Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film

Gençlik yıllarını yahut tüm hayatını eğitim ile geçiren bir nesil olarak yaşadığımız çelişkilerin sebebini, değerli öğretmenlerin kıymetini daha iyi anlamak için dünya sinemasında binlerce film yer alıyor. Aralarından birkaçını seçip günümüz düşünce yapısı ile eşleştirmek zor olsa da Film Solucanı ekibi olarak CEOtudent okurları için eğitime dair 10 harika filmi derledik.

1) Dead Poets Society (1989)
IMDB: 8.0
m02 - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
“Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler hayatı değiştirebilir.” bu cümle ile tanıdığımız yapım, baskı altındaki bir okulu özgürlüğe sürükledi. İyi niyetin ve gerçek bir öğretmenin yani Robin Williams’ın rüzgarına kapıldılar. Huzur, özgürlük… İzlememek ve izleyip gaza gelmemek ayıptır.

2) Freedom Writers (2007)
IMDB: 7,5
158622854 debe21 - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
Eğitim düzenine karşı olan tavırlarından doğan bıkkınlığı iç dünyalarında kabullenmiş bir gençliğin; sosyal durumları göz önüne çıkaran davranışlarına çözümü, eğitim aşkı ile yanan yeni öğretmenler bulur. Hilary Swank ‘ın başarılı oyunculuğuna ve filmin ideolojisine bir göz atın deriz.

3) The Miracle Worker (1962)
IMDB: 8,1
a0212807 4412145 - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
Fiziksel sorunları nedeni ile gerçek dünyadan bağlantısını çekmiş olan bir çocuğun gerçek eğitimci yardımı sayesinde hayat bulmasını anlatıyor. Uğur Yücel tarafından uyarlaması yapılan film, dünya sinemasında önemli bir yer tutuyor.

4) The Breakfast Club (1985)
IMDB: 7,9
event 4875251 - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
Hiçbir ortak noktası olmayan fakat eğitim sisteminin dışında kalan bir grup öğrenci, cezaları sayesinde toplandılar ve artık konuşacak yüzlerce konuları vardı. Eğitim sistemine farklı bir açıdan ışık tutmuş harika film. “Kendinle daha fazla vakit harcamalı ve diğer insanları etkilemek için daha az vakit harcamalısın.”

5) The Great Debaters (2007)
IMDB: 7,6
thegreatdebaterspic - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
2007 yılında yayınlanan yapım Willey College’ten profesör olan Melvin B.Tolson’un gerçek hayat hikayesidir. Eğitim sisteminden çok öğretmen odaklı bir film gibi gözükse dahi temelinde Melvin’in öğrencilere olan yaklaşımından doğan başarının eğitim sisteminde ihtiyaç duyulan değişimin göstergesi olduğunu hepimiz biliyoruz.

6) Stand and Deliver (1988)
IMDB: 7,3
548737889 - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
Çoğu eğitim odaklı film gibi bu yapım da başarılı öğretmeni temelinde barındırır fakat bu sefer işler daha zordur çünkü Jamie Escalente, latin kökenli çete üyesi öğrencilerini adam etmek için ısrarlıdır. Bu direnişin karşısında kayıtsız eğitim sistemi ve eğitimciler vardır. Sonuç nedir? Olağanüstü matematikçiler…

7) Les choristes (2004)
IMDB: 7,9
les choristes1 - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
” – Ama sizin çocuğunuz yok değil mi ? – Hayır, aslında 60 tane çocuğum var.” bu repliği unutlmaz kılan şey sahiplenme duygusudur. Gerçek eğitimin yolu esaslı bir öğretmenden geçer ve yıllar boyu Fransa’nın bir sayfiyesinde sorunlu öğrenciler olarak yetiştirilen çocukların başarılı birer öğrenci haline gelmesindeki kabul edilmesi zor nedendir.

8) Like Stars on Earth (2007)
IMDB: 8,5
936full like stars on earth screenshot - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
Ünlü aktör Amir Khan’ın en büyük ekstrası vurucu sistem eleştrilerinde bulunan yapımlarda en önde olmaktır. Başarısız kabul edilen Ishaan’ın yatılı okula gönderildikten sonra başına gelenleri ve geçiş sürecinde yaşadıklarını bize aktaran yapımda eğitimdeki karmaşıklığın, bir çocuğun anlamsız kelimelerinde canlanması gerçekten etkileyici!

9) Beyond the Blackboard (2011)
IMDB: 7,8
4896 - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
Bir sığınma evinde ayrıcalıkları olan insanlar, öğretmenlerdir. Çoğu zaman ayrıcalığı fırsata çevirip kendini düşünen eğitimcileri bir kenara bırakalım ve gerçek bir hayat hikayesine yani Stacey Bess’in örnek alınası davranışlarını, işlerini izleyelim. Korkuları, ön yargıları yıkıp geçmiş. Evsizlere umut kaynağı olmuştur. Eğitim budur!

10) 3 Idiots (2009)
IMDB: 8,4
3idiots689953 - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film
Başlık ile içerik arasındaki bağlantıyı en net barındıran yapıma değinmeden olmaz. Amir Khan’ın oyunculuğunda büyüyen, eğitim sisteminin eksiklerini yüzümüze tokat gibi vuran harika ötesi şaheser! “Arkadaşınız başarısız oluyor, üzülüyorsunuz ; arkadaşınız başarılı oluyor, daha çok üzülüyorsunuz.”

facebook paylas - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Filmnew twitter paylas - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film

filmsolu - Eğitime ve Eğitim Sistemine Dair 10 Film

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz