Alman Filmleri: Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 15 Yapım

Alman filmleri özellikle Avrupa sineması açısından oldukça önemli bir yere sahip. Dünya çapında Hollywood filmleri kadar ses getirmese de Alman sineması uzun yıllardır kaliteli filmler üretiyor. Alman sinemasında komediden drama, aksiyondan gerilime birçok farklı türde, alışılmışın dışında filmlerle karşılaşmak mümkün. Biz de sizler için her sinemaseverin mutlaka izlemesi gereken 15 Alman filmini derledik. Keyifli seyirler!

alman-filmleri


1) Metropolis (1927) | IMDb: 8.3

Yönetmen: Fritz Lang

Oyuncular: Brigitte Helm, Gustav Fröhlich, Alfred Abel

Alman filmleri listemizin ilk sırasında bilim kurgu filmlerinin ilk örneklerinden olan Metropolis filmi var. Metropolis şehrinde insanlık artık ikiye ayrılmıştır. İşçi sınıfı yerin altında makinelerle birlikte yaşar. Yönetici sınıf ise yerin üstünde rahat bir yaşam sürer. Endüstrileşmenin yükselmesiyle toplumda ve sosyal hayatta oluşabilecek problemleri, ince bir şekilde dizayn ederek distopik bir gelecek yaratan Metropolis filmi, sinema tarihinin yapı taşlarından biri olarak kabul ediliyor.


2) Good Bye Lenin! – Elveda Lenin! (2003) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Wolfgang Becker

Oyuncular: Daniel Brühl, Çulpan Hamatova, Katrin Sass

Christiane, Doğu Almanya’da yaşayan ve Komünist Parti destekçisi olan bir annedir. 1989 yılında Christiane komaya girer ve 8 ay boyunca komada kalır. Uyandığında ise dünya bambaşka bir haldedir. Berlin Duvarı yıkılmış ve kapitalizm Doğu Almanya’ya yayılmaya başlamıştır. Christiane’nin oğlu Alex, annesinin sağlık durumunu düşünerek bu yaşananları ondan saklamaya karar verir. Ancak kapitalizm hızla yayılırken bunu yapmak hiç kolay olmayacaktır.


3) Das Experiment – Deney (2001) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Oyuncular: Moritz Bleibtreu, Christian Berkel, Oliver Stokowski

Alman filmleri listemizin üçüncü sırasındaki Das Experiment filmi gerçek bir bilimsel deneye dayanır. Bilim insanları, insanların içgüdüsel tepkilerini ve bu tepkilerin sosyolojik yansımalarını ölçebilmek için bir deney yapmaya karar verirler. Bu deney için 20 denek sahte bir hapishaneye kapatılır. Deneklerin 8 tanesi gardiyan, 12 tanesi mahkum rolü yapar. Deneye para için katılan ve başlarda bu deneyi bir oyun olarak gören deneklerin davranışları zamanla değişmeye başlar. Gardiyan rolü yapan denekler, elde ettikleri gücün etkisiyle gerçek gardiyanlar gibi davranmaya başlarlar.


4) Funny Games – Tehlikeli Oyunlar (1997) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Michael Haneke

Oyuncular: Susanne Lothar, Arno Frisch, Ulrich Mühe

George ve Anne, küçük çocukları Georgie ile birlikte bir göl evine tatile giderler. Kafa dinlemek ve şehir keşmekeşinin yorgunluğunu atmak amacıyla geldikleri göl evinde hiç beklemedikleri sürprizlerle karşılaşacaklardır. Nereden geldikleri belli olmayan iki genç göl evine musallat olur ve aileyi tutsak eder. Bu iki psikopat yabancı, tatil yapmak isteyen aileye şiddet dolu bir deneyim yaşatır.


5) Der Untergang – Çöküş (2004) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes

Der Untergang filminde acımasız diktatör Adolf Hitler’in son günleri, sekreteri Traudl Junge’nin gözünden anlatılır. Dünya tarihinin gördüğü en zalim insanlardan biri olan Hitler ve onun faşist yönetimi savaşı kaybetmek üzeredir. Berlin’in etrafı abluka altına alınmıştır. Bütün birliklerini tek tek kaybetmesine rağmen Hitler savaşı kaybetmekte olduğunu bir türlü kabul etmez. Artık umudu kalmadığında ise Eva Brown ile evlenir ve birlikte intihar ederler. Der Untergang, Adolf Hitler’in son günlerindeki deliliğini ve paranoyak tavırlarını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.


