Molly için hayat oldukça acı bir hal alır. Ancak aslında Sam hala onun yanındadır. Bir hayalete dönüşen Sam aslında Molly’nin yanı başındadır.

Bir yandan da onu öldüren bu insanların neden böyle bir şey yaptıklarını öğrenmeye çalışır. Her şeyi tek tek bulmaya çalışırken gerçek yaşamdaki insanlarla iletişime geçmenin yolunu da bulur. Falcılar sayesinde gerçek hayatla iletişim kurup bilgi aktarmaya başlar.


4) Perfect Sense – Yeryüzündeki Son Aşk (2011) | IMDb: 7

perfect sense

Tür: Dram, Bilim-Kurgu

Yönetmen: David Mackenzie

Oyuncular: Ewan McGregor, Eva Green, Connie Nielsen

Yaptığı yemeklerle etrafındaki herkesi büyüleyen Michael oldukça başarılı bir şeftir. Yemek yapma konusunda oldukça başarılı olsa da sosyal hayatında bu başarıyı sürdüremez. İlişkilerinde sürekli sorun yaşar. Sorun yaşamasının sebebi bağlanma sorunu yaşamasıdır.

Alanında başarılı bir doktor olan Susan için ise işinden başka önemli hiçbir şey yoktur. Varsa yoksa işiyle meşgul olan Susan da Michael gibi ilişki yaşama konusunda oldukça başarısızdır. Tüm bu başarısızlıklarına rağmen hayat onları bir noktada bir araya getirir ve ikisi için de beklenmedik derecede sağlıklı bir ilişki başlar. Her şey tıkırındadır. Ta ki tüm dünyayı saran salgın yüzünden insanların duyguları alt üst olana kadar. Bu salgın insanların duygularını yok etmektedir. İnsanlar eskisi gibi birbirlerine karşı duygu besleyemez. Salgından korkan Michael ve Susan bu durumdan etkilenmemek için çabalar ancak bu gerçekten mümkün olabilecek midir?


5) P. S. I Love You – Not: Seni Seviyorum (2007) | IMDb: 7

P. S. I Love You

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Richard LaGravenese

Oyuncular: Hilary Swank, Gerard Butler, Lisa Kudrow

Holly, onu çok seven kocası Gery ile oldukça güzel bir ilişki içerisindedir. Kendini her konuda tam anlamıyla Gery’e emanet eden Holly, Gery’siz bir hayatı düşünemez hale gelir. Tam her şey çok güzel ve mutlu bir şekilde ilerlerken Gery hayatında aldığı en korkunç haberi alır. Ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır ve pek de zamanı kalmamıştır. Bu haber Holly’nin hayatını alt üst eder.

Holly’i çok seven Gery, o bu dünyadan gittikten sonra hayatına devam edebilmesi için mektuplar yazmaya başlar. Ona karşı hissettiği her şeyi tek tek kaleme alır. Ancak bu süreç Gery ne de Holly için kolay olmayacaktır.


6) Benny & Joon (1993) | IMDb: 7.1

romantik filmler

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Jeremiah S. Chechik

Oyuncular: Johnny Depp, Mary Stuart Masterson, Aidan Quinn

Romantik filmler listemizin bir diğer filmi Benny&Joon isimli 1993 yapımı filmdir. Başrollerini Johnny Depp ve Mary Stuart Masterson’un paylaştığı film romantik dram alanında seyirci tarafından en beğenilen filmlerden birisidir. Juniper ‘Joon’ Pearl isimli kadın etrafındakilerden farklı bir yapıya sahiptir. Zihinsel engelli olarak tanımlanan kadın kendince ritüellere ve alışkanlıklara sahiptir.

Kendince yöntemler geliştirerek kafasındaki boşlukları doldurmaya çalışır. Ancak bu pek de kolay değildir. O kafasındaki boşluğu doldurmaya çalışırken kalbinde kocaman bir yer kaplayacak o adamla tanışır. Tanıştığı adam da kendisi kadar garip bir kişiliğe sahiptir. Belki de normal olan onlardır.