6) Das Boot – Bot (1981) | IMDb: 8.3

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann

Das Boot, İkinci Dünya Savaşı’nın zor dönemlerinde bir Alman denizaltında yaşanan dramı konu alır. Alman denizaltısı, İngiliz savunmasına saldırmak üzere özel bir operasyonla yola çıkar. Ancak bu sırada beklenmedik şekilde İngiliz deniz kuvvetleri tarafından etrafı sarılır ve saldırıya uğrar. Bu saldırılardan kurtulmaya çalışan Alman mürettebatı kendilerini acımasız bir can pazarının ortasında bulur. Das Boot filmi, çoğu savaş filminden farklı olarak savaştaki askerlerin psikolojik durumlarına odaklanmasıyla sinema tarihinde özel bir yere sahiptir.


7) Lola Rennt – Koş Lola Koş (1998) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Tom Tykwer

Oyuncular: Franka Potente, Moritz Bleibtreu, Nina Petri

Alman filmleri listemizin yedinci sırasında temposu oldukça yüksek olan Lola Rennt filmi var. Lola genç ve güzel bir kızdır. Ancak sevgilisi Manni mafya için kuryelik yapmaktadır. Lola, Manni’yle buluştuğu sırada Manni mafyaya ait olan para dolu çantayı kaybeder. Mafya ise Manni’yi öldürmeden önce Lola’ya, yüklü miktardaki parayı bulup teslim etmesi için 20 dakika süre verir. Berlin sokaklarında Lola’nın zamana karşı yarışı başlar.


8) Gegen Die Wand – Duvara Karşı (2004) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Fatih Akın

Oyuncular: Birol Ünel, Sibel Kekilli, Meltem Cumbul

Cahit ve Sibel, yaşadıkları buhranlar sonucunda intihar etmeyi denemiş birbirinden farklı iki karakterdir. Cahit intihar teşebbüsünden sonra terapiye başlamıştır ve terapisti onu sıfırdan yeni bir hayata başlamaya ikna eder. Sibel ise ailesiyle yaşadığı sorunlardan dolayı intihara sürüklenmesinin ardından ailesinden uzak yeni bir hayata başlar. Yolları kesişen ikili birbirlerine olan aşklarıyla birlikte yeniden hayata tutunmaya çalışırlar.


9) Die Welle – Tehlikeli Oyun (2008) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Dennis Gansel

Oyuncular: Dennis Gansel, Max Riemelt, Jürgen Vogel

Die Welle filmi, 1967 yılında California’da yaşanmış gerçek bir olayı temel almıştır. Rainer Wegner, enerjik ve saygı duyulan bir öğretmendir. Otokrasi üzerine verdiği ders sırasında öğrencilerin ilgi göstermediğini fark ederek dikkatlerini çekebilmek için bir deney yapmaya karar verir. Deneye göre öğretmen Rainer Wegner öğrencilerin lideridir ve kendisine Mr. Wegner diye hitap edilmesini ister. Grubun tüm üyelerine beyaz tişörtler dağıtılır. Sonrasında grup iletişim kurabilmek için gizli bir dil oluşturur ve grubun mottosu disiplin aracılığıyla güç olarak belirlenir. Grubun ismi ise The Wave olur. Ancak zaman geçtikçe bir deney olarak başlayan bu gruplaşma amacından sapıp tehlikeli yönlere sapacaktır.


10) Der Himmel Über Berlin – Arzunun Kanatları (1987) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Wim Wenders

Oyuncular: Bruno Ganz, Peter Falk, Solveig Dommartin

1987 yapımı film, savaş sonrası ikiye ayrılan Berlin’in depresif ve bunalım içindeki insanlarını konu alır. Damiel ve Cassiel, Berlin üzerinde dolaşan iki melektir. Amaçları ise savaşlar ve bölünmelerle yalnızlaşmış depresif ruhlara yardım etmektir. İyi kalpli birkaç çocuk dışında kimse Damiel ve Cassiel’i göremez. Melek Damiel bir gün güzel bir oyuncu olan Marion’a aşık olur. Sonrasında ise tek dileği insan formunda yaşamayı tecrübe edebilmektir.