7) Blue Jay (2016) | IMDb: 7.2

blue jay

Tür: Dram

Yönetmen: Alex Lehmann

Oyuncular: Mark Duplass, Sarah Paulson, Clu Gulager

Siyah beyaz bir aşk filmi izlemek ister misiniz? Jim ve Amanda lisedeyken birbirine aşık olan iki gençtir. Liseden sonra yolları ayrılır. Ardından yıllar geçer ve Amanda ile Jim liseyi okudukları kasabada bir markette tekrar karşılaşırlar. Yıllar sonra sevdiğiniz biriyle karşılaşmak içinizde garip duyguları doğurur. İkisi de o garip duyguyu en derinlerinde hissederler.

Kavuşacak bir çift olarak düşünmeyin bu ikiliyi. Amanda evlidir. Jim ise öfkesini kontrol edemediği için işinden kovulmuş ve ne yapacağını bilmez bir haldedir. İkisinin de hayatı çok kötü gitmektedir ancak ikisi de 20 yıl önce yaşadıkları her şeyi en ince ayrıntısına kadar hatırlamaktadır. İçlerinde bitmeyen tutkulu bir aşk vardır.


8) The Shape of Water – Suyun Sesi (2017) | IMDb: 7.3

romantik filmler

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Guillermo del Toro

Oyuncular: Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon

Elisa isimli dilsiz kadın Baltimore’da gizliliği korunan bir laboratuvarda temizlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Bu laboratuvar aynı zamanda devlet için çalışmakta olan yüksek güvenlikli bir laboratuvardır. Yapılan çalışmalar sadece çalışmayı yürütenler tarafından bilinmektedir. Elisa temizlik yaptığı yerde garip bir şeylerin döndüğünün farkındadır. 

Elisa sonunda laboratuvarda dönen gizli işlerin ne olduğunu öğrenir. Bu gizli işleri öğrenmesi onun hayatını alt üst eder. Temizlik yaptığı esnada su tankerinde yaşamakta olan bir yaratıkla karşılaşır. İlk önce ne olduğunu anlamaya çalışır. Ancak günden güne o yaratık ile arasında ayrı bir bağ kurulur. Bu bilgilere vakıf olduğunu bilen tek kişi o değildir. Bir ajan da Elisa’nın bilgileri öğrendiğinin farkındadır.


9) Phantom Thread (2017) | IMDb: 7.4

Phantom Thread

Tür: Dram

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Vicky Krieps, Daniel Day-Lewis, Lesley Manville

Cyril ve Reynolds Woodcock kardeşler, 1950’lerde İngiltere modaya yön vermekte olan terzilerdir. Woodcock kardeşlerin tasarımlar neredeyse Londra’daki tüm ünlü tanınmış insanların üzerindedir. Kraliyet ailesi mensupları dahi bu terzi kardeşlerin elinden çıkan kıyafetlerle gezmektedir.

Bu denli başarılı ve ünlü bir terzi olan Reynolds’un hayatına neredeyse her gün başka bir kadın girmektedir. Ünlü simalar onunla birlikte olmak isteyen onca kadın… Reynolds ise tam bir bekar hayatı yaşamakta kararlıdır. Ancak bu kararı Alma isimli hayatını değiştirecek o kadınla birlikte son bulur. Hayatının aşkını bulmuştur.


10) Blue Valentine – Aşk ve Küller (2010) | IMDb: 7.4

romantik filmler

Tür: Dram

Yönetmen: Derek Cianfrance

Oyuncular: Ryan Gosling, Michelle Williams, John Doman

Romantik filmler listemizin bir diğer filmi seyirci tarafından beğenilen Aşk ve Küller’dir. Her evlilik sonsuza kadar sürmek zorunda değildir. Bazen birbirini çok seven çiftler dahi evliliği yürütmeyi başaramayabilir. Dean ve Cindy gençlik yıllarında birbirine aşık olan bir çifttir. O kadar severler ki birbirlerini evlilik hayali onları heyecanlandırır. 

Evlenirler evlenmesine ama o eski tutkulu aşkları zedelenmeye başlar. Evliliklerinde uğradıkları başarısızlık hissi ile geçmiş günleri daha çok anmaya başlarlar. Bir zamanlar aşk olan duygu yavaş yavaş nefrete nasıl döner?


11) Jane Eyre (2011) | IMDb: 7.3

Jane Eyre

Tür: Dram

Yönetmen: Cary Joji Fukunaga

Oyuncular: Mia Waikowska, Michael Fassbender, Jamie Bell

Jane Eyre küçücük yaşından babasını kaybeder ve bir öksüz olarak halasının yanında yaşamaya başlar. Halası onu bir köle olarak kullanır. Yoksul çocukların gitmekte olduğu disiplini ile bilinen bir yatılı okula halasının zoruyla yollanır. Jane Eyre, bu okulda zorlu 10 yılın ardından bir öğretmen olarak çalışmaya başlar.

Bir mürebbiye olarak Edward Rochester’ın malikanesinde çalışmaya başlar. Başlarda her şey güzel gidecek gibi görünmektedir. Ancak erkeklerin egemen olduğu bir dünyada tek başına yaşamaya çalışan bir kadının barınması oldukça zorludur. Jane Eyre de bunu çok acı bir şekilde deneyimler.


12) Wriscutters: A Love Story – Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (2006) | IMDb: 7.2

romantik filmler

Tür: Komedi, Dram, Fantastik

Yönetmen: Goran Dukic

Oyuncular: Patrick Fugit, Shea Whigham, Tom Waits

Zia, sevgilisinin ondan ayrılması üzerine yaşamak istemez. Onsuz bir hayat yaşamaya değer mi? Çektiği acıya dayanma gücü kalmaz ve bu acıya son vermek için intihar etmeye karar verir. İntihar ettikten sonra girdiği yeni alemi anlamaya çalışır. Etrafındakilerin neler olduğuna bakınırken canından çok sevdiği sevgilisinin de intihar ettiğini öğrenir. Artık bir umudu vardır. Sevgilisini bulacak ve onunla tekrar iyi olacaktır.


13) West Side Story – Batı Yakasının Hikayesi (2021) | IMDb: 7.2

West Side Story

Tür: Suç, Dram, Müzikal

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Ansel Elgort, Rachel Zegler, Ariana DeBose

Batı Yakasının Hikayesi’nin senaryosu 1957 yapımı bir müzikalden uyarlanır. Birbirine ilk görüşte aşık olan iki gencin kavuşması neredeyse imkansızdır. Çünkü farklı etnik kökenden gelmektedirler. Bu etnik kökenden gelenler birer sokak çetesi kurmuştur. İki çete arasında amansız bir rekabet vardır. Tony, rakibi olan çete liderinin kardeşine aşık olmuştur.

Aşk çok güzel bir duygudur ancak bazen intikam duygusuna galip gelemeyebilir. Tony, Maria’nın aşkı için yaşamaktadır ancak bir yandan da Maria’nın abisi ile arasındaki gerginliği giderememektedir.


14) The Fault in Our Stars – Aynı Yıldızın Altında (2014) | IMDb: 7.7

romantik filmler

Tür: Dram

Yönetmen: Josh Boone

Oyuncular: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff

Romantik filmler listemizin en beğenilenlerinden birisi de Aynı Yıldızın Altında’dır. Hazel Grace Lancaster, bir kanser hastasıdır. Kanserle savaştığı günlerde destek grubuna katılarak bu zorlu günlerin üstesinden gelmeye çalışır. Destek grubunda Gus Waters isimli hayatının aşkıyla tanışır. Gus ve Hazel sanki aynı kişidir. Yapmaktan zevk aldıkları şeyler neredeyse bire bir aynıdır. Birbirleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanan ikili mutluluğu doruklarda yaşamaktadırlar.

Gus, bir gün başarılı bir yazardan tanışma daveti alır. Bu onu çok heyecanlandırır. Yazara sevdiği kadın olan Hazel’le birlikte geçirdikleri kısa ama aşk dolu vakitlerini anlatır. O kısacık sürede yaşadıkları duygu yıllar boyu dilden dile aktarılacaktır.


15) The Painted Veil – Duvak (2006) | IMDb: 7.4

The Painted Veil

Tür: Dram

Yönetmen: John Curran

Oyuncular: Naomi Watts, Edward Norton, Liev Schreiber

Dr. Walter Fane, işinde başarılı bir enfeksiyon uzmanıdır. Kitty isimli oldukça genç ve güzel bir kadın ile evlidir. Walter Fane, evliliğinde başarısız bir eştir. Duygusuz bir eş olan Walter işine o kadar düşkündür ki karısının ne kadar mutsuz olduğunun farkında bile değildir. Kitty ise daha fazla görmezden gelinmeye dayanamaz ve eşini aldatır. 