11) Das Leben Der Anderen – Başkalarının Hayatı (2006) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck

Oyuncular: Martina Gedeck, Ulrich Mühe, Sebastian Koch

Alman iktidarı meşruiyetini korumak istemektedir. Bu nedenle ülke genelinde güçlü bir istihbarat servisi kurmuşlardır. Yüzbaşı Gerd Wiesler de bu istihbaratın bir elemanı olarak görev yapmaktadır. Bakan, Yüzbaşına özel bir görev verir. Bu görev bir tiyatro yazarını takip etmektir. Gerd Wiesler tiyatro yazarını takip ettikçe onu daha yakından tanımaya başlar. Bununla birlikte yazarın rejime karşı gelen şüpheli işlerin peşinde olmadığını da anlamış olur. Zamanla yazarın takip edilmesinin altında başka bir sebep yattığını fark edecektir. Sonrasında Yüzbaşının kendisini ve görevini sorgulama süreci başlar.


12) Systemsprenger – Oyunbozan (2019) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Nora Fingscheidt

Oyuncular: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Tedros Teclebrhan

Alman filmleri listemizde sırada öfkeli bir küçük kızın hikayesini konu alan Systemsprenger filmi var. Benni, 9 yaşındadır ve sosyal hizmetlerin çatısı altında yaşamaktadır. Sosyal hizmetlerin çalışanları sürekli Benni için uygun bir koruyucu aile bulmaya çalışırlar. Ancak Benni her seferinde koruyucu ailenin yanından kaçarak sosyal hizmetlere geri döner. Kendisini hiçbir yere ait hissedemeyen bu öfkeli küçük kız hiç kimseyle bağ kurmaya yanaşmaz. Benni ile bir bağ kurabilen tek kişi onu okula götürüp getirmekten sorumlu olan Micha’dır. Bir gün Micha, Benni’ye iyi geleceğini düşünerek onu kampa götürmeye karar verir. Sonrasında Benni’nin gösterdiği gelişimin kalıcı olup olmayacağı ise muammadır.


13) Das Weisse Band – Beyaz Bant (2009) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Michael Haneke

Oyuncular: Christian Friedel, Leonie Benesch, Ulrich Tukur

Das Weisse Band filmi, usta yönetmen Michael Haneke’nin en çok beğeni toplayan filmlerinden biridir. Film, Birinci Dünya Savaşı öncesinde, Kuzey Almanya’da bir köyde gelişen olaylara odaklanır. Köyün öğretmeninin geriye dönük anlatıları üzerinden şekillenen film, ülke genelinde yayılan faşizmin küçük bir toplum üzerindeki etkilerini gözler önüne serer. Siyah beyaz olarak çekilen filmde din, gelenek, otorite gibi kavramların kasaba çocukları üzerindeki etkisi incelikle işlenmiştir. Das Weisse Band, Alman toplumunun Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’ndaki tutumunun oluşumunu gözlemleyebilmek açısından önemli yere sahip olan bir filmdir.


14) Fitzcarraldo (1982) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Werner Herzog

Oyuncular: Klaus Kinski, Claudia Cardinale, Jose Lewgoy

Film, Güney Amerika ülkesi olan Peru’nun balta girmemiş ormanlarına opera binası inşa etmek isteyen Fitzcarraldo’nun hikayesine odaklanır. Konusu gerçek bir hikayeye dayanan film, bir belgesel tadında ilerler. Fitzcarraldo’nun hayalindeki opera binasını inşa edebilmek için öncelikle kauçuk işinden para kazanarak sermaye oluşturması gerekir. Sonrasında ise bir botu yerli Kızılderililerle birlikte küçük bir dağdan geçirmeyi amaçlar.


15) Sophie Scholl Die Letzten Tage – Sophie Scholl Son Günler (2005) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Marc Rothemund

Oyuncular: Julia Jentsch, Fabian Hinrichs, Andre Hennicke

Alman filmleri listemizin son sırasında Sophie Scholl Die Letzten Tage filmi var. Film, Sophie ismindeki anti-faşist kız öğrencinin gerçek hikayesine dayanır. Sophie, yer altı direniş örgütü olan Beyaz Gül örgütünün cesur aktivistidir. 1943 yılında Sophie, okulu bitirmesine altı gün kala tutuklanır. Gestapo tarafından çapraz sorguya çekilen korkusuz kız, ideallerini cesurca savunur.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/