Walter, eşinin kendisini aldattığını öğrenir. Burada neden kendisinin aldatıldığını sorgulamak yerine büyük bir intikam almak için kendine söz verir. Ancak bu intikam sıradan bir intikam olamayacaktır. Tam da uzmanlığına yaraşır bir intikam için yola çıkar. Çin’de büyük bir kolera salgını başlar. Bu salgında çalışabilecek başarılı doktorlardan birisi olan Walter Çin’e gitmeyi kabul eder. İntikamını almak için yeni bir yol bulmuştur. Karısı da onunla Çin’e gitmek zorundadır. Salgının ortasında bir dönüşüm başlar.


16) Daisy – Papatya (2006) | IMDb: 7.4

daisy

Tür: Dram

Yönetmen: Andrew Lau

Oyuncular: Jun Ji-hyun, Jung Woo-sung, Sung-Jae Lee

Amsterdam’da yaşayan Hye-Young oldukça başarılı bir ressamdır. Kendi tablolarını satarak geçimini sağlarken bir yandan da şehrin en işlek caddelerinde gezen insanların resimlerini yaparak para kazanmaya çalışır. Park Yi isimli genç ise Amsterdam’da çalışan uluslararası uyuşturucu mafyası tarafından tutulmuş olan bir kiralık katil olarak çalışmaktadır.

Hye-Young aynı zamanda tek başına açık havada çalışmayı da çok sever. Bir gün papatya tarlasında resim yaparken Park Yi onu uzaktan görür ve güzelliği karşısında mest olur. Resmen ilk görüşte aşktır bu. Gidip Hye-Young’a açılamaz ancak onun çalışma alanını görebileceği bir ev kiralayarak belli bir süre sürekli onu izler.

Sadece izlemekle kalmaz. Her gün aynı saatte Hye-Young’ın çalışmakta olduğu dükkanın kapısına bir demet papatya koyar. Kendini göstermez ancak her buketi koyuşunda “Çiçekler!” diye bağırarak Hye-Young’a haber verir ve bir anda ortadan kaybolur. Hye-Young ise bu çiçekler karşısında her gün biraz daha mutlu olmaya başlar. Resmen hiç görmediği bir adama aşık olmuştur.


17) Cold War – Soğuk Savaş (2018) | IMDb: 7.5

cold war

Tür: Dram, Tarih, Müzikal

Yönetmen: Pawel Pawlikowski

Oyuncular: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc

Başarılı yönetmen Pawel Pawlikowski, 2018 yılında bu unutulmaz filmi Cold War ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanır. En beğenilen romantik filmlerden birisi olan bu filmde Soğuk Savaş dönemindeki Berlin, Yugoslavya ve Paris’teki gece kulüpleri mekan olarak kullanılır. Soğuk Savaş hayatın her alanında o dönemde yaşamakta olan insanlar için zorlu mücadeleleri de beraberinde getirir.

Zula ve Wiktor birbirinden taban tabana zıt iki karaktere sahip insanlardır. Her ne kadar zıt karakterlere sahip olsalar da aralarındaki çekim oldukça güçlüdür. Ancak savaş dönemi yaşanan politik olaylar yüzünden bir araya gelmeleri pek de kolay değildir. Ayrı kalmaya çalıştıkları anda kaderin cilvesi bir noktada onları tekrar aynı ortamda yan yana getirir.


18) A Star Is Born (2018) | IMDb: 7.6

romantik filmler

Tür: Dram, Müzikal

Yönetmen: Bradley Cooper

Oyuncular: Lady Gaga, Bradley Cooper, Sam Elliot

Jackson Maine, bir zamanların ünlü ve başarılı müzisyenlerinden birisidir. Yıllar geçtikçe ünü yavaş yavaş azalır. Artık kariyerinin en üst noktasında değildir. Bu düşüş döneminde Ally isimli genç bir kadınla tanışır. Ally henüz tanınmamış genç bir müzisyendir. Oldukça güzel bir sese sahip olan Ally aynı zamanda oldukça yeteneklidir de. 

Jackson, Ally’i yanına alır ve kariyer basamaklarını bir bir tırmanmasına yardımcı olur. Aralarında oldukça tutkulu bir aşk ve çekim vardır. Ally günden güne başarıdan başarıya koşmaktadır. İkilinin ilişkisi ise her gün biraz daha hasar almaya başlar. Ally kariyerinin en üst noktasına ulaşmaya çalışırken Jackson’ın kariyeri son bulmak üzeredir. Bu kariyer farkı ilişkilerini de derinden etkiler.


19) 500 Days of Summer – Aşkın 500 Günü (2009) | IMDb: 7.7

aşkın 500 günü

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Zooey Deschanel, Joseph Gordon-Levitt, Geoffrey Arend

Romantik filmler listemizin en komik filmlerinden birisiyle devam ediyoruz. Aşka zerre inancı olmayan bir kadın ve o güzel kadına körkütük aşık olmuş bir erkeğin hikayesini izlemeye hazır mısınız? Tom Hansen, Summer Finn’le tanıştığı ilk gün hayatının aşkını bulduğunun farkındadır. Tom’un hayatının geri kalanı tamamen Summer ile geçecektir. Yani Tom için böyledir.

Summer, aşka ve sevgiye inanmayan bir kadındır. İlişkiler onun için gerçekçi değildir. O yüzden bu zamana kadar doğru düzgün hiçbir ilişkisi olmamıştır. Summer, Tom ile tanıştığında garip bir şey başlar aralarında. Bu bir ilişki değildir, ancak arkadaşlık kadar basit bir ilişki de değildir. 


20) About Time – Zamanda Aşk (2013) | IMDb: 7.8

romantik filmler

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Richard Curtis

Oyuncular: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy

Romantik filmler listemizin bir diğer beğenilen filmi Zamanda Aşk’tır. Tim Lake oldukça genç bir erkektir. Çok sevdiği bir kız arkadaşı ve fena sayılmayacak bir hayatı vardır. 21 yaşına geldiğinde babası ona hayatını değiştirecek bir sır verir. O aileye mensup erkekler zamanda yolculuk edebilmektedir. Bu sırrı saklaması onun için çok daha iyi olacakken kız arkadaşına hava atmak için bu sırrı onunla da paylaşmaya karar verir. Ancak öyle bir zaman gelir ki sahip olduğu bu güç sevdiklerini korumasına yardım edemeyecek ve hatta onlara zarar verecektir.


21) The Notebook – Not Defteri (2004) | IMDb: 7.8

The Notebook

Tür: Dram

Yönetmen: Nick Cassavetes

Oyuncular: Gena Rowlands, James Garner, Rachel McAdams

Romantik filmler listesi olur da bu listede Not Defteri olmaz olur mu hiç? Hikayemiz en bilindik aşk hikayelerinden birisidir. Zengin kız ve fakir oğlan birbirine aşık olur. Ancak aileler bu aşka engel olur. İşte bu hikayenin en güzel filmlerinden birisi bu filmdir. Noah Calhoun, işçi bir aileye mensup işçi bir gençtir. Allie ise dönemin en zengin ailelerinden birisinin kızıdır. Noah ve Allie birbirlerine delicesine aşık olur.

Aşklarını öğrenen aileler ise bu aşkın imkansız bir aşk olacağını ve ikilinin kavuşmaması gerektiğini düşünerek aşklarına engel olurlar. Ayrılırlar ve Allie başka bir erkek ile evlenir. Noah ise kasabaya döner ve Allie’yi düşünmeyi hiç ama hiç bırakmaz. Allie de evli olsa da aklında hep Noah vardır. Kavuşmaları imkansız gibi görünse de belki de kader bir noktada tekrar onları karşılaştırır.


22) Moonrise Kingdom – Yükselen Ay Krallığı (2012) | IMDb: 7.8

romantik filmler

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Jared Gilman, Kara Hayward, Bruce Willis

Penzace’de yaşamakta olan halk 1965’te dünyanın geri kalanında meydana gelen kötü olaylardan habersizdirler. Bu habersizlik sayesinde de dış dünyada yaşanmakta olan şeylerden etkilenmezler. Oldukça sakin geçen bir yaşamın içerisinde tutkulu bir aşk doğar. Sam ve Suzy isimli iki çocuk birbirine aşık olur. Öylesine aşık olurlar ki her şeyi arkalarında bırakıp kaçmaya karar verirler. Ancak yaşamakta oldukları adaya güçlü bir fırtına yaklaşmaktadır. Çocuklar kaçmak için harekete geçerler. Bundan haberdar olan adanın yetişkinleri ise çocukları aramak için zorlu bir yolculuğa çıkar.


23) Little Women – Küçük Kadınlar (2019) | IMDb: 7.8

Little Women

Tür: Dram

Yönetmen: Greta Gerwig

Oyuncular: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh

Emma Watson’ın başrolde olduğu Küçük Kadınlar romantik filmler listemizdeki başyapıtlardan birisidir. New York’ta yazar olarak parak kazanan Jo March’ın kız kardeşi Amy, Paris’te bir resim okulunda okur. Theodore, zamanında Jo’ya evlenme teklif etmiştir ancak Jo tarafından reddedilir. Yıllar sonra Theodere ile Amy karşılaşır. Bu karşılaşma bir tesadüftür ancak hayatlarını tamamen değiştirir.

Birbirlerine karşı ayrı bir çekim hissetmeye başlarlar. Aralarında oldukça tutkulu ve güçlü bir aşk doğar. Amy ve Jo’nun büyük ablaları ise bir öğretmen ile evlidir. Küçük kız kardeşleri Beth amansız bir hastalıkla savaşmaktadır. Bu hastalık tüm aileyi bir araya getirir. Ailenin bir araya gelmesi ile sırlar tek tek ortaya dökülür.


24) Atonement – Kefaret (2007) | IMDb: 7.8

Atonement

Tür: Dram, Sır

Yönetmen: Joe Wright

Oyuncular: Keira Knightley, James McAvoy, Brenda Blethyn

Cecilia Tallis ve Robbie Turner birbirini çok seven iki aşıktır. İkilinin arasındaki ilişki oldukça sağlıklı ve güzeldir. Ta ki Cecilia’nın kız kardeşi olan Briony’nin kıskançlığı ile ilişkilerinin seyrini değiştirir. Harika gitmekte olan ilişkileri araya girmeye çalışan kardeş Briony tarafından yavaş yavaş parçalanır. Ancak bu parçalanan ilişkinin sonucunda sıkıntıyı üçü de ayrı ayrı çeker.


25) Pride & Prejudice – Aşk ve Gurur (2005) | IMDb: 7.8

romantik filmler

Tür: Dram

Yönetmen: Joe Wright

Oyuncular: Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Brenda Blethyn

Aşk ve Gurur en beğenilen romantik filmler arasındadır. Aynı zamanda en beğenilen aşk romanlarından birisi olan Jane Austen’in aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. İngiltere’nin kırsal bir kesiminde yaşamakta olan Elizabeth Bennet, evlenmesi için etrafından sürekli baskı almaya başlar. Annesi ve babası artık büyüdüğünü ve evlenmesi gerektiğini sürekli vurgulamaktadır. 

Elizabeth, Darcy isimli yakışıklı ve bir o kadar da üst sınıfa mensup genç ile tanışınca evliliğe bakışı değişir. Darcy’e aşık olmuştur. Ancak her şey kolay ilerlemez. Darcy aslında dışarıdan göründüğü gibi bir değildir. Bu farklılığı ilişkilerini tehdit etmektedir.


26) The Curious Case of Benjamin Button – Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (2008) | IMDb: 7.8

The Curious Case of Benjamin Button

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, fantastik senaryosu ile seyircileri büyüleyen baş yapıtlardan birisidir. New Orleans’ta gece yarısı bir çocuk dünyaya gelir. Bu çocuk sıradan bir çocuk olmadığını daha doğduğu gün gösterir. Yaşlı bir adam olarak dünyaya gelen Benjamin, New Orleans’ta huzurevinde çalışan bir görevli tarafından büyütülür. Günden güne gençleşmeye başlayan Benjamin Button için hayat oldukça hızlı ilerler.

Her şey ters yönde ilerlerken hayatının aşkı ile karşılaşır. Dansçı olmanın hayalini kuran genç Daisy ile yollarının kesişmesiyle dünyası renklenir. Bu aşk Benjamin’in hayatında olumlu ve düzgün ilerleyen tek şeydir.


27) Licorice Pizza (2021) | IMDb: 7.3

romantik filmler

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Alana Haim, Cooper Hoffman, Sean Penn

Gary Valentine, oldukça yetenekli bir oyuncu olan lise öğrencisidir. Sıradan sayılabilecek bir hayat sürerken okullarına Alana Kane isimli bir fotoğraf asistanı gelir. Alana’nın gelmesi ile Gary’nin hayatı değişir. Gary, Alana’ya ilk görüşte aşık olur. Aralarında 10 yaş fark olmasına rağmen Gary bu yaş farkını görmezden gelerek onu yemeğe davet eder. Alana ise kendinden yaşça küçük bu gencin ona göstermiş olduğu ilgiden oldukça memnundur. Gün geçtikçe ikili ayrılamaz bir hale gelir. Birlikte büyüyüp birlikte bir gelecek kurmak için çabalarlar.


28) 3-Iron – Boş Ev (2004) | IMDb: 7.9

3-Iron

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Kim Ki-duk

Oyuncular: Seung-Yun Lee, Hee Jae, Hyuk-ho Kwon

Tae-suk isimli genç adamın farklı bir yaşam biçimi vardır. Evlerinden belli süre ayrı kalmaları gereke insanları takip eder. Bıraktıkları boş evlere gidip yerleşir. Belli bir süre bu evlerde kalarak kendine küçük farklı hayatlar yaratır. Bu hayatları yaratırken kullandıkları evlerde bozuk olan aletleri tamir eder. Bir nevi kendince kira öder.

Yine boş olduğunu düşünerek bir eve girer ve yerleşir. Ancak o evde tek başına değildir. Evde kocası tarafından sürekli işkenceye mahkum edilen bir kadın da vardır. Kadınla arasında garip bir çekim ve de bağ oluşur. Aşk bazen hiç beklenmeyen yerlerde karşınıza çıkabilir. 


29) The Worst Person in the World – Dünyanın En Kötü İnsanı (2021) | IMDb: 7.9

romantik filmler

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Joachim Trier

Oyuncular: Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Herbert Nordrum

Romantik filmler listemizin sıradaki filmi senaryosu ve oyuncuların performansı ile seyirciden tam not alan Dünyanın En Kötü İnsanı filmidir. 30 yaş kimileri için bir dönüm noktasıdır. Julie, 30’una geldiğinde aslında hayatının tam olarak istediği gibi gitmediğini fark eder. Özellikle aşk hayatının kendi istediği gibi değil de etrafındakilerin yönlendirmesiyle ilerlediğini fark eder. 

Hayatını ailesinin isteklerine göre dizayn etmiştir. Bunun farkına varması ise uzun yıllar sonra gerçekleşir. Julie erkek arkadaşı Axel ile birlikte yaşamaktadır. İlişkisi iyi gibi görünse de Axel’in çocuk istiyor oluşu Julie üzerinde büyük bir baskı yaratır. Oysa Julie’nin yaşamak istediği hayat böyle bir hayat değildir. En azından artık nasıl bir hayat yaşamak istemediğinin farkındadır.


30) Her – Aşk (2013) | IMDb: 8.0

her

Tür: Dram, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Spike Jonze

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson (seslendirme)

Theodore Twombly, evliliği sona erdikten sonra belli bir süre kendisine gelemez. Bir apartman dairesinde tek başına yeni yaşamına adapte olmaya çalışır. Ardından bir işletim sisteminin varlığını öğrenir ve bu sistem karşısında hayrete düşer. Bu sistem sezgisel ve benzersiz bir varlığa dönüşmeyi sağlamaktadır. Theodore, tamamen dijitale dönen bir dünyada el yazımı mektuplar yazarak hayatını kazanmaktadır. Karşılaştığı bu yapay zeka sistemi sayesinde Samantha isimli güzel bir kadın ile tanışır. Ancak güzel olan sesidir. Çünkü Samantha gerçek bir kadın değildir.

Boşanmanın ardından çok ağır bir depresyona girmiş olan Theodore, Samantha’nın sesi ile yavaş yavaş hayata tutunmaya başlar. Hoparlörden çıkan sese vurulur ve tekrardan içinde çiçekler açmaya başlar.


31) Before Sunrise – Gün Doğmadan Önce (1995) | IMDb: 8.1

Before Sunrise

Tür: Dram

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy, Andrea Eckert

Romantik filmler listesinin olmazsa olmaz filmlerinden birisi de Before Sunrise’dir. Sıradan bir tren yolculuğunda hayatınızın aşkını bulabilir misiniz? Bu sorunun cevabının evet olması pek kolay değildir. Ancak Jesse ve Celine için bu sorunun cevabı evettir. Sıradan bir tren yolculuğunda birbirlerini gören ikilinin artık hayatları eskisi gibi olmayacaktır. Yol boyu sohbet eden ikili Viyana’da inip felekten bir gün geçirmeye karar verir.

İkisi de birbirinden hoşlanır. Ancak bunu kelimelere döküp karşı tarafa bildirmek o kadar da kolay değildir. Birbirlerine söylemeden içlerinde uçuşan kelebekler ile Viyana sokaklarında gezerler. Sonsuza dek hatırlayacakları harika bir gün başlar.

Bu harika aşk hikayesinin devamını izlemek isterseniz Gün Batmadan ve Gece Yarısından Önce filmlerini de izlemelisiniz.


32) A Moment to Remember – Hatırlanacak Bir Anı (2004) | IMDb: 8.1

romantik filmler

Tür: Dram

Yönetmen: John H. Lee

Oyuncular: Jung Woo-sung, Son Ye-jin, Jong-hak Baek

Aşk iki kişi tarafından yaşandığında güzeldir. İki taraftan birinin yaşanan tüm güzel anıları unutması oldukça üzücüdür değil mi? Birbirine aşık olan genç bir çift amansız bir hastalık ile sarsılır. Genç kadına Alzheimer teşhisi konulur. Yavaş yavaş birlikte geçen anlarını en önemlisi ise canından çok sevdiği sevgilisini unutmaya başlar. O büyük ve tutkulu aşk günden güne acı veren bir trajedi haline döner.


33) Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004) | IMDb: 8.3

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Tür: Dram, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

“Eternal Sunshine of the Spotless Mind” tek seferde söyleyebiliyor musunuz? İsmini pek çoğumuzun duyduğu bu film de romantik filmler listemizin olmazsa olmazlarından birisidir. Clemente ve Joel’in ayrılıkları oldukça sancılıdır. İkisi için de hatırladıkça canlarını acıtacak anlar bırakır bu ayrılık.

Acı dolu anları sildirmek belki de hepimizin isteyeceği bir teknolojidir. Her ne kadar biz henüz o teknolojiye sahip olamasak da Clementine bu teknolojiye sahiptir. Joel ile olan ilişkisindeki anıları unutmak için zihninden sildirme işlemine başlar. Bunu gören Joel de bu işlemi yaptırmak ister. Yavaş yavaş sevdiği kadın zihninden silinmeye başlar.


34) Casablanca (1942) | IMDb: 8.5

romantik filmler

Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Michael Curtiz

Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid

Geldik romantik filmler listemizin son filmine. Casablanca, kült haline gelmiş klasik filmlerden birisidir. Şehrin en çok rağbet gören barlarından birisinin işletmecisi olan Rick Blaine’nin hareketli bir yaşamı vardır. Rick bir zamanlar Ilsa isimli güzel bir kadına aşıktır. Bir zamanlar aşık olduğu kadın Ilsa’yı yıllar sonra barında görür. Ancak Ilsa yalnız değildir. Yanı başında eşi Victor Laszlo da vardır. Victor ve Ilsa şehirden kaçmak zorundadırlar. Lakin bunu gerçekleştirebilmeleri pek de kolay değildir. Yardıma ihtiyaçları vardır. Onların yardımına ise eski aşık Rick koşar.

 

Romantik Komedi Filmleri: Yüzünüzde Gülümseme Bırakacak 35 Film

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/